Program og resultater for de danske atleter ved de olympiske vinterlege i Sotji 2014.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Sotji lægges tre timer til.

Åbningsceremoni

officiel åbning af de olympiske vinterlege i Sotji

17:14

dansk fanebærer: Lene Nielsen

Alpint skiløb

styrtløb (H) - Christoffer Faarup

08:15

nr 37 (2.12,55 / +6,32)

Langrend

30 km (H) - Martin Møller

11:00 skiathlon (15 km klassisk + 15 km fri)

nr 52 (1:14.05,1 / +5.49,7)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

06:00 1. puljekamp: Danmark - Kina

nederlag 4-7

16:00 2. puljekamp: Danmark - Rusland

sejr 11-10 → 3. puljekamp spilles onsdag den 12. februar

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

11:00 1. puljekamp: Danmark - Rusland

nederlag 4-7 → 2. puljekamp spilles tirsdag den 11. februar

Curling

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

06:00 2. puljekamp: Danmark - Schweiz

nederlag 6-7

16:00 3. puljekamp: Danmark - Japan

nederlag 3-8 → 4. puljekamp spilles torsdag den 13. februar

Langrend

sprint (H) - Martin Møller

11:25 kvalifikation (1800 m fri teknik)

nr 54 (3.44,38 / +16,03) → de 30 hurtigste til kvartfinalerne

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

06:00 3. puljekamp: Danmark - USA

nederlag 5-9

16:00 4. puljekamp: Danmark - Sverige

sejr 8-5 → 5. puljekamp spilles torsdag den 13. februar

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

11:00 5. puljekamp: Danmark - Canada

nederlag 6-7 → 6. puljekamp spilles fredag den 14. februar

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

06:00 4. puljekamp: Danmark - Canada

nederlag 5-8

16:00 5. puljekamp: Danmark - Sverige

nederlag 6-7 → 6. puljekamp spilles fredag den 13. februar

Alpint skiløb

alpin kombination (H) - Christoffer Faarup

07:00 styrtløb

12:30 slalom

nr 39 / nr 34 / samlet nr 34 (+23,12)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

16:00 6. puljekamp: Danmark - Storbritannien

nederlag 6-8 → 7. puljekamp spilles lørdag den 15. februar

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

11:00 6. puljekamp: Danmark - USA

sejr 9-2 → 7. puljekamp spilles lørdag den 15. februar

Langrend

15 km (H) - Martin Møller

11:00 (klassisk teknik)

nr 58 (43.29,7 / +5.00,0)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

11:00 7. puljekamp: Danmark - Schweiz

nederlag 3-9 → 8. puljekamp spilles søndag den 15. februar

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

16:00 7. puljekamp: Danmark - Kina

sejr 9-6 → 8. puljekamp spilles søndag den 15. februar

Alpint skiløb

super-G (H) - Christoffer Faarup

07:00

nr 46 (1.23,34 / +5,20)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

16:00 8. puljekamp: Danmark - Tyskland

sejr 6-3 → 9. puljekamp spilles mandag den 16. februar

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

11:00 8. puljekamp: Danmark - Sydkorea

sejr 7-4 → 9. puljekamp spilles søndag den 15. februar

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Mikkel Poulsen / Johnny Frederiksen / Troels Harry

11:00 9. puljekamp: Danmark - Norge

sejr 5-3 / puljeplacering nr 6 → nr 1-4 fortsætter til semifinalerne onsdag den 19. februar

damer - Lene Nielsen / Helle Simonsen / Jeanne Ellegaard / Maria Poulsen

16:00 9. puljekamp: Danmark - Storbritannien

sejr 8-7 / puijeplacering nr 6 → nr 1-4 fortsætter til semifinalerne onsdag den 19. februar

Langrend

50 km (H) - Martin Møller

08:00 (fri teknik)

nr 45 (1:52.32,7 / +5.37,5)

Afslutningsceremoni

afslutning af de olympiske vinterlege i Sotji

17:14

dansk fanebærer: Martin Møller

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2017