Komplet program for badminton, basketball, boksning, bordtennis, brydning og bueskydning ved de olympiske lege i Rio de Janeiro 2016.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges fem timer til.

Badminton DEN

badmintonRiocentro – Pavilhão 4

5 konkurrencer

10 konkurrencedage 11. - 20. august

172 badmintonspillere (86 herrer og 86 damer)

Lodtrækning: 26. juli 2016 kl 11:00

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

herresingle DEN

41 spillere i 13 grupper

1

to 11. aug

08:00

gruppespil

5 kampe

 

 

19:30

gruppespil

5 kampe

2

fr 12. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

1 kamp

 

 

19:30

gruppespil

5 kampe

3

lø 13. aug

08:00

gruppespil

5 kampe

 

 

15:30

gruppespil

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil

3 kampe

4

sø 14. aug

08:00

gruppespil

11 kampe

 

 

15:30

gruppespil

4 kampe

5

ma 15. aug

09:00

1/8-finaler

3 kampe

 

 

17:30

1/8-finaler

2 kampe

7

on 17. aug

08:30

kvartfinaler

 

9

fr 19. aug

08:30 / 09:35

semifinaler

 

10

lø 20. aug

08:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

09:20

finale

 

damesingle DEN

40 spillere i 13 grupper

1

to 11. aug

08:00

gruppespil

6 kampe

 

 

19:30

gruppespil

4 kampe

2

fr 12. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

1 kamp

 

 

19:30

gruppespil

4 kampe

3

lø 13. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil

4 kampe

4

sø 14. aug

08:00

gruppespil

6 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

 

 

19:30

gruppespil

4 kampe

5

ma 15. aug

17:30

1/8-finaler

5 kampe (3 oversiddere)

6

ti 16. aug

17:30

kvartfinaler

 

8

to 18. aug

09:20 / 11:00

semifinaler

 

9

fr 19. aug

09:15

kamp om 3.-4. pl.

ej spillet

 

 

10:25

finale

 

herredouble DEN

16 par i 4 grupper

1

to 11. aug

08:00

gruppespil

5 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

2

fr 12. aug

08:00

gruppespil

5 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

3

lø 13. aug

08:00

gruppespil

5 kampe

 

 

15:30

gruppespil

2 kampe

 

 

19:30

gruppespil

1 kamp

5

ma 15. aug

08:30

kvartfinaler

 

6

ti 16. aug

09:10 / 10:40

semifinaler

 

8

to 18. aug

10:10

kamp om 3.-4. pl.

 

9

fr 19. aug

11:15

finale

 

damedouble DEN

16 par i 4 grupper

1

to 11. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

 

 

19:30

gruppespil

1 kamp

2

fr 12. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

 

 

19:30

gruppespil

1 kamp

3

lø 13. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

1 kamp

 

 

19:30

gruppespil

3 kampe

5

ma 15. aug

08:30

kvartfinaler

 

6

ti 16. aug

08:30 / 09:55

semifinaler

 

8

to 18. aug

08:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

11:50

finale

 

mixeddouble DEN

16 par i 4 grupper

1

to 11. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

4 kampe

2

fr 12. aug

08:00

gruppespil

5 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

3

lø 13. aug

08:00

gruppespil

4 kampe

 

 

15:30

gruppespil

3 kampe

 

 

19:30

gruppespil

1 kamp

4

sø 14. aug

19:30

kvartfinaler

 

5

ma 15. aug

18:45

semifinaler

 

6

ti 16. aug

20:25

kamp om 3.-4. pl.

 

7

on 17. aug

11:50

finale

 

Basketball

basketballArena Carioca 1 (alle herrekampe samt slutkampe 16. - 21. aug) og Arena da Juventude (damer 6. - 14. aug)

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 6. - 21. august

288 spillere (144 herrer og 144 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

Lodtrækning: 11. marts 2016

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

14:15

gr A AUS - FRA

 

 

 

19:00

gr A CHN - USA

 

 

 

22:30

gr A VEN - SRB

 

2

sø 7. aug

14:15

gr B BRA - LTU

 

 

 

19:00

gr B CRO - ESP

 

 

 

22:30

gr B NGR - ARG

 

3

ma 8. aug

14:15

gr A SRB - AUS

 

 

 

19:00

gr A USA - VEN

 

 

22:30

gr A FRA - CHN

 

4

ti 9. aug

14:15

gr B ESP - BRA

 

 

 

19:00

gr B LTU - NGR

 

 

 

22:30

gr B ARG - CRO

 

5

on 10. aug

14:15

gr A SRB - FRA

 

 

 

19:00

gr A AUS - USA

 

 

 

22:30

gr A VEN - CHN

 

6

to 11. aug

14:15

gr B BRA - CRO

 

 

 

19:00

gr B NGR - ESP

 

 

 

22:30

gr B LTU - ARG

 

7

fr 12. aug

14:15

gr A CHN - AUS

 

 

 

19:00

gr A USA - SRB

 

 

 

22:30

gr A FRA - VEN

 

8

lø 13. aug

14:15

gr B ARG - BRA

 

 

 

19:00

gr B ESP - LTU

 

 

 

22:30

gr B CRO - NGR

 

9

sø 14. aug

14:15

gr A USA - FRA

 

 

 

19:00

gr A AUS - VEN

 

 

 

22:30

gr A SRB - CHN

 

10

ma 15. aug

14:15

gr B NGR - BRA

 

 

 

19:00

gr B ESP - ARG

 

 

 

22:30

gr B LTU - CRO

 

12

on 17. aug

11:00

kvartfinale 1

A2 - B3

 

 

14:30

kvartfinale 3

B2 - A3

 

 

18:45

kvartfinale 4

A1 - B4

 

 

22:15

kvartfinale 2

B1 - A4

14

fr 19. aug

15:30

semifinale

vinder kv 3 - vinder kv 4 

 

 

19:00

semifinale

vinder kv 1 - vinder kv 2

16

sø 21. aug

11:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

15:45

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

12:00

gr A TUR - FRA

 

 

 

14:15

gr B CHN - CAN

 

 

 

17:30

gr A BRA - AUS

 

 

 

19:45

gr A BLR - JPN

 

2

sø 7. aug

12:00

gr B USA - SEN

 

 

 

14:15

gr B SRB - ESP

 

 

 

17:30

gr A AUS - TUR

 

 

 

19:45

gr A FRA - BLR

 

3

ma 8. aug

12:00

gr B ESP - USA

 

 

 

14:15

gr B CAN - SRB

 

 

 

17:30

gr A JPN - BRA

 

 

 

19:45

gr B SEN - CHN

 

4

ti 9. aug

12:15

gr A AUS - FRA

 

 

 

15:30

gr A BRA - BLR

 

 

 

17:45

gr A TUR - JPN

 

5

on 10. aug

12:15

gr B CHN - ESP

 

 

 

15:30

gr B USA - SRB

 

 

 

17:45

gr B SEN - CAN

 

6

to 11. aug

12:15

gr A BLR - TUR

 

 

 

15:30

gr A FRA - BRA

 

 

 

17:45

gr A JPN - AUS

 

7

fr 12. aug

12:15

gr B SRB - CHN

 

 

 

15:30

gr B CAN - USA

 

 

 

17:45

gr B ESP - SEN

 

8

lø 13. aug

12:15

gr A AUS - BLR

 

 

 

15:30

gr A TUR - BRA

 

 

 

17:45

gr A JPN - FRA

 

9

sø 14. aug

12:15

gr B CHN - USA

 

 

 

15:30

gr B SEN - SRB

 

 

 

17:45

gr B ESP - CAN

 

11

ti 16. aug

11:00

kvartfinale 4

A1 - B4

 

 

14:30

kvartfinale 3

B2 - A3

 

 

18:45

kvartfinale 2

B1 - A4

 

 

22:15

kvartfinale 1

A2 - B3

13

to 18. aug

15:00

semifinale

vinder kv 3 - vinder kv 4

 

 

19:00

semifinale

vinder kv 1 - vinder kv 2 

15

lø 20. aug

11:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

15:30

finale

 

Boksning

boksningRiocentro – Pavilhão 6

13 konkurrencer

16 konkurrencedage 6. - 21. august

286 boksere (250 herrer og 36 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

letfluevægt (49 kg) (H)

22 boksere

1

lø 6. aug

11:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

17:00

1/16-finaler

3 kampe

3

ma 8. aug

11:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:00

1/8-finaler

4 kampe

5

on 10. aug

11:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:00

kvartfinaler

2 kampe

7

fr 12. aug

12:00

semifinaler

 

9

sø 14. aug

14:15

finale

 

fluevægt (52 kg) (H)

26 boksere

8

lø 13. aug

11:00

1/16-finaler

5 kampe

 

 

17:00

1/16-finaler

5 kampe

10

ma 15. aug

11:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:30

1/8-finaler

4 kampe

12

on 17. aug

15:30

kvartfinaler

 

14

fr 19. aug

14:00

semifinaler

 

16

sø 21. aug

14:15

finale

 

bantamvægt (56 kg) (H) 

28 boksere

5

on 10. aug

11:30

1/16-finaler

3 kampe

 

 

17:30

1/16-finaler

3 kampe

6

to 11. aug

11:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

17:00

1/16-finaler

3 kampe

9

sø 14. aug

11:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:30

1/8-finaler

4 kampe

11

ti 16. aug

11:30

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:30

kvartfinaler

2 kampe

13

to 18. aug

14:30

semifinaler

 

15

lø 20. aug

14:15

finale

 

letvægt (60 kg) (H)

28 boksere

1

lø 6. aug

11:45

1/16-finaler

3 kampe

 

 

17:45

1/16-finaler

3 kampe

2

sø 7. aug

11:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

17:00

1/16-finaler

3 kampe

4

ti 9. aug

11:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:00

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 12. aug

12:30

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:00

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 14. aug

12:30

semifinale

 

 

 

18:30

semifinale

 

11

ti 16. aug

19:15

finale

 

letweltervægt (64 kg) (H)

28 boksere

5

on 10. aug

12:15

1/16-finaler

3 kampe

 

 

18:15

1/16-finaler

3 kampe

6

to 11. aug

11:45

1/16-finaler

3 kampe

 

 

17:45

1/16-finaler

3 kampe

9

sø 14. aug

12:45

1/8-finaler

4 kampe

 

 

18:45

1/8-finaler

4 kampe

11

ti 16. aug

12:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:00

kvartfinaler

2 kampe

14

fr 19. aug

14:30

semifinaler

 

16

sø 21. aug

15:00

finale

 

weltervægt (69 kg) (H)

28 boksere

2

sø 7. aug

11:45

1/16-finaler

4 kampe

 

 

17:45

1/16-finaler

4 kampe

3

ma 8. aug

12:00

1/16-finaler

2 kampe

 

 

18:00

1/16-finaler

2 kampe

6

to 11. aug

12:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

18:30

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 13. aug

12:15

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:15

kvartfinaler

2 kampe

10

ma 15. aug

12:30

semifinale

 

 

 

18:30

semifinale

 

12

on 17. aug

16:30

finale

 

mellemvægt (75 kg) (H)

28 boksere

3

ma 8. aug

12:30

1/16-finaler

2 kampe

 

 

18:30

1/16-finaler

2 kampe

4

ti 9. aug

12:00

1/16-finaler

4 kampe

 

 

18:00

1/16-finaler

4 kampe

7

fr 12. aug

13:00

1/8-finaler

3 kampe

 

 

18:30

1/8-finaler

5 kampe

10

ma 15. aug

12:45

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:45

kvartfinaler

2 kampe

13

to 18. aug

15:00

semifinaler

 

15

lø 20. aug

15:00

finale

 

letsværvægt (81 kg) (H)

26 boksere

1

lø 6. aug

12:30

1/16-finaler

2 kampe

 

 

18:30

1/16-finaler

2 kampe

2

sø 7. aug

12:45

1/16-finaler

3 kampe

 

 

18:45

1/16-finaler

3 kampe

5

on 10. aug

13:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

19:00

1/8-finaler

2 kampe

6

to 11. aug

13:30

1/8-finaler

2 kampe

 

 

19:30

1/8-finaler

2 kampe

9

sø 14. aug

13:45

kvartfinaler

2 kampe

 

 

19:45

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 16. aug

12:30

semifinale

 

 

 

18:30

semifinale

 

13

to 18. aug

15:30

finale

 

sværvægt (91 kg) (H)

18 boksere

1

lø 6. aug

13:00

1/16-finale

 


 

19:00

1/16-finale

 

3

ma 8. aug

13:00

1/8-finaler

4 kampe


 

19:00

1/8-finaler

4 kampe

5

on 10. aug

13:30

kvartfinaler

2 kampe

 

 

19:30

kvartfinaler

2 kampe

8

lø 13. aug

12:45

semifinale

 

 

 

18:45

semifinale

 

10

ma 15. aug

19:15

finale

 

supersværvægt (+ 91 kg) (H)

18 boksere

4

ti 9. aug

13:00

1/16-finale

 

 

 

19:00

1/16-finale

 

8

lø 13. aug

13:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

19:00

1/8-finaler

4 kampe

11

ti 16. aug

12:45

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:45

kvartfinaler

2 kampe

14

fr 19. aug

15:00

semifinaler

 

16

sø 21. aug

15:15

finale

 

fluevægt (51 kg) (D)

12 boksere

7

fr 12. aug

11:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

17:00

1/8-finaler

2 kampe

11

ti 16. aug

11:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:00

kvartfinaler

2 kampe

13

to 18. aug

14:00

semifinaler

 

15

lø 20. aug

14:00

finale

 

letvægt (60 kg) (D)

12 boksere

7

fr 12. aug

11:30

1/8-finaler

2 kampe

 

 

17:30

1/8-finaler

2 kampe

10

ma 15. aug

11:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:00

kvartfinaler

2 kampe

12

on 17. aug

14:00

semifinaler

 

14

fr 19. aug

16:00

finale

 

mellemvægt (75 kg) (D)

12 boksere

9

sø 14. aug

11:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

17:00

1/8-finaler

2 kampe

12

on 17. aug

14:30

kvartfinaler

 

14

fr 19. aug

15:30

semifinaler

 

16

sø 21. aug

14:00

finale

 

Bordtennis DEN

bordtennisRiocentro – Pavilhão 3

4 konkurrencer

12 konkurrencedage 6. - 17. august

172 bordtennisspillere (86 herrer og 86 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

Lodtrækning: 3. august kl 12:00

herresingle DEN

70 spillere

Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere. Spillerne seeded 17-32 indtræder i 2. runde og spillerne seeded 1-16 indtræder i 1/16-finalerne.

1

lø 6. aug

09:45

kvalifikation

6 kampe

 

 

16:00

1. runde

8 kampe

 

 

19:00

1. runde

8 kampe

2

sø 7. aug

10:00

2. runde

8 kampe

 

 

14:30

2. runde

8 kampe

 

 

20:00

1/16-finaler

8 kampe

3

ma 8. aug

12:00

1/16-finaler

8 kampe

 

 

17:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

21:30

1/8-finaler

4 kampe

4

ti 9. aug

16:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

20:30

kvartfinaler

2 kampe

6

to 11. aug

10:00

semifinaler

 

 

 

20:30

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

21:30

finale

 

damesingle

70 spillere
Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere. Spillerne seeded 17-32 indtræder i 2. runde og spillerne seeded 1-16 indtræder i 1/16-finalerne.

1

lø 6. aug

09:00

kvalifikation

6 kampe

 

 

11:15

1. runde

8 kampe

 

 

14:30

1. runde

8 kampe

 

 

20:30

2. runde

8 kampe

2

sø 7. aug

09:00

2. runde

4 kampe

 

 

13:30

2. runde

4 kampe

 

 

18:00

1/16-finaler

8 kampe

3

ma 8. aug

10:00

1/16-finaler

8 kampe

 

 

16:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

20:30

1/8-finaler

4 kampe

4

ti 9. aug

10:00

kvartfinaler

 

5

on 10. aug

10:00

semifinaler

 

 

 

20:30

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

21:30

finale

 

hold (H)

16 hold

7

fr 12. aug

19:30

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 13. aug

15:00

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 14. aug

10:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

15:00

kvartfinaler

2 kampe

10

ma 15. aug

15:00

semifinale

 

 

 

19:30

semifinale

 

12

on 17. aug

11:00

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

19:30

finale

 

hold (D)

16 hold

7

fr 12. aug

10:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

15:00

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 13. aug

10:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

19:30

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 14. aug

19:30

semifinale

 

10

ma 15. aug

10:00

semifinale

 

11

ti 16. aug

11:00

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

19:30

finale

 

Brydning DEN

brydningArena Carioca 2

18 konkurrencer

8 konkurrencedage 14. - 21. august

348 brydere (234 herrer og 114 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For alle vægtklasser: taberne til de to finalister kæmper i en opsamlingsturnering om to bronzemedaljer.

græsk-romersk stil, 59 kg (H)

19 brydere

1

sø 14. aug

10:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

11:04

kvartfinaler

 

 

 

11:36

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:08

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:30

finale

 

græsk-romersk stil, 66 kg (H)

18 brydere

3

ti 16. aug

10:00

1/16-finaler

2 kampe

 

 

10:08

1/8-finaler

 

 

 

10:56

kvartfinaler

 

 

 

11:28

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:30

finale

 

græsk-romersk stil, 75 kg (H) DEN

20 brydere

1

sø 14. aug

10:08

1/16-finaler

4 kampe

 

 

10:40

1/8-finaler

 

 

 

11:20

kvartfinaler

 

 

 

11:44

semifinaler

 

 

 

16:24

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:30

finale

 

græsk-romersk stil, 85 kg (H)

21 brydere

2

ma 15. aug

10:00

1/16-finaler

5 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

11:04

kvartfinaler

 

 

 

11:36

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:24

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:30

finale

 

græsk-romersk stil, 98 kg (H)

19 brydere

3

ti 16. aug

10:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:32

1/8-finaler

 

 

 

11:12

kvartfinaler

 

 

 

11:36

semifinaler

 

 

 

16:16

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:30

finale

 

græsk-romersk stil, 130 kg (H)

19 brydere

2

ma 15. aug

10:08

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:40

1/8-finaler

 

 

 

11:20

kvartfinaler

 

 

 

11:44

semifinaler

 

 

 

16:08

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:30

finale

 

fristil, 48 kg (D)

18 brydere

4

on 17. aug

10:00

1/16-finaler

2 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

11:20

kvartfinaler

 

 

 

12:08

semifinaler

 

 

 

16:08

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

16:45

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:05

finale

 

fristil, 53 kg (D)

19 brydere

5

to 18. aug

10:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:24

1/8-finaler

 

 

 

11:28

kvartfinaler

 

 

 

12:08

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:24

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

16:45

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:05

finale

 

fristil, 58 kg (D)

20 brydere

4

on 17. aug

10:00

1/16-finaler

4 kampe

 

 

10:32

1/8-finaler

 

 

 

11:36

kvartfinaler

 

 

 

12:16

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:08 / 16:24

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:30

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:50

finale

 

fristil, 63 kg (D)

19 brydere

5

to 18. aug

10:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:24

1/8-finaler

 

 

 

11:44

kvartfinaler

 

 

 

12:16

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:30

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:50

finale

 

fristil, 69 kg (D)

18 brydere

4

on 17. aug

10:00

1/16-finaler

2 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

11:52

kvartfinaler

 

 

 

12:24

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:16

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:15

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:35

finale

 

fristil, 75 kg (D)

18 brydere

5

to 18. aug

10:00

1/16-finaler

2 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

12:00

kvartfinaler

 

 

 

12:24

semifinaler

 

 

 

16:08

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:15

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:35

finale

 

fristil, 57 kg (H)

20 brydere

6

fr 19. aug

10:00

1/16-finaler

4 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

11:04

kvartfinaler

 

 

 

11:36

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:24

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:30

finale

 

fristil, 65 kg (H)

21 brydere

8

sø 21. aug

08:30

1/16-finaler

5 kampe

 

 

08:46

1/8-finaler

 

 

 

09:34

kvartfinaler

 

 

 

10:06

semifinaler

 

 

 

12:45

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

13:01

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

13:45

kampe om bronze

2 kampe

 

 

14:15

finale

 

fristil, 74 kg (H)

20 brydere

6

fr 19. aug

10:00

1/16-finaler

4 kampe

 

 

10:40

1/8-finaler

 

 

 

11:20

kvartfinaler

 

 

 

11:44

semifinaler

 

 

 

16:08

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:30

finale

 

fristil, 86 kg (H)

19 brydere

7

lø 20. aug

10:00

1/16-finaler

3 kampe

 

 

10:16

1/8-finaler

 

 

 

11:04

kvartfinaler

 

 

 

11:36

semifinaler

 

 

 

16:08

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

17:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

17:30

finale

 

fristil, 97 kg (H)

19 brydere

8

sø 21. aug

08:38

1/16-finaler

3 kampe

 

 

09:10

1/8-finaler

 

 

 

09:50

kvartfinaler

 

 

 

10:14

semifinaler

 

 

 

12:53

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

13:17

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

14:45

kampe om bronze

2 kampe

 

 

15:15

finale

 

fristil, 125 kg (H)

20 brydere

7

lø 20. aug

10:08

1/16-finaler

4 kampe

 

 

10:40

1/8-finaler

 

 

 

11:20

kvartfinaler

 

 

 

11:44

semifinaler

 

 

 

16:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

16:24

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

18:00

kampe om bronze

2 kampe

 

 

18:30

finale

 

Bueskydning

bueskydningSambódromo

4 konkurrencer

8 konkurrencedage 5. - 12. august

128 bueskytter (64 herrer og 64 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer, individuelt

64 bueskytter

1

fr 5. aug

09:00

ranking runde

 

4

ma 8. aug

09:00 - 12:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:00 - 17:40

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

5

ti 9. aug

09:00 - 12:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:00 - 17:40

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

6

on 10. aug

09:00 - 12:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:00 - 18:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

8

fr 12. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

15:00

kvartfinaler

 

 

 

15:55

semifinaler

 

 

 

16:27

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

16:43

finale

 

damer, individuelt

64 bueskytter

1

fr 5. aug

13:00

ranking runde

 

4

ma 8. aug

09:00 - 12:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:00 - 17:40

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

5

ti 9. aug

09:00 - 12:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:00 - 17:40

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

6

on 10. aug

09:00 - 12:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

15:00 - 18:55

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

7

to 11. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

15:00

kvartfinaler

 

 

 

15:55

semifinaler

 

 

 

16:27

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

16:43

finale

 

hold (H)

12 hold a 3 bueskytter

1

fr 5. aug

09:00

ranking runde

 

2

lø 6. aug

09:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

14:00

kvartfinaler

 

 

 

15:43

semifinaler

 

 

 

16:39

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

17:07

finale

 

hold (D)

12 hold a 3 bueskytter

1

fr 5. aug

13:00

ranking runde

 

3

sø 7. aug

09:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

14:00

kvartfinaler

 

 

 

15:43

semifinaler

 

 

 

16:39

kamp om 3.-4. pl

 

 

 

17:07

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2014 - senest opdateret 24. august 2016