Program for de danske atleter ved de olympiske lege mandag den 15. august 2016.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Rio de Janeiro trækkes fem timer fra.

Døgnet går fra 05:00 - 04:59, så det følger døgnet i Rio de Janeiro.

Atletik

3000 m forhindringsløb (H) - Ole Hesselbjerg

15:55 runde 1 (heat 3 af 3)

nr 11 (8.40,08) → top 3 fra hvert heat - samt 6 på tid - til finalen onsdag den 17. august.

400 m hæk (D) - Stina Troest

02:50 runde 1 (heat 1 af 6)

nr 4 (56,06) → top 3 fra hvert heat - samt 6 på tid - til semifinalerne tirsdag den 16. august.

400 m hæk (D) - Sara Slott Petersen

03:14 runde 1 (heat 4 af 6)

nr 1 (55,20) → top 3 fra hvert heat - samt 6 på tid - til semifinalerne tirsdag den 16. august.

Badminton

herresingle - Jan Ø. Jørgensen

14:00 1/8-finale: Srikanth Kidambi, IND

nederlag 0-2 (19-21, 19-21) → vinderen til kvartfinalerne onsdag den 17. august.

damedouble - Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen

15:30 kvartfinale: Chang Ye-na / Lee So-hee, KOR

sejr 2-1 (28-26, 18-21, 21-15) → vinderen til semifinalerne tirsdag den 16. august.

herresingle - Viktor Axelsen

22:30 1/8-finale: Scott Evans, IRL

sejr 2-0 (21-16, 21-12) → vinderen til kvartfinalerne onsdag den 17. august.

Cykling, bane

omnium (H) - Lasse Norman Hansen

15:21 1000 m på tid

21:00 flyvende omgang (250 m med flyvende start)

22:23 40 km pointløb

nr 5 / nr 4 / nr 2 / samlet nr 3 - BRONZE

omnium (D) - Amalie Dideriksen

15:59 10 km scratch

21:30 3 km individuel forfølgelsesløb

23:17 udskilningsløb

nr 7 / nr 4 / nr 6 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 16. august.

Håndbold

herrer

19:40 5. gruppekamp: Danmark - Frankrig

nederlag 30-33 / nr 3 i gr. A → nr 1-4 fra gruppen til kvartfinalerne onsdag den 17. august.

Kano og kajak, sprint

toerkajak 500 m (D) - Amalie Thomsen / Ida Villumsen

14:31 indledende heat (heat 2 af 2)

→ nr 1 fra hvert heat til A-finalen tirsdag den 16. august.

nr 4 → øvrige både til opsamling.

15:53 opsamling (heat 2 af 2)

→ nr 1-3 fra hvert heat til A-finalen tirsdag den 16. august.

nr 6 → øvrige både til B-finalen tirsdag den 16. august.

enerkajak 200 m (D) - Henriette Engel Hansen

14:45 indledende heat (heat 2 af 4)

nr 6 → nr 1-6 fra hvert heat til semifinalerne.

16:07 semifinale (heat 2 af 3)

→ nr 1-2 fra hvert heat - samt to 3'er - til A-finalen tirsdag den 16. august.

nr 8 → yderligere 8 både til B-finalen tirsdag den 16. august.

enerkajak 1000 m (H) - René Holten Poulsen

15:06 indledende heat (heat 1 af 3)

nr 1 → nr 1-5 fra hvert heat - samt hurtigste 6'er - til semifinalerne.

16:21 semifinale (heat 1 af 2)

nr 4 → nr 1-4 fra hvert heat til A-finalen tirsdag den 16. august.

→ øvrige 8 både til B-finalen tirsdag den 16. august.

Ridning, dressur

individuelt - Anna Kasprzak

15:10 grand prix kür (finale)

nr 14 (76,982 p)

individuelt - Catrine Dufour

16:25 grand prix kür (finale)

nr 13 (78,143 p)

Sejlsport

49'er (H) - Jonas Warrer / Christian Peter Lübeck

18:05 / 19:05 / 20:05 7., 8. og 9. sejlads

nr 6 / nr 13 / nr 14 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 16. august.

laser radial (D) - Anne-Marie Rindom

18:05 (udsat) finalesejlads

49'er FX (D) - Jena Mai Hansen / Katja Salskov-Iversen

18:05 / 19:05 / 20:05 7., 8. og 9. sejlads

nr 9 / nr 16 / nr 2 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 16. august.

siden er lavet af Morten Jensen, marts 2016 - senest opdateret 29. januar 2017