DEN Danmark har deltaget i sejlsport ved 22 OL. Seneste fravær var i 1932.

2016 Rio de Janeiro

sej Kvote: 380 sejlere (217 herrer og 163 damer)

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse. I alt 15 kvotepladser (8 herrer og 7 damer).


Fordeling

 
både
vært
VM 14
VM 15
regional
uni
sejlere

sejlbræt RS:X (H)

36

1

18

6

11

36

finnjolle (H)

23

1

12

4

6

23

laserjolle (H)

46

1

23

9

11

2

46

470-jolle (H)

26

1

13

6

6

52

49'er (H)

20

1

10

3

6

40

sejlbræt RS:X (D)

26

1

13

6

6

26

laser radial (D)

37

1

19

4

11

2

37

470-jolle (D)

20

1

10

3

6

40

49'er FX (D)

20

1

10

3

6

40

nacra 17

20

1

10

3

6

40

I alt 274 både.


Kvalifikation

A) 15 sejlere - værtsnationen

B) 191 sejlere - VM 2014, 8. - 21. sep (ESP)

C) 65 sejlere - VM 2015 (separate stævner for hver bådklasse)

C1) 12 sejlere - RS:X - 17. - 24. okt 2015 (OMA)

C2) 4 sejlere - finnjolle - 21. - 29. nov 2015 (NZL)

C3) 9 sejlere - laserjolle - 2. - 8. jul 2015 (CAN)

C4) 4 sejlere - laser radial - 17. - 26. nov 2015 (OMA)

C5) 18 sejlere - 470-jolle - 10. - 17. okt 2015 (ISR)

C6) 12 sejlere - 49'er og 49'er FX - 16. - 21. nov 2015 (ARG)

C7) 6 sejlere - nacra 17 - 2. - 10. jul 2015 (DEN)

D) 105 sejlere - regionale kvalifikationsstævner

D1) 18 sejlere - Afrika

D1a) 7 sejlere - RS:X, laserjolle, laser radial - 4. - 11. dec 2015 (ALG)

D1b) 2 sejlere - 470-jolle (H) - 12. - 17. jan 2016 (RSA)

D1c) 9 sejlere - øvrige bådklasser - Trofeo Princesa Sofía, 25. mar - 2. apr 2016 (ESP)

D2) 18 sejlere - Asien

D2a) 7 sejlere - finnjolle, 470-jolle, nacra 17 - world cup, 14. - 20. sep 2015 (CHN)

D2b) 11 sejlere - øvrige bådklasser - Asien M, 5. - 12. mar 2016 (UAE)

D3) 18 sejlere - Europa - alle bådklasser - Trofeo Princesa Sofía, 25. mar - 2. apr 2016 (ESP)

D4) 18 sejlere - Nordamerika

D4a) 2 sejlere - laserjolle, laser radial - Panamerikanske Lege 2015, 12. - 19. jul (CAN)

D4b) 16 sejlere - alle bådklasser - world cup, 25. - 30. jan 2016 (USA)

D5) 15 sejlere - Oceanien - alle bådklasser - world cup, 6. - 13. dec 2015 (AUS)

D6) 18 sejlere - Sydamerika

D6a) 2 sejlere - laserjolle, laser radial - Panamerikanske Lege 2015, 12. - 19. jul (CAN)

D6b) 16 sejlere - alle bådklasser - world cup, 25. - 30. jan 2016 (USA)

E) 4 sejlere - universalpladser


Kvalificerede nationer

herrer

sejlbræt RS:X

A BRA

B FRA, POL, GBR, GRE, NED, ISR, GER, ESP, NZL1, CHN, CYP, DEN, ARG, LTU, ITA, RUS, JPN, NOR1

C1 SUI, KOR, HUN, HKG, POR, MEX - vakant UKR

D1a ALG, SEY - D2b THA, SIN - D3 CRO, BLR - D4b CAN1, USA - D5 ingen - D6b VEN, COL

1: CAN, NOR og NZL anvender ikke kvotepladsen - erstattet af TPE, TUR og CZE.

finnjolle

A BRA

B GBR, CRO, FRA, NZL, USA, NOR, SWE, DEN, SLO, AUS, HUN, FIN

C2 GRE, EST, NED, URU - vakant ITA

D1 SEY - D2a CHN - D3 TUR - D4b CAN - D5 ingen - D6b ARG

laserjolle

A BRA

B NED, AUS, GBR, GER, FRA, USA, NZL, CYP, SWE, ITA, CRO, NOR, SIN, GUA, TUN, ISV, IRL, POR, BEL, CAN, FIN, DEN, POL

C3 PER, ARG, EST, CHI, KOR, RSA, HUN, MNE, ESP

D1a SEY, EGY - D2b MAS, THA - D3 RUS, CZE - D4a TRI - D4b MEX - D5 COK - D6a ESA - D6b VEN

E ANG, BER

470-jolle

A BRA

B AUS, CRO, GRE, GBR, USA, JPN, ESP, FRA, RUS, NZL, AUT, SUI, SWE

C5 FIN, GER, ARG, TUR, RSA, ISR - vakant CHN

D1b ANG - D2a KOR - D3 UKR - D4b CAN - D5 ingen - D6b CHI

49'er

A BRA

B NZL, DEN, AUS, AUT, POR, GBR, IRL, FRA, ESP, ITA

C6 POL, GER, ARG - vakant CRO, BEL

D1c ingen - D2b JPN - D3 SWE5 - D4b USA - D5 ingen - D6b CHI

5: SWE anvender ikke kvotepladsen - erstattet af SUI.

damer

sejlbræt RS:X

A BRA

B FRA, ESP, ISR, CHN, GBR, ITA, POL, NED, FIN, RUS, NZL2, EST, MEX

C1 HKG, JPN, NOR, AUS2, DEN, GRE - vakant USA

D1a ALG - D2b THA - D3 HUN - D4b CAN2 - D5 ingen - D6b ARG

2: AUS, CAN og NZL anvender ikke kvotepladsen - erstattet af TUR, LAT og SIN.

laser radial

A BRA

B NED, SWE, BEL, FIN, CZE, CRO, DEN, FRA, GBR, NZL3, CHN, USA, ITA, CAN, SIN, IRL, NOR, LTU, BLR

C4 JPN, AUS, TUR, ARG

D1a TUN, ALG - D2b THA, MAS - D3 HUN, POR - D4a AHOD4b BER - D5 COK - D6a URU - D6b PER

E CAY, LCA

3: NZL anvender ikke kvotepladsen - erstattet af ESP.

470-jolle

A BRA

B AUT, NZL, GBR, FRA, SLO, NED, USA, JPN, RUS, CHN

C5 POL, GER, AUS - vakant ESP, SUI

D1c ingen - D2a SIN - D3 ISR - D4b CAN4 - D5 ingen - D6b CHI

4: CAN anvender ikke kvotepladsen - erstattet af ITA.

49'er FX

A BRA

B DEN, ITA, NED, GER, GBR, ESP, SWE, AUS5, NZL, FRA

C6 ARG, SIN, CAN - vakant NOR, IRL

D1c ingen - D2b JPN - D3 FIN - D4b USA - D5 ingen - D6b CHI

5: AUS anvender ikke kvotepladsen - erstattet af EST.

mixed

nacra 17

A BRA

B FRA, ARG, AUS, ITA, NZL, SUI, GBR, DEN, AUT, NED

C7 GER, ARU, ESP - vakant USA

D1c TUN - D2a SIN - D3 GRE - D4b CAN - D5 ingen - D6b URU


I alt 380 sejlere fra 66 nationer deltog i OL 2016.

Danske kvotepladser 2016

Kvalificeret fra VM 2014:

laserjolle nr 47 = Thorbjørn Schierup.

laser radial nr 7 = Anne-Marie Rindom.

sejlbræt RS:X (H) nr 19 = Sebastian Fleischer. (Udtaget: Michael Hansen)

49'er nr 2 = Jonas Warrer og Anders Thomsen. (Udtaget: Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck). 

49'er FX nr 2 = Ida Marie Baad og Marie Thusgaard. (Udtaget: Jena Mai Hansen / Katja Salskov-Iversen). 

finnjolle nr 11 = Jonas Høgh-Christensen.

nacra 17 nr 11 = Allan Nørregaard og Line Just. (Anette Viborg er udtaget i stedet for Line Just).

Kvalificeret fra VM 2015:

sejlbræt RS:X (D) nr 36 = Lærke Buhl-Hansen.

I alt 11 danske kvotepladser.

2012 London

sej Kvote: 380 sejlere (237 herrer og 143 damer)

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse. I alt 16 kvotepladser (9 herrer og 7 damer).


Fordeling

 
både
vært
VM 11
VM 12
sejlere

sejlbræt RS:X (H)

38

1

28

9

38

finnjolle (H)

25

1

18

6

25

laserjolle (H)

48

1

35

12

48

470-jolle (H)

27

1

19

7

54

49'er (H)

20

1

14

5

40

starbåd (H)

16

1

11

4

32

sejlbræt RS:X (D)

28

1

20

7

28

laser radial (D)

39

1

29

9

39

470-jolle (D)

20

1

14

5

40

elliott 6m (D)

12

1

8

3

36

I alt 273 både.


Kvalifikation

A) 16 sejlere - værtsnationen

B) 270 sejlere - VM 2011, 3. - 18. dec (AUS)

C) 94 sejlere - VM 2012 (separate stævner for hver bådklasse)

C1) 9 sejlere - elliott 6m - OL-kvalifikation, 1. - 5. feb 2012 (USA)

C2) 16 sejlere - sejlbræt RS:X - 20. - 28. mar 2012 (ESP)

C3) 12 sejlere - laserjolle - 4. - 10. maj 2012 (GER)

C4) 8 sejlere - starbåd - 2. - 11. maj 2012 (FRA)

C5) 10 sejlere - 49'er - 5. - 12. maj 2012 (CRO)

C6) 6 sejlere - finnjolle - 11. - 18. maj 2012 (GBR)

C7) 24 sejlere - 470-jolle - 10. - 19. maj 2012 (ESP)

C8) 9 sejlere - laser radial - 15. - 20. maj 2012 (GER)


Kvalificerede nationer

herrer

sejlbræt RS:X

A GBR

B NED, POL, ISR, NZL, GRE, FRA, ESP, POR, BRA, CAN, GER, CYP, SUI, UKR, ARG, CHN, KOR, JPN, HUN, HKG, CRO, NOR, ITA, LTU, USA, RUS, MEX, AUS1

C2 BLR, CZE, BUL, COL, THA, VEN, EST, DEN, TPE

1 AUS anvender ikke kvotepladsen - tildeles EGY.

finnjolle

A GBR

B NED, DEN, ESP, FRA, EST, USA, CRO, FIN, SLO, SWE, CAN, AUS, GRE, NZL, UKR, ITA, BRA, RUS

C6 POL, GER2, AUT, CZE, TUR, CHN

2 GER anvender ikke kvotepladsen - pladsen anvendes som vakant.

laserjolle

A GBR

B AUS, NZL, GER, AUT, SWE, CYP, CRO, FRA, USA, BRA, ARG, KOR, CAN, POL, NED, GRE, GUA, ISR3, HUN, ESP, CHI, EST, ITA, DEN, SUI3, URU, ISV, RUS, BEL, NOR, SLO, SIN, FIN, TUR, CHN

C3 POR, IRL, LTU, TUN, UKR, THA, CZE, COL, VEN, MAS, MEX, TRI

vakant MON, MNE

3 ISR og SUI anvender ikke kvotepladsen - en plads tildeles KGZ og en plads anvendes som vakant.

470-jolle

A GBR

B AUS, CRO, ISR, FRA, GRE, NZL, ESP, SWE, USA, GER, JPN, POR, NED, ARG, AUT, FIN, ITA, SUI, CHN

C7 RUS, KOR, CAN, TUR, IRL, CHI, RSA

49'er

A GBR

B AUS, NZL, DEN, AUT, USA, IRL, GER, POL, FRA, ESP, FIN, SWE, POR, CRO

C5 BER, ITA, JPN, CAN, GRE

starbåd

A GBR

B BRA, GER, USA, POL, SWE, NOR, FRA, CAN, IRL, POR, SUI

C4 DEN, NZL, GRE, CRO

damer

sejlbræt RS:X

A GBR

B ISR, POL, ESP, CHN, FRA, ITA, UKR, GER, CAN, FIN, AUS, HKG, NOR, NZL4, BUL, BRA, BEL, JPN, GRE, HUN

C2 NED4, USA, ARG, RUS, EST, THA, POR5

4 NED og NZL anvender ikke kvotepladserne - anvendes som vakant.

5 POR ej start.

laser radial

A GBR

B NED, BEL, USA, CZE, LTU, IRL, BLR, FIN, NZL, SUI, SWE, DEN, GER, AUS, FRA, ITA, CHN, ESP, ARG, CRO, MEX, CAN, BRA, ISR, TUR, SIN, POR, JPN, NOR

C8 POL, AHO6, GUA, URU, RUS, GRE, EST, PER, ISV

vakant COK, LCA

6 AHO er ikke et IOC-medlem - stiller op ved OL som IOA (individuel olympisk atlet).

470-jolle

A GBR

B ESP, NZL, ISR, ITA, JPN, BRA, AUS, NED, FRA, USA, SWE, ARG, SLO, GER

C7 DEN, CHN, POL, CRO, AUT

elliott 6m

A GBR

B USA, FRA, RUS, AUS, SWE NED, NZL, POR

C1 FIN, ESP, DEN

 

I alt 379 sejlere fra 63 nationer deltog i OL 2012.

Danske kvotepladser 2012

Kvalificeret fra VM 2011:

finnjolle nr 4 = Jonas Høgh Christensen.

laserjolle nr 49 = Thorbjørn Schierup.

49'er nr 3 = Emil Toft Nielsen og Simon Toft Nielsen. Til OL blev Allan Nørregaard og Peter Lang udtaget.

laser radial nr 15 = Anne-Marie Rindom.

Kvalificeret fra VM 2012/OL-kvalifikation 2012:

sejlbræt RS:X (H) nr 66 = Sebastian Fleischer.

starbåd nr 3 = Michael Hestbæk og Claus Olesen.

470-jolle (D) nr 7 = Henriette Koch og Lene Sommer.

elliott 6m nr 3 = Trine Meldgaard Pedersen, Susanne Boidin og Tina Schmidt Gramkov.

I alt 13 danske kvotepladser.

2008 Beijing

sej Kvote: 400 sejlere

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Fordeling

 
både
vært
VM 07
VM 08
sejlere

sejlbræt RS:X (H)

35

1

25

9

35

laserjolle (H)

40

1

29

10

40

470-jolle (H)

30

1

21

8

60

starbåd (H)

16

1

11

4

32

sejlbræt RS:X (D)

28

1

20

7

28

laser radial (D)

26

1

19

6

26

470-jolle (D)

19

1

13

5

38

yngling (D)

15

1

10

4

45

finnjolle

26

1

19

6

26

49'er

19

1

13

5

38

tornado

16

1

11

4

32

I alt 270 både.


Kvalifikation

A) 18 sejlere - værtsnationen

B) 280 sejlere - VM 2007, 28. jun - 13. jul (POR)

C) 102 sejlere - VM 2008 (separate stævner for hver bådklasse)

C1) 10 sejlere - 49'er - 2. - 9. jan 2008 (AUS)

C2) 16 sejlere - sejlbræt RS:X - 10. - 20. jan 2008 (NZL)

C3) 6 sejlere - finnjolle - 23. - 29. jan 2008 (AUS)

C4) 26 sejlere - 470-jolle - 24. - 30. jan 2008 (AUS)

C5) 10 sejlere - laserjolle - 7. - 13. feb 2008 (AUS)

C6) 12 sejlere - yngling - 9. - 15. feb 2008 (USA)

C7) 8 sejlere - tornado - 22. feb - 1. mar 2008 (NZL)

C8) 6 sejlere - laser radial - 16. - 21. mar 2008 (NZL)

C9) 8 sejlere - starbåd - 7. - 18. apr 2008 (USA)


Kvalificerede nationer

sejlbræt RS:X (H)

A CHN

B BRA, POL, GBR, POR, ESP, FRA, ISR, GRE, ITA, SUI, NZL, NED, TUR, HUN, CAN, DEN, UKR, JPN, GER1, MEX, HKG, CYP, ARG, USA, BLR 

C2 AUS1, RUS, THA, KOR, SVK, INA, CRO, EST, VEN

1 GER og AUS trak sig - erstattet af COL og TPE.

laserjolle (H)

A CHN

B AUS, NZL, EST, CRO, GBR, SWE, CHI, FRA, POR, GER4, URU, ESP, BRA, SLO, DEN, FIN, ITA, USA, CAN, NED, GRE, ARG, AUT, POL, SEY, TUR, CZE, NOR, CYP

C5 KOR, SUI, JPN, MAS, SIN, VEN, DOM, RUS, HUN, GUA

vakant BAR, ISV, UAE

4 GER trak sig - erstattet af LUX.

470-jolle (H)

A CHN

B AUS, NED, ISR, POR, CRO, FRA, GBR, ESP, USA, ARG, BLR, JPN, SWE, GER6, SLO, GRE, ITA, CAN, KOR, SIN, IRL

C4 NZL, RUS, BRA, POL, SUI, AUT, TUR, FIN

6 GER trak sig.

starbåd(H)

A CHN

B BRA, FRA, GBR, NZL, ITA, GER, POL, SWE, AUS, POR, USA

C9 SUI, CRO, IRL, AUT

sejlbræt RS:X (D)

A CHN

B POL, NZL, AUS, ESP, ITA, UKR, FRA, GER2, GBR, HKG, GRE, NOR, FIN, ISR, JPN, BUL, BEL2, CAN, BRA, DEN

C2 THA, MEX, HUN, ARG, RUS, USA, CYP

2 GER og BEL trak sig - erstattet af TUR og en plads anvendt som vakant i en anden bådklasse.

laser radial (D)

A CHN

B BLR, FIN, GER, POL, USA, MEX, ISR, NZL, GBR, FRA, AUS, BEL, ITA, CAN, NED5, LTU, SUI, NOR, ARG

C8 SWE, SIN, ESP, GRE, CRO, IRL

vakant PAR, PER

5 NZL trak sig - erstattet af RUS.

470-jolle (D)

A CHN

B NED, FRA, GBR, JPN, SWE, ITA, BRA, ISR, USA, SLO, GER, NZL7, AUS

C4 AUT, ARG, ESP, SUI, CZE

7 NZL trak sig - erstattet af SIN.

yngling (D)

A CHN

B GBR, USA, NED, RUS, NZL9, ESP, GER, AUS, FIN, RSA

C6 FRA, NOR, GRE, ITA

9 NZL trak sig - erstattet af CAN.

finnjolle

A CHN

B ESP, NED, SLO, DEN, GRE, GBR, CAN, SWE, CRO, AUS, FIN, FRA, NZL, POL, USA, CZE, BRA, IRL, NOR

C3 ITA, RUS, CYP, AUT3, GER3, TUR

3 AUT og GER trak sig - erstattet af IND og VEN.

49'er

A CHN

B GBR, AUT, AUS, ITA, USA, ESP, FRA, DEN, GER, UKR, POL, POR, CAN

C1 SWE, NOR, BRA, JPN, CRO

tornado

A CHN

B ESP, BEL, NED, AUS, GBR, FRA, GRE, USA, ITA, GER, ARG

C7 CAN, AUT, NZL8, UKR

8 NZL trak sig.

 

I alt 400 sejlere fra 62 nationer deltog i OL 2008.

Danske kvotepladser 2008

Kvalificeret fra VM 2007:

sejlbræt RS:X (H) nr 29 = Jonas Kældsø.

sejlbræt RS:X (D) nr 45 = Bettina Honoré.

finnjolle nr 4 = Jonas Høgh Christensen.

laserjolle (H) nr 23 = Anders Nyholm.

49'er nr 8 = Jonas Warrer og Martin Kirketerp.

I alt 6 danske kvotepladser.

2004 Athen

SEJ Kvote: 400 sejlere

Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Fordeling

 
både
vært
VM 02
VM 03
VM 04
sejlere

sejlbræt mistral (H)

35

1

12

15

7

35

finnjolle (H)

26

1

9

11

5

26

470-jolle (H)

30

1

10

13

6

60

starbåd (H)

16

1

5

7

32

sejlbræt mistral (D)

28

1

10

12

5

28

europajolle (D)

26

1

9

11

5

26

470-jolle (D)

19

1

6

8

4

38

yngling (D)

15

1

5

6

3

45

laserjolle

40

1

14

17

8

40

49'er

19

1

6

8

38

tornado

16

1

5

7

3

32

I alt 270 både.

 en ekstra båd vil kvalificere sig fra hvert stævne af disse stævner, i alt 11 sejlere, i forventning om at nogle kvotepladser ikke anvendes.


Kvalifikation

A) 18 sejlere - værtsnationen

B) 133 sejlere - VM 2002 (separate stævner for hver bådklasse)

B1) 12 sejlere - 49'er - 14. - 22. jun 2002 (USA)

B2) 15 sejlere - yngling - 19. - 26. jul 2002 (SUI)

B3) 9 sejlere - finnjolle - 20. - 28. jul 2002 (GRE)

B4) 10 sejlere - starbåd - 18. - 23. aug 2002 (USA)

B5) 9 sejlere - europajolle - 26. aug - 3. sep 2002 (CAN)

B6) 32 sejlere - 470-jolle - 2. - 11. sep 2002 (ITA)

B7) 14 sejlere - laserjolle - 12. - 18. sep 2002 (USA)

B8) 10 sejlere - tornado - 21. - 28. sep 2002 (USA)

B9) 22 sejlere - sejlbræt mistral - 4. - 15. dec 2002 (THA)

C) 170 sejlere - VM 2003, 11. - 25. sep (ESP)

D) 79 sejlere - fra et stævne i hver bådklasse

D1) 12 sejlere - sejlbræt mistral - VM 2004, 8. - 18. apr (TUR)

D2) 6 sejlere - tornado - VM 2004, 11. - 18. apr (ESP)

D3) 8 sejlere - 49'er - VM 2004, 12. - 20. apr (GRE)

D4) 5 sejlere - europajolle - OL-kvalifikation, 23. - 30. apr 2004 (FRA)

D5) 6 sejlere - starbåd - VM 2004, 23. apr - 2. maj (ITA)

D6) 20 sejlere - 470-jolle - VM 2004, 4. - 16. maj (CRO)

D7) 5 sejlere - finnjolle - EM 2004, 7. - 15. maj (FRA)

D8) 9 sejlere - yngling - VM 2004, 7. - 15. maj (ESP)

D9) 8 sejlere - laserjolle - VM 2004, 10. - 19. maj (TUR)


Kvalificerede nationer

sejlbræt mistral (H)

A GRE

B9 ISR, BRA, FRA, GBR, ARG, POR, NZL, POL, UKR, ESP, HUN, NED

C CYP, CHN, AUS, JPN, GER, INA, CAN1, HKG, THA, ITA, USA, SVK, TUR, RUS, VEN

D1 AUT1, BUL, CZE, KOR, MEX, SUI, TUN

vakant URU

1 CAN og AUT afgav deres kvotepladser.

finnjolle (H)

A GRE

B3 GBR, POL, CRO, ESP, BEL, GER, FRA, BRA, IRL

C DEN, AUS, TUR, NED, SLO, CAN, CZE, SUI3, SWE, USA, NZL

D7 ARG, AUT3, HUN, ITA, RUS

vakant EST

3 SUI og AUT afgav deres kvotepladser.

470-jolle (H)

A GRE

B6 NZL, ESP, ISR, AUS, USA, POR, GBR, ITA, JPN, ARG

C UKR, FRA, RUS, BRA, NED, SWE, SLO, CRO, KOR, IRL, SUI, DEN, GER

D6 AUT6, BLR6, CAN6, HUN, POL, TUR

6 AUT, BLR og CAN afgav deres kvotepladser.

starbåd (H)

A GRE

B4 GBR, BRA, FRA, USA, BER

C SWE, IRL, NED, AUT, ITA, AUS, SUI

D5 CAN, DEN, ESP - GER

sejlbræt mistral (D)

A GRE

B9 NZL, ITA, FRA, GBR, GER, CHN, ESP, POL, HKG, SUI

C ISR, AUS, BEL, NOR, UKR, USA, JPN, BUL, CAN2, LAT, BRA, ARG

D1 CYP, HUN, MEX, PUR, TUN2

2 CAN og TUN afgav deres kvotepladser.

europajolle (D)

A GRE

B5 AUS, NOR, GER, FIN, CZE, NED, IRL, POL, CHN

C USA, DEN, NZL, SLO, ESP, BEL, BLR, MEX, FRA, RUS, GBR

D4 ARG, ITA, JPN, POR, SWE5

5 SWE afgav kvotepladsen.

470-jolle (D)

A GRE

B6 NED, FRA, RUS, GER, ESP, ISR

C AUS, GBR, DEN, SWE, JPN, NZL, SLO, HUN

D6 ARG, BRA, CAN, ITA - USA

yngling (D)

A GRE

B2 ESP, GER, USA, BER, DEN

C RUS, GBR, ITA, FRA, AUS, UKR

D8 CAN, NED, NOR - NZL

laserjolle

A GRE

B7 BRA, SWE, GBR, ITA, AUS, RSA, BEL, FIN, CAN, CRO, ESP, AUT, SLO, TUR

C POR, USA, NZL, ARG, NOR, POL, NED4, FRA, DEN, GER4, BLR4, CHI, SEY, LTU, RUS, JPN, UKR

D9 CHN, CYP, CZE, IRL, KOR, MAS, SIN, URU

vakant BRN, ISL, ISV, MLT, PER

4 NED, GER og BLR afgav deres kvotepladser.

49’er

A GRE

B1 ESP, GBR, UKR, ITA, DEN, NED7

C NOR, GER, USA, BRA, SUI, AUS, POL, AUT

D3 FIN, FRA, IRL, JPN - SWE7

vakant IND

7 NED og SWE afgav deres kvotepladser.

tornado

A GRE

B8 AUS, FRA, AUT, ARG, SWE

C GBR, GER, NED, USA, ITA, ESP, PUR

D2 BRA, CAN, POR - RUS

 

I alt 400 sejlere fra 61 nationer deltog i OL 2004.

Danske kvotepladser 2004

Kvalificeret fra VM 2002:

49'er nr 8 = Michael Hestbæk og Rasmus Terp van Hansen.

Dennis Dengsø Andersen erstattede Rasmus van Hansen ved OL.

yngling (D) nr 5 = Dorte O Jensen, Helle Jespersen og Annette Strøm.

Christina Børregaard Otzen erstattede Annette Strøm ved OL.

Kvalificeret fra VM 2003:

finnjolle (H) nr 4 = Jonas Høgh Christensen.

laserjolle nr 29 = Anders Nyholm.

europajolle (D) nr 4 = Trine Abrahamsen. Signe Livbjerg blev udtaget til OL.

470-jolle (H) nr 38 = Kristian Skjødt Kjærgaard og Mads Møller.

470-jolle (D) nr 8 = Susanne Ward og Michaëla Ward Meehan.

Kvalificeret fra VM 2004:

starbåd (H) nr 8 = Stig Westergaard og Jann Neergaard.

Nicklas Holm og Claus Olesen blev udtaget til OL.

I alt 14 danske kvotepladser.

2000 Sydney

Kvote: 400 sejlere


Begrænsning

En nation kan maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Fordeling

 
både
vært
VM 98
VM 99
VM 00
wildc.
sejlere

sejlbræt mistral (H)

36

1

11

11

10

3

36

finnjolle (H)

28

1

8

8

8

3

28

470-jolle (H)

30

1

9

9

8

3

60

sejlbræt mistral (D)

28

1

8

8

8

3

28

europajolle (D)

26

1

8

7

7

3

26

470-jolle (D)

19

1

6

5

5

2

38

laserjolle

41

1

21

8

8

3

41

49'er

19

1

6

5

5

2

38

tornado

15

1

4

4

6

 

30

starbåd

15

1

4

4

6

 

30

soling

15

1

5

4 + 4

1

 

45

I alt 272 både


Kvalifikation

A) 18 sejlere - værtsnationen

B) 129 sejlere - VM 1998 (separate stævner for hver bådklasse)

B1) 21 sejlere - laserjolle - 2. - 13. mar 1998 (UAE)

B2) 12 sejlere - 49'er - 17. - 24. maj 1998 (FRA)

B3) 8 sejlere - europajolle - 27. jul - 2. aug 1998 (GER)

B4) 8 sejlere - finnjolle - 13. - 23. aug 1998 (GRE)

B5) 15 sejlere - soling - 31. aug - 6. sep 1998 (USA)

B6) 30 sejlere - 470-jolle - 31. aug - 9. sep 1998 (ESP)

B7) 8 sejlere - starbåd - 10. - 20. sep 1998 (SLO)

B8) 19 sejlere - sejlbræt mistral - 10. - 26. okt 1998 (FRA)

B9) 8 sejlere - tornado - 20. - 27. nov 1998 (BRA)

C) 108 sejlere - VM 1999 (separate stævner for hver bådklasse)

C1) 7 sejlere - europajolle - 3. - 16. jan 1999 (AUS)

C2) 10 sejlere - 49'er - 4. - 16. jan 1999 (AUS)

C3) 8 sejlere - finnjolle - 6. - 16. jan 1999 (AUS)

C4) 28 sejlere - 470-jolle - 8. - 16. jan 1999 (AUS)

C5) 12 sejlere - soling - 6. - 17. jan 1999 (AUS)

C6) 8 sejlere - laserjolle - 4. - 22. jan 1999 (AUS)

C7) 8 sejlere - tornado - 2. - 9. jul 1999 (DEN)

C8) 8 sejlere - starbåd - 9. - 19. sep 1999 (ITA)

C9) 19 sejlere - sejlbræt mistral - 10. - 20. nov 1999 (NCL)

D) 12 sejlere - soling - EM 1999, 25. - 31. jul (NOR)

E) 104 sejlere - VM 2000 (separate stævner for hver bådklasse)

E1) 12 sejlere - tornado - 10. - 16. jan 2000 (AUS)

E2) 7 sejlere - europajolle - 11. - 17. jan 2000 (BRA)

E3) 18 sejlere - sejlbræt mistral - 10. - 20. feb 2000 (ARG)

E4) 8 sejlere - laserjolle - 13. - 22. mar 2000 (MEX)

E5) 10 sejlere - 49'er - 14. - 24. mar 2000 (MEX)

E6) 3 sejlere - soling - 2. - 12. apr 2000 (ESP)

E7) 26 sejlere - 470-jolle - 10. - 20. maj 2000 (HUN)

E8) 12 sejlere - starbåd - 10. - 21. maj 2000 (USA)

E9) 8 sejlere - finnjolle - 11. - 16. jun 2000 (GBR)

F) 29 sejlere - wildcard


Kvalificerede nationer

sejlbræt mistral (H)

A AUS

B8 NZL, ISR, POR, GRE, ARG, AUT, POL, FRA, FIJ, ITA, GBR

C9 NED1, CHN, BRA, UKR, GER, ESP, JPN, HUN, SWE, INA, USA

E3 TPE, CAN1, THA, HKG, TUR, NOR1, MEX, SVK, KOR, RUS - vakant VEN, BEL1

F CYP, SEY, MAR - vakant BAR, ISV

1 NED, CAN, NOR og BEL afgav deres kvotepladser.

finnjolle (H)

A AUS

B4 POL, SWE, FRA, BEL, GRE, CRO, GBR, CZE

C3 CAN, GER, NED3, RSA, IRL, ITA, NZL, SUI

E9 TUR, HUN, DEN, USA, BRA, RUS, ESP3, EST - vakant AUT3

F SRI, ISV

3 NED, ESP og AUT afgav deres kvotepladser.

470-jolle (H)

A AUS

B6 FRA, SLO, SWE, FIN, POR, UKR, GRE, RUS, USA

C4 POL, ISR, GBR, JPN, NZL, ITA, ESP, ARG, GER

E7 IRL7, SUI, HUN, BLR, EST, JAM, BEL7, NED7 - vakant BRA

F SIN, KOR, CRO - vakant MEX

7 IRL, BEL og NED afgav deres kvotepladser.

sejlbræt mistral (D)

A AUS

B8 NZL, HKG, FRA, ITA, CHN, POL, GER, USA

C9 NED2, JPN, ISR, BEL, ESP, SUI, GBR, CAN

E3 GRE, BRA, KOR, COK, BUL, FIN, LAT, HUN - vakant AND2, UKR

F CUB, TUR, THA - vakant SEY

2 NED og AND afgav deres kvotepladser.

europajolle (D)

A AUS

B3 NED, GBR, DEN, NZL, POL, GER, ESP, POR

C1 FIN, CAN, BEL, IRL, SWE, CZE, USA

E2 ITA, NOR, ARG, AUT, JPN, CHN6, GRE

F CAY, BLR, LAT - vakant MEX, BER

6 CHN afgav kvotepladsen.

470-jolle (D)

A AUS

B6 UKR, DEN, GER, ESP, GRE, ARG

C4 ITA, ISR, NZL, USA, NED

E7 JPN, RUS, NOR, SWE, FRA8 - vakant SLO

F BRA, CHN

8 FRA afgav kvotepladsen.

laserjolle

A AUS

B1 GBR, SWE, GER4, BRA, DEN, ITA, NED, FIN, NZL, GRE, USA, POR, CAN, CRO5, IRL4, KOR, ESP, BLR, EST, SLO, ISR4

C6 POL, FRA4, BEL, NOR, AUT, RUS, ARG, LTU

E4 RSA, MAS, HUN, CHN4, TUR, CHI4, SEY, JPN

F AHO, ANT, CUB - vakant CYP, GUM, ISL, MLT, PER, SIN, THA, URU

4 GER, IRL, ISR, FRA, CHN og CHI afgav deres kvotepladser.

5 CRO startede ej.

49’er

A AUS

B2 GBR, USA, FRA, DEN, POR, NED9

C2 ITA, ESP, GER, NZL, UKR

E5 FIN, NOR, POL, SUI, AUT9

F SWE, JPN

9 NED og AUT afgav deres kvotepladser.

tornado

A AUS

B9 GER, ESP, FRA, AUT

C7 ITA, USA, DEN, GBR

E1  ARG, SWE, POR, PUR, NZL, RUS

vakant BRA

starbåd

A AUS

B7 BRA, GER, SWE, ESP

C8 USA, CAN, GBR, ITA

E8 IRL, NZL, NED, SUI, BER, GRE

vakant ARG

soling

A AUS

B5 - RUS, UKR, ITA, USA, ESP

C5 NED, NZL, SWE, DEN - CX GER, GBR, NOR, FRA

E6 CAN

vakant FIN

 

I alt 402 sejlere fra 69 nationer deltog i OL 2000.

Danske kvotepladser 2000

Kvalificeret fra VM 1998:

laserjolle nr 7 = Peder Rønholt.

europajolle (D) nr 3 = Kristine Roug.

470-jolle (D) nr 2 = Susanne Ward og Michaëla Ward.

49'er nr 6 = Michael Hestbæk og Jonatan Persson.

Kvalificeret fra VM 1999:

tornado nr 12 = Stig Raagaard og Helene Raagaard Hansen

soling nr 1 = Stig Westergaard, Jens Bojsen-Møller og Bjørn Westergaard.

Til OL blev Jesper Bank, Henrik Blakskjær og Thomas Jacobsen udtaget i stedet.

Kvalificeret fra VM 2000:

finnjolle (H) nr 23 = Lasse Hjortnæs. 

I alt 12 danske kvotepladser.

1996 Atlanta

Kvote: 443 sejlere


Begrænsning

En nation kunne maksimalt kvalificere en båd i hver bådklasse.


Fordeling

 
både
sejlere

sejlbræt mistral (H)

45

45

finnjolle (H)

30

30

470-jolle (H)

35

70

sejlbræt mistral (D)

27

27

europajolle (D)

25

25

470-jolle (D)

22

44

laserjolle

41

41

tornado

23

46

starbåd

23

46

soling

23

69

 i alt

294
443


Kvalifikation

?

starbåd

VM 1995, 10. - 16. sep (ESP)

VM 1996, 9. - 21. jan (BRA)


Kvalificerede nationer

?

tildelte wildcard

sejlbræt mistral (H) ALG, GUA, INA, THA

470-jolle (H) CUB, SUD1

laserjolle GUM, SMR, SUD1

1 ej start

 

I alt 458 sejlere fra 78 nationer deltog i OL 1996.

Danske kvotepladser 1996

Kvalificeret:

sejlbræt mistral (H) - VM 1996, nr 5 = Morten Egeblad.

finnjolle (H) - ?. Udtaget til OL: Bjørn Westergaard.

europajolle (D) - VM 1995, nr 1 = Kristine Roug.

laserjolle - ?. Udtaget til OL: Jens Eckardt.

470-jolle (D) - VM 1996, nr 9 = Susanne Ward og Michaëla Ward.

starbåd - VM 1995, nr 3 = Christian Rasmussen og Kasper Harsberg.

Ved OL deltog dog Michael Hestbæk og Martin Hejlsberg.

soling - VM 1995, nr 7 = Stig Westergaard, Jan Andersen og Jens Bojsen-Møller

I alt 11 danske kvotepladser.

1992 Barcelona

Begrænsning

En nation kunne kun deltage med en båd i hver konkurrence.


Fordeling

Der var for første gang sat begrænsninger på antal både i de enkelte klasser:

sejlbræt (H) 50 - sejlbræt (D) 35

finnjolle (H) 45 - europajolle (D) 30

470-jolle (H) 40 - 470-jolle (D) 30

flying dutchman 30 - starbåd 25 - tornado 25 - soling 25.

 

1908 - 1988

Begrænsning

1908-1920 En nation kunne højst deltage med to både i hver konkurrence.

1924-1988 En nation kunne kun deltage med en båd i hver konkurrence.

 

1904 St Louis

Sejlsport var ikke på det olympiske program

 

1900 Paris

Ingen begrænsninger i deltagelsen

Det kan diskuteres, om sejlsportskonkurrencerne i Meulan og Le Havre skal regnes for "olympiske".

 

1896 Athen

Sejlsport var ikke på det olympiske program

 

siden er lavet af Morten Jensen, november 2010 - senest opdateret 13. januar 2017