Oversigt over vundne norske kvotepladser til vinter-OL 2018 i Pyeongchang.

Resultat: 129 kvotepladser i 11 idrætsgrene.

20 kvotepladser anvendtes ikke.

I alt blev 109 norske atleter udtaget i 11 idrætsgrene.

10 atleter kom ikke i kamp.

I alt 99 norske atleter deltog aktivt ved vinter-OL 2018.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal herefter også udtages af deres nationale olympiske komite.

Alpint skiløb (21)

herrer / damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 21 kvotepladser.


Olympiatoppen har udtaget:

20. december 2017: Nina Haver Løseth og Ragnhild Mowinckel.

20. december 2017: Kjetil Jansrud, Aleksander Aamodt Kilde, Henrik Kristoffersen, Leif Kristian Nestvold-Haugen, Jonathan Nordbotten, Sebastian Foss Solevaag, Aksel Lund Svindal.

24. januar 2018: Kristin Lysdahl og Maren Rotstigen Skjøld.

Norge afgav 10 kvotepladser.

Curling (7)

herrer

9. april 2017 - nr 7 på OL-kvalifikationsranglisten


mixeddouble

29. april 2017 - nr 6 på OL-kvalifikationsranglisten


Olympiatoppen har udtaget:

20. december 2017: Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer SvaeHåvard Vad Petersson, Markus Høiberg.

20. december 2017: Magnus Nedregotten og Kristin Moen Skaslien.

Markus Høiberg kom ikke i aktion.

Freestyle skiløb (10)

pukkelpist, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 2 kvotepladser


pukkelpist, damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 1 kvoteplads


skicross, damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 1 kvoteplads


slopestyle, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 4 kvotepladser


slopestyle, damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 2 kvotepladser


Olympiatoppen har udtaget:

20. december 2017: Øystein Bråten (slopestyle).

20. december 2017: Johanne Killi (slopestyle).

15. januar 2018: Ferdinand Dahl (slopestyle).

24. januar 2018: Hedvig Wessel (pukkelpist) og Tiril Sjåstad Christiansen (slopestyle).

24. januar 2018: Vinjar Slåtten (pukkelpist).

24. januar 2018: Christian Nummedal og Felix Stridsberg Usterud (slopestyle).

Norge afgav 2 kvotepladser (pukkelpist (H) og skicross (D)).

Hurtigløb på skøjter (16)

500 m (H)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 3 kvotepladser

1. Håvard Holmefjord Lorentzen - nr 2

2. Henrik Fagerli Rukke - på tid: 34,70 (3. dec 2017, Calgary)

3. Bjørn Magnussen - på tid: 35,01 (3. dec 2017, Calgary)


1000 m (H)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 2 kvotepladser

1. Håvard Holmefjord Lorentzen - nr 2

2. Henrik Fagerli Rukke - på tid: 1.08,91 (2. dec 2017, Calgary)


1500 m (H)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 3 kvotepladser

1. Allan Dahl Johansson - nr 5

2. Sverre Lunde Pedersen - nr 6

3. Sindre Henriksen - nr 8


5000 m (H)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 3 kvotepladser

1. Sverre Lunde Pedersen - nr 5

2. Håvard Bøkko - nr 15

3. Simen Spieler Nilsen - på tid: 6.13,81 (10. dec 2017, Salt Lake City)


10.000 m (H)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 1 kvoteplads

Sverre Lunde Pedersen - nr 5


massestart (H)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 1 kvoteplads

Allan Dahl Johansson - nr 24


holdforfølgelsesløb, herrer

8. december 2017 - World Cup 2017/18 nr 1


500 m (D)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 1 kvoteplads

Hege Bøkko - nr 14


1000 m (D)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 2 kvotepladser

1. Hege Bøkko - nr 9

2. Ida Njåtun - på tid: 1.15,39 (2. dec 2017, Calgary)


1500 m (D)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 2 kvotepladser

1. Ida Njåtun - nr 13

2. Hege Bøkko - på tid: 1.56,66 (3. dec 2017, Calgary)


3000 m (D)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 = 1 kvoteplads

Ida Njåtun - på tid: 4.03,81 (10. dec 2017, Salt Lake City)


Olympiatoppen har udtaget:

20. december 2017: Hege Bøkko og Ida Njåtun.

20. december 2017: Håvard Bøkko, Sindre Henriksen, Allan Dahl Johansson, Håvard Holmefjord Lorentzen, Simen Spieler Nilsen, Sverre Lunde Pedersen.

24. januar 2017: Henrik Fagerli Rukke.

Norge returnerede 7 kvotepladser.

Ishockey (25)

herrer

4. september 2017 (Oslo) - OL-kvalifikation gruppe F, nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

24. januar 2018: Lars Haugen, Henrik Haukeland, Henrik Holm, Alexander Bonsaksen, Stefan Espeland, Jonas Holøs, Johannes Johannesen, Erlend Lesund, Mattias Nørstebø, Daniel Sørvik, Henrik Ødegaard, Anders Bastiansen, Kristian Forsberg, Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen, Ken André Olimb, Mathis Olimb, Mats Rosseli Olsen, Aleksander Reichenberg, Niklas Roest, Martin Røymark, Eirik Salsten, Patrick Thoresen, Steffen Thoresen, Mathias Trettenes.

To spillere kom ikke i kamp: Erlend Lesund og Henrik Holm.

Langrend (20)

herrer / damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 20 kvotepladser.


Olympiatoppen har udtaget:

20. december 2017: Marit Bjørgen, Maiken Caspersen Falla, Ragnhild Haga, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Heidi Weng, Ingvild Flugstad Østberg.

20. december 2017: Hans Christer Holund, Johannes Høsflot Klæbo, Simen Hegstad Krüger, Martin Johnsrud Sundby.

15. januar 2018: Kathrine Rolsted Harsem.

15. januar 2018: Niklas Dyrhaug, Finn Hågen Krogh, Didrik Tønseth.

24. januar 2018: Mari Eide og Kari Øyre Slind.

24. januar 2018: Eirik Brandsdal, Sondre Turvoll Fossli, Pål Golberg, Emil Iversen.

Mari Eide, Kari Øyre Slind og Sondre Turvoll Fossli kom ikke til start.

Nordisk kombineret (5)

herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 5 kvotepladser


Olympiatoppen har udtaget:

15. januar 2018: Espen Andersen, Jørgen Graabak, Jarl Magnus Riiber, Jan Schmid.

28. januar 2018: Magnus Krog.

Magnus Krog kom ikke i aktion.

Skeleton (1)

herrer

17. januar 2018 - vakant plads.


Olympiatoppen har udtaget:

24. januar 2018: Alexander Henning Hanssen.

Skihop (7)

herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 5 kvotepladser


damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 2 kvotepladser


Olympiatoppen har udtaget:

24. januar 2018: Maren Lundby og Silje Opseth.

28. januar 2018: Anders Fannemel, Johann André Forfang, Robert Johansson, Andreas Stjernen, Daniel-André Tande.

Anders Fannemel kom ikke i aktion.

Skiskydning (11)

herrer

17. marts 2017 - nr 4 i Nations Cup 2016/17: 6 kvotepladser


damer

17. marts 2017 - nr 6 i Nations Cup 2016/17: 5 kvotepladser

 

Olympiatoppen har udtaget:

15. januar 2018: Marte Olsbu, Synnøve Solemdal, Ingrid Landmark Tandrevold.

15. januar 2018: Lars Helge Birkeland, Erlend Øvereng Bjøntegård, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø, Henrik L´Abée-Lund, Emil Hegle Svendsen.

24. januar 2018: Tiril Kampenhaug Eckhoff og Hilde Fenne.

Henrik L´Abée-Lund og Hilde Fenne kom ikke i aktion.

Snowboard (6)

snowboardcross, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 1 kvoteplads


slopestyle og big air, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 4 kvotepladser


slopestyle og big air, damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 1 kvoteplads


Olympiatoppen har udtaget:

20. december 2017: Marcus Kleveland (big air og slopestyle).

20. december 2017: Silje Norendal (big air og slopestyle).

24. januar 2018: Torgeir Bergrem, Mons Røisland, Ståle Sandbech (big air og slopestyle).

Norge afgav 1 kvoteplads.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2017 - senest opdateret 17. juli 2018