Komplet program for sejlsport, skydning og svømmesport ved de olympiske lege i Rio de Janeiro.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges fem timer til.

Sejlsport DEN

sejlsportMarina da Glória

10 konkurrencer

11 konkurrencedage 8. - 18. august

380 sejlere (217 herrer og 163 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

En del sejladser blev udsat på grund af vejret.

sejlbræt (RS:X), herrer DEN

36 sejlere

1

ma 8. aug

13:05

1. - 3. sejlads

 

2

ti 9. aug

13:30

4. - 6. sejlads

 

4

to 11. aug

13:05

7. - 9. sejlads

 

5

fr 12. aug

13:15

10. - 12. sejlads

 

7

sø 14. aug

13:05

finalesejlads

 

finnjolle, herrer DEN

23 sejlere

2

ti 9. aug

13:05

1. og 2. sejlads

 

3

 on 10. aug

13:05

3. og 4. sejlads

 

4

to 11. aug

13:05

5. og 6. sejlads

 

6

lø 13. aug

13:05

7. og 8. sejlads

 

7

sø 14. aug

13:05

9. og 10. sejlads

 

9

ti 16. aug

14:35

finalesejlads

 

laserjolle, herrer DEN

46 sejlere

1

ma 8. aug

13:05

1. og 2. sejlads

 

2

ti 9. aug

13:15

3. og 4. sejlads

 

3

on 10. aug

13:05

5. og 6. sejlads

 

5

fr 12. aug

13:15

7. og 8. sejlads

 

6

lø 13. aug

13:05

9. og 10. sejlads

 

8

ma 15. aug

14:00

finalesejlads

udsat til 16. aug 13:50

470-jolle, herrer

26 både (52 sejlere)

3

on 10. aug

13:05

1. og 2. sejlads

 

4

to 11. aug

13:15

3. og 4. sejlads

 

5

fr 12. aug

13:05

5. og 6. sejlads

6. sejlads udsat til 14. aug

7

sø 14. aug

13:15

7. og 8. sejlads

8. sejlads udsat til 16. aug

8

ma 15. aug

13:05

9. og 10. sejlads

9. og 10. sejlads udsat til 16. aug

10

on 17. aug

14:00

finalesejlads

udsat til 18. aug 13:50

49'er, herrer DEN

20 både (40 sejlere)

5

fr 12. aug

13:05

1. - 3. sejlads

3. sejlads udsat til 13. aug (13:05)

6

lø 13. aug

13:15

4. - 6. sejlads

 

8

ma 15. aug

13:05

7. - 9. sejlads

 

9

ti 16. aug

13:05

10. - 12. sejlads

 

11

to 18. aug

13:05

finalesejlads

udsat til 14:35

sejlbræt (RS:X), damer DEN

26 sejlere

1

ma 8. aug

13:15

1. - 3. sejlads

 

2

ti 9. aug

13:20

4. - 6. sejlads

 

4

to 11. aug

13:15

7. - 9. sejlads

 

5

fr 12. aug

13:05

10. - 12. sejlads

 

7

sø 14. aug

14:05

finalesejlads

 

laser radial, damer DEN

37 sejlere

1

ma 8. aug

13:15

1. og 2. sejlads

 

2

ti 9. aug

13:05

3. og 4. sejlads

 

3

on 10. aug

13:15

5. og 6. sejlads

 

5

fr 12. aug

13:05

7. og 8. sejlads

 

6

lø 13. aug

13:05

9. og 10. sejlads

 

8

ma 15. aug

13:05

finalesejlads

udsat til 16. aug 13:05

470-jolle, damer

20 både (40 sejlere)

3

on 10. aug

13:15

1. og 2. sejlads

 

4

to 11. aug

13:05

3. og 4. sejlads

 

5

fr 12. aug

13:15

5. og 6. sejlads

6. sejlads udsat til 14. aug

7

sø 14. aug

13:05

7. og 8. sejlads

8. sejlads udsat til 16. aug

8

ma 15. aug

13:15

9. og 10. sejlads

9. og 10. sejlads udsat til 16. aug

10

on 17. aug

13:05

finalesejlads

udsat til 18. aug 13:05

49'er FX, damer DEN

20 både (40 sejlere)

5

fr 12. aug

13:15

1. - 3. sejlads

3. sejlads udsat til 13. aug (13:20)

6

lø 13. aug

13:05

4. - 6. sejlads

 

8

ma 15. aug

13:05

7. - 9. sejlads

 

9

ti 16. aug

13:05

10. - 12. sejlads

 

11

to 18. aug

14:05

finalesejlads

udsat til 15:20

nacra 17, mixed DEN

20 både (40 sejlere)

3

on 10. aug

13:05

1. - 3. sejlads

3. sejlads udsat til 11. aug 

4

to 11. aug

13:05

4. - 6. sejlads

 

6

lø 13. aug

13:05

7. - 9. sejlads

 

7

sø 14. aug

13:05

10. - 12. sejlads

 

9

ti 16. aug

14:05

finalesejlads

udsat til 15:20

Skydning DEN

skydningCentro Olímpico de Tiro

15 konkurrencer

9 konkurrencedage 6. - 14. august

390 skytter (239 herrer og 151 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

10 m luftriffel (H)

50 skytter

3

ma 8. aug

09:00

 

60 skud (75 minutter) - 8 skytter til finale

 

 

12:00

finale

20 skud med eliminering undervejs 

50 m riffel, liggende (H) DEN

47 skytter

7

fr 12. aug

09:00

 

60 skud (50 minutter) - 8 skytter til finale

 

 

11:00

finale

20 skud med eliminering undervejs

50 m riffel, helmatch (H)

44 skytter

9

sø 14. aug

09:00

knælende

40 skud

 

 

:

liggende

40 skud

 

 

:

stående

40 skud (i alt 165 min.) - 8 sk. til finale

 

 

13:00

finale

45 skud med eliminering

10 m luftpistol (H)

46 skytter

1

lø 6. aug

13:00

 

60 skud (75 minutter) - 8 skytter til finale

 

 

15:30

finale

20 skud med eliminering undervejs

25 m silhuetpistol (H)

26 skytter

7

fr 12. aug

12:15

1. afdeling

30 skud (6 serier)

8

lø 13. aug

09:00

2. afdeling

30 skud (6 serier) - 6 til finale

 

 

12:30

finale

40 skud (8 serier) med eliminering

50 m pistol (H)

41 skytter

5

on 10. aug

09:00

 

60 skud (90 minutter) - 8 skytter til finale

 

 

12:00

finale

20 skud med eliminering undervejs

trap (H)

33 skytter

2

sø 7. aug

09:30

 

75 duer

3

ma 8. aug

09:30

 

50 duer - 6 skytter til semifinale

 

 

15:00

semifinale

15 duer - 4 skytter til finaler

 

 

15:30

finaler

15 duer

dobbelt trap (H)

22 skytter

5

on 10. aug

09:00

 

150 duer - 6 skytter til semifinale

 

 

15:00

semifinale

30 duer - 4 skytter til finaler

 

 

15:30

finaler

30 duer

skeet (H) DEN

32 skytter

7

fr 12. aug

09:30

 

75 duer

8

lø 13. aug

09:30

 

50 duer - 6 skytter til semifinale

 

 

15:00

semifinale

16 duer - 4 skytter til finaler

 

 

15:30

finaler

16 duer

10 m luftriffel (D) DEN

51 skytter

1

lø 6. aug

08:30

 

40 skud (50 minutter) - 8 skytter til finale

 

 

10:30

finale

20 skud med eliminering undervejs

50 m riffel (D) DEN

37 skytter

6

to 11. aug

09:00

knælende

20 skud

 

 

:

liggende

20 skud

 

 

:

stående

20 skud (i alt 105 min.) - 8 sk. til finale

 

 

12:00

finale

45 skud med eliminering undervejs

10 m luftpistol (D)

44 skytter

2

sø 7. aug

09:00

 

40 skud (50 minutter) - 8 skytter til finale

 

 

11:00

finale

20 skud med eliminering undervejs

25 m pistol (D)

40 skytter

4

ti 9. aug

09:00

præcision

30 skud

 

 

12:00

silhuet

30 skud - 8 skytter til semifinale

 

 

15:30

semifinale

25 skud - 4 skytter til finaler

 

 

16:00

finaler

25 skud

trap (D)

21 skytter

2

sø 7. aug

09:00

 

75 duer - 6 skytter til semifinale

 

 

15:00

semifinale

15 duer - 4 skytter til finaler

 

 

15:30

finaler

15 duer

skeet (D)

21 skytter

7

fr 12. aug

09:00

 

75 duer - 6 skytter til semifinale

 

 

15:00

semifinale

16 duer - 4 skytter til finaler

 

 

15:30

finaler

16 duer

Svømning DEN

svømningEstádio Aquático Olímpico (bassin) og Forte de Copacabana (åbent vand)

34 konkurrencer

10 konkurrencedage 6. - 13. august (bassin) og 15. - 16. august (åbent vand)

950 svømmere

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

50 m fri (H)

6

to 11. aug

13:02

indledende heat

11 heat

 

 

22:03

semifinaler

 

7

fr 12. aug

22:44

finale

 

100 m fri (H)

4

ti 9. aug

13:02

indledende heat

8 heat

 

 

22:03

semifinaler

 

5

on 10. aug

23:03

finale

 

200 m fri (H)

2

sø 7. aug

13:19

indledende heat

6 heat

 

 

22:11

semifinaler

 

3

ma 8. aug

22:21

finale

 

400 m fri (H) DEN

1

lø 6. aug

13:48

indledende heat

7 heat

 

 

22:30

finale

 

1500 m fri (H) DEN

7

fr 12. aug

13:40

indledende heat

6 heat

8

lø 13. aug

22:11

finale

 

100 m ryg (H)

2

sø 7. aug

14:11

indledende heat

5 heat

 

 

23:12

semifinaler

 

3

ma 8. aug

22:38

finale

 

200 m ryg (H)

5

on 10. aug

13:25

indledende heat

4 heat

 

 

22:28

semifinaler

 

6

to 11. aug

22:26

finale

 

100 m bryst (H)

1

lø 6. aug

15:04

indledende heat

6 heat

 

 

23:08

semifinaler

 

2

sø 7. aug

22:53

finale

 

200 m bryst (H)

4

ti 9. aug

13:50

indledende heat

5 heat

 

 

23:03

semifinaler

 

5

on 10. aug

22:03

finale

 

100 m butterfly (H)

6

to 11. aug

14:16

indledende heat

6 heat

 

 

23:34

semifinaler

 

7

fr 12. aug

22:12

finale

 

200 m butterfly (H) DEN

3

ma 8. aug

13:34

indledende heat

4 heat

 

 

23:10

semifinaler

 

4

ti 9. aug

22:28

finale

 

200 m individuel medley (H)

5

on 10. aug

14:09

indledende heat

4 heat

 

 

23:29

semifinaler

 

6

to 11. aug

23:01

finale

 

400 m individuel medley (H)

1

lø 6. aug

13:02

indledende heat

4 heat

 

 

22:03

finale

 

4 x 100 m fri (H)

16 hold

2

sø 7. aug

14:54

indledende heat

2 heat

 

 

23:54

finale

 

4 x 200 m fri (H) DEN

16 hold

4

ti 9. aug

14:17

indledende heat

2 heat

 

 

23:38

finale

 

4 x 100 m medley (H)

16 hold

7

fr 12. aug

15:48

indledende heat

2 heat

8

lø 13. aug

23:04

finale

 

50 m fri (D) DEN

7

fr 12. aug

13:02

indledende heat

12 heat

 

 

22:59

semifinaler

 

8

lø 13. aug

22:03

finale

 

100 m fri (D) DEN

5

on 10. aug

13:02

indledende heat

6 heat

 

 

22:12

semifinaler

 

6

to 11. aug

23:18

finale

 

200 m fri (D)

3

ma 8. aug

13:02

indledende heat

6 heat

 

 

22:03

semifinaler

 

4

ti 9. aug

22:19

finale

 

400 m fri (D) DEN

2

sø 7. aug

14:28

indledende heat

4 heat

 

 

23:01

finale

 

800 m fri (D) DEN

6

to 11. aug

13:26

indledende heat

4 heat

7

fr 12. aug

22:20

finale

 

100 m ryg (D) DEN

2

sø 7. aug

13:02

indledende heat

5 heat

 

 

23:36

semifinaler

 

3

ma 8. aug

22:30

finale

 

200 m ryg (D)

6

to 11. aug

14:36

indledende heat

4 heat

 

 

22:35

semifinaler

 

7

fr 12. aug

22:03

finale

 

100 m bryst (D) DEN

2

sø 7. aug

13:51

indledende heat

6 heat

 

 

22:29

semifinaler

 

3

ma 8. aug

22:54

finale

 

200 m bryst (D) DEN

5

on 10. aug

13:47

indledende heat

4 heat

 

 

23:11

semifinaler

 

6

to 11. aug

22:17

finale

 

100 m butterfly (D) DEN

1

lø 6. aug

13:28

indledende heat

6 heat

 

 

22:14

semifinaler

 

2

sø 7. aug

22:03

finale

 

200 m butterfly (D)

4

ti 9. aug

13:28

indledende heat

4 heat

 

 

22:37

semifinaler

 

5

on 10. aug

22:54

finale

 

200 m individuel medley (D)

3

ma 8. aug

13:56

indledende heat

6 heat

 

 

23:36

semifinaler

 

4

ti 9. aug

23:29

finale

 

400 m individuel medley (D)

1

lø 6. aug

14:32

indledende heat

5 heat

 

 

22:49

finale

 

4 x 100 m fri (D) DEN

16 hold

1

lø 6. aug

15:24

indledende heat

2 heat

 

 

23:24

finale

 

4 x 200 m fri (D)

16 hold

5

on 10. aug

14:31

indledende heat

2 heat

 

 

23:55

finale

 

4 x 100 m medley (D) DEN

16 hold

7

fr 12. aug

15:30

indledende heat

2 heat

8

lø 13. aug

22:49

finale

 

åbent vand, 10 km maraton (H)

25 svømmere

 10

ti 16. aug

09:00

 

 

åbent vand, 10 km maraton (D)

25 svømmere

9

ma 15. aug

09:00

 

 

Synkronsvømning

synkronCentro Aquático Maria Lenk

2 konkurrencer

5 konkurrencedage 14. - 16. august og 18. - 19. august

104 svømmere (kun damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

duet

24 par

1

sø 14. aug

11:00

frit program

 

2

ma 15. aug

11:00

teknisk program

 

3

ti 16. aug

14:00

finale

12 par 

hold

8 hold a 9 svømmere

4

to 18. aug

13:00

teknisk program

 

5

fr 19. aug

12:00

frit program

 

Udspring

udspringCentro Aquático Maria Lenk

8 konkurrencer

13 konkurrencedage 7. - 10. august og 12. - 20. august

136 udspringere (68 herrer og 68 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

3 meter vippe, synkron (H)

8 par

4

on 10. aug

16:00

 

6 spring

tårnspring, synkron (H)

8 par

2

ma 8. aug

16:00

 

6 spring

3 meter vippe (H)

29 udspringere

8

ma 15. aug

15:15

indledende

6 spring

9

ti 16. aug

10:00

semifinale

6 spring - 18 deltagere

 

 

18:00

finale

6 spring - 12 deltagere

tårnspring (H)

28 udspringere

12

fr 19. aug

16:00

indledende

6 spring

13

lø 20. aug

11:00

semifinale

6 spring - 18 deltagere

 

 

16:30

finale

6 spring - 12 deltagere

3 meter vippe, synkron (D)

8 par

1

sø 7. aug

16:00

 

5 spring

tårnspring, synkron (D)

8 par

3

ti 9. aug

16:00

 

5 spring

3 meter vippe (D)

29 udspringere

5

fr 12. aug

15:30

indledende

5 spring

6

lø 13. aug

16:00

semifinale

5 spring - 18 deltagere

7

sø 14. aug

16:00

finale

5 spring - 12 deltagere

tårnspring (D)

28 udspringere

10

on 17. aug

15:00

indledende

5 spring

11

to 18. aug

10:00

semifinale

5 spring - 18 deltagere

 

 

16:00

finale

5 spring - 12 deltagere

Vandpolo

vandploCentro Aquático Maria Lenk (til 13. august) og Estádio Aquático Olímpico (fra 14. august)

2 konkurrencer

14 konkurrencedage 6. august og 8. - 20. august

260 vandpolospillere (156 herrer og 104 damer)

Lodtrækning: 10. april 2016

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

09:00

gr A SRB - HUN

 

 

 

10:20

gr B USA - CRO

 

 

 

11:40

gr A GRE - JPN

 

 

 

13:00

gr B FRA - MNE

 

 

 

19:30

gr B ESP - ITA

 

 

 

20:50

gr A BRA - AUS

 

2

ma 8. aug

09:00

gr B CRO - MNE

 

 

 

10:20

gr B ITA - FRA

 

 

 

11:40

gr B USA - ESP

 

 

 

13:00

gr A SRB - GRE

 

 

 

19:30

gr A JPN - BRA

 

 

 

20:50

gr A HUN - AUS

 

4

on 10. aug

09:00

gr A AUS - JPN

 

 

 

10:20

gr A GRE - HUN

 

 

 

11:40

gr B FRA - USA

 

 

 

13:00

gr B MNE - ITA

 

 

 

19:30

gr A BRA - SRB

 

 

 

20:50

gr B ESP - CRO

 

6

fr 12. aug

09:00

gr B CRO - ITA

 

 

 

10:20

gr B ESP - FRA

 

 

 

11:40

gr B USA - MNE

 

 

 

19:30

gr A GRE - BRA

 

 

 

20:50

gr A HUN - JPN

 

 

 

22:10

gr A SRB - AUS

 

8

sø 14. aug

12:50

gr A AUS - GRE

 

 

 

14:10

gr A SRB - JPN

 

 

 

15:30

gr B USA - ITA

 

 

 

16:50

gr B FRA - CRO

 

 

 

19:30

gr B MNE - ESP

 

 

 

20:50

gr A BRA - HUN

 

10

ti 16. aug

11:00

kvartfinale

 

 

 

12:20

kvartfinale

 

 

 

15:10

kvartfinale

 

 

 

16:30

kvartfinale

 

12

to 18. aug

11:00

placering 5 - 8

 

 

 

12:20

semifinale

 

 

 

15:10

placering 5 - 8

 

 

 

16:30

semifinale

 

14

lø 20. aug

11:40

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

13:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

16:30

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

17:50

finale

 

damer

8 hold fordelt i to indledende grupper.

Alle hold fortsætter til kvartfinalerne.

3

ti 9. aug

09:00

gr B CHN - HUN

  

 

 

10:20

gr A ITA - BRA

 

 

 

11:40

gr B ESP - USA

 

 

 

13:00

gr A RUS - AUS

 

5

to 11. aug

09:00

gr A RUS - BRA

 

 

 

10:20

gr A ITA - AUS

 

 

 

11:40

gr B CHN - USA

 

 

 

13:00

gr B ESP - HUN

 

7

lø 13. aug

09:00

gr B CHN - ESP

 

 

 

10:20

gr A RUS - ITA

 

 

 

11:40

gr A AUS - BRA

 

 

 

13:00

gr B HUN - USA

 

9

ma 15. aug

14:10

kvartfinale

 

 

 

15:30

kvartfinale

 

 

 

18:20

kvartfinale

 

 

 

19:40

kvartfinale

 

11

on 17. aug

11:00

placering 5 - 8

 

 

 

12:20

semifinale

 

 

 

15:10

placering 5 - 8

 

 

 

16:30

semifinale

 

13

fr 19. aug

10:00

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

11:20

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

14:10

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

15:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2014 - senest opdateret 2. september 2016