Program og resultater for de danske atleter ved de olympiske vinterlege i Pyeongchang 2018.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Pyeongchang lægges otte timer til.

Åbningsceremoni

officiel åbning af de olympiske vinterlege i Pyeongchang

12:00

dansk fanebærer: Elena Møller Rigas

Langrend

30 km (H) - Martin Møller

07:15 skiathlon (15 km klassisk + 15 km fri)

ej start

Alpint skiløb

alpin kombination (H) - Christoffer Faarup

03:30 styrtløb

nr 20 (1.21,08 / +1,84)

07:00 slalom

nr 34 (54,13) = samlet nr 30 (+8,69) 

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

01:05 1. puljekamp: Danmark - Sverige

nederlag 5-9 → 2. puljekamp spilles torsdag den 15. februar

damer - Madeleine Dupont / Denise Dupont / Julie Høgh / Mathilde Halse

06:05 1. puljekamp: Danmark - Sverige

nederlag 3-9 → 2. puljekamp spilles torsdag den 15. februar

Alpint skiløb

styrtløb (H) - Christoffer Faarup

03:30

nr 36 (1.44,48 / +4,23)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

06:05 2. puljekamp: Danmark - Schweiz

nederlag 7-9 → 3. puljekamp spilles fredag den 16. februar

damer - Madeleine Dupont / Denise Dupont / Julie Høgh / Mathilde Halse

01:05 2. puljekamp: Danmark - Japan

nederlag 5-8 → 3. puljekamp spilles fredag den 16. februar

Alpint skiløb

super-G (H) - Christoffer Faarup

03:00

nr 32 (1.27,81 / +3,37)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

01:05 3. puljekamp: Danmark - Italien

sejr 6-4

12:05 4. puljekamp: Danmark - USA

nederlag 5-9 → 5. puljekamp spilles søndag den 18. februar

damer - Madeleine Dupont / Denise Dupont / Julie Høgh / Mathilde Halse

06:05 3. puljekamp: Danmark - Canada

sejr 9-8 → 4. puljekamp spilles lørdag den 17. februar

Langrend

15 km (H) - Martin Møller

07:00 (fri teknik - individuel start)

nr 90 (39.35,4 / +5.51,5)

Curling

damer - Madeleine Dupont / Denise Dupont / Julie Høgh / Mathilde Halse

01:05 4. puljekamp: Danmark - Storbritannien (Skotland)

nederlag 6-7

12:05 5. puljekamp: Danmark - Kina

nederlag 7-10 → 6. puljekamp spilles mandag den 19. februar

Alpint skiløb

storslalom (H) - Casper Dyrbye

02:15 1. gennemløb

nr 69 (1.20,33 / +12,06)

05:45 2. gennemløb

nr 56 (1.18,01) = samlet nr 60 (+20,30)

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

01:05 5. puljekamp: Danmark - Norge

nederlag 8-10

12:05 6. puljekamp: Danmark - Sydkorea

sejr 9-8 → 7. puljekamp spilles mandag den 19. februar

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

06:05 7. puljekamp: Danmark - Storbritannien (Skotland)

nederlag 6-7 → 8. puljekamp spilles tirsdag den 20. februar

damer - Madeleine Dupont / Denise Dupont / Julie Høgh / Mathilde Halse

01:05 6. puljekamp: Danmark - USA

nederlag 6-7

12:05 7. puljekamp: Danmark - "Olympiske Atleter fra Rusland"

nederlag 7-8 → 8. puljekamp spilles onsdag den 21. februar

Freestyle skiløb

halfpipe (D) - Laila Friis-Salling

02:00 1. gennemløb

41,00 p

02:43 2. gennemløb

(11,80 p) = samlet nr 23 → de 12 bedste fortsætter til finalen tirsdag den 20. februar

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

12:05 8. puljekamp: Danmark - Japan

nederlag 4-6 → 9. puljekamp spilles onsdag den 21. februar

Curling

herrer - Rasmus Stjerne / Johnny Frederiksen / Mikkel Poulsen / Oliver Dupont

06:05 9. puljekamp: Danmark - Canada

nederlag 3-8 / samlet nr 10 → fire bedste fortsætter til semifinalerne torsdag den 22. februar

damer - Madeleine Dupont / Denise Dupont / Julie Høgh / Lina Knudsen

01:05 8. puljekamp: Danmark - Schweiz

nederlag 4-6

12:05 9. puljekamp: Danmark - Sydkorea

nederlag 3-9 / samlet nr 10 → fire bedste fortsætter til semifinalerne fredag den 23. februar

Alpint skiløb

slalom (H) - Casper Dyrbye

02:00 1. gennemløb

udgået

Langrend

50 km (H) - Martin Møller

06:00 (klasssik teknik, samlet start)

nr 60 (2:36.10,8 / +27.48,7)

Speedskating

massestart (D) - Elena Rigas

12:00 semifinale (heat 1)

nr 9 → de otte bedste til finalen

massestart (H) - Viktor Hald Thorup

12:45 semifinale (heat 1)

nr 4 → de otte bedste til finalen

14:00 finale

nr 5

massestart (H) - Stefan Due Schmidt

13:00 semifinale (heat 2)

nr 2 → de otte bedste til finalen

14:00 finale

nr 13

Afslutningsceremoni

afslutning af de olympiske vinterlege i Pyeongchang

12:00

dansk fanebærer: Viktor Hald Thorup

siden er lavet af Morten Jensen, december 2017 - senest opdateret 25. februar 2018