Komplet program for taekwondo, tennis, triatlon, volleyball og vægtløftning ved de olympiske lege i Rio de Janeiro 2016.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges fem timer til.

Taekwondo

taekwondoArena Carioca 3

8 konkurrencer

4 konkurrencedage 17. - 20. august

128 deltagere (64 herrer og 64 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

De seks deltagere, der har tabt til de to finalister, kæmper i en opsamling om to bronzemedaljer.

- 58 kg (H)

16 deltagere

1

on 17. aug

09:15

1/8-finaler

 

 

 

15:15

kvartfinaler

 

 

 

17:15 / 17:45

semifinaler

 

 

 

20:15 / 20:45

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:15 / 21:45

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:15

finale

 

- 68 kg (H)

16 deltagere

2

to 18. aug

09:15

1/8-finaler

 

 

 

15:15

kvartfinaler

 

 

 

17:15 / 17:45

semifinaler

 

 

 

20:15 / 20:45

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:15 / 21:45

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:15

finale

 

- 80 kg (H)

16 deltagere

3

fr 19. aug

09:15

1/8-finaler

 

 

 

15:15

kvartfinaler

 

 

 

17:15 / 17:45

semifinaler

 

 

 

20:15 / 20:45

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:15 / 21:45

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:15

finale

 

+ 80 kg (H)

16 deltagere

4

lø 20. aug

09:15

1/8-finaler

 

 

 

15:15

kvartfinaler

 

 

 

17:15 / 17:45

semifinaler

 

 

 

20:15 / 20:45

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:15 / 21:45

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:15

finale

 

- 49 kg (D)

16 deltagere

1

on 17. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

15:00

kvartfinaler

 

 

 

17:00 / 17:30

semifinaler

 

 

 

20:00 / 20:30

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:00 / 21:30

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:00

finale

 

- 57 kg (D)

16 deltagere

2

to 18. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

15:00

kvartfinaler

 

 

 

17:00 / 17:30

semifinaler

  

 

 

20:00 / 20:30

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:00 / 21:30

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:00

finale

 

- 67 kg (D)

16 deltagere

3

fr 19. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

15:00

kvartfinaler

 

 

 

17:00 / 17:30

semifinaler

 

 

 

20:00 / 20:30

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:00 / 21:30

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:00

finale

 

+ 67 kg (D)

16 deltagere

4

lø 20. aug

09:00

1/8-finaler

 

 

 

15:00

kvartfinaler

 

 

 

17:00 / 17:30

semifinaler

 

 

 

20:00 / 20:30

opsamling, 1. runde

2 kampe

 

 

21:00 / 21:30

opsamling, 2. runde

2 kampe (bronzekampe)

 

 

22:00

finale

 

Tennis

tennisCentro Olímpico de Tênis

5 konkurrencer

9 konkurrencedage 6. - 14. august

172 deltagere (86 herrer og 86 damer)

Lodtrækning: 4. august 2016 kl 11:00

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 


 

 

 

 

Alle kampe onsdag den 10. august blev aflyst på grund af dårligt vejr. Dette gav ændringer for de følgende dage.

herresingle

64 tennisspillere

1

lø 6. aug

10:45 - 23:00

1/32-finaler

17 kampe

2

sø 7. aug

10:45 - 23:00

1/32-finaler

15 kampe

3

ma 8. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

8 kampe 

4

ti 9. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

8 kampe 

5

on 10. aug

10:45 - 23:00

1/8-finaler

udsat til to 11. aug

7

fr 12. aug

12:00

kvartfinaler

 

8

lø 13. aug

12:00

semifinaler

Centre Court (1. og 2. kamp)

9

sø 14. aug

:

kamp om 3.-4. pl.

Court 1 (2. kamp)

 

 

:

finale

Centre Court (3. kamp)

damesingle

64 tennisspillere

1

lø 6. aug

10:45 - 23:00

1/32-finaler

17 kampe

2

sø 7. aug

10:45 - 23:00

1/32-finaler

15 kampe

3

ma 8. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

 

4

ti 9. aug

10:45 - 23:00

1/8-finaler

 

5

on 10. aug

12:45

kvartfinaler

udsat til to 11. aug

7

fr 12. aug

12:00

semifinaler

Centre Court (1. og 3. kamp)

8

lø 13. aug

12:00

kamp om 3.-4. pl.

Court 1 (1. kamp)

 

 

:

finale

Centre Court (3. kamp)

herredouble

32 par

1

lø 6. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

7 kampe

2

sø 7. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

9 kampe

3

ma 8. aug

10:45 - 23:00

1/8-finaler

 

4

ti 9. aug

10:45 - 23:00

kvartfinaler

 

5

on 10. aug

16:24 / 18:45

semifinaler

udsat til to 11. aug

7

fr 12. aug

:

kamp om 3.-4. pl.

Court 1 (3. kamp)

 

 

 : 

finale

Centre Court (4. kamp)

damedouble

32 par

1

lø 6. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

7 kampe

2

sø 7. aug

10:45 - 23:00

1/16-finaler

9 kampe

3

ma 8. aug

10:45 - 23:00

1/8-finaler

 

4

ti 9. aug

10:45 - 23:00

1/8-finaler

 

5

on 10. aug

10:45 - 23:00

kvartfinaler

udsat til to 11. aug

7

fr 12. aug

12:00

semifinaler

Court 2 (1. og 4. kamp)

8

lø 13. aug

:

kamp om 3.-4. pl.

Court 1 (2. kamp)

9

sø 14. aug

12:00

finale

Centre Court (1. kamp)

mixeddouble

16 par

5

on 10. aug

11:00 - 23:00

1/8-finaler

udsat til to 11. aug

7

fr 12. aug

:

kvartfinaler

 

8

lø 13. aug

:

semifinaler

Court 1 (3. og 4. kamp)

9

sø 14. aug

12:00

kamp om 3.-4. pl.

Court 1 (1. kamp)

 

 

:

finale

Centre Court (2. kamp)

Triatlon DEN

triatlonForte de Copacabana

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 18. og 20. august

110 deltagere (55 herrer og 55 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

herrer DEN

55 triatleter

1

to 18. aug

11:00

svømning

1,5 km

 

 

 

cykling

40 km

 

 

 

løb

10 km

damer

55 triatleter

2

lø 20. aug

11:00 

svømning

1,5 km

 

 

 

cykling

40 km

 

 

 

løb

10 km

Volleyball

volleyballMaracanãzinho

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 6. - 21. august

288 volleyballspillere (144 herrer og 144 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 7. aug

09:30

gr A ITA - FRA

 

 

 

11:35

gr A BRA - MEX

 

 

 

15:00

gr B POL - EGY

 

 

 

17:05

gr A USA - CAN

 

 

 

20:30

gr B RUS - CUB

 

 

 

22:35

gr B ARG - IRI

 

4

ti 9. aug

09:30

gr B RUS - ARG

 

 

 

11:35

gr A FRA - MEX

 

 

 

15:00

gr A ITA - USA

 

 

 

17:05

gr B POL - IRI

 

 

 

20:30

gr B CUB - EGY

 

 

 

22:35

gr A BRA - CAN

 

6

to 11. aug

09:30

gr B IRI - CUB

 

 

 

11:35

gr B RUS - EGY

 

 

 

15:00

gr B POL - ARG

 

 

 

17:05

gr A CAN - FRA

 

 

 

20:30

gr A ITA - MEX

 

 

 

22:35

gr A BRA - USA

 

8

lø 13. aug

09:30

gr B IRI - EGY

 

 

 

11:35

gr B ARG - CUB

 

 

 

15:00

gr B POL - RUS

 

 

 

17:05

gr A USA - FRA

 

 

 

20:30

gr A CAN - MEX

 

 

 

22:35

gr A BRA - ITA

 

10

ma 15. aug

09:30

gr B ARG - EGY

 

 

 

11:35

gr A USA - MEX

 

 

 

15:00

gr B RUS - IRI

 

 

 

17:05

gr B POL - CUB

 

 

 

20:30

gr A ITA - CAN

 

 

 

22:35

gr A BRA - FRA

 

12

on 17. aug

10:00

kvartfinale

A2 - B3 

 

 

14:00

kvartfinale

A3 - B2

 

 

18:00

kvartfinale

A1 - B4

 

 

22:15

kvartfinale

A4 - B1

14

fr 19. aug

13:00

semifinale

v. A1/B4 - v. A3/B2

 

 

22:15

semifinale

v. A4/B1 - v. A2/B3

16

sø 21. aug

09:30

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

13:15

finale

 

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 6. aug

09:30

gr A JPN - KOR

 

 

 

11:35

gr B CHN - NED

 

 

 

15:00

gr A BRA - CMR

 

 

 

17:05

gr B USA - PUR

 

 

 

20:30

gr A RUS - ARG

 

 

 

22:35

gr B SRB - ITA

 

3

ma 8. aug

09:30

gr B CHN - ITA

 

 

 

11:35

gr A JPN - CMR

 

 

 

15:00

gr B USA - NED

 

 

 

17:05

gr B SRB - PUR

 

 

 

20:30

gr A RUS - KOR

 

 

 

22:35

gr A BRA - ARG

 

5

on 10. aug

09:30

gr B CHN - PUR

 

 

 

11:35

gr B ITA - NED

 

 

 

15:00

gr B USA - SRB

 

 

 

17:05

gr A RUS - CMR

 

 

 

20:30

gr A KOR - ARG

 

 

 

22:35

gr A BRA - JPN

 

7

fr 12. aug

09:30

gr B CHN - SRB

 

 

 

11:35

gr A ARG - CMR

 

 

 

15:00

gr B USA - ITA

 

 

 

17:05

gr B NED - PUR

 

 

 

20:30

gr A RUS - JPN

 

 

 

22:35

gr A BRA - KOR

 

9

sø 14. aug

09:30

gr B SRB - NED

 

 

 

11:35

gr A KOR - CMR

 

 

 

15:00

gr B ITA - PUR

 

 

 

17:05

gr B USA - CHN

 

 

 

20:30

gr A JPN - ARG

 

 

 

22:35

gr A BRA - RUS

 

11

ti 16. aug

10:00

kvartfinale

A3 - B2

 

 

14:00

kvartfinale

A4 - B1

 

 

18:00

kvartfinale

A2 - B3

 

 

22:15

kvartfinale

A1 - B4

13

to 18. aug

13:00

semifinale

v. A4/B1 - v. A2/B3

 

 

22:15

semifinale

v. A1/B4 - v. A3/B2

15

lø 20. aug

13:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

22:15

finale

 

 

Beachvolley

beachvolleyArena Copacabana

2 konkurrencer

13 konkurrencedage 6. - 18. august

96 volleyballspillere (48 herrer og 48 damer)

Lodtrækning: 9. juli 2016

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

herrer

24 par fordelt på seks puljer. De to bedste fra hver pulje samt de to bedste tre'ere til 1/8-finalerne. De sidste to deltagere i 1/8-finalerne findes mellem de øvrige tre'ere i to "lucky loser"-kampe.

1

lø 6. aug

10:00

1. runde

2 kampe (gr A / gr A)

 

 

16:30

1. runde

2 kampe (gr F / gr B)

 

 

21:00

1. runde

2 kampe (gr B / gr F)

2

sø 7. aug

12:00

1. runde

2 kampe (gr C / gr E)

 

 

16:30

1. runde

2 kampe (gr C / gr D)

 

 

23:00

1. runde

2 kampe (gr E / gr D)

3

ma 8. aug

12:00

2. runde

2 kampe (gr B / gr F)

 

 

15:30

2. runde

2 kampe (gr A / gr F)

 

 

18:30

2. runde

1 kamp (gr B)

 

 

21:00

2. runde

1 kamp (gr A)

4

ti 9. aug

10:00

2. runde

2 kampe (gr D / gr C)

 

 

15:30

2. runde

1 kamp (gr D)

 

 

17:30

2. runde

1 kamp (gr E)

 

 

22:00

2. runde

2 kampe (gr C / gr E)

5

on 10. aug

11:00

3. runde

2 kampe (gr F / gr F)

 

 

15:30

3. runde

2 kampe (gr A / gr B)

 

 

23:00

3. runde

2 kampe (gr B / gr A)

6

to 11. aug

11:00

3. runde

3 kampe (gr D / gr E / gr E)

 

 

16:30

3. runde

2 kampe (gr C / gr D) - center court

 

 

16:30

3. runde

1 kamp (gr C) - bane 1

 

 

23:00

opsamling

2 kampe "lucky loser"

7

fr 12. aug

:

1/8-finaler (4 stk)

12:00 / 15:00 / 20:00 / 23:00

8

lø 13. aug

:

1/8-finaler (4 stk)

11:00 / 16:00 / 19:00 / 24:00

10

ma 15. aug

16:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

23:00

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 16 aug

17:00

semifinale

 

 

 

23:00

semifinale

 

13

to 18. aug

22:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

24:00

finale

 

damer

24 par fordelt på seks puljer. De to bedste fra hver pulje samt de to bedste tre'ere til 1/8-finalerne. De sidste to deltagere i 1/8-finalerne findes mellem de øvrige tre'ere i to "lucky loser"-kampe.

1

lø 6. aug

12:00

1. runde

2 kampe (gr F / gr B)

 

 

15:30

1. runde

1 kamp (gr B)

 

 

18:30

1. runde

1 kamp (gr F)

 

 

23:00

1. runde

2 kampe (gr C / gr C)

2

sø 7. aug

10:00

1. runde

2 kampe (gr A / gr A)

 

 

15:30

1. runde

1 kamp (gr E)

 

 

18:30

1. runde

1 kamp (gr D)

 

 

21:00

1. runde

2 kampe (gr E / gr D)

3

ma 8. aug

10:00

2. runde

2 kampe (gr C / gr B)

 

 

17:30

2. runde

1 kamp (gr F)

 

 

22:00

2. runde

3 kampe (gr B / gr F / gr C)

4

ti 9. aug

12:00

2. runde

2 kampe (gr D / gr A)

 

 

16:30

2. runde

1 kamp (gr A)

 

 

18:30

2. runde

1 kamp (gr D)

 

 

21:00

2. runde

1 kamp (gr E)

 

 

24:00

2. runde

1 kamp (gr E)

5

on 10. aug

10:00

3. runde

1 kamp (gr F)

 

 

13:00

3. runde

1 kamp (gr C)

 

 

17:30

3. runde

2 kampe (gr B / gr F)

 

 

21:00

3. runde

2 kampe (gr C / gr B)

6

to 11. aug

10:00

3. runde

1 kamp (gr A)

 

 

15:30

3. runde

1 kamp (gr A) - center court

 

 

15:30

3. runde

1 kamp (gr D) - bane 1

 

 

18:30

3. runde

1 kamp (gr E)

 

 

21:00

3. runde

2 kampe (gr D / gr E)

 

 

24:00

opsamling

2 kampe "lucky loser"

7

fr 12. aug

:

1/8-finaler (4 stk)

11:00 / 16:00 / 19:00 / 24:00

8

lø 13. aug

:

1/8-finaler (4 stk)

12:00 / 15:00 / 20:00 / 23:00

9

sø 14. aug

16:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

23:00

kvartfinaler

2 kampe

11

ti 16 aug

16:00

semifinale

 

 

 

24:00

semifinale

 

12

on 17. aug

22:00

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

24:00

finale

 

Vægtløftning

vægtløftningRiocentro – Pavilhão 2

15 konkurrencer

10 konkurrencedage 6. - 10. august og 12. - 16. august

258 vægtløftere (154 herrer og 104 damer)

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

56 kg (H)

19 vægtløftere

2

sø 7. aug

10:00

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

62 kg (H)

17 vægtløftere

3

ma 8. aug

10:00

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

69 kg (H)

21 vægtløftere

4

ti 9. aug

10:00

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

77 kg (H)

14 vægtløftere

5

on 10. aug

10:00

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

85 kg (H)

24 vægtløftere

6

fr 12. aug

10:00

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

94 kg (H)

19 vægtløftere

7

lø 13. aug

15:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

105 kg (H)

17 vægtløftere

9

ma 15. aug

15:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

+ 105 kg (H)

23 vægtløftere

10

ti 16. aug

15:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

48 kg (D)

12 vægtløftere

1

lø 6. aug

19:00

træk

 

 

 

 

stød

 

53 kg (D)

13 vægtløftere

2

sø 7. aug

12:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

15:30

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

58 kg (D)

16 vægtløftere

3

ma 8. aug

12:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

15:30

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

63 kg (D)

15 vægtløftere

4

ti 9. aug

12:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

15:30

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

69 kg (D)

17 vægtløftere

5

on 10. aug

12:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

15:30

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

75 kg (D)

15 vægtløftere

6

fr 12. aug

12:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

15:30

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

+ 75 kg (D)

16 vægtløftere

8

sø 14. aug

15:30

gruppe B, træk

 

 

 

 

gruppe B, stød

 

 

 

19:00

gruppe A, træk

 

 

 

 

gruppe A, stød

 

siden er lavet af Morten Jensen, september 2014 - senest opdateret 28. februar 2017