Komplet program for golf, gymnastik, hockey, håndbold og judo ved de olympiske lege i Rio de Janeiro 2016.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges fem timer til.

Golf DEN

golfCampo Olímpico de Golfe

2 konkurrencer

8 konkurrencedage 11. - 14. august og 17. - 20. august

120 golfspillere (60 herrer og 60 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

slagspil, herrer DEN

60 golfspillere

1

to 11. aug

07:30 - 16:00

1. runde

 

2

fr 12. aug

07:30 - 16:00

2. runde

 

3

lø 13. aug

07:30 - 16:00

3. runde

 

4

sø 14. aug

07:00 - 15:50

4. runde

 

slagspil, damer DEN

60 golfspillere

5

on 17. aug

07:30 - 16:00

1. runde

 

6

to 18. aug

07:30 - 16:00

2. runde

 

7

fr 19. aug

07:30 - 16:00

3. runde

 

8

lø 20. aug

07:00 - 15:50

4. runde

 

Gymnastik, redskab

gymnastikArena Olímpica do Rio

14 konkurrencer

9 konkurrencedage 6. - 11. og 14. - 16. august

196 gymnaster (98 herrer og 98 damer)

Lodtrækning: 7. maj 2016

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hold (H)

12 hold a fem gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

BRA, JPN, KOR, NED

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

FRA, GBR, GER, MEX

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

CHN, RUS, SUI, UKR

3

ma 8. aug

16:00

finale

8 hold  

individuel mangekamp (H)

98 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

  

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

 

5

on 10. aug

16:00

finale

24 gymnaster

gulvøvelser (H)

74 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

  

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

 

7

sø 14. aug

14:00

finale

8 gymnaster 

bensving (H)

74 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

  

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

 

7

sø 14. aug

15:33

finale

8 gymnaster 

ringe (H)

74 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

 

8

ma 15. aug

14:00

finale

8 gymnaster

spring over hest (H)

74 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

  

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

 

8

ma 15. aug

14:54

finale

8 gymnaster

barre (H)

74 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gr 3

 

9

ti 16. aug

14:00

finale

8 gymnaster

reck (H)

74 gymnaster

1

lø 6. aug

10:30

kvalifikation, gruppe 1

  

 

 

14:30

kvalifikation, gruppe 2

 

 

 

18:30

kvalifikation, gruppe 3

 

9

ti 16. aug

15:34

finale

8 gymnaster 

hold (D)

12 hold a fem gymnaster

2

sø 7. aug

09:45

kvalifikation, gr 1

BEL, CHN

 

 

11:30

kvalifikation, gr 2

ITA, RUS

 

 

14:30

kvalifikation, gr 3

BRA, GBR, GER

 

 

17:30

kvalifikation, gr 4

NED, USA

 

 

20:30

kvalifikation, gr 5

CAN, FRA, JPN

4

ti 9. aug

16:00

finale

8 hold  

individuel mangekamp (D)

98 gymnaster

2

sø 7. aug

09:45

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:30

kvalifikation, gr 3

 

 

 

17:30

kvalifikation, gr 4

 

 

 

20:30

kvalifikation, gr 5

 

6

to 11. aug

16:00

finale

24 gymnaster

spring over hest (D)

74 gymnaster

2

sø 7. aug

09:45

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:30

kvalifikation, gr 3

 

 

 

17:30

kvalifikation, gr 4

 

 

 

20:30

kvalifikation, gr 5

 

7

sø 14. aug

14:46

finale

8 gymnaster

forskudt barre (D)

74 gymnaster

2

sø 7. aug

09:45

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:30

kvalifikation, gr 3

 

 

 

17:30

kvalifikation, gr 4

 

 

 

20:30

kvalifikation, gr 5

 

7

sø 14. aug

16:20

finale

8 gymnaster

balancebom (D)

74 gymnaster

2

sø 7. aug

09:45

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

14:30

kvalifikation, gr 3

 

 

 

17:30

kvalifikation, gr 4

 

 

 

20:30

kvalifikation, gr 5

 

8

ma 15. aug

15:46

finale

8 gymnaster

øvelser på gulv (D)

74 gymnaster

2

sø 7. aug

09:45

kvalifikation, gr 1/2

  

 

 

14:30

kvalifikation, gr 3

 

 

 

20:30

kvalifikation, gr 5

 

9

ti 16. aug

14:47

finale

8 gymnaster

Gymnastik, rytmisk

rytmiskArena Olímpica do Rio

2 konkurrencer

3 konkurrencedage 19. - 21. august

96 gymnaster (96 damer)

Lodtrækning: 7. maj 2016

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt (D)

26 gymnaster - 10 fortsætter til finalen

De fire øvelser er tøndebånd, bold, køller og vimpel. 

1

fr 19. aug

10:20

kvalifikation

1. rotation (tøndebånd / bold)

 

 

11:50

kvalifikation

2. rotation (bold / tøndebånd)

 

 

14:50

kvalifikation

3. rotation (køller / vimpel)

 

 

16:20

kvalifikation

4. rotation (vimpel / køller)

2

lø 20. aug

15:20

finale

1. rotation (tøndebånd)

 

 

15:53

finale

2. rotation (bold)

 

 

16:32

finale

3. rotation (køller)

 

 

17:10

finale

4. rotation (vimpel)

gruppe (D)

14 grupper a 5 gymnaster - 8 grupper fortsætter til finalen

2

lø 20. aug

10:00

kvalifikation

1. øvelse (5 vimpler)

 

 

12:40

kvalifikation

2. øvelse (3 sæt køller, 2 tøndebånd)

3

sø 21. aug

11:00

finale

1. øvelse (5 vimpler)

 

 

11:50

finale

2. øvelse (3 sæt køller, 2 tøndebånd)

Gymnastik, trampolin

trampolinArena Olímpica do Rio

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 12. og 13. august

32 trampolinspringere (16 herrer og 16 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

16 trampolinspringere

2

lø 13. aug

14:03

kvalifikation

1. øvelse

 

 

14:46

kvalifikation

2. øvelse

 

 

15:42

finale

8 deltagere

damer

16 trampolinspringere

1

fr 12. aug

14:03

kvalifikation

1. øvelse

 

 

14:46

kvalifikation

2. øvelse

 

 

15:42

finale

8 deltagere

Hockey

hockeyCentro Olímpico de Hóquei (2 baner)

2 konkurrencer

14 konkurrencedage 6. - 19. august

384 hockeyspillere (192 herrer og 192 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

10:00

gr B ARG - NED

 

 

 

11:00

gr B IND - IRL

bane 2

 

 

12:30

gr A BEL - GBR

 

 

 

13:30

gr A AUS - NZL

bane 2

 

 

18:00

gr B CAN - GER


 

 

19:30

gr A ESP - BRA

bane 2

2

sø 7. aug

17:00

gr A GBR - NZL

bane 2

 

 

18:00

gr B NED - IRL

 

 

 

19:30

gr A BRA - BEL

bane 2

 

 

20:30

gr A AUS - ESP

 

3

ma 8. aug

11:00

gr B GER - IND

bane 2

 

 

12:30

gr B CAN - ARG

 

4

ti 9. aug

10:00

gr A NZL - ESP

 

 

 

11:00

gr B ARG - IND

bane 2

 

 

12:30

gr B GER - IRL

 

 

 

13:30

gr B NED - CAN

bane 2

 

 

18:00

gr A BRA - GBR

 

 

 

20:30

gr A BEL - AUS

 

5

on 10. aug

19:30

gr A NZL - BRA

bane 2

 

 

20:30

gr A GBR - AUS

 

6

to 11. aug

10:00

gr B NED - IND

 

 

 

11:00

gr B IRL - CAN

bane 2

 

 

12:30

gr B ARG - GER

 

 

 

13:30

gr A ESP - BEL

bane 2

7

fr 12. aug

12:30

gr B IND - CAN

 

 

 

13:30

gr B GER - NED

bane 2

 

 

17:00

gr A GBR - ESP

bane 2

 

 

18:00

gr A BEL - NZL

 

 

 

19:30

gr B IRL - ARG

bane 2

 

 

20:30

gr A AUS - BRA

 

9

sø 14. aug

10:00

kvartfinale

A2 - B3

 

 

12:30

kvartfinale

A1 - B4

 

 

18:00

kvartfinale

A3 - B2

 

 

20:30

kvartfinale

A4 - B1

11

ti 16. aug

12:00

semifinale

v. A2/B3 - v. A4/B1 

 

 

17:00

semifinale

v. A1/B4 - v. A3/B2

13

to 18. aug

12:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

17:00

finale

 

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

17:00

gr B ARG - USA

bane 2

 

 

20:30

gr B GBR - AUS

 

2

sø 7. aug

10:00

gr A NZL - KOR

 

 

 

11:00

gr B JPN - IND

bane 2

 

 

12:30

gr A NED - ESP

 

 

 

13:30

gr A CHN - GER

bane 2

3

ma 8. aug

10:00

gr B AUS - USA

 

 

 

13:30

gr A NZL - GER

bane 2

 

 

17:00

gr A NED - KOR

 

 

 

18:00

gr B IND - GBR

bane 2

 

 

19:30

gr A ESP - CHN

 

 

 

20:30

gr B ARG - JPN

 

5

on 10. aug

10:00

gr A ESP - NZL

 

 

 

11:00

gr B IND - AUS

bane 2

 

 

12:30

gr A GER - KOR

 

 

 

13:30

gr B GBR - ARG

bane 2

 

 

17:00

gr B USA - JPN

bane 2

 

 

18:00

gr A CHN - NED

 

6

to 11. aug

17:00

gr A GER - ESP

bane 2

 

 

18:00

gr B AUS - ARG

 

 

 

19:30

gr B USA - IND

bane 2

 

 

20:30

gr B JPN - GBR

 

7

fr 12. aug

10:00

gr A KOR - CHN

 

 

 

11:00

gr A NZL - NED

bane 2

8

lø 13. aug

10:00

gr B ARG - IND

 

 

 

12:30

gr A NED - GER

 

 

 

17:00

gr A KOR - ESP

bane 2

 

 

18:00

gr B GBR - USA

 

 

 

19:30

gr B AUS - JPN

bane 2

 

 

20:30

gr A CHN - NZL

 

10

ma 15. aug

10:00

kvartfinale

A2 - B3

 

 

12:30

kvartfinale

A3 - B2

 

 

18:00

kvartfinale

A4 - B1

 

 

20:30

kvartfinale

A1 - B4

12

on 17. aug

12:00

semifinale

v. A1/B4 - v. A3/B2

 

 

17:00

semifinale

v. A4/B1 - v. A2/B3

14

fr 19. aug

12:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

17:00

finale

 

 

Håndbold DEN

håndbold Arena do Futuro

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 6. - 21. august

336 håndboldspillere (168 herrer og 168 damer)

Lodtrækning: 29. april 2016

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

herrer DEN

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 7. aug

09:30

gr A CRO - QAT

 

 

 

11:30

gr B SWE - GER

 

 

 

14:40

gr A DEN - ARG

 

 

 

16:40

gr B POL - BRA

 

 

 

19:50

gr A FRA - TUN

 

 

 

21:50

gr B SLO - EGY

 

4

ti 9. aug

09:30

gr A QAT - FRA

 

 

 

11:30

gr B GER - POL

 

 

 

14:40

gr A TUN - DEN

 

 

 

16:40

gr B BRA - SLO

 

 

 

19:50

gr B EGY - SWE

 

 

 

21:50

gr A ARG - CRO

 

6

to 11. aug

09:30

gr A TUN - QAT

 

 

 

11:30

gr B POL - EGY

 

 

 

14:40

gr A DEN - CRO

 

 

 

16:40

gr B BRA - GER

 

 

 

19:50

gr B SLO - SWE

 

 

 

21:50

gr A FRA - ARG

 

8

lø 13. aug

09:30

gr B SLO - GER

 

 

 

11:30

gr A CRO - FRA

 

 

 

14:40

gr A DEN - QAT

 

 

 

16:40

gr B EGY - BRA

 

 

 

19:50

gr B SWE - POL

 

 

 

21:50

gr A ARG - TUN

 

10

ma 15. aug

09:30

gr B POL - SLO

 

 

 

11:30

gr B GER - EGY

 

 

 

14:40

gr A FRA - DEN

 

 

 

16:40

gr B SWE - BRA

 

 

 

19:50

gr A CRO - TUN

 

 

 

21:50

gr A QAT - ARG

 

12

on 17. aug

10:00

kvartfinale

A2 - B3

 

 

13:30

kvartfinale

A4 - B1

 

 

17:00

kvartfinale

A3 - B2

 

 

20:30

kvartfinale

A1 - B4

14

fr 19. aug

15:30

semifinale

v. A2/B3 - v. A4/B1

 

 

20:30

semifinale

v. A3/B2 - v. A1/B4

16

sø 21. aug

10:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

14:00

finale

 

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

09:30

gr A NOR - BRA

 

 

 

11:30

gr B NED - FRA

 

 

 

14:40

gr B RUS - KOR

 

 

 

16:40

gr A MNE - ESP

 

 

 

19:50

gr A ROU - ANG

 

 

 

21:50

gr B SWE - ARG

 

3

ma 8. aug

09:30

gr B KOR - SWE

 

 

 

11:30

gr B FRA - RUS

 

 

 

14:40

gr A ESP - NOR

 

 

 

16:40

gr A BRA - ROU

 

 

 

19:50

gr B ARG - NED

 

 

 

21:50

gr A ANG - MNE

 

5

on 10. aug

09:30

gr A BRA - ESP

 

 

 

11:30

gr A ROU - MNE

 

 

 

14:40

gr B RUS - SWE

 

 

 

16:40

gr A NOR - ANG

 

 

 

19:50

gr B NED - KOR

 

 

 

21:50

gr B FRA - ARG

 

7

fr 12. aug

09:30

gr A ANG - BRA

 

 

 

11:30

gr B SWE - NED

 

 

 

14:40

gr A ROU - ESP

 

 

 

16:40

gr A MNE - NOR

 

 

 

19:50

gr B RUS - ARG

 

 

 

21:50

gr B KOR - FRA

 

9

sø 14. aug

09:30

gr A MNE - BRA

 

 

 

11:30

gr B SWE - FRA

 

 

 

14:40

gr B NED - RUS

 

 

 

16:40

gr A NOR - ROU

 

 

 

19:50

gr A ESP - ANG

 

 

 

21:50

gr B ARG - KOR

 

11

ti 16. aug

10:00

kvartfinale

A1 - B4

 

 

13:30

kvartfinale

A3 - B2

 

 

17:00

kvartfinale

A2 - B3

 

 

20:30

kvartfinale

A4 - B1

13

to 18. aug

15:30

semifinale

v. A1/B4 - v. A3/B2

 

 

20:30

semifinale

v. A4/B1 - v. A2/B3

15

lø 20. aug

11:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

15:30

finale

 

 

Judo

judoArena Carioca 2

14 konkurrencer

7 konkurrencedage 6. - 12. august

390 judoka (237 herrer og 153 damer)

Lodtrækning: 4. august 2016 kl 16:00

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I alle vægtklasser uddeles to bronzemedaljer.

60 kg (H)

35 judoka

1

lø 6. aug

10:00

1/32-finaler

3 kampe

 

 

10:28

1/16-finaler

 

 

 

11:52

1/8-finaler

 

 

 

12:34

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

66 kg (H)

34 judoka

2

sø 7. aug

10:00

1/32-finaler

2 kampe

 

 

10:28

1/16-finaler

 

 

 

11:52

1/8-finaler

 

 

 

12:34

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

73 kg (H)

35 judoka

3

ma 8. aug

10:00

1/32-finaler

3 kampe

 

 

10:35

1/16-finaler

 

 

 

12:06

1/8-finaler

 

 

 

12:41

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

81 kg (H)

33 judoka

4

ti 9. aug

10:00

1/32-finale

1 kamp

 

 

10:35

1/16-finaler

 

 

 

12:06

1/8-finaler

 

 

 

12:41

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe) 

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

90 kg (H)

35 judoka

5

on 10. aug

10:00

1/32-finaler

3 kampe

 

 

10:35

1/16-finaler

 

 

 

11:59

1/8-finaler

 

 

 

12:34

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

100 kg (H)

34 judoka

6

to 11. aug

10:00

1/32-finaler

2 kampe

 

 

10:28

1/16-finaler

 

 

 

11:52

1/8-finaler

 

 

 

12:34

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

+ 100 kg (H)

31 judoka

7

fr 12. aug

10:28

1/16-finaler

15 kampe

 

 

11:52

1/8-finaler

 

 

 

12:34

kvartfinaler

 

 

 

15:44

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

16:12

semifinaler

 

 

 

16:47

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

17:01

finale

 

48 kg (D)

23 judoka

1

lø 6. aug

10:07

1/16-finaler

7 kampe

 

 

11:24

1/8-finaler

 

 

 

12:20

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

52 kg (D)

22 judoka

2

sø 7. aug

10:07

1/16-finaler

6 kampe

 

 

11:24

1/8-finaler

 

 

 

12:20

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

57 kg (D)

23 judoka

3

ma 8. aug

10:07

1/16-finaler

7 kampe

 

 

11:31

1/8-finaler

 

 

 

12:27

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

63 kg (D)

26 judoka

4

ti 9. aug

10:00

1/16-finaler

10 kampe

 

 

11:31

1/8-finaler

 

 

 

12:27

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

70 kg (D)

24 judoka

5

on 10. aug

10:07

1/16-finaler

8 kampe

 

 

11:31

1/8-finaler

 

 

 

12:27

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

78 kg (D)

18 judoka

6

to 11. aug

10:07

1/16-finaler

2 kampe

 

 

11:24

1/8-finaler

 

 

 

12:20

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

+ 78 kg (D)

17 judoka

7

fr 12. aug

10:00

1/16-finale

1 kamp

 

 

11:24

1/8-finaler

 

 

 

12:20

kvartfinaler

 

 

 

15:30

opsamling

taberne af kvartfinalerne (2 kampe)

 

 

15:58

semifinaler

 

 

 

16:26

2 kampe om bronze

vinder opsamling vs. taber semifinale

 

 

16:40

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2014 - senest opdateret 20. august 2017