Oversigt over vundne finske kvotepladser til OL 2012 i London.

Resultat: 57 kvotepladser i 14 idrætter.

56 kvotepladser blev anvendt.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Yleisurheilu (18)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


spydkast, herrer

Seks spydkastere har klaret det olympiske A-krav (82,00 m). Kun tre kan udtages til OL.

1. Tero Pitkämäki, 6. maj 2011 (Doha) - 83,91 m / 15. maj 2011 (Shanghai) - 85,33 m

2. Ari Mannio, 1. juni 2011 (Dessau) - 83,57 m / 7. aug 2011 (Turku) - 85,12 m

3. Antti Russkanen, 24. juli 2011 (Lapinlahti) - 82,29 m / 10. jun 2012 (Tampere) - 84,95 m

4. Lassi Etelätalo, 28. maj 2011 (Leppävirta) - 84,41 m

5. Sampo Lehtola, 13. august 2011 (Lausanne) - 83,77 m

6. Teemu Wirkkala, 15. maj 2011 (Shanghai) - 82,39 m / 7. juni 2012 (Raasepori) - 83,73


Jere Bergius, stangspring (H)

5. juni 2011 (Espoo) - 5,60 m / 26. maj 2012 (Haapajärvi) - 5,72 (A-krav klaret)


Jonathan Åstrand, 200 m (H)

19. juni 2011 (Izmir) - 20,50 (A-krav klaret)


Merja Korpela, hammerkast (D)

25. juni 2011 (Kuortane) - 69,30 m


Jarkko Kinnunen, 50 km kapgang (H)

3. september 2011 (Daegu) - 3:52.32 (A-krav klaret)

20 km kapgang: 21. april 2012 (Podebrady) - 1:23.13


Antti Kempas, 50 km kapgang (H)

24. september 2011 (Naumburg) - 3:56,51 (A-krav klaret)


Leena Puotiniemi, maratonløb (D)

25. september 2011 (Berlin) - 2:35.54 (A-krav klaret)


Jussi Utriainen, maratonløb (H)

15. april 2012 (Rotterdam) - 2:16.35


Anne Halkivaha, 20 km kapgang (D)

22. april 2012 (Naumburg) - 1:37.05


Sanni Utriainen, spydkast (D)

1. juni 2012 (Leverkusen) - 59,31 m


Minna Nikkanen, stangspring (D)

9. juni 2012 (Stockholm) - 4,40 m


Osku Torro, højdespring (H)

20. juni 2012 (Jyväskylä) - 2,28 m


Niclas Sandells, 1500 m (H)

8. juli 2012 (Lapinlahti) - 3.36,88


Sandra Eriksson, 3000 m forhindringsløb (D)

8. juli 2012 (Lapinlahti) - 9.43,38


hammerkast, herrer

Tre hammerkastere har klaret det olympiske B-krav (74,00 m). Kun en kan udtages til OL.

1. David Söderberg, 2. juli 2011 (Kaustinen) - 77,34 m

2. Olli-Pekka Karjalainen, 27. august 2011 (Daegu) - 76,60 m

3. Tuomas Seppänen, 25. juni (Kuortane) - 75,31 m


3000 m forhindringsløb, herrer

To løbere har klaret det olympiske B-krav (8.32,00). Kun en kan udtages til OL.

1. Jukka Keskisalo, 24. juli 2011 (Lapinlahti) - 8.26,45

2. Janne Ukonmaanaho, 24. juli 2011 (Lapinlahti) - 8.27,08


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

8. december 2011: Leena Puotiniemi (maratonløb)

8. december 2011: Jarkko Kinnunen (50 km kapgang) og Antti Kempas (50 km kapgang).

24. maj 2012: Jussi Utriainen (maratonløb).

5. juli 2012: Jere Bergius (stangspring).

5. juli 2012: Jonathan Åstrand (200 m), Ari Mannio (spydkast), Osku Torro (højdespring).

5. juli 2012: Minna Nikkanen (stangspring) og Sanni Utrainen (spydkast).

8. juli 2012: Niclas Sandells (1500 m).

8. juli 2012: Tero Pitkämäki (spydkast) og  Antti Ruuskanen (spydkast).

8. juli 2012: Anne Halkivaha (20 km kapgang) og Sandra Eriksson (3000 m forhindringsløb).

20. juli 2012: Jukka Keskisalo (3000 m forhindringsløb).

22. juli 2012: David Söderberg (hammerkast).

Kvotepladsen i hammerkast (D) er ikke anvendt.

Sulkapallo (2)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Ville Lång, herresingle

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 37


Anu Nieminen, damesingle

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 70


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Ville Lång (herresingle).

24. maj 2012: Anu Nieminen (damesingle).

Paini (2)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk stil 84 kg, herrer - (Rami Hietaniemi)

13. september 2011 (Istanbul) - VM 2011 nr 3-4


græsk-romersk stil 60 kg, herrer - (Matti Kettunen)

21. april 2012 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 2


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

8. december 2011: Rami Hietaniemi (84 kg).

5. juli 2012: Matti Kettunen (60 kg).

Matti Kettunen (skadet) blev erstattet af Jarkko Ala-Huikku.

Pyöräily (2)

kvotepladser opnået i cykling tilhører (almindeligvis) nationen


Pia Sundstedt - landevej, linjeløb (D)

31. maj 2012 - individuel placering i TOP 100 på UCI world tour ranking, nr 72

- blev også tildelt ledig plads i enkeltstart


landevej, linjeløb, herrer

18. juni 2012 - ledig kvoteplads (herrer) tildelt af UCI

 

Finlands Olympiske Komite har udtaget:

5. juli 2012: Pia Sundstedt (landevej).

5. juli 2012: Jussi Veikkanen (landevej).

Telinevoimistelu (1)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Annika Urvikko, redskabsgymnastik individuelt (D)

11. januar 2012 (London) - For-OL nr 60


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Annika Urvikko (redskabsgymnastik).

Judo (3)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Valtteri Jokinen, 60 kg (H)

1. maj 2012 - verdensranglisten nr 32


Johanna Ylinen, 63 kg (D)

1. maj 2012 - verdensranglisten nr 23


Jaana Sundberg, 52 kg (D)

13. juni 2012 - udtaget på ledig kvoteplads


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Valtteri Jokinen (60 kg)

24. maj 2012: Johanna Ylinen (63 kg).

5. juli 2012: Jaana Sundberg (52 kg).

Melonta (2)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


500 m enerkajak, damer - (Anne Rikala)

20. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 9


200 m enerkajak, damer - (Jenni Mikkonen)

21. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 12


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Anne Rikala (500 m enerkajak).

24. maj 2012: Jenni Mikkonen (200 m enerkajak).

Ratsastus (2)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, individuelt - (Mikaela Lindh)

1. marts 2012 - verdensranglisten nr 46


dressur, individuelt - (Emma Kanerva)

6. juli 2012 - ledig kvoteplads


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Mikaela Lindh (dressur).

8. juli 2012: Emma Kanerva (dressur).

Purjehdus (11)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laser radial, damer - (Sari Multala)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 9


finnjolle, herrer - (Tapio Nirkko)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 12


470-jolle, herrer - (Joonas Lindgren / Niklas Lindgren)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 22


sejlbræt, damer - (Tuuli Petäjä)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 16


laserjolle, herrer - (Fredrik Westman)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 70


49'er, herrer - (Lauri Lehtinen / Kalle Bask)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 19


elliott 6m, damer

5. februar 2012 (Miami) - OL-kvalifikation nr 1

(Silja Lehtinen, Mikaela Wulff og Silja Kanerva)


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Sari Multala (laser radial)

24. maj 2012: Mattias Lindfors (laserjolle).

24. maj 2012: Tapio Nirkko (finnjolle).

24. maj 2012: Tuuli Petäjä (sejlbræt).

24. maj 2012: Silja Lehtinen, Mikaela Wulff, Silja Kanerva (elliott 6m)

24. maj 2012: Lauri Lehtinen og Kalle Bask (49'er).

24. maj 2012: Joonas Lindgren og Niklas Lindgren (470-jolle).

Ammunta (4)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen

- det er muligt at flytte en af de vundne kvotepladser fra en konkurrence til en anden.


10 m luftpistol, damer - (Mira Suhonen)

8. august 2010 (München) - VM 2010 nr 5


trap, damer - (Satu Mäkelä-Nummela)

26. april 2011 (Beijing) - World Cup 2011, 3. afd. nr 4


10 m luftpistol, herrer - (Kai Jahnsson)

17. maj 2011 (Fort Benning) - World Cup 2011, 3. afd. nr 5

- Kai Jahnsson er også startberettiget i 50 m fripistol


50 m riffel, damer - (Marjo Yli-Kiikka)

5. august 2011 (Beograd) - EM 2011 nr 14

- Marjo Yli-Kiikka er også startberettiget i 10 m luftriffel


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

8. december 2011: Kai Jahnsson (50 m pistol og 10 m luftpistol).

8. december 2011: Mira Suhonen (10 m luftpistol).

8. december 2011: Satu Mäkelä-Nummela (trap).

8. december 2011: Marjo Yli-Kiikka (50 m riffel og 10 m luftriffel).

Uinti (7)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Matias Koski, 1500 m fri (H)

29. marts 2012 (Indianapolis) - 15.09,17

- også startberettiget i 200 m fri (1.50,66)

- også startberettiget i 400 m fri (3.52,55)


Hanna-Maria Seppälä, 100 m fri (D)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (54,97)

- også kvalificeret i 50 m fri (25,52)

- også kvalificeret i 200 m fri (2.00,80)


Emilia Pikkarainen, 100 m butterfly (D)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (59,02)

- også kvalificeret i 200 m butterfly (2.10,89)

- også kvalificeret i 200 m medley (2.16,59)


Ari-Pekka Liukkonen, 50 m fri (H)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (22,22)


Matti Mattsson, 200 m bryst (H)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (2.12,65)


Jenna Laukkanen, 200 m bryst (D)

2. juli 2012 - kvalificeret på invitationstid (2.29,37)

- også kvalificeret i 100 m bryst (1.09,39)


Noora Laukkanen, 400 m medley (D)

2. juli 2012 - kvalificeret på invitationstid (4.50,08)


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Matias Koski (200 m fri, 400 m fri, 1500 m fri).

5. juli 2012: Hanna-Maria Seppälä (50 m fri, 100 m fri, 200 m fri).

5. juli 2012: Emilia Pikkarainen (100 m butterfly, 200 m butterfly, 200 m medley).

5. juli 2012: Ari-Pekka Liukkonen (50 m fri).

5. juli 2012: Matti Mattsson (200 m bryst).

5. juli 2012: Noora Laukkanen (400 m medley).

5. juli 2012: Jenna Laukkanen (100 m bryst og 200 m bryst).

Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


57 kg, damer - (Suvi Mikkonen)

28. januar 2012 (Kazan) - Europa-kvalifikation nr 2


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

24. maj 2012: Suvi Mikkonen (57 kg).

Tennis (1)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Jarkko Nieminen, herresingle

11. juni 2012 - ATP-verdensranglisten nr 45


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

5. juli 2012: Jarkko Nieminen (herresingle).

Painonnosto (1)

kvotepladser opnået i vægtløftning tilhører (almindeligvis) nationen


Miika Antti-Roiko, 94 kg (H)

26. juli 2012 - inviteret af IWF på vakant plads


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

26. juli 2012: Miika Antti-Roiko (94 kg).

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2012 - senest opdateret 2. februar 2017