Oversigt over vundne norske kvotepladser til vinter-OL 2014 i Sotji (Sotsji).

Resultat: 131 kvotepladser i 12 idrætsgrene.

Af de 131 vundne kvotepladser blev kun 119 anvendt.

9 atleter kom ikke i aktion - så i alt 110 var i kamp for Norge ved Vinter-OL 2014.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal herefter også udtages af deres nationale olympiske komite.

Alpint skiløb (12)

herrer / damer

19. januar 2014 - fordeling af kvotepladser

12 kvotepladser


Olympiatoppen har den 18. december 2013 udtaget: Nina Løseth, Ragnhild Mowinckel, Lotte Sejersted, Leif Kristian Haugen, Kjetil Jansrud, Henrik Kristoffersen, Sebastian Solevåg og Aksel Lund Svindal.

Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Mona Løseth og Aleksander Aamodt Kilde.

Kun 10 kvotepladser blev anvendt.

Curling (5)

herrer

7. april 2013 (Victoria) - nr 4 på rangliste efter VM 2012 og VM 2013


Olympiatoppen har udtaget: Thomas Ulsrud (skip), Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Pettersson og Marcus Høiberg (reserve).

Marcus Høiberg kom ikke i aktion.

Freestyle skiløb (14)

pukkelpist, herrer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 24: Vinjar Slatten


pukkelpist, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 21: Hedvig Wessel


skicross, herrer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 23: Christian Mithassel

nr 28: Didrik Bastian Juel

nr 29: Morten Ring Christensen


skicross, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 8: Marte Høie Gjefsen

nr 25: Julie Brendengen Jensen


halfpipe, herrer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 22: Jon Anders Lindstad


halfpipe, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 28: Tiril Sjåstad Christiansen


slopestyle, herrer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 6: Johan Berg

nr 12: Andreas Håtveit

nr 22: Aleksander Aurdal

nr 26: Per-Kristian Hunder


slopestyle, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 3: Tiril Sjåstad Christiansen


Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Tiril Sjåstad Christiansen, Marte Høie Gjefsen, Hedvig Wessel, Aleksander Aurdal, Øystein Bråten (slopestyle), Per-Kristian Hunder, Andreas Håtveit, Didrik Bastian Juell, Thomas Borge Lie, Jon Anders Lindstad og Christian Mithassel.

Kun 11 kvotepladser blev anvendt.

Tiril Sjåstad Christiansen kom ikke i aktion.

Hurtigløb på skøjter (16)

holdforfølgelsesløb, herrer

7. december 2013 (Berlin) - nr 4 i World Cup 2013/14

4 kvotepladser


500 m, herrer

8. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 2 startpladser

på tid: 34,82 - Espen Aarnes Hvammen - 10. nov 2013 (Calgary)

på tid: 35,10 - Christoffer Fagerli Rukke - 15. nov 2013 (Salt Lake City)


1000 m, herrer

7. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 4 startpladser

samlet placering: nr 10 - Håvard Holmefjord Lorentzen

på tid: 1.09,14 - Christoffer Fagerli Rukke - 9. nov 2013 (Calgary)

på tid: 1.09,51 - Håvard Bøkko - 9. nov 2013 (Calgary)

på tid: 1.09,68 - Espen Aarnes Hvammen - 16. nov 2013 (Salt Lake City)


1500 m, herrer

10. marts 2013 (Heerenveen) - World Cup 2012/13 = forhåndskvalifikation af 1 startplads

samlet placering: nr 3 - Håvard Bøkko

6. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 3 startpladser

samlet placering: nr 5 - Sverre Lunde Pedersen

samlet placering: nr 11 - Håvard Bøkko

samlet placering: nr 19 - Håvard Holmefjord Lorentzen


5000 m, herrer

9. marts 2013 (Heerenveen) - World Cup 2012/13 = forhåndskvalifikation af 1 startplads

samlet placering: nr 6 - Sverre Lunde Pedersen

8. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 3 startpladser

samlet placering: nr 9 - Sverre Lunde Pedersen

samlet placering: nr 15 - Håvard Bøkko

på tid: 6.26,26 - Simon Spieler Nilsen - 17. nov 2013 (Salt Lake City)


10.000 m, herrer

9. marts 2013 (Heerenveen), World Cup 2012/13 = forhåndskvalifikation af 1 startplads

samlet placering: nr 6 - Sverre Lunde Pedersen

8. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 2 startpladser

samlet placering: nr 9 - Sverre Lunde Pedersen

på tid: 13.24,59 - Håvard Bøkko - 1. dec 2013 (Astana)


holdforfølgelsesløb, damer

8. december 2013 (Berlin) - World Cup 2013/14 = 4 kvotepladser

på tid: 2.59,47 - 17. nov 2013 (Salt Lake City)


1000 m, damer

8. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 1 startplads

på tid: 1.16,12 - Ida Njåtun - 17. nov 2013 (Salt Lake City)


1500 m, damer

10. marts 2013 (Heerenveen), World Cup 2012/13 = forhåndskvalifikation af 1 startplads

samlet placering: nr 12 - Ida Njåtun

7. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 2 startpladser

samlet placering: nr 6 - Ida Njåtun

på tid: 1.58,18 - Mari Hemmer - 16. nov 2013 (Salt Lake City)


3000 m, damer

9. marts 2013 (Heerenveen), World Cup 2012/13 = forhåndskvalifikation af 1 startplads

samlet placering: nr 13 - Ida Njåtun

6. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 2 startpladser

samlet placering: nr 6 - Ida Njåtun

på tid: 4.05,98 - Mari Hemmer - 15. nov 2013 (Salt Lake City)


5000 m, damer

6. december 2013 (Berlin), World Cup 2013/14 = 1 startplads

samlet placering: nr 6 - Ida Njåtun


Olympiatoppen har den 18. december 2013 udtaget: Ida Njåtun, Håvard Bøkko, Håvard Holmefjord Lorentzen og Sverre Lunde Pedersen.

Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Hege Bøkko, Camilla Helene Hallås Farestveit, Mari Hemmer, Espen Aarnes Hvammen, Simen Spieler Nilsen.

Kun 9 kvotepladser blev anvendt.

Ishockey (25)

herrer

20. maj 2012 (Helsinki/Stockholm) - nr 8 på verdensranglisten efter VM 2012


Olympiatoppen har den 7. januar 2014 udtaget: Lars Haugen, Lars Volden, Steffen Søberg, Alexander Bonsaksen, Jonas Holøs, Henrik Solberg, Daniel Sørvik, Ole-Kristian Tollefsen, Mats Trygg, Henrik Ødegaard, Morten Ask, Anders Bastiansen, Robin Dahlstrøm, Kristian Forsberg, Mads Hansen, Marius Holtet, Sondre Olden, Ken André Olimb, Mathis Olimb, Mats Rosseli Olsen, Niklas Roest, Martin Røymark, Per-Åge Skrøder, Patrick Thoresen og Mats Zuccarello.

Marius Holtet blev erstattet med Fredrik Lystad Jacobsen.

Steffen Søberg kom ikke i aktion.

Kunstskøjteløb (1)

damer - (Anne Line Gjersem)

27. september 2013 (Obertsdorf) - nr 3 i OL-kvalifikation


Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Anne Line Gjersem.

Kælk (3)

ener, herrer

14. december 2013 (Park City) - stilling i World Cup 2013/14 (afd. 1-5)

nr 12: Thor Haug Norbech

nr 24: Tonnes Stang Rolfsen

nr 33: Jo Alexander Koppang


Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Jo Alexander Koppang, Thor Haug Nørbech og Tønnes Stang Rolfsen.

Langrend (20)

herrer / damer

19. januar 2014 - fordeling af kvotepladser

20 kvotepladser


Olympiatoppen har den 18. januar 2014 udtaget 8 damer: Marit Bjørgen, Celine Brun-Lie, Maiken Caspersen Falla, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Therese Johaug, Heidi Weng, Kristin Størmer Steira og Ingvild Flugstad Østberg.

Olympiatoppen har den 18. januar 2014 udtaget 12 herrer: Eirik Brandsdal, Tord Asle Gjerdalen, Anders Gløersen, Pål Golberg, Ola Vigen Hattestad, Chris André Jespersen, Finn Hågen Krogh, Petter Northug jr., Eldar Rønning, Sjur Røthe, Martin Johnsrud Sundby og Didrik Tønseth.

Celine Brun-Lie, Finn Hågen Krogh og Didrik Tønseth kom ikke i aktion.

Nordisk kombination (5)

individuelt

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 6: Mikko Kokslien

nr 10: Magnus Krog

nr 12: Håvard Klemetsen

nr 14: Magnus Hovdal Moan

nr 15: Jørgen Graabak


hold

med mindst fire individuelle deltagere er Norge også kvalificeret til holdkonkurrencen


Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Jørgen Nyland Graabak, Håvard Klemetsen, Mikko Kokslien, Magnus Krog, Magnus Moan.

Skihop (9)

individuelt, herrer

19. januar 2014 - fordeling af kvotepladser

5 kvotepladser


hold, herrer

med mindst fire individuelle deltagere er Norge også kvalificeret til holdkonkurrencen


individuelt, damer

19. januar 2014 - fordeling af kvotepladser

3 kvotepladser

4. febraur 2014 - vakant plads

1 kvoteplads


Olympiatoppen har den 20. januar 2014 udtaget: Line Jahr, Maren Lundby, Helena Olsson Smeby, Anders Bardal, Anders Fannemel, Anders Jacobsen og Rune Velta.

Olympiatoppen har den 21. januar 2014 udtaget: Daniel-André Tande.

Olympiatoppen har den 4. februar 2014 udtaget: Gyda Enger.

Daniel-André Tande kom ikke i aktion.

Skiskydning (12)

herrer

17. februar 2013 (Nové Město na Moravě) - nr 2 på IBU-nationsrangliste efter VM 2012 og VM 2013

6 kvotepladser


damer

17. februar 2013 (Nové Město na Moravě)- nr 1 på IBU-nationsrangliste efter VM 2012 og VM 2013

6 kvotepladser


Olympiatoppen udtog den 18. december 2013: Tora Berger, Tiril Kampenhaug Eckhoff, Ann Kristin Aafedt Flatland, Synnøve Solemdal, Ole Einar Bjørndalen, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø og Emil Hegle Svendsen.

Olympiatoppen udtog den 12. januar 2014: Fanny Welle Strand Horn, Elise Ringen, Lars Berger og Vetle Sjåstad Christiansen.

Lars Berger og Vetle Sjåstad Christiansen kom ikke i aktion.

Snowboard (9)

parallel slalom og parallel storslalom, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 10: Hilde-Katrine Engeli


snowboard cross, herrer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 7: Stian Sivertzen


snowboard cross, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking 

nr 8: Helena Olafsen


snowboard slopestyle, herrer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 2: Ståle Sandbech

nr 4: Torstein Horgmo

nr 14: Gjermund Bråten

nr 23: Emil André Ulsletten


snowboard slopestyle, damer

19. januar 2014 - FIS world ranking

nr 10: Kjersti Buaas

nr 12: Silje Norendal


Olympiatoppen udtog den 20. januar 2014: Hilde Katrine Engeli (parallel), Helene Olafsen, Stian Sivertzen (cross), Kjersti Buaas, Silje Norendal, Torstein Horgmo, Ståle Sandbech, Gjermund Bråten og Emil André Ulsletten (slopestyle).

Torstein Horgmo blev erstattet af Torgeir Bergrem på grund af skade den 3. februar.

siden er lavet af Morten Jensen, august 2013 - senest opdateret 4. februar 2017