Komplet program for de olympiske vinterlege i Pyeongchang 2018.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes otte timer fra.

Spring til:

Åbning og afslutning DEN

Pyeongchang olympiske stadion

Åbningsceremoni: fredag den 9. februar kl 20:00

Afslutningsceremoni: søndag den 25. februar kl 20:00

Alpint skiløb DEN

alpint Jeongseon Alpincenter (styrtløb, super-G, kombination) og Yongpyong Alpincenter (storslalom og slalom)

 11 konkurrencer

 11 konkurrencedage 11. - 15., 17. - 18. og 21. - 24. februar

 320 alpine skiløbere

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 


 

styrtløb (H) DEN

1

sø 11. feb

11:00

 

udsat til to 15. feb 11:30

storslalom (D)

2

ma 12. feb

10:15

1. gennemløb

udsat til to 15. feb 10:00

 

 

13:45

2. gennemløb

udsat til to 15. feb 13:45

alpin kombination (H) DEN

3

ti 13. feb

11:30

styrtløb

 

 


15:00

slalom

 

slalom (D)

4

on 14. feb

10:15

1. gennemløb

udsat til fr 16. feb 10:00

 

 

13:45

2. gennemløb

udsat til fr 16. feb 13:15

super G (H) DEN

5

to 15. feb

11:00

 

udsat til fr 16. feb 11:00

super G (D)

6

lø 17. feb

11:00

 

udsat til 12:00

storslalom (H) DEN

7

sø 18. feb

10:15

1. gennemløb

 

 

 

13:45

2. gennemløb

 

styrtløb (D)

8

on 21. feb

11:00

 

 

slalom (H) DEN

9

to 22. feb

10:00

1. gennemløb

 

 

 

13:30

2. gennemløb

 

alpin kombination (D)

10

fr 23. feb

11:00

styrtløb

ændret til to 22. feb 11:30

 

 

14:30

slalom

ændret til to 22. feb 15:00

hold

16 hold dyster i parallel-storslalom.

11

lø 24. feb

11:00

1/8-finaler

 



11:45

kvartfinaler

 



12:10

semifinaler

 



12:28

bronzefinale

 



12:34

finale

 

Bobslæde

bob  Alpensia

 3 konkurrencer

 6 konkurrencedage 18. - 21. og 24. - 25. februar

 170 bobslædekørere (ca 130 herrer og 40 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

 

 



toer (H)

30 bobslæder

1

sø 18. feb

20:05

1. gennemløb

 

 

 

21:40

2. gennemløb

 

2

ma 19. feb

20:15

3. gennemløb

 

 

 

22:00

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

toer (D)

20 bobslæder

3

ti 20. feb

20:50

1. gennemløb

 

 


22:01

2. gennemløb

 

4

on 21. feb

20:40

3. gennemløb

 

 


22:00

4. gennemløb

 

firer

29 bobslæder

5

lø 24. feb

09:30

1. gennemløb

 

 

 

11:07

2. gennemløb

 

6

sø 25. feb

09:30

3. gennemløb

 

 

 

11:15

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

Curling DEN

curling Gangneung Curlingcenter

 3 konkurrencer

 18 konkurrencedage 8. - 25. februar

 116 spillere (58 herrer og 58 damer)

8

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

OAR = olympiske atleter fra Rusland

mixeddouble

8 par (OAR = olympiske atleter fra Rusland)

1

to 8. feb

09:05

1. kamp

USA-OAR, CAN-NOR, KOR-FIN, CHN-SUI

 

 

20:05

2. kamp

FIN-SUI, KOR-CHN, OAR-NOR, USA-CAN

2

fr 9. feb

08:35

3. kamp

KOR-NOR, USA-SUI, CHN-CAN, OAR-FIN

 

 

13:35

4. kamp

CAN-FIN, CHN-OAR, USA-KOR, SUI-NOR

3

lø 10. feb

09:05

5. kamp

CHN-USA, NOR-FIN, CAN-SUI, KOR-OAR

 

 

20:05

6. kamp

OAR-CAN, SUI-KOR, NOR-USA, FIN-CHN

4

sø 11. feb

09:05

7. kamp

NOR-CHN, FIN-USA, SUI-OAR, CAN-KOR

 

 

20:05

tie break

 

5

ma 12. feb

09:05

semifinale

nr 1 - nr 4

 

 

20:05

semifinale

nr 2 - nr 3

6

ti 13. feb

09:05

bronzefinale

 

 

 

20:05

finale

 

herrer DEN

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste fortsætter til semifinalerne.

7

on 14. feb

09:05

1.

DEN-SWE, CAN-ITA, KOR-USA, SUI-GBR

 

 

20:05

2.

CAN-GBR, KOR-SWE, SUI-ITA, NOR-JPN

8

to 15. feb

14:05

3.

USA-ITA, NOR-CAN, GBR-JPN, DEN-SUI

9

fr 16. feb

09:05

4.

ITA-DEN, NOR-KOR, SWE-USA

 

 

20:05

5.

JPN-SUI, SWE-GBR, DEN-USA, CAN-KOR

10

lø 17. feb

14:05

6.

KOR-GBR, SUI-NOR, CAN-SWE, JPN-ITA

11

sø 18. feb

09:05

7.

NOR-DEN, USA-JPN, SUI-CAN

 

 

20:05

8.

SWE-JPN, DEN-KOR, ITA-GBR, USA-NOR

12

ma 19. feb

14:05

9.

ITA-KOR, SWE-SUI, USA-CAN, GBR-DEN

13

ti 20. feb

09:05

10.

GBR-NOR, JPN-CAN, KOR-SUI, ITA-SWE

 

 

20:05

11.

SUI-USA, NOR-ITA, JPN-DEN

14

on 21. feb

14:05

12.

DEN-CAN, GBR-USA, SWE-NOR, KOR-JPN

15

to 22. feb

09:05

tie break

 

 

 

20:05

semifinaler

 

16

fr 23. feb

15:35

bronzefinale

 

17

lø 24. feb

15:35

finale

 

damer DEN

10 hold spiller alle mod alle - de fire bedste fortsætter til semifinalerne. (OAR = olympiske atleter fra Rusland)

7

on 14. feb

14:05

1.

JPN-USA, OAR-GBR, DEN-SWE, SUI-CHN

8

to 15. feb

09:05

2.

CAN-KOR, DEN-JPN, CHN-OAR, GBR-USA

 

 

20:05

3.

CHN-GBR, CAN-SWE, USA-SUI, KOR-JPN

9

fr 16. feb

14:05

4.

DEN-CAN, KOR-SUI, SWE-OAR

10

lø 17. feb

09:05

5.

SUI-SWE, OAR-USA, JPN-CHN, DEN-GBR

 

 

20:05

6.

OAR-JPN, CHN-DEN, KOR-GBR, USA-CAN

11

sø 18. feb

14:05

7.

GBR-SWE, CAN-SUI, CHN-KOR

12

ma 19. feb

09:05

8.

USA-DEN, JPN-CAN, SWE-KOR, OAR-SUI

 

 

20:05

9.

GBR-SUI, DEN-OAR, CHN-USA, JPN-SWE

13

ti 20. feb

14:05

10.

CAN-CHN, USA-KOR, GBR-JPN

14

on 21. feb

09:05

11.

KOR-OAR, SWE-CHN, SUI-DEN, CAN-GBR

 

 

20:05

12.

SWE-USA, SUI-JPN, OAR-CAN, KOR-DEN

16

fr 23. feb

20:05

semifinaler

 

17

lø 24. feb

20:05

bronzefinale

 

18

sø 25. feb

09:05

finale

 

Freestyle skiløb DEN

freestyle Bokwang Phoenix Park

 10 konkurrencer

 12 konkurrencedage 9., 11. - 12., 15. - 23. februar

 282 skiløbere (147 herrer og 135 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

 

pukkelpist (D)

30 deltagere

1

fr 9. feb

10:00

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

2

sø 11. feb

19:30

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

21:00

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

21:35

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

22:10

finale, 3. afd.

 

pukkelpist (H)

30 deltagere

1

fr 9. feb

11:45

1. kvalifikation

10 til finale - resten til 2. kvalifikation

3

ma 12. feb

19:30

2. kvalifikation

10 til finale

 

 

21:00

finale, 1. afd.

12 til 2. afd.

 

 

21:35

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

22:10

finale, 3. afd.

 

aerials (D)

25 deltagere

4

to 15. feb

20:00

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

20:45

2. kvalifikation

6 til finale

5

fr 16. feb

20:00

finale, 1. afd.

9 til 2. afd. 

 

 

20:29

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

20:52

finale, 3. afd.

 

ski-slopestyle (D)

23 deltagere

6

lø 17. feb

10:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

10:52

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

13:00

finale

1. gennemløb

 

 

13:28

finale

2. gennemløb

 

 

13:56

finale

3. gennemløb

ski-slopestyle (H)

30 deltagere

7

sø 18. feb

10:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

11:05

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

 

 

13:15

finale

1. gennemløb

 

 

13:43

finale

2. gennemløb

 

 

14:11

finale

3. gennemløb

aerials (H)

25 deltagere

6

lø 17. feb

20:00

1. kvalifikation

6 til finale - resten til 2. kvalifikation

 

 

20:45

2. kvalifikation

6 til finale

7

sø 18. feb

20:00

finale, 1. afd.

9 til 2. afd.

 

 

20:29

finale, 2. afd.

6 til 3. afd.

 

 

20:52

finale, 3. afd.

 

ski-halfpipe (D) DEN

24 deltagere

8

ma 19. feb

10:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

10:43

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

9

ti 20. feb

10:30

finale

1. gennemløb

 

 

10:59

finale

2. gennemløb

 

 

11:28

finale

3. gennemløb

skicross (H)

32 deltagere

10

on 21. feb

11:30

tidskvalifikation

seedning

 

 

13:15

1/8-finaler

4 delt. pr heat

13:50

kvartfinaler

 

14:14

semifinaler

 

14:30

finaler

B-finale og A-finale

ski-halfpipe (H)

30 deltagere

9

ti 20. feb

13:15

kvalifikation

1. gennemløb

 

14:18

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

11

to 22. feb

11:30

finale

1. gennemløb

 

 

11:56

finale

2. gennemløb

 

 

12:22

finale

3. gennemløb

skicross (D)

24 deltagere

12

fr 23. feb

11:30

tidskvalifikation

ændret til to 22. feb 10:00

 

 

13:15

1/8-finaler

ny tid: 10:00

 

 

13:50

kvartfinaler

ny tid: 10:35

 

 

14:14

semifinaler

ny tid: 10:59

 

 

14:30

B-finale

ny tid: 11:15

 

 

14:35

A-finale

ny tid: 11:20

Hurtigløb på skøjter (Speedskating) DEN

hurtigloeb Gangneung Oval

 14 konkurrencer

 12 konkurrencedage 10. - 16., 18. - 19., 21. og 23. - 24. februar

 180 hurtigløbere (ca 100 herrer og 80 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3000 m (D)

24 hurtigløbere

1

lø 10. feb

20:00

 

 

5000 m (H)

22 hurtigløbere

2

sø 11. feb

16:00

 

 

1500 m (D)

27 hurtigløbere

3

ma 12. feb

21:30

 

 

1500 m (H)

35 hurtigløbere

4

ti 13. feb

20:00

 

 

1000 m (D)

31 hurtigløbere

5

on 14. feb

19:00

 

 

10.000 m (H)

12 hurtigløbere

6

to 15. feb

20:00

 

 

5000 m (D)

12 hurtigløbere

7

fr 16. feb

20:00

 

 

500 m (D)

31 hurtigløbere

8

sø 18. feb

20:56

 

 

500 m (H)

36 hurtigløbere

9

ma 19. feb

20:53

 

 

holdforfølgelsesløb (D)

8 hold - distancen er seks runder

9

ma 19. feb

20:00

kvartfinaler

de fire hurtigste tider til semifinalerne

10

on 21. feb

20:00

semifinaler

 

 

 

20:54

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

21:00

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

21:52

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

21:58

finale

 

holdforfølgelsesløb (H)

8 hold - distancen er otte runder

8

sø 18. feb

20:00

kvartfinaler

de fire hurtigste tider til semifinalerne

10

on 21. feb

20:22

semifinaler

 

 

 

21:13

kamp om 7.-8. pl.

 

 

 

21:19

kamp om 5.-6. pl.

 

 

 

22:11

kamp om 3.-4. pl.

 

 

 

22:17

finale

 

1000 m (H)

36 hurtigløbere

11

fr 23. feb

19:00

 

 

massestart (D) DEN

24 hurtigløbere - distancen er 16 runder

12

lø 24. feb

20:00

semifinaler

 

 

 

21:30

finale

 

massestart (H) DEN

24 hurtigløbere - distancen er 16 runder

12

lø 24. feb

20:45

semifinaler

 

 

 

22:00

finale

 

Ishockey

ishockey Gangneung Hockeycenter (Ga) og Kwandong Hockeycenter (Kw)

 2 konkurrencer

 16 konkurrencedage 10. - 25. februar

 484 spillere (300 herrer og 184 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

OAR = olympiske atleter fra Rusland

COR = fælleshold med Sydkorea og Nordkorea

damer

8 hold opdelt i to grupper - nationer seeded 1-4 spiller i gruppe A og nationer seeded 5-8 i gruppe B.

1

lø 10. feb

16:40

gr B: JPN - SWE

Kw 

 

 

21:10

gr B: SUI - COR

Kw

2

sø 11. feb

16:40

gr A: FIN - USA

Kw

 

 

21:10

gr A: CAN - OAR

Kw

3

ma 12. feb

16:40

gr B: SUI - JPN

Kw

 

 

21:10

gr B: SWE - COR

Kw

4

ti 13. feb

16:40

gr A: CAN - FIN

Kw

 

 

21:10

gr A: USA - OAR

Kw

5

on 14. feb

12:10

gr B: SWE - SUI

Kw

 

 

16:40

gr B: COR - JPN

Kw

6

to 15. feb

12:10

gr B: USA - CAN

Kw

 

 

16:40

gr B: OAR - FIN

Kw

8

lø 17. feb

12:10

kvartfinale

Kw (A4 - B1)

 

 

16:40

kvartfinale

Kw (A3 - B2)

9

sø 18. feb

12:10

kamp om plads 5-8

Kw (taber A4/B1 - B4)

 

 

16:40

kamp om plads 5-8

Kw (taber A3/B2 - B3)

10

ma 19. feb

13:10

semifinale

Ga (A2 - vinder A3/B2)

 

 

21:10

semifinale

Ga (A1 - vinder A4/B1)

11

ti 20. feb

12:10

kamp om 7.-8. pl.

Kw

 

 

16:40

kamp om 5.-6. pl.

Kw

12

on 21. feb

16:40

kamp om 3.-4. pl.

Kw

13

to 22. feb

13:10

finale

Ga

herrer

12 hold opdelt i tre grupper - de fire bedste til kvartfinaler; øvrige otte til play-off.

5

on 14. feb

21:10

gr B: SVK - OAR

Ga

 

 

21:10

gr B: USA - SLO

Kw 

6

to 15. feb

12:10

gr C: FIN - GER 

Ga

 

 

16:40

gr C: NOR - SWE

Ga

 

 

21:10

gr A: CZE - KOR

Ga

 

 

21:10

gr A: SUI - CAN

Kw

7

fr 16. feb

12:10

gr B: USA - SVK

Ga

 

 

16:40

gr B: OAR - SLO

Ga

 

 

21:10

gr C: FIN - NOR

Ga

 

 

21:10

gr C: SWE - GER

Kw

8

lø 17. feb

12:10

gr A: CAN - CZE

Ga

 

 

16:40

gr A: KOR - SUI

Ga

 

 

21:10

gr B: OAR - USA

Ga

 

 

21:10

gr B: SLO - SVK

Kw

9

sø 18. feb

12:10

gr C: GER - NOR

Ga

 

 

16:40

gr C: CZE - SUI

Ga

 

 

21:10

gr A: CAN - KOR

Ga

 

 

21:10

gr A: SWE - FIN

Kw

11

ti 20. feb

12:10

play-off

Ga (nr 7 - nr 10)

 

 

16:40

play-off

Ga (nr 6 - nr 11)

 

 

21:10

play-off

Ga (nr 5 - nr 12)

 

 

21:10

play-off

Kw (nr 8 - nr 9)

12

on 21. feb

12:10

kvartfinale 3

Ga (nr 2 - vinder 7/10)

 

 

16:40

kvartfinale 4

Ga (nr 3 - vinder 6/11)

 

 

21:10

kvartfinale 2

Ga (nr 4 - vinder 5/12)

 

 

21:10

kvartfinale 1

Kw (nr 1 - vinder 8/9)

14

fr 23. feb

16:40

semifinale

Ga (vinder kv 3 - vinder kv 4)

 

 

21:10

semifinale

Ga (vinder kv 1 - vinder kv 2)

15

lø 24. feb

21:10

kamp om 3.-4. pl.

Ga

16

sø 25. feb

13:10

finale

Ga

Kortbaneløb på skøjter (short track)

kortbane Gangneung Isarena

 8 konkurrencer

 5 konkurrencedage 10., 13., 17., 20. og 22. februar

 120 kortbaneløbere (ca 60 herrer og 60 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

500 m (H)

32 deltagere

4

ti 20. feb

19:45

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

5

to 22. feb

19:00

kvartfinaler

 

 

 

19:42

semifinaler

 

 

 

20:13

finaler

A og B-finale

1000 m (H)

32 deltagere

2

ti 13. feb

19:26

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

3

lø 17. feb

19:44

kvartfinaler

 

 

 

20:43

semifinaler

 

 

 

21:21

finaler

A og B-finale

1500 m (H)

37 deltagere

1

lø 10. feb

19:00

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

20:21

semifinaler

3 heat

 

 

21:22

finaler

A og B-finale

5000 m stafet (H)

8 hold

2

ti 13. feb

20:32

semifinaler

 

5

to 22. feb

20:52

B-finale

 

 

 

21:00

A-finale

 

500 m (D)

32 deltagere

1

lø 10. feb

19:44

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

2

ti 13. feb

19:00

kvartfinaler

 

 

 

20:11

semifinaler

 

 

 

21:07

finaler

A og B-finale

1000 m (D)

32 deltagere

4

ti 20. feb

19:00

1. runde

8 heat (4 delt. pr heat)

5

to 22. feb

19:14

kvartfinaler

 

 

 

19:51

semifinaler

 

 

 

20:26

finaler

A og B-finale

1500 m (D)

36 deltagere

3

lø 17. feb

19:00

1. runde

6 heat (6 delt. pr heat)

 

 

20:13

semifinaler

3 heat

 

 

21:05

finaler

A og B-finale

3000 m stafet (D)

8 hold

1

lø 10. feb

20:52

semifinaler

 

4

ti 20. feb

20:23

B-finale

 

 

 

20:29

A-finale

 

Kunstskøjteløb

kunst Gangneung Isarena

 5 konkurrencer

 11 konkurrencedage 9., 11. - 12., 14. - 17., 19. - 21. og 23. februar

 148 skøjteløbere (74 herrer og 74 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25


 

 

 

 

 

  

hold

10 hold

1

fr 9. feb

10:00

herrer, kort program

 

 

 

11:45

par, kort program

 

2

sø 11. feb 

10:00

isdans, kort dans

 

 

 

11:45

damer, kort program

 

 

 

13:40

par, frit program

for de 5 bedste hold efter kort program

3

ma 12. feb

10:00

herrer, frit program

 

 

 

11:10

damer, frit program

 

 

 

12:20

isdans, fri dans

 

parløb

22 par

4

on 14. feb

10:00

kort program

 

5

to 15. feb

10:30

frit program

kun de 16 bedste

herrer

30 skøjteløbere

6

fr 16. feb

10:00

kort program

 

7

lø 17. feb

10:00

frit program

kun de 24 bedste

isdans

24 par

8

ma 19. feb

10:00

kort dans

 

9

ti 20. feb

10:00

fri dans

kun de 20 bedste

damer

30 skøjteløbere

10

on 21. feb

10:00

kort program

 

11

fr 23. feb

10:00

frit program

kun de 24 bedste

Kælk

kaelk Alpensia

 4 konkurrencer

 6 konkurrencedage 10. - 15. februar

 110 deltagere (80 herrer og 30 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 



 

 

ener (H)

40 deltagere

1

lø 10. feb

19:10

1. gennemløb

 

 

 

21:00

2. gennemløb

 

2

sø 11. feb

20:00

3. gennemløb

 

 

 

21:50

4. gennemløb

 

ener (D)

30 deltagere

3

ma 12. feb

19:50

1. gennemløb

 

 

 

21:20

2. gennemløb

 

4

ti 13. feb

19:30

3. gennemløb

 

 

 

21:00

4. gennemløb

 

toer

20 kælke

5

on 14. feb

20:20

1. gennemløb

 

 

 

21:30

2. gennemløb

 

holdstafet

13 hold

6

to 15. feb

21:30

 

 

Langrend DEN

langrend Alpensia

 12 konkurrencer

 10 konkurrencedage 10. - 11., 13., 15. - 18., 21. og 24. - 25. februar

 310 skiløbere

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 


 


 

 

 


 

15 km (D)

1

lø 10. feb

16:15

 

7,5 km klassisk + 7,5 km fri (samlet start)

30 km (H)

2

sø 11. feb

15:15

 

15 km klassisk + 15 km fri (samlet start)

sprint (D)

3

ti 13. feb

17:30

tidskvalifikation

klassisk teknik

 

 

20:00

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

20:55

semifinaler

 

 

 

21:25

finale 

 

sprint (H) 

3

ti 13. feb

18:05

tidskvalifikation

klassisk teknik

 

 

20:25

kvartfinaler

30 skiløbere i 5 heat

 

 

21:05

semifinaler

 

 

 

21:34

finale

 

10 km (D)

4

to 15. feb

15:30

 

fri teknik

15 km (H) DEN

5

fr 16. feb

15:00

 

fri teknik

stafet 4 x 5 km (D)

14 hold

6

lø 17. feb

18:30

 

 

stafet 4 x 10 km (H)

14 hold

7

sø 18. feb

15:15

 

 

sprintstafet (D)

21 hold

8

on 21. feb

17:00

semifinaler

fri teknik

 

 

19:00

finale

10 par

sprintstafet (H)

28 hold

8

on 21. feb

17:50

semifinaler

fri teknik

 

 

19:30

finale

10 par

50 km (H) DEN

9

lø 24. feb

14:00

 

klassisk teknik (samlet start)

30 km (D)

10

sø 25. feb

15:15

 

klassisk teknik (samlet start)

Nordisk kombineret

nordiskkomb Alpensia

 3 konkurrencer

 3 konkurrencedage 14., 20. og 22. februar

 55 skiløbere (kun herrer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt, normal bakke

48 deltagere

1

on 14. feb

15:30

skihop

normal bakke

 

 

18:00

langrend

10 km med jagtstart

individuelt, stor bakke

48 deltagere

2

ti 20. feb

19:00

skihop

stor bakke

 

 

21:45

langrend

10 km med jagtstart

hold

10 hold

3

to 22. feb

16:30

skihop

stor bakke

 

 

19:20

langrend

stafet 4 x 5 km med jagtstart

Skeleton

skeleton Alpensia

 2 konkurrencer

 3 konkurrencedage 13. - 15. februar

 50 deltagere (30 herrer og 20 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

herrer

30 deltagere

1

to 15. feb

10:00

1. gennemløb

 

 

 

11:20

2. gennemløb

 

2

fr 16. feb

09:30

3. gennemløb

 

 


10:45

4. gennemløb

kun for de 20 bedste

damer

20 deltagere

2

fr 16. feb

20:20

1. gennemløb

 

 

 

21:20

2. gennemløb

 

3

lø 17. feb

20:20

3. gennemløb

 

 

 

21:30

4. gennemløb

 

Skihop

skihop Alpensia

 4 konkurrencer

 6 konkurrencedage 8., 10., 12. 16. - 17. og 19. februar

 100 skihoppere (65 herrer og 35 damer)

8

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

normal bakke (H)

57 skihoppere

1

to 8. feb

21:30

kvalifikation

50 til finale

2

lø 10. feb

21:35

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

23:15

finale, 2. hop

 

normal bakke (D)

35 skihoppere

3

ma 12. feb

21:50

1. hop

30 til 2. hop

 

 

23:03

2. hop

 

stor bakke (H)

57 skihoppere

4

fr 16. feb

21:30

kvalifikation

50 til finale

5

lø 17. feb

21:30

finale, 1. hop

30 til 2. hop

 

 

22:30

finale, 2. hop

 

hold, stor bakke (H)

12 hold

6

ma 19. feb

21:30

1. runde

8 hold til 2. runde

 

 

22:36

2. runde

 

Skiskydning

skiskydning Alpensia

 11 konkurrencer

 10 konkurrencedage 10. - 12., 14. - 15., 17. - 18., 20. og 22. - 23. februar

 230 skiskytter (115 herrer og 115 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

● 

 

 

 

 

 

 

7,5 km sprint (D)

87 skiskytter

1

lø 10. feb

20:15

 

 

10 km sprint (H)

87 skiskytter

2

sø 11. feb

20:15

 

 

10 km jagtstart (D)

87 skiskytter

1

lø 10. feb

20:15

kvalifikation

7,5 km sprint

3

ma 12. feb

19:10

10 km jagtstart

(60 skiskytter)

12,5 km jagtstart (H)

87 skiskytter

1

sø 11. feb

20:15

kvalifikation

10 km spint

3

ma 12. feb

21:00

12,5 km jagtstart

(60 skiskytter)

15 km individuelt (D)

87 skiskytter

4

on 14. feb

20:05

 

udsat til to 15. feb 17:15 

20 km individuelt (H)

87 skiskytter

5

to 15. feb

20:00

 

ny tid: 20:20

12,5 km fællesstart (D)

30 skiskytter

6

lø 17. feb

20:15

 

 

15 km fællesstart (H)

30 skiskytter

7

sø 18. feb

20:15

 

 

mixed-stafet

20 hold

8

ti 20. feb

20:15

 

2 x 6 km (D) + 2 x 7,5 km (H)

4 x 6 km stafet (D)

18 hold

9

to 22. feb

20:15

 

 

4 x 7,5 km stafet (H)

18 hold

10

fr 23. feb

20:15

 

 

Snowboard

snowboard Bokwang Phoenix Park og Alpensia (big air)

 10 konkurrencer

 12 konkurrencedage 10. - 16., 19. og 21.- 24. februar

 258 snowboardere (142 herrer og 116 damer)

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

snowboard slopestyle (H)

35 deltagere

1

lø 10. feb

10:00

kvalifikation heat 1

1. gennemløb

 

 

10:47

kvalifikation heat 1

2. gennemløb - 6 til finale

 

 

13:30

kvalifikation heat 2

1. gennemløb

 

 

14:17

kvalifikation heat 2

2. gennemløb - 6 til finale

2

sø 11. feb

10:00

finale

1. gennemløb

 

 

10:32

finale

2. gennemløb

 

 

11:04

finale

3. gennemløb

snowboard slopestyle (D)

26 deltagere

2

sø 11. feb

13:30

kvalifikation

1. gennemløb - aflyst

 

 

14:32

kvalifikation

2. gennemløb (12 til finale) - aflyst

3

ma 12. feb

10:00

finale

1. gennemløb (alle delt.)

 

 

10:33

finale

2. gennemløb (alle delt.)

 

 

11:06

finale

3. gennemløb - aflyst

snowboard halfpipe (D)

24 deltagere

3

ma 12. feb

13:30

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

14:17

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

4

ti 13. feb

10:00

finale

1. gennemløb

 

 

10:30

finale

2. gennemløb

 

 

11:00

finale

3. gennemløb

snowboard halfpipe (H)

29 deltagere

4

ti 13. feb

13:00

kvalifikation

1. gennemløb

 

 

13:56

kvalifikation

2. gennemløb - 12 til finale

5

on 14. feb

10:30

finale

1. gennemløb

 

 

11:00

finale

2. gennemløb

 

 

11:30

finale

3. gennemløb

snowboard cross (H)

40 deltagere

6

to 15. feb

11:00

tidskvalifikation

1. gennemløb

 

 

12:10

tidskvalifikation

2. gennemløb (for nr 25 - 40)

 

 

13:30

1/8-finaler

8 heat a 5 delt.

 

 

14:04

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

14:25

semifinaler

2 heat a 6 delt

 

 

14:41

B-finale

plads 7 - 12

 

 

14:45

finale

 

snowboard cross (D)

24 deltagere

7

fr 16. feb

10:00

tidskvalifikation

1. gennemløb

 

 

10:55

tidskvalifikation

2. gennemløb (for nr 13 - 30)

 

 

12:15

kvartfinaler

4 heat a 6 delt.

 

 

12:36

semifinaler

2 heat a 6 delt.

 

 

12:52

B-finale

plads 7 - 12

 

 

12:56

finale


big air (D)

26 deltagere

8

ma 19. feb

10:00

kvalifikation heat 1

1. gennemløb

 

 

10:43

kvalifikation heat 1

2. gennemløb - 12 til finale

11

fr 23. feb

09:30

finale

1. gennemløb ændret til to 22. feb

 

 

10:00

finale

2. gennemløb ændret til to 22. feb

 

 

10:30

finale

3. gennemløb ændret til to 22. feb

big air (H)

34 deltagere

9

on 21. feb

09:30

kvalifikation heat 1

1. gennemløb

 

 

10:03

kvalifikation heat 1

2. gennemløb - 6 til finale

 

 

11:45

kvalifikation heat 2

1. gennemløb

 

 

12:18

kvalifikation heat 2

2. gennemløb - 6 til finale

12

lø 24. feb

10:00

finale

1. gennemløb

 

 

10:30

finale

2. gennemløb

 

 

11:00

finale

3. gennemløb

parallel storslalom (D)

31 deltagere

10

to 22. feb

12:00

kvalifikation

16 heat - ændret til lø 24. feb 09:00

 

 

12:54

eliminering

16 heat - ændret til lø 24. feb 09:54

12

lø 24. feb

12:00

1/8-finaler

ny tid: 13:30

 

 

12:30

kvartfinaler

ny tid: 14:00

 

 

12:48

semifinaler

ny tid: 14:18

 

 

12:58

finaler

ny tid: 14:28

parallel storslalom (H)

32 deltagere

10

to 22. feb

12:27

kvalifikation

16 heat - ændret til lø 24. feb 09:27

 

 

13:21

eliminering

16 heat - ændret til lø 24. feb 10:21

12

lø 24. feb

12:15

1/8-finaler

ny tid: 13:45

 


12:38

kvartfinaler

ny tid: 14:08

 


12:52

semifinaler

ny tid: 14:22

 


13:04

finaler

ny tid: 14:34

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes otte timer fra.

siden er lavet af Morten Jensen, november 2016 - senest opdateret 13. april 2018