DEN Danmark har deltaget i roning ved 22 OL. Seneste fravær var i 1932.

2020 Tokyo

Kvote: 526 roere fordelt på 263 herrer og 263 damer


2016 Rio de Janeiro

ron Kvote: 550 roere fordelt på 331 herrer og 219 damer

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Kvalifikation

A) 380 roere - VM 2015, 30. aug - 6. sep (FRA)

B) 76 roere - fire kontinentale konkurrencer - max en båd pr køn pr nation

B1) 12 roere - kvalifikation for Afrika, 5. - 7. okt 2015 (TUN)

B2) 24 roere - kvalifikation for Amerika (ekskl. CAN og USA), 22. - 24. mar 2016 (CHI)

B3) 26 roere - kvalifikation for Asien og Oceanien (ekskl. AUS og NZL), 22. - 25. apr 2016 (KOR)

B4) 14 roere - kvalifikation for Europa (samt AUS, CAN, NZL, USA), 22. - 24. maj 2016 (SUI)

C) 88 roere - OL-kvalifikation, 22. - 24. maj 2016 (SUI)

D) 2 roere - værtsnationen (1 herrre + 1 dame) - hvis ikke allerede kvalificeret

E) 4 roere - universalpladser (2 herrer og 2 damer)


Fordeling

herrer - 121 både, 331 roere

konkurrence
kode
både
VM
Af
Am
As/Oc
Eu
OL
roere

singlesculler

M1x

32 1

9

4

6

7

3

-

32 1

toer

M2-

13

11

-

-

-

-

2

26

dobbeltsculler

M2x

13

11

-

-

-

-

2

26

firer

M4-

13

11

-

-

-

-

2

52

dobbeltfirer

M4x

10

8

-

-

-

-

2

40

otter

M8+

7

5

-

-

-

-

2

63

letvægts-dobbeltsculler

LM2x

20

11

1

3

3

2

-

40

letvægtsfirer

LM4-

13

11

-

-

-

-

2

52

1: inkl 3 både/roere reserveret til værtsnationen og som universalpladser.


damer - 94 både, 219 roere

konkurrence
kode
både
VM
Af
Am
As/Oc
Eu
OL
roere

singlesculler

W1x

32 2

9

4

6

7

3

-

32 2

toer

W2-

15

11

-

-

-

-

4

30

dobbeltsculler

W2x

13

11

-

-

-

-

2

26

dobbeltfirer

W4x

7

5

-

-

-

-

2

28

otter

W8+

7

5

-

-

-

-

2

63

letvægts-dobbeltsculler

LW2x

20

11

1

3

3

2

-

40

2: inkl 3 både/roere reserveret til værtsnationen og som universalpladser.

 

Kvalificerede nationer

herrer

singlesculler

A CZE, NZL, LTU, NOR, CRO, CUB, BLR, GBR, POL

B1 EGY, TUN, ALG, ZIM

B2 MEX, ARG, PER, URU, VEN, ECU - PAR

B3 KOR, IND, INA, THA, KAZ, IRQ, UZB

B4 BEL, AUS, HUN

D ingen (overføres til B2)

E LBA, VAN

toer

A NZL, GBR, SRB, NED, ITA, AUS, RSA, FRA, USA, ESP, ROU

C CZE, HUN

dobbeltsculler

A CRO, LTU, NZL, GER, AUS, FRA, AZE, GBR, CUB, ITA, BUL

C NOR, SRB

firer

A ITA, AUS, GBR, CAN, GER, NED, USA, BLR, GRE, RUS, ROU

C RSA, FRA

dobbeltfirer

A GER, AUS, EST, GBR, SUI, LTU, POL, UKR

C CAN, NZL

otter

A GBR, GER, NED, NZL, RUS1

C USA, POL

1: RUS udelukket (dopingsag) - erstattet af ITA.

letvægts-dobbeltsculler

A FRA, GBR, NOR, RSA, ITA, GER, POL, USA, AUT, SUI, IRL

B1 ANG - B2 BRA, CUB, CHI - B3 CHN, JPN, HKG - B4 TUR, DEN

letvægtsfirer

A SUI, DEN, FRA, NZL, NED, ITA, USA, CHN, GBR, CZE, CAN

C RUS2, GER

2: RUS udelukket (dopingsag) - erstattet af GRE.

damer

singlesculler

A AUS, CZE, CHN, USA, SUI, CAN, SWE, LTU, AUT

B1 ZIM, ALG, NGR, EGY

B2 BER, MEX, TTO, ARG, PAR, PER - BAH

B3 KOR, IRI, TPE, KAZ, INA, SIN, THA

B4 NZL, IRL, BLR - DEN

D ingen (overføres til B2)

E TOG, ingen (overføres til B4)

toer

A GBR, NZL, USA, DEN, RSA, CAN, ROU, GER, NED, FRA, BLR

C ESP, CHN, ITA, POL

dobbeltsculler

A NZL, GRE, GER, POL, LTU, GBR, CHN, FRA, BLR, AUS, USA

C CZE, DEN

dobbeltfirer

A USA, GER, NED, POL, AUS

B CHN, UKR

otter

A USA, NZL, CAN, GBR, RUS3

B ROU, NED

3: RUS udelukket (dopingsag) - erstattet af AUS.

letvægts-dobbeltsculler

A NZL, GBR, RSA, CAN, DEN, GER, CHN, POL, IRL, RUS4, USA

B1 TUN - B2 BRA, CUB, CHI - B3 JPN, VIE, HKG - B4 NED, ROU

4: RUS udelukket (dopingsag) - erstattet af ITA.


To kvindelige roere fra NZL startede i to konkurrencer.

To kvindelige roere fra ROU startede i to konkurrencer.


I alt 546 roere fra 69 nationer deltog i OL 2016.

Danske kvotepladser 2016

Kvalificeret fra VM 2015:

letvægtsfirer (H) nr 2 = Jacob Søgaard, Jacob Barsøe, Jens Vilhelmsen og Kasper Winther Jørgensen.

Til OL blev Morten Jørgensen udtaget i stedet for Jens Vilhelmsen.

toer (D) nr 4 = Anne Andersen og Lærke Rasmussen.

letvægts-dobbeltsculler (D) nr 5 = Juliane Elander Rasmussen og Anne Lolk.

Kvalificeret fra Europa-kvalifikation maj 2016:

letvægts-dobbeltsculler (H) nr 3 = Mads Rasmussen og Rasmus Quist.

singlesculler (D) nr 4 = Fie Udby Erichsen

Kvalificeret fra OL-kvalifikation maj 2016:

dobbeltsculler (D) nr 2 = Lisbet Jakobsen og Nina Hollensen.

I alt 13 danske kvotepladser.

2012 London

ron Kvote: 550 roere fordelt på 353 herrer og 197 damer

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Kvalifikation

A) 402 roere - VM 2011, 28. aug - 4. sep (SLO)

B) 142 roere - fire kontinentale konkurrencer

B1) 11 roere - kvalifikation for Afrika, 1. - 3. nov 2011 (EGY)

B2) 23 roere - kvalifikation for Latinamerika, 23. - 25. mar 2012 (PUR)

B3) 23 roere - kvalifikation for Asien, 26. - 29. apr 2012 (KOR)

B4) 85 roere - OL-kvalifikation, 20. - 23. maj 2012 (SUI)

Den sidste OL-kvalifikation er åben for nationer i Europa, Nordamerika og Oceanien. Endvidere nationer i Asien, Afrika og Latinamerika i klasser, hvor der ikke afvikles en regional kvalifikation.

C) 2 roere - værtsnationen (1 herre + 1 dame) - hvis ikke allerede kvalificeret

D) 4 roere - universalpladser (2 herrer og 2 damer)


Fordeling

herrer - 126 både, 353 roere

konkurrence
kode
både
VM
Afrika
Latin-am
Asien
OL kval
roere

singlesculler

M1x

33 1

11

4

6

6

3

33 1

toer uden styrmand

M2-

13

11

-

-

-

2

26

dobbeltsculler

M2x

13

11

-

-

-

2

26

firer uden styrmand

M4-

13

11

-

-

-

2

52

dobbeltfirer

M4x

13

11

-

-

-

2

52

otter

M8+

8

7

-

-

-

1

72

letvægts dobbeltsculler

LM2x

20

11

1

3

3

2

40

letvægtsfirer

LM4-

13

11

-

-

-

2

52

1: inkl 3 både/roere reserveret værtsnationen og universalpladser.


damer - 80 både, 197 roere

konkurrence
kode
både
VM
Afrika
Latin-am
Asien
OL kval
roere

singlesculler

W1x

28 2

9

3

5

5

3

28 2

toer uden styrmand

W2-

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltsculler

W2x

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltfirer

W4x

8

7

-

-

-

1

32

otter

W8+

7

5

-

-

-

2

63

letvægts dobbeltsculler

LW2x

17

8

1

3

3

2

34

2: inkl 3 både/roere reserveret værtsnationen og universalpladser.


Kvalificerede nationer

herrer

singlesculler

A NZL, CZE, GBR, GER, SWE, NOR, LTU, CUB, AZE, CHN, USA

B1 EGY, ZIM, CMR, TUN - B2 MEX, ARG, PER, CHI, BRA, ESA - B3 IND, IRI, KOR, TPE, KAZ, HKG

B4 BEL, CRO, POL - DEN

C ingen (overføres til B4)

D NIG, MON

toer uden styrmand

A NZL, GBR, ITA, GRE, CAN, GER, AUS, NED, USA, SRB, HUN - B4 FRA, POL

dobbeltsculler

A NZL, GER, FRA, AUS, SLO, GBR, EST, NOR, ARG, LTU, CAN - B4 ITA, UKR

firer uden styrmand

A GBR, GRE, AUS, AUS, GER, NED, CAN, NZL, BLR, ITA, SRB - B4 CZE, ROU

dobbeltfirer

A AUS, GER, CRO, POL, RUS, ITA, GBR, USA, SUI, NZL, UKR - B4 EST, FRA

otter

A GER, GBR, CAN, AUS, POL, NED, UKR - B4 USA

letvægts dobbeltsculler

A GBR, NZL, ITA, GER, DEN, CHN, FRA, GRE, NOR, POR, CAN

B1 EGY - B2 CUB, ARG, URU - B3 JPN, HKG, IND - B4 HUN, AUS

letvægtsfirer

A AUS, ITA, GBR, CHN, DEN, SUI, POL, CZE, GER, FRA, RSA - B4 USA, NED

damer

singlesculler

A CZE, BLR, NZL, CHN, SWE, GER, AZE, RUS, LTU

B1 ZIM, ALG, TUN - B2 CUB, ESA, MEX, ARG, BRA - B3 JPN, KOR, IRI, KAZ, THA

B4 AUS, DEN, USA - IRL

C ingen (overføres til B4)

D PAR, MYA

toer uden styrmand

A NZL, GBR, AUS, CHN, ROU, RSA, ITA, USA - B4 GER, ARG

dobbeltsculler

A GBR, AUS, NZL, UKR, POL, CZE, GER, CHN - B4 USA, NED

dobbeltfirer

A GER, USA, NZL, AUS, CHN, UKR, GBR - B4 POL

otter

A USA, CAN, GBR, ROU, NED - B4 AUS, GER

letvægts dobbeltsculler

A GRE, CAN, GBR, USA, AUS, NZL, CHN, DEN

B1 EGY - B2 ARG, BRA, CUB - B3 JPN, KOR, VIE - B4 GER, NED


En kvindelig roer fra AUS startede i to konkurrencer.


I alt 549 roere fra 58 nationer deltog i OL 2012.

Danske kvotepladser 2012

Kvalificeret fra VM 2011:

letvægts dobbeltsculler (H) nr 5 = Mads Rasmussen og Rasmus Quist.

letvægtsfirer (H) nr 5 = Eskild Ebbesen, Jacob Barsøe, Morten Jørgensen og Kasper Winther Jørgensen.

letvægts dobbeltsculler (D) nr 8 = Anne Lolk Thomsen og Juliane Rasmussen.

Kvalificeret fra OL-kvalifikation, maj 2012:

singlesculler (H) nr 4 = Henrik Stephansen.

singlesculler (D) nr 2 = Fie Udby Nielsen.

I alt 10 danske kvotepladser.

2008 Beijing

ron Kvote: 550 roere

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Kvalifikation

A) 402 roere - VM 2007, 26. aug - 2. sep (GER)

B) 142 roere - fire kontinentale konkurrencer

B1) 11 roere - Afrikanske Lege 2007, 19. - 23. jul (ALG)

B2) 23 roere - Latinamerikansk kvalifikation, 16. - 18. nov 2007 (BRA)

B3) 23 roere - Asiatisk kvalifikation, 25. - 27. apr 2008 (CHN)

B4) 85 roere - OL-kvalifikation, 15. - 18. jun 2008 (POL)

Den sidste OL-kvalifikation er åben for nationer i Europa, Nordamerika og Oceanien. Endvidere for nationer fra Asien, Afrika og Latinamerika i klasser, hvor der ikke afvikles en regional kvalifikation.

C) 2 roere - værtsnationen (1 herre + 1 dame) - hvis ikke allerede kvalificeret

D) 4 roere - universalpladser


Fordeling

herrer - 123 både, 350 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Afrika
Latin-am
Asien
OL kval
roere

singlesculler

M1x

30

11

4

6

6

3

30

toer uden styrmand

M2-

13

11

-

-

-

2

26

dobbeltsculler

M2x

13

11

-

-

-

2

26

firer uden styrmand

M4-

13

11

-

-

-

2

52

dobbeltfirer

M4x

13

11

-

-

-

2

52

otter

M8+

8

7

-

-

-

1

72

letvægts dobbeltsculler

LM2x

20

11

1

3

3

2

40

letvægtsfirer

LM4-

13

11

-

-

-

2

52


damer - 77 både, 194 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Afrika
Latin-am
Asien
OL kval
roere

singlesculler

W1x

25

9

3

5

5

3

25

toer uden styrmand

W2-

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltsculler

W2x

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltfirer

W4x

8

7

-

-

-

1

32

otter

W8+

7

5

-

-

-

2

63

letvægts dobbeltsculler

LW2x

17

8

1

3

3

2

34


Kvalificerede nationer

herrer

singlesculler

A NZL, CZE, NOR, GBR, GER, SWE, BEL, ARG, SUI, NED, AUS

B1 EGY, RSA1, ALG, TUN1B2 BRA, MEX, CHI, VEN, URU, COL

B3 CHN2, IND, IRI, HKG, UZB, TPE - B4 USA, LTU, EST

C ingen - D HON, MON

vakant GRE

1: RSA og TUN blev erstattet af CMR og KEN.

2: CHN ej start.

toer uden styrmand

A AUS, NZL, GBR, FRA, RSA, SRB, POL, USA, GER, CRO, DEN

B4 CAN, ITA

vakant CZE

dobbeltsculler

A SLO, FRA, EST, GBR, BLR, NZL, CRO, AUS, USA, GER, BEL

B4 CHN, RUS

D IRQ - vakant BUL

firer uden styrmand

A NZL, ITA, NED, GBR, SLO, FRA, CZE, USA, GER, IRL, BLR

B4 AUS, CHN

dobbeltfirer

A POL, FRA, GER, ITA, CZE, UKR, RUS, EST, USA, AUS, CUB

B4 BLR, SLO

otter

A CAN, GER, GBR, USA, RUS3, POL, CHN

B4 NED

3: RUS blev erstattet af AUS.

letvægts dobbeltsculler

A DEN, GRE, GBR, AUS, ITA, JPN, HUN, GER, CHN, FRA, AUT4

B1 ALG - B2 CUB, BRA, URU - B3 HKG, IND, KOR - B4 NZL, POR

vakant CAN

4: AUT trak sig - blev ikke erstattet.

letvægtsfirer

A GBR, FRA, ITA, CAN, CHN, DEN, AUS, POL, EGY, NED, USA

B4 GER, IRL

damer

singlesculler

A BLR, BUL, USA, CZE, CHN, NZL, FRA, POL, SWE

B1 RSA, TUN5, EGY - B2 CHI, BRA, CUB, ARG, ESA - B3 KOR, KAZ, HKG, IRI, MYA - B4 AUS, ITA, SRB

C ingen - vakant ESP

5: TUN erstattet af ZIM.

toer uden styrmand

A BLR, GER, ROU, AUS, NZL, CHN, USA, CAN

B4 FRA, GBR

dobbeltsculler

A CHN, NZL, GBR, ROU, CZE, GER, ITA, USA

B4 UKR, AUS

dobbeltfirer

A GBR, GER, CHN, UKR, CAN, USA, AUS

B4 RUS

otter

A USA, ROU, GBR, AUS, GER

B4 CAN, NED

letvægts dobbeltsculler

A AUS, FIN, DEN, GER, GRE, CHN, CAN, GBR

B1 RSA - B2 CUB, MEX, BRA - B3 JPN, KAZ, KOR - B4 NED, USA


Seks roere (CHN, USA, ROU, ROU, GER, GER) kvalificerede sig til to konkurrencer - pladserne overført som vakant.

Værtsnationens to forhåndstildelte kvotepladser blev ikke anvendt - blev i stedet omsat til en vakant båd i LM2x.


Indkaldte reserver

Følgende nationer tilkaldte reserver ( i alt 9 stk):

CAN (LM2x); CHN (M8+); GBR (W8+); ITA (M2-); GER 2 stk (M4-) og 1 stk (M8+); IRL (LM4-); NED (M8+).

 

I alt 555 roere fra 60 nationer deltog i OL 2008.

Danske kvotepladser 2008

Kvalificeret fra VM 2007:

toer uden styrmand (H) nr 11 = Morten Ølgaard Nielsen og Thomas Larsen.

letvægts dobbeltsculler (H) nr 1 = Mads Rasmussen og Rasmus Quist.

letvægtsfirer (H) nr 6 = Bo Helleberg, Eskild Ebbesen, Morten Jørgensen og Mads Kruse Andersen.

Til OL blev Thomas Ebert udtaget i stedet for Bo Helleberg.

letvægts dobbeltsculler (D) nr 3 = Katrin Olsen og Juliane Rasmussen.

I alt 10 danske kvotepladser.

2004 Athen

RON Kvote: 550 roere fordelt på 358 herrer og 192 damer

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Kvalifikation

A) 404 roere - VM 2003, 24. - 31. aug (ITA)

B) 152 roere - fire kontinentale konkurrencer

B1) 23 roere - Asiatisk kvalifikation, 21. - 24. apr 2004 (CHN)

B2) 6 roere - Afrikansk kvalifikation, 23. - 24. apr 2004 (TUN)

B3) 23 roere - Latinamerikansk kvalifikation, 14. - 16. maj 2004 (ESA)

B4) 100 roere - OL-kvalifikation, 13. - 15. jun 2004 (SUI)

Den sidste OL-kvalifikation er åben for nationer i Europa, Nordamerika og Oceanien. Endvidere for nationer fra Asien, Afrika og Latinamerika i klasser, hvor der ikke afvikles en regional kvalifikation.


Der er planlagt kvalifikation for 556 roere - selv om kvoten kun er på 550 roere.


Fordeling

herrer - 126 både, 363 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Asien
Afrika
Latin-am
OL kval
roere

singlesculler

M1x

30

11

6

4

6

3

30

toer uden styrmand

M2-

13

11

-

-

-

2

26

dobbeltsculler

M2x

14

11

-

-

-

3

28

firer uden styrmand

M4-

13

11

-

-

-

2

52

dobbeltfirer

M4x

13

11

-

-

-

2

52

otter

M8+

9

7

-

-

-

2

81

letvægts dobbeltsculler

LM2x

21

11

3

-

3

4

42

letvægtsfirer

LM4-

13

11

-

-

-

2

52


damer - 76 både, 193 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Asien
Afrika
Latin-am
OL kval
roere

singlesculler

W1x

24

9

5

2

5

3

24

toer uden styrmand

W2-

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltsculler

W2x

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltfirer

W4x

8

7

-

-

-

1

32

otter

W8+

7

5

-

-

-

2

63

letvægts dobbeltsculler

LW2x

17

9

3

-

3

2

34


Kvalificerede nationer

herrer

singlesculler

A NOR, GER, SLO, CZE, AUS, AUT, EST, ARG, NED, ITA, SUI

B1 CHN, HKG, UZB, KOR, TPE, IND - B2 EGY, TUN1, ALG, KEN

B3 CUB, BRA, CHI, PER, URU, PAR - B4 BUL, BEL, GBR

1: TUN har trukket sig.

toer uden styrmand

A AUS, CRO, RSA, GBR, ITA, CAN, NZL, SCG, CZE, SLO, USA

B4 GER, ARG

dobbeltsculler

A FRA, ITA, CZE, SLO, GBR, AUS, HUN, CUB, EST, USA, LTU

B4 GER, NOR, POL

firer uden styrmand

A CAN, GBR, GER, AUS, ITA, SLO, USA, RUS, POL, ROU, NZL

B4 CZE, CRO

dobbeltfirer

A GER, CZE, POL, AUS, RUS, ITA, EST, FRA, GBR, SUI, BLR

B4 UKR, USA

otter

A CAN, USA, GBR, FRA, AUS, GER, ITA

B4 NED, POL

letvægts dobbeltsculler

A ITA, POL, IRL, FRA, GER, HUN, ESP, DEN, JPN, AUS, GRE

B1 CHN, HKG, UZB - B3 CUB, BRA, URU - B4 USA, CZE, SVK, BEL

letvægtsfirer

A DEN, NED, ITA, GER, CAN, IRL, AUS, USA, ESP, RUS, GBR

B4 SCG, AUT

damer

singlesculler

A BUL, GER, BLR, CZE, CHN, RUS, NZL, ESP, SUI

B1 TPE, KOR, INA, THA, UZB - B2 TUN, EGY - B3 MEX, CHI, BRA, PAR, ARG - B4 USA, NED, SWE

toer uden styrmand

A GBR, BLR, ROU, CAN, CHN, USA, GER, FRA

B4 BUL, NZL

dobbeltsculler

A NZL, GER, RUS, GBR, ITA, AUS, UKR, ROU

B4 BUL, FRA

dobbeltfirer

A AUS, BLR, GER, GBR, UKR, USA, DEN

B4 RUS

otter

A GER, ROU, CAN, AUS, USA

B4 NED, CHN

letvægts dobbeltsculler

A GER, AUS, ROU, USA, CAN, NED, GBR, ESP, HUN

B1 CHN, JPN, VIE - B3 CUB, ARG, MEX - B4 POL, DEN

vakant GRE (vært / udover kvoten)


Fra Rumænien (ROU) deltog to kvindelige roere i to konkurrencer (toer uden og otter).

 

I alt 557 roere fra 55 nationer deltog i OL 2004.

Danske kvotepladser 2004

Kvalificeret fra VM 2003:

letvægts dobbeltsculler (H) nr 8 = Mads Rasmussen og Rasmus Quist.

letvægtsfirer (H) nr 1 = Thor Kristensen, Thomas Ebert, Stephan Mølvig og Eskild Ebbesen. 

dobbeltfirer (D) nr 7 = Dorthe Pedersen, Sarah Lauritzen, Christina Rindom og Majbrit Nielsen.

Kvalificeret fra OL-kvalifikation, juni 2004:

letvægts dobbeltsculler (D) nr 2 = Juliane Rasmussen og Johanne Thomsen.

I alt 12 danske kvotepladser.

2000 Sydney

Kvote: 550 roere


Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Kvalifikation

A) 398 roere - VM 1999, 22. - 29. aug (CAN)

B) 158 roere - fire kontinentale konkurrencer

B1) 29 roere - Asiatisk kvalifikation, 14. - 17. okt 1999 (JPN)

B2) 29 roere - Latinamerikansk kvalifikation, 24. - 26. mar 2000 (MEX)

B3) 6 roere - Afrikansk kvalifikation, 28. apr 2000 (EGY)

B4) 94 roere - OL-kvalifikation, 9. - 12. jul 2000 (SUI) 

Den sidste OL-kvalifikation er åben for nationer i Europa, Nordamerika og Oceanien. Endvidere for nationer fra Asien, Afrika og Latinamerika i klasser, hvor der ikke afvikles en regional kvalifikation.


Der er planlagt kvalifikation for 556 roere - selv om kvoten kun er på 550 roere.


Fordeling

herrer - 122 både, 363 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Asien
Latin-am
Afrika
OL kval
roere

singlesculler

M1x

24

11

4

4

2

3

24

toer uden styrmand

M2-

15

10

1

1

1

2

30

dobbeltsculler

M2x

15

11

1

1

-

2

30

firer uden styrmand

M4-

13

11

-

-

-

2

52

dobbeltfirer

M4x

13

11

-

-

-

2

52

otter

M8+

9

7

-

-

-

2

81

letvægts dobbeltsculler

LM2x

19

11

3

3

-

2

38

letvægtsfirer

LM4-

14

10

1

1

-

2

56


damer - 74 både, 193 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Asien
Latin-am
Afrika
OL kval
roere

singlesculler

W1x

20

9

3

3

2

3

20

toer uden styrmand

W2-

10

8

-

-

-

2

20

dobbeltsculler

W2x

12

8

1

1

-

2

24

dobbeltfirer

W4x

8

7

-

-

-

1

32

otter

W8+

7

5

-

-

-

2

63

letvæts dobbeltsculler

LW2x

17

9

3

3

-

2

34


Kvalificerede nationer

herrer

singlesculler

A NZL, SUI, CAN, CZE, BUL, ITA, EST, EGY, LAT, GER, USA

B1 KAZ, KOR, PAK, PHI - B2 ARG, BRA, MEX, CHI - B3 TUN, ALG - B4 SVK, GBR, NED

toer uden styrmand

A AUS, FRA, CRO, ITA, GBR, GER, RSA, CAN, POL, SLO

B1 IND - B2 ARG - B3 EGY - B4 SCG, USA

dobbeltsculler

A SLO, GER, NOR, FRA, HUN, DEN, UKR, EST, USA, ITA, POL

B1 CHN - B2 CUB - B4 ESP, CRO

vakant CAN

firer uden styrmand

A GBR, AUS, ITA, NZL, NOR, FRA, GER, ROU, EGY, POL, BLR1

B4 USA, SLO

1: BLR trak sig - erstattet af SCG.

dobbeltfirer

A GER, UKR, AUS, NED, AUT, SUI, ITA, CHN, CUB, BEL, POL

B4 USA, FRA

otter

A USA, GBR, RUS, ROU, NED, ITA, AUS

B4 CAN, CRO

letvægts dobbeltsculler

A ITA, AUS, GER, SUI, FRA, USA, JPN, NED, GBR, GRE, RUS

B1 CHN2, HKG, PAK - B2 MEX, ARG, CUB - B4 POL, ESP

2: CHN trak sig - erstattet af SWE.

letvægtsfirer

A DEN, AUS, FRA, ITA, AUT, CAN, NED, RUS, USA, RSA

B1 JPN - B2 CHI - B4 IRL, GER

damer

singlesculler

A BLR, GER, BUL, RUS, NZL, CAN, AUS, FRA, POL

B1 CHN3, HKG, THA - B2 CUB, CHI, ARG - B3 ALG, TUN - B4 SWE, USA, GBR

3: CHN trak sig.

toer uden styrmand

A CAN, GER, AUS, RUS, GBR, ROU, USA, UKR

B4 RSA, NED

dobbeltsculler

A GER, CHN, NED, LTU, FRA, AUS, GBR, SUI

B1 ingen - B2 MEX4 - B4 ROU, USA

4: MEX trak sig.

dobbeltfirer

A GER, UKR, RUS, USA, CHN, DEN, GBR

B4 ROU

vakant AUS

otter

A ROU, USA, CAN, NED, AUS

B4 BLR, GBR

letvægts dobbeltsculler

A ROU, USA, AUS, FRA, GER, NED, SUI, HUN, POL

B1 CHN, JPN, KOR - B2 MEX, CUB, ARG - B4 GRE, BUL

vakant CAN


8 roere (CAN 2, CHN 2, CUB 2, ROU 2) har kvalificeret sig i to bådklasser.

 

I alt 547 roere fra 51 nationer deltog i OL 2000.

Danske kvotepladser 2000

Kvalificeret fra VM 1999:

dobbeltsculler (H) nr 6 = Bertil Samuelson og Bo Kaliszan.

letvægtsfirer (H) nr 1 = Eskild Ebbesen, Thomas Ebert, Victor Feddersen og Thomas Poulsen.

Til OL blev Søren Madsen udtaget i stedet for Thomas Poulsen.

dobbeltfirer (D) nr 6 = Bianca Carstensen, Katrin Gleie, Sarah Lauritzen og Dorthe Pedersen.

I alt 10 danske kvotepladser.

1996 Atlanta

Kvote: 606 roere


Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Kvalifikation

A) 456 roere - VM 1995, 23. - 27. aug (FIN)

B) 150 roere - fire kontinentale konkurrencer

B1) 22 roere - Asiatisk kvalifikation (JPN)

B2) 26 roere - Latinamerikansk kvalifikation (BRA)

B3) 6 roere - Afrikansk kvalifikation (EGY)

B4) 96 roere - OL-kvalifikation, 7. - 9. jun 1996 (SUI) 

Den sidste OL-kvalifikation er åben for nationer i Europa, Nordamerika og Oceanien. Endvidere for nationer fra Asien, Afrika og Latinamerika i klasser, hvor der ikke afvikles en regional kvalifikation.


Fordeling

herrer - 128 både, 394 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Asien
Latin-am
Afrika
OL kval
roere

singlesculler

M1x

20

15

1

1

1

2

20

toer uden styrmand

M2-

18

13

1

1

1

2

36

dobbeltsculler

M2x

18

14

1

1

-

2

36

firer uden styrmand

M4-

14

10

1

1

-

2

56

dobbeltfirer

M4x

14

11

-

1

-

2

56

otter

M8+

10

8

-

-

-

2

90

letvægts dobbeltsculler

LM2x

18

14

1

1

-

2

36

letvægtsfirer

LM4-

16

12

1

1

-

2

64


damer - 77 både, 212 roere

konkurrencer
kode
både
VM
Asien
Latin-am
Afrika
OL kval
roere

singlesculler

W1x

16

11

1

1

1

2

16

toer uden styrmand

W2-

14

9

1

1

1

2

28

dobbeltsculler

W2x

14

10

1

1

-

2

28

dobbeltfirer

W4x

9

7

-

-

-

2

36

otter

W8+

8

6

-

-

-

2

72

letvæts dobbeltsculler

LW2x

16

12

1

1

-

2

32


Kvalificerede nationer

herrer

singlesculler

A SLO, EST, CZE, ITA, GER, SUI, CAN, HUN, USA, AUT, FIN, RUS, DEN1, UKR, NZL

B1 HKG, JPN - B2 ARG - B3 EGY - B4 NOR, GBR, AUS

1: DEN trak sig.

To ekstra kvotepladser fordelt på B1 og B4.

toer uden styrmand

A GBR, AUS, FRA, ITA, CRO, BEL, LTU, NED, USA, NZL, ROU, BUL, AUT

B1 JPN - B2 ARG - B3 RSA - B4 BLR, GER

dobbeltsculler

A DEN, GER, NOR, ESP, FRA, AUT, HUN, CAN, LAT, GBR, AUS, SVK, ITA, BEL

B1 KOR - B2 BRA - B4 CRO, POL, SLO

En ekstra båd kvalificeret i B4.

firer uden styrmand

A ITA, GBR, POL, FRA, AUS, GER, USA, SLO, CRO, NZL

B1 CHN - B2 ARG - B4 ROU, NOR

dobbeltfirer

A ITA, GER, ARG, UKR, NED, USA, FRA, AUS, BLR, POL, SWE

B2 BRA - B4 SUI, RUS

otter

A GER, NED, USA, RUS, ROU, GBR, ITA, UKR

B4 CAN, AUS

letvægts dobbeltsculler

A SUI, SWE, AUS, AUT, POL, NOR, NED, USA, DEN2, GER, CZE, GRE, ESP, IRL

B1 JPN - B2 ARG, CUB - B4 ITA, GBR, NZL

2: DEN trak sig.

En ekstra båd i B2 og en ekstra båd i B4.

letvægtsfirer

A ITA, DEN, GER, CAN, GBR, RSA, USA, ESP, AUT, AUS, RUS, SUI

B1 JPN - B2 ARG - B4 IRL, FRA, POR

En ekstra båd fra B4.

damer

singlesculler

A SWE, CAN, BEL, GER, DEN, USA, BLR, GBR, FIN, BUL, ROU

B1 CHN - B2 ARG - B3 ALG - B4 FRA, LTU, GRE

En ekstra båd fra B4.

toer uden styrmand

A AUS, USA, FRA, GER, CAN, ROU, RUS, CZE, RSA

B1 CHN - B2 ARG - B3 ingen - B4 RSA, NED

dobbeltsculler

A CAN, NED, NZL, GER, CHN, AUS, UKR, LAT, ITA, BUL

B1 KOR - B2 ARG - B4 NOR, USA

dobbeltfirer

A GER, CAN, NED, DEN, USA, RUS, CHN

B4 AUS, ROU, UKR

En ekstra båd fra B4.

otter

A USA, ROU, NED, GER, BLR, CAN

B4 AUS, GBR

letvægts dobbeltsculler

A CAN, DEN, GER, AUS, SWE, NED, USA, ITA, CHN, AUT, FRA, ESP

B1 JPN - B2 MEX - B4 ROU, GRE


10 roere deltog i to bådklasser.

 

I alt 608 roere fra 45 nationer deltog i OL 1996.

Danske kvotepladser 1996

Kvalificeret fra VM 1995:

singlesculler (H) nr 13 = Bo Kaliszan. Blev dog ikke udtaget af Danmarks Olympiske Komite.

dobbeltsculler (H) nr 1 = Lars Christensen og Martin Haldbo Hansen.

letvægts dobbeltsculler (H) nr 9 = Karsten Nielsen og Kent Skovsager.

Blev dog ikke udtaget af Danmarks Olympiske Komite.

letvægtsfirer (H) nr 2 = Niels Henriksen, Thomas Poulsen, Eskild Ebbesen og Victor Feddersen.

singlesculler (D) nr 5 = Trine Hansen.

dobbeltfirer (D) nr 4 = Ulla Werner Hansen, Sarah Lauritzen, Lene Pedersen og Inger Pors.

Til OL blev Dorthe Pedersen udtaget i stedet for Lene Pedersen.

letvægts dobbeltsculler (D) nr 2 = Lene Skov Andersson og Berit Christoffersen.

I alt 16 danske kvotepladser optjent - men kun 13 anvendt.

1908 - 1992

Begrænsning

1908-1912 En nation kunne deltage med to både i hver konkurrence.

1920-1992 En nation kunne kun deltage med en båd i hver konkurrence.

 

1904 St Louis

Roning var ikke på det olympiske program

 

1900 Paris

Ingen begrænsninger i deltagelsen

 

1896 Athen

Roning var ikke på det olympiske program

 

siden er lavet af Morten Jensen, november 2010 - senest opdateret 12. juni 2017