Komplet program for gymnastik, hockey, håndbold og judo ved de olympiske lege i London 2012.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges en time til.

Gymnastik, redskab

gymnastik North Greenwich Arena

 14 konkurrencer

 9 konkurrencedage 28. juli - 2. august og 5. - 7. august

 196 gymnaster (98 herrer og 98 damer)

Lodtrækning: 24. februar 2012 i Lausanne (SUI).

27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hold (H)

12 hold a fem gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

KOR, GBR, CHN, FRA

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

ITA, USA, JPN

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

ESP, UKR, ROU, GER, RUS

3

ma 30. jul

16:30

finale

8 hold  

individuel mangekamp (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

5

on 1. aug

16:30

finale

24 gymnaster

gulvøvelser (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

7

sø 5. aug

14:00

finale

8 gymnaster 

bensving (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

7

sø 5. aug

15:41

finale

8 gymnaster 

ringe (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

8

ma 6. aug

14:00

finale

8 gymnaster

spring over hest (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

8

ma 6. aug

15:41

finale

8 gymnaster 

barre (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

9

ti 7. aug

14:00

finale

8 gymnaster 

reck (H)

98 gymnaster

1

lø 28. jul

11:00

kvalifikation, gr 1

  

 

 

15:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 3

 

9

ti 7. aug

15:37

finale

8 gymnaster 

hold (D)

12 hold a fem gymnaster

2

sø 29. jul

09:30

kvalifikation, gr 1

BRA


 

11:15

kvalifikation, gr 2

ITA, AUS

 

 

14:45

kvalifikation, gr 3

USA, CAN, GBR, FRA

 

 

16:30

kvalifikation, gr 4

GER, CHN, RUS

 

 

20:00

kvalifikation, gr 5

JPN, ROU

4

ti 31. jul

16:30

finale

8 hold  

individuel mangekamp (D)

98 gymnaster

2

sø 29. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:45

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 5

 

6

to 2. aug

16:30

finale

24 gymnaster

spring over hest (D)

98 gymnaster

2

sø 29. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:45

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 5

 

7

sø 5. aug

14:50

finale

8 gymnaster

forskudt barre (D)

98 gymnaster

2

sø 29. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:45

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 5

 

8

ma 6. aug

14:50

finale

8 gymnaster

balancebom (D)

98 gymnaster

2

sø 29. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:45

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 5

 

9

ti 7. aug

14:47

finale

8 gymnaster

øvelser på gulv (D)

98 gymnaster

2

sø 29. jul

09:30

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:45

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:00

kvalifikation, gr 5

 

9

ti 7. aug

16:23

finale

8 gymnaster

Gymnastik, rytmisk

rytmisk Wembley Arena

 2 konkurrencer

 4 konkurrencedage 9. - 12. august

 96 gymnaster (96 damer)

Lodtrækning: 24. februar 2012 i Lausanne (SUI).

27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt (D)

24 gymnaster - 10 fortsætter til finalen

De fire øvelser er: tøndebånd, bold, køller og vimpel.

1

to 9. aug

12:00

kvalifikation

1. øvelse

 

 

13:18

kvalifikation

2. øvelse

2

fr 10. aug

12:00

kvalifikation

3. øvelse

 

 

13:18

kvalifikation

4. øvelse

3

lø 11. aug

13:30

finale

1. øvelse

 

 

14:03

finale

2. øvelse

 

 

14:37

finale

3. øvelse

 

 

15:10

finale

4. øvelse

gruppe (D)

12 grupper a 6 gymnaster - 8 grupper fortsætter til finalen

1

to 9. aug

14:50

kvalifikation

1. øvelse (5 bolde) 

2

fr 10. aug

14:50

kvalifikation

2. øvelse (3 vimpler / 2 tøndebånd) 

4

sø 12. aug

13:30

finale

1. øvelse (5 bolde)

 

 

14:17

finale

2. øvelse (3 vimpler / 2 tønxdebånd)

Gymnastik, trampolin DEN

trampolin North Greenwich Arena

 2 konkurrencer

 2 konkurrencedage 3. - 4. august

 32 gymnaster (16 herrer og 16 damer)

27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer DEN

16 gymnaster - 8 fortsætter til finalen

1

fr 3. aug

14:00

kvalifikation

1. øvelse

 

 

14:45

kvalifikation

2. øvelse

 

 

15:35

finale

 

damer

16 gymnaster - 8 fortsætter til finalen

2

lø 4. aug

14:00

kvalifikation

1. øvelse

 

 

14:45

kvalifikation

2. øvelse

 

 

15:35

finale


Hockey

hockey Riverbank Arena

 2 konkurrencer

 14 konkurrencedage 29. juli - 11. august

 384 hockeyspillere (192 herrer og 192 damer)

27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

 

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De to bedste fra hver pulje fortsætter til semifinalerne. Øvrige hold spiller placeringskampe.

2

ma 30. jul

08:30

gr B KOR - NZL

 

 

 

10:45

gr A AUS - RSA

 

 

 

13:45

gr A ESP - PAK

 

 

 

16:00

gr B NED - IND

 

 

 

19:00

gr A GBR - ARG

 

 

 

21:15

gr B GER - BEL

 

4

on 1. aug

08:30

gr A ESP - AUS

 

 

 

10:45

gr B BEL - NED

 

 

 

13:45

gr B NZL - IND

 

 

 

16:00

gr A RSA - GBR

 

 

 

19:00

gr A PAK - ARG

 

 

 

21:15

gr B KOR - GER

 

6

fr 3. aug

08:30

gr A AUS - ARG

 

 

 

10:45

gr B NED - NZL

 

 

 

13:45

gr B GER - IND

 

 

 

16:00

gr A GBR - PAK

 

 

 

19:00

gr A RSA - ESP

 

 

 

21:15

gr B BEL - KOR

 

8

sø 5. aug

08:30

gr B NZL - BEL

 

 

 

10:45

gr A PAK - RSA

 

 

 

13:45

gr B IND - KOR

 

 

 

16:00

gr B NED - GER

 

 

 

19:00

gr A GBR - AUS

 

 

 

21:15

gr A ARG - ESP

 

10

ti 7. aug

08:30

gr A AUS - PAK

 

 

 

10:45

gr B KOR - NED

 

 

 

13:45

gr A ARG - RSA

 

 

 

16:00

gr B IND - BEL

 

 

 

19:00

gr A ESP - GBR

 

 

 

21:15

gr B GER - NZL

 

12

to 9. aug

08:30

kamp om 9.-10. pl.

 

 

 

11:30

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

15:30

semifinale

A1 - B2

 

 

20:00

semifinale

A2 - B1

14

lø 11. aug

08:30

kamp om 11.-12. pl.

 

 

 

11:30

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

15:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

20:00

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De to bedste fra hver pulje fortsætter til semifinalerne. Øvrige hold spiller placeringskampe.

1

sø 29. jul

08:30

gr B NZL - AUS

 

 

 

10:45

gr A NED - BEL

 

 

 

13:45

gr A CHN - KOR

 

 

 

16:00

gr B ARG - RSA

 

 

 

19:00

gr A GBR - JPN

 

 

 

21:15

gr B GER - USA

 

3

ti 31. jul

08:30

gr B RSA - NZL

 

 

 

10:45

gr A NED - JPN

 

 

 

13:45

gr A BEL - CHN

 

 

 

16:00

gr A GBR - KOR

 

 

 

19:00

gr B ARG - USA

 

 

 

21:15

gr B GER - AUS

 

5

to 2. aug

08:30

gr A KOR - JPN

 

 

 

10:45

gr B AUS - USA

 

 

 

13:45

gr A CHN - NED

 

 

 

16:00

gr B RSA - GER

 

 

 

19:00

gr A BEL - GBR

 

 

 

21:15

gr B NZL - ARG

 

7

lø 4. aug

08:30

gr B AUS - RSA

 

 

 

10:45

gr A NED - KOR

 

 

 

13:45

gr A JPN - BEL

 

 

 

16:00

gr A CHN - GBR

 

 

 

19:00

gr B USA - NZL

 

 

 

21:15

gr B GER - ARG

 

9

ma 6. aug

08:30

gr B NZL - GER

 

 

 

10:45

gr B USA - RSA

 

 

 

13:45

gr A JPN - CHN

 

 

 

16:00

gr A KOR - BEL

 

 

 

19:00

gr A GBR - NED

  

 

 

21:15

gr B ARG - AUS

 

11

on 8. aug

08:30

kamp om 9.-10. pl.

 

 

 

11:30

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

15:30

semifinale

A1 - B2

 

 

20:00

semifinale

A2 - B1

13

fr 10. aug

08:30

kamp om 11.-12. pl.

 

 

 

11:30

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

15:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

20:00

finale

 

Håndbold DEN

håndbold Copper Box (28. juli - 7. august) og Basketball Arena (8. - 12. august)

 2 konkurrencer

 16 konkurrencedage 28. juli - 12. august

 336 håndboldspillere (168 herrer og 168 damer)

Lodtrækning foretages 30. maj 2012 i London

27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

herrer DEN

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 29. jul

09:30

gr A ISL - ARG

 

 

 

11:15

gr B CRO - KOR

 

 

 

14:30

gr A SWE - TUN

 

 

 

16:15

gr B ESP - SRB


 

 

19:30

gr A FRA - GBR

 

 

 

21:15

gr B HUN - DEN 

 

4

ti 31. jul

09:30

gr A TUN - ISL

 

 

 

11:15

gr B KOR - HUN

 

 

 

14:30

gr A GBR - SWE

 

 

 

16:15

gr B SRB - CRO

 

 

 

19:30

gr B DEN - ESP

 

 

 

21:15

gr A ARG - FRA

 

6

to 2. aug

09:30

gr B ESP - KOR

 

 

 

11:15

gr A FRA - TUN

 

 

 

14:30

gr B CRO - HUN

 

 

 

16:15

gr A GBR - ARG

 

 

 

19:30

gr B SRB - DEN

 

 

 

21:15

gr A SWE - ISL

 

8

lø 4. aug

09:30

gr A TUN - GBR

 

 

 

11:15

gr B KOR - SRB

 

 

 

14:30

gr A SWE - ARG

 

 

 

16:15

gr B CRO - DEN

 

 

 

19:30

gr A ISL - FRA

 

 

 

21:15

gr B HUN - ESP

 

10

ma 6. aug

09:30

gr B HUN - SRB

 

 

 

11:15

gr A ARG - TUN

 

 

 

14:30

gr B DEN - KOR

 

 

 

16:15

gr A ISL - GBR

 

 

 

19:30

gr B ESP - CRO

 

 

 

21:15

gr A FRA - SWE

 

12

on 8. aug

11:00

kvartfinale 1

A1 - B4

 

 

14:30

kvartfinale 2

A2 - B3

 

 

18:00

kvartfinale 3

A3 - B2

 

 

21:30

kvartfinale 4

A4 - B1

14

fr 10. aug

17:00

semifinale

vinder A1/B4 - vinder A3/B2 

 

 

20:30

semifinale

vinder A2/B3 - vinder A4/B1

16

sø 12. aug

11:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

15:00

finale

 

damer DEN

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 28. jul

09:30

gr A RUS - ANG

 

 

 

11:15

gr B ESP - KOR

 

 

 

14:30

gr A CRO - BRA

 

 

 

16:15

gr B DEN - SWE

 

 

 

19:30

gr A MNE - GBR

 

 

 

21:15

gr B NOR - FRA

 

3

ma 30. jul

09:30

gr A ANG - CRO

 

 

 

11:15

gr B KOR - DEN

 

 

 

14:30

gr A GBR - RUS

 

 

 

16:15

gr B FRA - ESP

 

 

 

19:30

gr A BRA - MNE

 

 

 

21:15

gr B SWE - NOR

 

5

on 1. aug

09:30

gr B NOR - KOR

 

 

 

11:15

gr A MNE - ANG

 

 

 

14:30

gr B FRA - SWE

 

 

 

16:15

gr A GBR - BRA

 

 

 

19:30

gr B ESP - DEN

 

 

 

21:15

gr A RUS - CRO

 

7

fr 3. aug

09:30

gr A ANG - GBR

 

 

 

11:15

gr B KOR - FRA

 

 

 

14:30

gr A CRO - MNE

 

 

 

16:15

gr A RUS - BRA

 

 

 

19:30

gr B ESP - SWE

 

 

 

21:15

gr B DEN - NOR

 

9

sø 5. aug

09:30

gr B SWE - KOR

 

 

 

11:15

gr A BRA - ANG

 

 

 

14:30

gr A MNE - RUS

 

 

 

16:15

gr A CRO - GBR

 

 

 

19:30

gr B NOR - ESP

 

 

 

21:15

gr B DEN - FRA

 

11

ti 7. aug

10:00

kvartfinale 1

A1 - B4

 

 

13:30

kvartfinale 2

A2 - B3

 

 

17:00

kvartfinale 3

A3 - B2

 

 

20:30

kvartfinale 4

A4 - B1

13

to 9. aug

17:00

semifinale

vinder A1/B4 - vinder A3/B2

 

 

20:30

semifinale

vinder A2/B3 - vinder A4/B1

15

lø 11. aug

17:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

20:30

finale

 

Judo

judo ExCeL - North Arena 2

 14 konkurrencer

 7 konkurrencedage 28. juli - 3. august

 387 judoka (233 herrer og 154 damer)

Lodtrækning: 26. juli kl 10:00

27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For alle vægtklasser: Der uddeles to bronzemedaljer i hver vægtklasse.

60 kg (H)

37 judoka

1

lø 28. jul

09:30

1/32-finaler

5 kampe

 

 

09:58

1/16-finaler

 

 

 

11:22

1/8-finaler

 

 

 

12:04

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

66 kg (H)

36 judoka

2

sø 29. jul

09:30

1/32-finaler

4 kampe

 

 

10:05

1/16-finaler

 

 

 

11:29

1/8-finaler

 

 

 

12:11

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

73 kg (H)

34 judoka

3

ma 30. jul

09:30

1/32-finaler

2 kampe

 

 

10:05

1/16-finaler

 

 

 

11:29

1/8-finaler

 

 

 

12:11

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

81 kg (H)

34 judoka

4

ti 31. jul

09:30

1/32-finale

2 kampe

 

 

10:05

1/16-finaler

 

 

 

11:29

1/8-finaler

 

 

 

12:11

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

90 kg (H)

30 judoka

5

on 1. aug

09:30

1/16-finaler

14 kampe

 

 

10:40

1/8-finaler

 

 

 

11:36

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

100 kg (H)

30 judoka

6

to 2. aug

09:30

1/16-finaler

14 kampe

 

 

10:33

1/8-finaler

 

 

 

11:29

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

+ 100 kg (H)

32 judoka

7

fr 3. aug

09:30

1/16-finaler

 

 

 

10:40

1/8-finaler

 

 

 

11:36

kvartfinaler

 

 

 

14:28

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:42

semifinaler

 

 

 

15:10

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:10

finale

 

48 kg (D)

19 judoka

1

lø 28. jul

09:44

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:54

1/8-finaler

 

 

 

11:50

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

52 kg (D)

23 judoka

2

sø 29. jul

09:44

1/16-finaler

7 kampe

 

 

11:01

1/8-finaler

 

 

 

11:57

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

57 kg (D)

25 judoka

3

ma 30. jul

09:37

1/16-finaler

9 kampe

 

 

11:01

1/8-finaler

 

 

 

11:57

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

63 kg (D)

24 judoka

4

ti 31. jul

09:37

1/16-finaler

8 kampe

 

 

 11:01

1/8-finaler

 

 

 

11:57

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

70 kg (D)

22 judoka

5

on 1. aug

10:19

1/16-finaler

6 kampe

 

 

11:08

1/8-finaler

 

 

 

11:50

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

78 kg (D)

21 judoka

6

to 2. aug

10:19

1/16-finaler

5 kampe

 

 

11:01

1/8-finaler

 

 

 

11:43

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

+ 78 kg (D)

20 judoka

7

fr 3. aug

10:26

1/16-finaler

4 kampe

 

 

11:08

1/8-finaler

 

 

 

11:50

kvartfinaler

 

 

 

14:00

opsamling

2 kampe - taberne af kvartfinalerne

 

 

14:14

semifinaler

 

 

 

14:56

kampe om bronze

2 kampe - vinder opsaml. vs. taber semi

 

 

16:00

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, marts 2011 - senest opdateret 17. marts 2017