Danmark deltager med 12 atleter i otte idrætter ved det 3. ungdoms-OL i Buenos Aires 2018.

Endvidere var Danmark kvalificeret til deltagelse i badminton, gymnastik, svømning og tennis - men stiller ikke op her.

Program og resultater for de danske atleter.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Buenos Aires trækkes fem timer fra.

Åbningsceremoni

officiel åbning af det 3. ungdoms-OL i Buenos Aires

24:00

dansk fanebærer: Nicolai Højgaard

Roning

singlesculler (H) - Thomas Kjelgaard Lolholm Jensen

20:30 runde 1, 1000 m tidsroning

nr 17 (3.51,93)  konkurrencen fortsætter mandag den 8. oktober

Triatlon

damer - Sif Bendix Madsen

16:00 750 m svømning, 20 km cykling, 5 km løb

nr 2 (58.56) = SØLV

Roning

singlesculler (H) - Thomas Kjelgaard Lolholm Jensen

18:24 runde 2, 500 m (heat 5)

ej start

20:36 runde 3, 500 m (heat 2)

→ 16 både til kvartfinalerne tirsdag den 9. oktober

ej start → resten til E/F-semifinalerne tirsdag den 9. oktober

Skydning

10 m luftriffel (D) - Stephanie Grundsøe

14:00 kvalifikation (60 skud)

nr 5 (624,3 p) → 8 bedste til finalen

16:15 finale (24 skud)

nr 1 (248,7 p) = GULD

Fægtning

fleuret (H) - Jonas Winterberg-Poulsen

14:00 indledende pulje (pulje 2), 5 kampe

nr 2 (3 sejre, 2 nederlag) → alle fortsætter i konkurrencen

16:50 1/8-finale: Antonio Charreu, POR 

sejr 15-9 → vinderen til kvartfinalerne

18:00 kvartfinale: Chen Yi-Tung, TPE

sejr 15-10 → vinderen til semifinalerne 

21:55 semifinale: Kenji Bravo, USA

→ vinderen til finalen

nederlag 13-15 → taberen til bronzefinalen

23:10 bronzefinale: Maciej Bem, POL

sejr 15-13 = BRONZE

Golf

damer - Anne Wennerwald Normann

14:25 1. runde

83 slag (+13) → konkurrencen fortsætter onsdag den 10. oktober

herrer - Nicolai Højgaard

16:04 1. runde

73 slag (+3) → konkurrencen fortsætter onsdag den 10. oktober

Fægtning

hold (mix), (blandede nationshold) - Europa 2 / Jonas Winterberg-Poulsen

15:30 kvartfinale: Europa 3

→ vinderen til semifinalerne

nederlag 24 - 30 → taberen til kamp om sekundær placering

18:30 kamp om 5.-6. pladsen: Asien/Oceanien 2

nederlag 22 - 30

Golf

damer - Anne Wennerwald Normann

13:30 2. runde

75 slag (+5) → konkurrencen fortsætter torsdag den 11. oktober

herrer - Nicolai Højgaard

17:10 2. runde

70 slag (0)→ konkurrencen fortsætter torsdag den 11. oktober

Skydning

10 m luftriffel, hold (mix), (blandede nationshold) - RSA/DEN Stephanie Grundsøe

18:15 kvalifikation

nr 18 (811,7 p) → 16 bedste til 1/8-finalerne

Golf

damer - Anne Wennerwald Normann

14:03 3. runde

 76 slag (+6), totalt  234 slag (+24) = slutplacering nr 22-26

herrer - Nicolai Højgaard

17:10 3. runde

 75 slag (+5), totalt 218 slag (+8) = slutplacering nr 9-10

Triatlon

mixed stafet (blandede nationshold) - Europa 1 / Sif Bendix Madsen

16:00 250 m svømning, 5 km cykling, 1,5 km løb

nr 1 (1:26.12) = GULD


Atletik

200 m (H) - Tazana Mikkel Kamanga-Dyrbak

20:40 1. runde (heat 1 af 3)

nr 2 (21,68) → konkurrencen fortsætter tirsdag den 16. oktober

Cykling

kombination (H), hold - Jacob Hindsgaul Madsen / Alexander Young

16:32 holdtidskørsel

nr 3 (8.39,14) → konkurrencen fortsætter søndag den 14. oktober

kombination (D), hold - Sofie Heby Pedersen / Mie Saabye Madsen

17:30 holdtidskørsel

nr 1 (9.34,11) konkurrencen fortsætter søndag den 14. oktober

Golf

mixed par - Nicolai Højgaard / Anne Wennerwald Normann

14:18 fourball

64 slag (-6) → konkurrencen fortsætter søndag den 14. oktober

Cykling

kombination (D), hold - Sofie Heby Pedersen

16:00 linjeløb

nr 10 (1:42.19) → konkurrencen fortsætter mandag den 15. oktober

kombination (D), hold - Mie Saabye Madsen

16:00 linjeløb

nr 13 (1:42.19) → konkurrencen fortsætter mandag den 15. oktober

kombination (H), hold - Jacob Hindsgaul Madsen

18:30 linjeløb

nr 8 (1:31.03) → konkurrencen fortsætter mandag den 15. oktober

kombination (H), hold - Alexander Young

18:30 linjeløb

nr 16 (1:31.03) → konkurrencen fortsætter mandag den 15. oktober

Golf

mixed par - Nicolai Højgaard / Anne Wennerwald Normann

15:30 foursome

73 slag (+3) → konkurrencen fortsætter mandag den 15. oktober

Cykling

kombination (H), hold - Alexander Young

16:00 mountainbike, elimination - kvalifikation (tidskørsel)

nr 12 (1.45,299) → top 32 fortsætter til 1/8-finalerne

17:00 1/8-finaler (heat 4)

nr 2 (1.49,000) → nr 1 og 2 fortsætter til kvartfinalerne

17:48 kvartfinaler (heat 2)

→ nr 1 og 2 fortsætter til semifinalerne

nr 3 (1.46,000) → konkurrencen fortsætter tirsdag den 16. oktober

kombination (H), hold - Jacob Hindsgaul Madsen

16:00 mountainbike, elimination - kvalifikation (tidskørsel)

→ top 32 fortsætter til 1/8-finalerne

nr 34 (1.54,073)  konkurrencen fortsætter tirsdag den 16. oktober

kombination (D), hold - Mie Saabye Madsen

16:15 mountainbike, elimination - kvalifikation (tidskørsel)

nr 1 (1.50,635) top 32 fortsætter til 1/8-finalerne

17:24 1/8-finaler (heat 1)

nr 1 (1.57,000) nr 1 og 2 fortsætter til kvartfinalerne

18:00 kvartfinaler (heat 1)

nr 1 (1.57,000) nr 1 og 2 fortsætter til semifinalerne

18:18 semifinaler (heat 1)

nr 1 (1.54,000) nr 1 og 2 fortsætter til A-finalen

→ nr 3 og 4 fortsætter til B-finalen

18:33 A-finale

nr 2 (1.53,000) konkurrencen fortsætter tirsdag den 15. oktober

kombination (D), hold - Sofie Heby Pedersen

16:15 mountainbike, elimination - kvalifikation (tidskørsel)

nr 3 (1.53,167) top 32 fortsætter til 1/8-finalerne

17:24 1/8-finaler (heat 7)

nr 1 (1.56,000) nr 1 og 2 fortsætter til kvartfinalerne

18:00 kvartfinaler (heat 4)

nr 1 (1.58,000) nr 1 og 2 fortsætter til semifinalerne

18:18 semifinaler (heat 2)

nr 2 (1.57,000) nr 1 og 2 fortsætter til A-finalen

→ nr 3 og 4 fortsætter til B-finalen

18:33 A-finale

nr 3 (1.54,000) konkurrencen fortsætter tirsdag den 15. oktober

Golf

mixed par - Nicolai Højgaard / Anne Wennerwald Normann

15:42 slagspil

143 slag (+3 slag), totalt 280 slag = slutplacering nr 7

Atletik

200 m (H) - Tazana Mikkel Kamanga-Dyrbak

21:25 2. runde (heat 3 af 3)

nr 4 (21,15), totalt 42,83 = slutplacering nr 4

Cykling

kombination (H), hold - Alexander Young

16:00 mountainbike, kortbane - kvalifikation (heat 1)

nr 4 (16.45) nr 1-10 fortsætter til finalen

18:00 finale

nr 4 (19.35) konkurrencen fortsætter onsdag den 17. oktober

kombination (H), hold - Jacob Hindsgaul Madsen

16:25 mountainbike, kortbane - kvalifikation (heat 2)

→ nr 1-10 fortsætter til finalen

udgået konkurrencen fortsætter onsdag den 17. oktober

kombination (D), hold - Sofie Heby Pedersen

16:55 mountainbike, kortbane - kvalifikation (heat 1)

nr 2 (15.39) nr 1-10 fortsætter til finalen

18:40 finale

nr 3 (18.15) → konkurrencen fortsætter onsdag den 17. oktober

kombination (D), hold - Mie Saabye Madsen

17:20 mountainbike, kortbane - kvalifikation (heat 2)

nr 1 (15.31) nr 1-10 fortsætter til finalen

18:40 finale

nr 4 (18.27) → konkurrencen fortsætter onsdag den 17. oktober

Cykling

kombination (D), hold - Mie Saabye Madsen

16:00 criterium

nr 15, holdresultat nr 1 = GULD

kombination (D), hold - Sofie Heby Pedersen

16:00 criterium

nr 20, holdresultat nr 1 = GULD

kombination (H), hold - Jacob Hindsgaul Madsen

18:00 criterium

nr 9, holdresultat nr 4

kombination (H), hold - Alexander Young

18:00 criterium

nr 16, holdresultat nr 4

Karate

kumite, +59 kg (D) - Laura Lyck Artmann Larsen

15:05 gruppe A: Sakura Sawashima, JPN

nederlag 0-2

15:30 gruppe A: Janessa Fonseca, PUR

nederlag 0-2

15:50 gruppe A: Negin Altooni, IRI

sejr 1-0, samlet nr 3 i gruppe A → nr 1 og 2 til semifinalerne

Afslutningsceremoni

officiel afslutning af det 3. ungdoms-OL i Buenos Aires

24:00

dansk fanebærer: Stephanie Grundsøe 

siden er lavet af Morten Jensen, oktober 2018