Kvalificerede bordtennisspillere til OL 2016 i Rio de Janeiro.

Herrer

86 spillere

A) 40 spillere - seks kontinentale kvalifikationer

B) 22 spillere - olympisk rangliste pr 5. maj 2016

C) 1 spiller - værtsnationen

D) 1 spiller - universalplads

E) 16 spillere - holdspillere

F) 6 spillere - ledige kvotepladser


En nation kan maksimalt kvalificere to spillere til herresingle.

I holdturneringen deltager 16 nationer. Hvert hold består at tre spillere.


A1) Afrika (6)

Afrikanske Lege, 10. - 19. sep 2015 (Brazzaville)

1. Ommar Assar, EGY

2. Quadri Aruna, NGR

3. Wang Jianan, CGO

4. Khalid Assar, EGY


Kvalifikation, 16. - 18. feb 2016 (Khartoum)

1. Segun Toriola, NGR

2. Suraju Saka, CGO


A2) Asien (11)

Kvalifikation, 13. - 17. apr 2016 (Hongkong)

Vestasien: Li Ping, QAT

Mellemasien: Nima Alamian, IRI

Sydasien: Soumyajit Ghosh, IND

Sydøstasien: Chen Feng, SIN

Østasien: Ma Long, CHN

6. Kirill Gerassimenko. KAZ

7. Sharath Kamal Achanta, IND

8. Chen Chien-an, TPE

(9. Ho Kwan Kit, HKG) b

10. Noshad Alamiyan, IRI

11. Zokhid Kenjaev, UZB

12. Padasak Tanviriyavechakul, THA


A3) Europa (11)

European Games, 13. - 19. jun 2015 (Baku)

1. Dimitrij Ovtcharov, GER a


Kvalifikation, 12. - 16. apr 2016 (Halmstad)

A. Panagiotis Gionis, GRE

B. Timo Boll, GER a

C. Marcos Freitas, POR

D. Bastian Steger, GER a

E. Tiago Apolónia, POR

F. Alexander Shibaev, RUS

G. Pär Gerell, SWE SWE

H. Bojan Tokič, SLO

"rød": Emmanuel Lebesson, FRA

"blå": Jonathan Groth, DEN DEN

11. Kou Lei, UKR


A4) Latinamerika (6)

Panamerikanske Lege, 19. - 25. jul 2015 (Toronto)

1. Hugo Calderano, BRA


Kvalifikation, 1. - 3. apr 2016 (Santiago)

1./2. Andy Pereira, CUB

1./2. Jorge Campos, CUB

3./4. Marcos Madrid, MEX

3./4. Brian Afanador, PUR

5. Gustavo Tsuboi, BRA


A5) Nordamerika (3)

Kvalifikation, 8. - 10. apr 2016 (Toronto)

1. Eugene Wang, CAN

2. Feng Yijun, USA

3. Kanak Jha, USA


A6) Oceanien (3)

Kvalifikation, 22. - 25. mar 2016 (Bendigo)

1. David Powell, AUS

2. Xin Chris Yan, AUS

(3. Liu Tengteng, NZL) b

4. Yoshua Shing, VAN


B) Verdensranglisten (22)

pr 5. maj 2016

(2. Fan Zhendong, CHN) c

4. Zhang Jike, CHN c

6. Jun Mizutani, JPN

7. Chuang Chih-yuan, TPE

8. Wong Chun Ting, HKG

9. Vladimir Samsonov, BLR

13. Tang Peng, HKG

14. Lee Sang-su, KOR

(15. Maharu Yoshimura, JPN) d

17. Jung Young-sik, KOR

19. Koki Niwa, JPN d

21. Andrej Gaćina, CRO

23. Stefan Fegerl, AUT

25. Simon Gauzy, FRA

27. Kristian Karlsson, SWE SWE

33. Gao Ning, SIN

40. Ahmet Li, TUR

44. Robert Gardos, AUT

46. Wang Zengyi, POL

50. Wang Yang, SVK

51. Liam Pitchford, GBR

52. Jakub Dyjas, POL

60. Paul Drinkhall, GBR

70. Ovidiu Ionescu, ROU


C) Værtsnationen (1)

hvis ikke allerede kvalificeret

- ikke aktuelt, kvotepladsen overføres til F)


D) Universalplads (1)

Marcelo Aguirre, PAR


E) Holdspillere (16)

kan kun deltage i holdkonkurrencen

AUS - Hu Heming

AUT - Daniel Habeson

BRA - Cazuo Matsumoto

CHN - Xu Xin

FRA - Tristan Flore

GBR - Sam Walker

GER - Bastian Steger

HKG - Ho Kwan Kit

JPN - Maharu Yoshimura

KOR - Joo Sae-hyuk

NGR - Abiodun Bode

POL - Daniel Górak

POR - João Monteiro

SWE - Mattias Karlsson SWE

TPE - Chiang Hung-chieh

USA - Timothy Wang


F) Ledige kvotepladser (op til 86)

fra verdensranglisten pr 5. maj 2016

71. Lubomír Jančařík, CZE

74. Benedek Oláh, FIN FIN

78. Dmitrij Prokopcov, CZE

82. Ádám Pattantyús, HUN

85. He Zhiwen, ESP

87. Aleksandar Karakašević, SRB

88. Adrian Crișan, ROU



Noter:

a: Tyskland må afgive en af pladserne, da kun to må stille til start i herresingle.

b: Er ikke indstillet til OL-deltagelse af sit nationale forbund.

c: Kina har udtaget Zhang Jike i stedet for Fan Zhendong.

d: Japan har udtaget Koki Niwa i stedet for Maharu Yoshimura.

Damer

86 spillere

A) 40 spillere - seks kontinentale kvalifikationer

B) 22 spillere - olympisk rangliste pr 5. maj 2016

C) 1 spiller - værtsnationen

D) 1 spiller - universalplads

E) 16 spillere - holdspillere

F) 6 spillere - ledige kvotepladser


En nation kan maksimalt kvalificere to spillere til damesingle.

I holdturneringen deltager 16 nationer. Hvert hold består at tre spillere.


A1) Afrika (6)

Afrikanske Lege, 10. - 19. sep 2015 (Brazzaville)

1. Dina Meshref, EGY

2. Nadeen El-Dawlatly, EGY

3. Han Xing, CGO

4. Olufunke Oshonaike, NGR


Kvalifikation, 16. - 18. feb 2016 (Khartoum)

1. Offiong Edem, NGR

2. Safa Saidani, TUN


A2) Asien (11)

Kvalifikation, 13. - 17. apr 2016 (Hongkong)

Vestasien: Mariana Sahakian, LIB

Mellemasien: Neda Shahsavari, IRI

Sydasien: Manika Batra, IND

Sydøstasien: Feng Tianwei, SIN

Østasien: Li Xiaoxia, CHN

6. Suthasini Sawettabut, THA

7. Ri Myong-sun, PRK

8. Kim Song I, PRK

9. Nanthana Komwong, THA

10. Mouma Das, IND

11. Ian Lariba, PHI


A3) Europa (11)

European Games, 13. - 19. jun 2015 (Baku)

1. Li Jiao, NED


Kvalifikation, 12. - 16. apr 2016 (Halmstad)

A. Han Ying, GER a

B. Petrissa Solja, GER a

C. Shan Xiaona, GER a

D. Melek Hu, TUR

E. Yu Fu, POR

F. Li Qian, POL

G. Polina Mikhailova, RUS

H. Liu Jia, AUT

"rød": Li Jie, NED

"blå": Ki Fen, SWE SWE

11. Matilda Ekholm, SWE SWE


A4) Latinamerika (6)

Kvalifikation, 1. - 3. apr 2016 (Santiago)

1./2. Adriana Díaz, PUR

1./2. Lady Ruano, COL

3./4. Caroline Kumahara, BRA

3./4. Lin Gui, BRA

5./6. Gremlis Arvelo, VEN

5./6. Yadira Silva, MEX


A5) Nordamerika (3)

Panamerikanske Lege, 19. - 25. jul 2015 (Toronto)

1. Wu Yue, USA


Kvalifikation, 8. - 10. apr 2016 (Toronto)

1. Lily Zhang, USA

2. Zhang Mo, CAN


A6) Oceanien (3)

Kvalifikation, 22. - 25. mar 2016 (Bendigo)

1. Jian Fang Lay, AUS

2. Melissa Tapper, AUS

3. Sally Yee, FIJ


B) Verdensranglisten (22)

pr 5. maj 2016

(1. Liu Shiwen, CHN) c

2. Ding Ning, CHN c

4. Kasumi Ishikawa, JPN

7. Ai Fukuhara, JPN

12. Jeon Ji-hee, KOR

14. Seo Hyo-won, KOR

16. Cheng I-ching, TPE

17. Yu Mengyu, SIN

20. Tie Yana, HKG

23. Doo Hoi Kem, HKG

30. Chen Szu-yu, TPE

38. Elizabeta Samara, ROU

42. Georgina Póta, HUN

47. Tetyana Bilenko, UKR

52. Shen Yanfei, ESP

53. Li Xue, FRA

57. Sofia Polcanova, AUT

60. Shao Jieni, POR

63. Daniela Dodean, ROU

64. Viktoria Pavlovich, BLR

65. Katarzyna Grzybowska, POL

67. Iveta Vacenovská, CZE

69. Barbora Balážová, SVK


C) Værtsnationen (1)

hvis ikke allerede kvalificeret

- ikke aktuelt, kvotepladsen overføres til F)


D) Universalplads (1)

Heba Allejji, SYR


E) Holdspillere (16)

kan kun deltage i holdkonkurrencen

AUS - Sally Zhang

AUT - Li Qiangbing

BRA - Bruna Takahashi

CHN - Liu Shiwen

EGY - Yousra Abdel Razek

GER - Xiaona Shan

HKG - Tie Ya Na

JPN - Mima Ito

KOR - Yang Ha-eun

NED - Britt Eerland

POL - Natalia Partyka

PRK - Ri Mi-gyong

ROU - Bernadette Szőcs

SIN - Zhou Yihan

TPE - Huang Yi-hua

USA - Zheng Jiaqi


F) Ledige kvotepladser (op til 86)

fra verdensranglisten pr 5. maj 2016

70. Ni Xialian, LUX

(72. Margaryta Pesotska, UKR) b

81. Maria Dolgikh, RUS

83. Hana Matelová, CZE

85. Carole Grundisch, FRA

88. Eva Ódorová, SVK

93. Alexandra Privalova, BLR

96. Petra Lovas, HUN



Noter:

a: Tyskland må afgive en af pladserne, da kun to må stille til start i damesingle.

b: Er ikke indstillet til OL-deltagelse af sit nationale forbund.

c: Kina har udtaget Ding Ning i stedet for Liu Shiwen.

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2015 - senest opdateret 8. september 2016