Oversigt over vundne norske kvotepladser til OL 2012 i London.

 Resultat: 72 kvotepladser i 14 idrætter.

Af de 72 vundne kvotepladser anvendes 64.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrett (20)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Andreas Thorkildsen, spydkast (H)

6. maj 2011 (Doha) - 83,63 m / forbedret 4. aug 2011 (Byrkjelo) -  90,61 m (A-krav klaret)


Eivind Henriksen, hammerkast (H)

22. maj 2011 (Halle) - 74,59 m / forbedret 20. maj 2012 (Halle) - 75,56 m


Christina Vukicevic, 100 m hæk (D)

9. juni 2011 (Oslo) - 12,79 (A-krav klaret)


Bjørnar Ustad Kristensen, 3000 m forhindringsløb (H)

9. juni 2011 (Oslo) - 8.23,19


Karoline Bjerkeli Grøvdal, 3000 m forhindringsløb (D)

18. juni 2011 (Izmir) - 9.46,07

5000 m: 3. juli 2012 (Lillestrøm) - 15.28,32


Stine Meland Tomb, 400 m hæk (D)

18. juni 2011 (Izmir) - 56,38


Jaysuma Saidy Ndure, 100 m (H)

30. juni 2011 (Lausanne) - 9,99 (A-krav klaret)

200 m: 3. september 2011 (Daegu) - 19,95 (A-krav klaret)


Ingvill Måkestad Bovim, 1500 m (D)

10. juli 2011 (Birmingham) - 4.06,82 / forb. 16. sep 2011 (Brussel) - 4.03,79 (A-krav klaret)

800 m: 5. august 2011 (London) - 2.00,68


Tonje Angelsen, højdespring (D)

16. juli 2011 (Ostrava) - 1,92 m / forbedret 28. jun 2012 (Helsinki) - 1,97 m (A-krav klaret)


Cathrine Larsåsen, stangspring (D)

7. august 2011 (København) - 4,40 m / forbedret 11. feb 2012 (Steinkjer) - 4,41 m


Mona Holm Solberg, hammerkast (D)

13. august 2011 (Byrkjelo) - 70,43 m


Ezinne Okparaebo, 100 m (D)

28. august 2011 (Daegu) - 11,21 (A-krav klaret)


Trond Nymark, 50 km kapgang (H)

3. september 2011 (Daegu) - 3:54.26 (A-krav klaret)


Ida Marcussen, syvkamp (D)

18. september 2011 (Talence) - 6030 p / forbedret 30. juni 2012 (Helsinki) - 6073 p


Christina Bus Holth, maratonløb (D)

25. september 2011 (Berlin) - 2:33.40 (A-krav klaret)


Kirsten Marathon Melkevik, maratonløb (D)

30. oktober 2011 (Frankfurt) - 2:35.09 (A-krav klaret)


Urige Buta, maratonløb (H)

27. januar 2012 (Dubai) - 2:12.46 (A-krav klaret)


Henrik Ingebrigtsen, 1500 m (H)

29. april 2012 (Palo Alto) - 3.36,39


Margrethe Renstrøm, længdespring (D)

27. juni 2012 (Helsinki) - 6,66 m / forbedret 28. juni 2012 (Helsinki) - 6,67 m


Erik Tysse, 20 km kapgang (H)

8. juli 2012 (Os) - 1.21,05 (A-krav klaret)


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Tonje Angelsen (højdespring)

29. maj 2012: Jaysuma Saidy Ndure (100 m og 200 m)

29. maj 2012: Andreas Thorkildsen (spydkast).

18. juni 2012: Ezinne Okparaebo (100 m og 200 m).

18. juni 2012: Ingvill Måkestad Bovim (1500 m).

2. juli 2012: Urige Buta (maratonløb).

2. juli 2012: Trond Nymark (50 km kapgang).

2. juli 2012: Margrethe Renstrøm (længdespring). 

2. juli 2012: Henrik Ingebrigtsen (1500 m).

9. juli 2012: Erik Tysse (20 km kapgang).

9. juli 2012: Christina Vukicevic (100 m hæk).

9. juli 2012: Karoline Bjerkeli Grøvdal (5000 m).

9. juli 2012: Ida Marcussen (syvkamp). 

9. juli 2012: Eivind Henriksen (hammerkast).

I alt 14 atleter (af 20 mulige) er udtaget til OL.

Christina Vukicevic, Margrethe Renstrøm og Ingvill Måkestad Bovim deltog ikke i OL.

Badminton (1)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Sara B Kvernø, damesingle

1. juni 2012 - tildeling af ledig kvoteplads


Olympiatoppen har udtaget:

18. juni 2012: Sara Blengsli Kvernø (damesingle).

Bryting (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk stil 60 kg, herrer - (Stig André Berge)

5. maj 2012 (Helsinki) - 2. OL-kvalifikation nr 2


Olympiatoppen har udtaget:

18. juni 2012: Stig André Berge (60 kg).

Bueskyting (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


herrer, individuelt - (Bård Nesteng)

8. juli 2011 (Torino) - VM 2011 nr 7


Olympiatoppen har udtaget:

2. juli 2012: Bård Nesteng (individuelt).

Sykling (7)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, linjeløb, herrer

16. oktober 2011 - UCI world tour ranking nr 12

= 4 kvotepladser (giver også startret i enkeltstart til en cykelrytter)

 

mountainbike, cross country, damer

23. maj 2012 - UCI nationsrangliste (sum af 2010-11 og 2011-12) nr 8

= 2 kvotepladser


landevej, linjeløb, damer

31. maj 2012 - UCI world tour ranking nr 23

= 1 kvoteplads


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Edvald Boasson Hagen, Thor Hushovd, Alexander Kristoff, Lars Petter Nordhaug (landevej).

18. juni 2012: Gunn-Rita Dahle Flesjå (mountainbike).

18. juni 2012: Emilie Moberg (landevej).

Thor Hushovd blev den 16. juli 2012 erstattet af Vegard Stake Laengen.

Kun seks af syv kvotepladser anvendes.

Fekting (1)

kvotepladser opnået i fægtning tilhører nationen


kårde, individuelt - (Bartosz Piasecki)

22. april 2012 (Bratislava) - Europa-kvalifikation nr 1-4


Olympiatoppen har udtaget:

2. juli 2012: Bartosz Piasecki (kårde).

Håndball (14)

damer

19. december 2010 (Herning) - EM 2010 nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

24. juni 2012: Kari Aalvik Grimsbø, Katrine Lunde Harldsen, Ida Alstad, Heidi Løke, Tonje Nøstvold, Karoline Dyhre Breivang, Kristine Lunde-Borgersen, Kari Mette Johansen, Marit Malm Frafjord, Amanda Kurtovic, Linn Jørum Sulland, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Gøril Snorroeggen, Camilla Herrem.

Officiel reserve: Karoline Næss.

Padling (2)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


1000 m enerkajak, herrer - (Eirik Verås Larsen)

19. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 3


500 m enerkajak, damer - (Mira Verås Larsen)

17. maj 2012 (Poznań) - Europa-kvalifikation nr 2


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Eirik Verås Larsen.

29. maj 2012: Mira Verås Larsen.

Hestesport (1)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, individuelt - (Siril Helljesen)

verdensranglisten pr 1. marts 2012 - nr 26


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Siril Helljesen (dressur).

Roing (5)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


dobbeltsculler, herrer - (Nils Jakob Hoff / Kjetil Borch)

2. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 8


singlesculler, herrer - (Olaf Tufte)

3. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 6


letvægt, dobbeltsculler, herrer - (Svein Urban Ringstad / Are Strandli)

4. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 9


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Olaf Tufte (singlesculler).

29. maj 2012: Nils Jakob Hoff og Kjetil Borch (dobbeltsculler).

29. maj 2012: Kristoffer Brun og Are Strandli (letvægtsdobbeltsculler).

Seiling (6)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


sejlbræt, damer - (Jannicke Stålstrøm)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 23


laser radial, damer - (Marthe Enger Eide)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 58


starbåd, herrer - Eivind Melleby / Petter Mørland Pedersen

17. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 6


laserjolle, herrer - (Kristian Ruth)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 64


sejlbræt, herrer - (Sebastian Wang-Hansen)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 33


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Eivind Melleby og Petter Mørland Pedersen (starbåd).

18. juni 2012: Jannicke Stålstrøm (sejlbræt).

18. juni 2012: Kristian Ruth (laserjolle).

9. juli 2012: Martha Enger Eide (laser radial).

9. juli 2012: Sebastian Wang-Hansen (sejlbræt).

Skyting (6)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen

det er muligt at flytte en af de vundne kvotepladser fra en konkurrence til en anden


50 m riffel, liggende, herrer - (Vebjørn Berg)

4. august 2010 (München) - VM 2010 nr 2

- Vebjørn Berg er også startberettiget i 50 m riffel, helmatch og i 10 m luftriffel


skeet, herrer - (Tore Brovold)

7. marts 2011 (Concepcion) - World Cup 2011, 1. afd. nr 2


10 m luftriffel, herrer - (Are Hansen)

26. marts 2011 (Sydney) - World Cup 2011, 1. afd. nr 4

- Are Hansen er også startberettiget i 50 m riffel, liggende og i 50 m riffel helmatch


50 m riffel, helmatch, herrer - (Ole Kristian Bryhn)

14. april 2011 (Changwon) - World Cup 2011, 2. afd nr 3

- Ole Kristian Bryhn er også startberettiget i 50 m riffel, liggende og i 10 m luftriffel


50 m riffel, helmatch, herrer - (Ole Magnus Bakken)

22. juni 2011 (München) - World Cup 2011, 4. afd. nr 8

- Ole Magnus Bakken er også startberettiget i 50 m riffel, liggende og i 10 m luftriffel


10 m luftriffel, damer - (Marte Torvik)

18. februar 2012 (Vierumäki) - EM 2012, nr 6


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Tore Brovold (skeet).

24. juni 2012: Ole Magnus Bakken (riffel).

24. juni 2012: Odd Arne Brekne (riffel).

24. juni 2012: Ole Kristian Bryhn (riffel).

24. juni 2012: Are Hansen (riffel).

24. juni 2012: Malin Westerheim (50 m riffel og 10 m luftriffel).

Svømming (4)

kvotepladser opnået i svømning er personlige


Alexander Dale Oen, 100 m bryst (H)

11. juni 2011 (Monte Carlo) - 1.00,24 / forbedret 26. juli 2011 (Shanghai) - 58,71

Alexander Dale Oen døde den 30. april 2012.


Ingvild Snildal, 100 m butterfly (D)

16. marts 2012 (Amsterdam) - 58,32 / forbedret 25. maj 2012 (Debrecen) - 58,04

- også startret i 200 m butterfly (2.11,47)


Sara Nordenstam, 200 m bryst (D)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (2.26,91)

- også kvalificeret i 400 m medley (4.46,29)


Lavrans Solli, 100 m ryg (H)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (54,83)


Cecilie Johannessen, 400 m fri (D)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (4.13,94)


Olympiatoppen har udtaget:

29. maj 2012: Sara Nordenstam og Ingvild Snildal.

24. juni 2012: Lavrans Solli.

Kun tre af fire kvotepladser anvendes.

Stuping (1)

kvotepladser opnået i udspring tilhører nationen


tårnspring, herrer - (Amund Gismervick)

juni 2012 - vakant plads


Olympiatoppen har udtaget:

2. juli 2012: Amund Gismervick.

Volleyball (2)

kvotepladser opnået i beachvolley tilhører nationen


beachvolley, herrer

24. juni 2012 (Moskva) - Continental Beachvolley Cup - Europa, nr 1

(Tarjei Skarlund, Martin Spinnangr, Iver Horrem, Geir Eithun)

1 par kvalificeret til OL.


Olympiatoppen har udtaget:

2. juli 2012: Tarjei Skarlund og Martin Spinnangr.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2012 - senest opdateret 4. februar 2017