Oversigt over vundne danske kvotepladser til OL 2012 i London.

Resultat: 121 kvotepladser i 17 idrætter.

9 kvotepladser anvendes ikke.

112 atleter - samt fire officielle reserver - er udtaget af Danmarks Idrætsforbund.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle danske idrætsfolk skal herefter også udtages af Danmarks Idrætsforbund.

I nogle idrætsgrene er kvotepladserne personlige. I andre tilhører kvotepladserne nationen.

Atletik (8)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


maratonløb, herrer

To løbere har klaret det olympiske B-krav (2:18.00) - men kun en kan udtages.

1. Jesper Faurschou

18. april 2011 (London) - 2:16,15

2. Henrik Them Andersen

25. september 2011 (Berlin) - 2:17,47


Sara Slott Petersen, 400 m hæk (D)

27. juli 2011 (Ljubljana) - 55,97 / forbedret 2. juni 2012 (Genève) - 55,83


Andreas Bube, 800 m (H)

30. juli 2011 (Gent) - 1.46,10 / forbedret 11. maj 2012 (Doha) - 1.44,99 (A-krav klaret)  


Anders Møller, trespring (H)

7. august 2011 (København) - 16,88 m


Kim Juhl Christensen, kuglestød (H)

11. august 2011 (København) - 20,06 m


Dorte Vibjerg, maratonløb (D)

30. oktober 2011 (Frankfurt) - 2:34,44 (A-krav klaret)


Caroline Bonde Holm, stangspring (D)

17. februar 2012 (Potsdam) - 4,42 m


Jessica Draskau-Petersson, maratonløb (D)

22. april 2012 (London) - 2:34,56 (A-krav klaret)

 

Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. november 2011: Andreas Bube (800 m) og Sara Slott Petersen (400 m hæk).

4. maj 2012: Jesper Faurschou (maratonløb) og Jessica Draskau-Petersson (maratonløb).

6. juli 2012: Caroline Bonde Holm (stangspring).

7. juli 2012: Kim Juhl Christensen (kuglestød).

To kvotepladser blev ikke anvendt.

Badminton (9)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Peter Gade - herresingle

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 5


Jan Ø Jørgensen - herresingle

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 13


Tine Baun - damesingle

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 7


Mathias Boe / Carsten Mogensen - herredouble

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 3


Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl - damedouble

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 5


Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen - mixeddouble

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 4


Thomas Laybourn / Kamilla Rytter Juhl - mixeddouble

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 6


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

14. maj 2012: Peter Gade og Jan Ø Jørgensen (herresingle).

14. maj 2012: Tine Baun (damesingle).

14. maj 2012: Matthias Boe og Carsten Mogensen (herredouble)

14. maj 2012: Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl (damedouble og mixeddouble).

14. maj 2012: Joachim Fischer Nielsen og Thomas Laybourn (mixeddouble).

Boksning (1)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Dennis Ceylan, bantamvægt

18. april 2012 (Trabzon) - Europa-kvalifikation nr 3


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4. maj 2012: Dennis Ceylan (bantamvægt).

Bordtennis (3)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Michael Maze, herresingle

15. maj 2011 - verdensranglisten nr 21 - (nr 12 på "renset liste")


Mie Skov, damesingle

13. april 2012 (Luxembourg) - Europa-kvalifikation nr 1-4


Allan Bentsen, herresingle

13. maj 2012 (Doha) - OL-kvalifikation nr 7


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

25. januar 2012: Michael Maze (herresingle).

4. maj 2012: Mie Skov (damesingle).

6. juni 2012: Allan Bentsen (herresingle).

Brydning (2)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk stil 55 kg, herrer - (Håkan Nyblom)

21. april 2012 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 1


græsk-romersk stil 74 kg, herrer - (Mark O Madsen)

21. april 2012 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4. maj 2012: Håkan Nyblom (55 kg) og Mark O Madsen (74 kg).

Bueskydning (3)

kvotepladser opnået i holdkonkurrencer er upersonlige


hold, damer

6. juli 2011 (Torino) - VM 2011 nr 8

(Carina Christiansen, Maja Jager og Louise Laursen)


individuelt, damer

de tre bueskytter, der udgør holdet, deltager endvidere i den individuelle konkurrence


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

14. maj 2012: Carina Christiansen, Maja Jager og Louise Laursen (hold og individuelt).

Cykling (11)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, enkeltstart, herrer - (Jakob Fuglsang)

21. september 2011 (København) - VM 2011 nr 10

- giver startret, men udløser ingen kvotepladser


landevej, linjeløb, herrer

16. oktober 2011 - UCI world tour ranking nr 14

= 4 kvotepladser (giver yderligere en startret i enkeltstart).


bane, 4000 m holdforfølgelsesløb, herrer

8. april 2012 - UCI olympisk rangliste 2010-2012 nr 7

= 4 kvotepladser


bane, omnium, herrer

8. april 2012 - UCI olympisk rangliste 2010-2012 nr 13


mountainbike, cross country, damer

23. maj 2012 - UCI nationsrangliste (sum af 2010-11 og 2011-12) nr 18

= 1 kvoteplads


BMX, herrer - (Morten Therkildsen)

26. maj 2012 (Birmingham) - VM 2012 nr 31


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juni 2012: Annika Langvad (mountainbike) og Morten Therkildsen (BMX).

6. juli 2012: Lasse Norman Hansen, Casper von Folsach, Michael Mørkøv og Rasmus Quaade (bane)

6. juli 2012: Jakob Fuglsang, Lars Bak, Matti Breschel og Nicki Sørensen (landevej).

Officiel reserve: Mathias Møller Nielsen (bane).

Afbud fra Annika Langvad på grund af skade.

To kvotepladser blev ikke anvendt.

Gymnastik (1)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Peter Jensen - trampolin (H)

13. januar 2012 (London) - For-OL nr 11


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

28. februar 2012: Peter Jensen (trampolin).

Håndbold (28)

herrer

29. januar 2012 (Beograd) - EM 2012 nr 1


damer

26. maj 2012 (Ålborg) - OL-kvalifikation nr 2


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juni 2012:

Niklas Landin, Marcus Cleverly, Thomas Mogensen, Rasmus Lauge Schmidt, Nikolaj Markussen, Anders Eggert, Bo Spellerberg, Michael V. Knudsen, Lasse Svan Hansen, Hans Lindberg, René Toft Hansen, Kasper Søndergaard, Mikkel Hansen, Kasper Nielsen.

6. juli 2012:

Karin Mortensen, Christina Pedersen, Christina Krogshede, Line Jørgensen, Camilla Dalby, Trine Troelsen, Mette Melgaard, Louise Burgaard, Louise Spellerberg, Berit Kristensen, Ann Grete Nørgaard, Pernille Larsen, Rikke Skov, Susan Thorsgaard.

Den 27. juli 2012 blev Louise Spellerberg (skadet) erstattet af Marianne Bonde.

Officielle reserver: Lasse Boesen og Mie Augustesen.

Kano og kajak (6)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


1000 m firerkajak, herrer

19. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 9

(Kim Wraae, René Holten Poulsen, Emil Stær og Kasper Bleibach)

- giver også mulighed for start i 1000 m enerkajak og 1000 m toerkajak.


500 m enerkajak, damer - (Henriette Engel Hansen)

19. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 8

- giver også mulighed for start i 200 m enerkajak.


200 m enerkajak, herrer - (Jimmy Bøjesen)

21. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 9


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

25. januar 2012: Henriette Engel Hansen.

6. juni 2012: René Holten Poulsen, Kasper Bleibach, Kim Wraae Knudsen, Emil Stær.

En kvoteplads blev ikke anvendt.

Ridning (4)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, hold

18. august 2011 (Rotterdam) - EM 2011 nr 6

(Nathalie zu Sayn-Wittgenstein, Lisbet Seierskilde, Anne van Olst og Sune Hansen)

Et hold ved OL består kun af 3 ryttere mod 4 ryttere ved VM og EM.


dressur, individuelt

de tre deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


dressur, individuelt

22. juni 2012 - nr 5 på reservelisten 

efter afbud fra andre nationer tilfalder en kvoteplads en dansk ekvipage


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juli 2012: Anne van Olst, Anna Kasprzak, Nathalie zu Sayn-Wittgenstein (hold og individuelt).

6. juli 2012: Lisbet Seierskilde (individuelt).

Officiel reserve: Sidsel Johansen.

Roning (10)

kvotepladser tilhører nationen


letvægtsfirer, herrer

1. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 5

(Eskild Ebbesen, Jacob Barsøe, Morten Jørgensen og Kasper Winther Jørgensen)


letvægtsdobbeltsculler, herrer - (Mads Rasmussen / Rasmus Quist)

3. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 5


letvægtsdobbeltsculler, damer - (Anne Lolk / Juliane Elander Rasmussen)

4. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 8


singlesculler, damer - (Fie Udby Erichsen)

23. maj 2012 (Luzern) - Europa-kvalifikation nr 2


singlesculler, herrer - (Henrik Stephansen)

23. maj 2012 (Luzern) - Europa-kvalifikation nr 4


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juni 2012: Eskild Ebbesen, Morten Jørgensen, Jacob Barsøe Jepsen, Kasper Winther Jørgensen (letvægtsfirer).

6. juni 2012: Rasmus Quist og Mads Rasmussen (letvægtsdobbeltsculler).

6. juni 2012: Juliane Elander Rasmussen og Anne Lolk (letvægtsdobbeltsculler).

6. juni 2012: Henrik Stephansen (singlesculler)

6. juni 2012: Fie Udby Erichsen (singlesculler).

Sejlsport (13)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laser radial, damer - (Anne-Marie Rindom)

7. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 15


finnjolle, herrer - (Jonas Høgh Christensen)

10. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 4


laserjolle, herrer - (Thorbjørn Schierup)

14. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 49


49'er, herrer - (Emil Toft Nielsen / Simon Toft Nielsen)

14. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 3


elliott 6m, damer

5. februar 2012 (Miami) - OL-kvalifikation nr 3

(Lotte Meldgaard Pedersen, Susanne Boidin og Tina Schmidt Gramkov)


sejlbræt, herrer - (Sebastian Fleischer)

28. marts 2012 (Cadiz) - VM 2012 nr 66


starbåd, herrer - (Michael Hestbæk / Claus Olesen)

11. maj 2012 (Hyères) - VM 2012 nr 3

 

470-jolle, damer - (Henriette Koch / Lene Sommer)

18. maj 2012 (Barcelona) - VM 2012 nr 7


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

24. marts 2012: Lotte Meldgaard, Susanne Boidin, Tina Gramkov (elliott 6m).

4. maj 2012: Jonas Høgh Christensen (finnjolle).

4. maj 2012: Allan Nørregaard og Peter Lang (49'er).

4. maj 2012: Anne-Marie Rindom (laser radial)

4. maj 2012: Sebastian Fleischer (sejlbræt).

14. maj 2012: Thorbjørn Schierup (laserjolle).

6. juni 2012: Henriette Koch og Lene Sommer (470-jolle)

6. juni 2012: Michael Hestbæk og Claus Olesen (starbåd).

Skydning (5)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen

det er muligt at flytte en af de vundne kvotepladser fra en konkurrence til en anden


skeet, herrer - (Jesper Hansen)

24. april 2011 (Beijing) - World Cup 2011, 3. afd. nr 3


10 m luftriffel, damer - (Stine Nielsen)

20. maj 2011 (Fort Benning) - World Cup 2011, 3 afd. nr 4

Stien Nielsen er også startberettiget i 50 m riffel


10 m luftriffel, damer - (Anette Jensen)

18. juni 2011 (München) - World Cup 2011, 4. afd. nr 4


50 m riffel, liggende, herrer - (Kenneth Nielsen)

20. juni 2011 (München) - World Cup 2011, 4. afd. nr 2


skeet, herrer - (Anders Golding)

15. juli 2011 (Maribor) - World Cup 2011, 4. afd. nr 1


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

1. november 2011: Stine Nielsen (riffel) og Anders Golding (skeet).

14. maj 2012: Jesper Hansen (skeet).

6. juni 2012: Torben Grimmel (50 m riffel, liggende) og Stine Andersen (10 m luftriffel).

Svømning (14)

kvotepladser i individuelle konkurrencer er personlige


Lotte Friis, 800 m fri (D)

23. marts 2011 (Strasbourg) - 8.23,27 / forbedret 30. juli 2011 (Shanghai) - 8.18,20

- også kvalificeret i 400 m fri - 24. juli 2011 (Shanghai) - 4.04,68


Rikke Møller Pedersen, 100 m bryst (D)

23. marts 2011 (Strasbourg) - 1.07,52 / forbedret 25 juli 2011 (Shanghai) - 1.07,13

- også kvalificeret i 200 m bryst - 2.24,35 d. 14. juni 2012 (Rom)


Jeanette Ottesen, 100 m fri (D)

1. april 2011 (København) - 54,16 / forbedret 29. juli 2011 (Shanghai) - 53,45

- også kvalificeret i 100 m butterfly - 24. juli 2011 (Shanghai) - 58,24

- også kvalificeret i 50 m fri - 30. juli 2011 (Shanghai) - 24,61


Mads Glæsner, 400 m fri (H)

24. juli 2011 (Shanghai) - 3.48,41 / forbedret 22. marts 2012 (København) - 3.46,93

- også startret i 200 m fri (1.49,05)


4 x 100 m fri, damer

24. juli 2011 (Shanghai) - VM 2011 nr 8

(Pernille Blume, Mie Ø. Nielsen, Lotte Friis, Jeannete Ottesen)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der har klaret det olympiske B-krav i 100 m fri (56,54).


Pál Joensen (Færøerne), 1500 m fri (H)

30. juli 2011 (Shanghai) - 14.56,66 / forbedret 31. juli 2011 (Shanghai) - 14.46,33

- også kvalificeret i 400 m fri - 22. marts 2012 (København) - 3.46,84


4 x 100 m medley, damer

30. juli 2011 (Shanghai) - VM 2011 nr 9

(Mie Ø. Nielsen, Rikke Møller Petersen, Jeannete Ottesen og Pernille Blume)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der har klaret det olympiske B-krav i 100 m fri, 100 m ryg, 100 m bryst eller 100 m butterfly.


Pernille Blume, 100 m fri (D)

23. marts 2012 (København) - 54,06

- også kvalificeret i 50 m fri - 25. marts 2012 (København) - 25,09

- også startret i 200 m fri (1.59,71)


Mie Ø. Nielsen, 100 m ryg (D)

24. marts 2012 (København) - 59,69

- også startret i 200 m ryg (2.11,97)


4 x 200 m fri, herrer

1. juni 2012 - nr 14 på rangliste

(Mads Glæsner, Daniel Skaaning, Anders Lie, Pál Joensen)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der har klaret det olympiske B-krav i 200 m fri (1.50,76).


Mathias Gydesen, 100 m ryg (H)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (54,41)


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

4. maj 2012: Lotte Friis, Jeanette Ottesen, Rikke Møller Pedersen, Pernille Blume, Mie Ø Nielsen

4. maj 2012: Mads Glæsner og Pál Joensen.

6. juni 2012: Daniel Skaaning og Anders Lie.

21. juni 2012: Mathias Gydesen.

4 kvotepladser blev ikke anvendt.

Tennis (1)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Caroline Wozniacki, damesingle

11. juni 2012 - WTA-verdensrangliste nr 7


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juli 2012: Caroline Wozniacki.

Triatlon (2)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


damer - (Helle Frederiksen)

31. maj 2012 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 44


damer - (Line Jensen)

31. maj 2012 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 52


Danmarks Idrætsforbund har udtaget:

6. juni 2012: Helle Frederiksen og Line Jensen.

siden er lavet af Morten Jensen, august 2011 - senest opdateret 1. februar 2017