European Games 2019 afvikles i Minsk 21. - 30. juni 2019.

Danmark deltager med 53 udøvere (samt seks reserver) i 10 idrætsgrene.

Program og resultater for de danske atleter.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Minsk lægges en time til.

Bueskydning

compound (D), individuelt - Tanja Jensen

08:45 ranking

→ alle fortsætter til 1/8-finalerne 22. juni.

recurve (D), individuelt - Maja Jager

13:45 ranking

→ alle fortsætter til 1/32-finalerne 25. juni.

recurve (D), individuelt - Anne Marie Dorscheus Laursen

13:45 ranking

→ alle fortsætter til 1/32-finalerne 25. juni.

recurve (D), individuelt - Randi Degn

13:45 ranking

→ alle fortsætter til 1/32-finalerne 25. juni.

recurve (D), hold - Maja Jager / Anne Marie Laursen / Randi Degn

13:45 ranking

→ alle hold fortsætter til kvartfinalerne 22. juni.

Åbningsceremoni

officiel åbning af de 2. europæiske lege i Minsk

19:00

dansk fanebærer: Line Kjærsfeldt

Bordtennis

herresingle - Anders Lind

17:00 2. runde

→ vinderne fortsætter til 3. runde 23. juni.

Bueskydning

recurve (D), hold - Maja Jager / Anne Marie Laursen / Randi Degn

08:00 kvartfinaler

→ vinderne fortsætter til semifinalerne.

09:40 semifinaler

→ vinderne fortsætter til finalen.

→ taberne fortsætter til bronzefinalen.

13:00 bronzefinale

13:50 finale

compound (D), individuelt - Tanja Jensen

15:20 1/8-finaler

→ vinderne fortsætter til kvartfinalerne 26. juni.

Skydning

10 m luftriffel, hold (mix) - Mikkel Damholt / Anna Skade Nielsen

09:10 kvalifikation

→ top-4 til finaler.

12:25 finaler

10 m luftriffel, hold (mix) - Steffen Olsen / Stine Nielsen

09:10 kvalifikation

→ top-4 til finaler.

12:25 finaler

Atletik

hold (mix)

19:00 kvalifikation (4. heat af 6)

→ 6 hold til semifinalerne 26. juni.

→ resten til opsamling 25. juni.

100 m (H) - Frederik Schou-Nielsen

19:04

længdespring (D) - Janne Nielsen

19:08

100 m (D) - Mathilde U. Kramer

19:26

spydkast (D) - Marie Vestergaard

19:37

4 x 400 m (mix) - Sara Slott Petersen / Ida Karstoft / Benjamin Lobo Vedel / Gustav Lundholm Nielsen

19:56

110 m hæk (H) - Andreas Martinsen

20:12

højdespring (H) - Jonas Kløjgaard Jensen

20:17

100 m hæk (D) - Mette Graversgaard

20:30

the hunt (mix) - Kristian Ulbjerg Hansen / Helene Gottlieb / Nicolai Hartling / Astrid Frandsen

20:50

Boksning

letweltervægt (H) - Frederik Lundgaard Jensen

17:30 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne 26. juni.

letvægt (D) - Ditte Ajaaja Frostholm

20:45 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne 26. juni.

Bordtennis

herresingle - Jonathan Groth (10)

12:00 1/16-finaler

→ vinderne fortsætter til 1/8-finalerne 24. juni.

Judo

63 kg (D) - Lærke Marie Olsen

09:30 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne.

11:36 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne.

12:42 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne.

13:12 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne.

→ taberne til opsamling.

13:30 semifinaler

→ vinderne til finale.

→ taberne til bronzefinaler.

13:51 opsamling

→ vinderne til bronzefinaler.

16:00 bronzefinaler

16:06 finale

70 kg (D) - Emilie Sook

10:00 1/32-finaler

→ vinderne til 1/16-finalerne.

11:51 1/16-finaler

→ vinderne til 1/8-finalerne.

12:48 1/8-finaler

→ vinderne til kvartfinalerne.

13:18 kvartfinaler

→ vinderne til semifinalerne.

→ taberne til opsamling.

13:36 semifinaler

→ vinderne til finale.

→ taberne til bronzefinaler.

13:54 opsamling

→ vinderne til bronzefinaler.

16:30 bronzefinaler

16:36 finale

Skydning

10 m luftpistol (H) - Frederik Larsen

08:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

10:30 finale

Badminton

mixeddouble - Niclas Nøhr / Sara Thygesen

08:45 gruppe B, 1. kamp: Marcus Ellis / Lauren Smith, GBR (2)

→ næste kamp spilles 25. juni.

herresingle - Viktor Axelsen (1)

11:00 gruppe A, 1. kamp: Emre Lale, TUR

Victor Axelsen har trukket sig

damedouble - Majken Fruergaard / Sara Thygesen (1)

15:00 gruppe A, 1. kamp: Chloe Birch / Lauren Smith, GBR

→ næste kamp spilles 25. juni.

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

18:20 gruppe A, 1. kamp: Vlada Ginga, MDA

→ næste kamp spilles 25. juni.

herresingle - Anders Antonsen (2)

19:00 gruppe B, 1. kamp: Zvonimir Durkinjak, CRO

→ næste kamp spilles 25. juni.

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

19:40 gruppe B, 1. kamp: Katerina Tomalova, CZE

→ næste kamp spilles 25. juni.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup (1)

20:15 gruppe A, 1. kamp: Milosz Bochat / Adam Cwalina, POL 

→ næste kamp spilles 25. juni.

Skydning

10 m luftriffel (D) - Rikke Mæng eller Anna Skade Nielsen

08:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

12:00 finale

10 m luftriffel (D) - Stine Nielsen eller Anna Skade Nielsen

08:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

12:00 finale

10 m luftriffel (H) - Mikkel Damholt

10:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

13:00 finale

10 m luftriffel (H) - Steffen Olsen

10:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

13:00 finale

Atletik

hold (mix)

13:20 / 16:40 / 19:00 opsamling (3 matcher a 6 hold)

→ 6 hold til semifinalerne 26. juni.

Badminton

damedouble - Majken Fruergaard / Sara Thygesen (1)

09:20 gruppe A, 2. kamp: Nikoletta Bukoviczki / Daniella Gonda, HUN

→ næste kamp spilles 26. juni.

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

13:00 gruppe B, 2. kamp: Martina Repiska, SVK

→ næste kamp spilles 26. juni.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup (1)

13:20 gruppe A, 2. kamp: Giovanni Greco / Kevin Strobl, ITA

→ næste kamp spilles 26. juni.

mixeddouble - Niclas Nøhr / Sara Thygesen

17:40 gruppe B, 2. kamp: Valeriy Atrashchenkov / Yelyzaveta Zharka, UKR

→ næste kamp spilles 27. juni.

herresingle - Anders Antonsen (2)

18:20 gruppe B, 2. kamp: Maxime Moreels, BEL

→ næste kamp spilles 26. juni.

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

20:15 gruppe A, 2. kamp: Kesenia Polikarpova, ISR

→ næste kamp spilles 26. juni.

Bueskydning

recurve (D), individuelt - Maja Jager

08:00 1/32-finale

→ vinderne fortsætter til 1/16-finalerne.

08:30 1/16-finale

→ vinderne fortsætter til 1/8-finalerne 26. juni

recurve (D), individuelt - Anne Marie Dorscheus Laursen

08:001/32-finale

→ vinderne fortsætter til 1/16-finalerne.

08:30 1/16-finale

→ vinderne fortsætter til 1/8-finalerne 26. juni

recurve (D), individuelt - Randi Degn

08:001/32-finale

→ vinderne fortsætter til 1/16-finalerne.

08:30 1/16-finale

→ vinderne fortsætter til 1/8-finalerne 26. juni

Gymnastik, trampolin

herrer, individuelt - Benjamin Salo Kjær

14:00 indledende

→ top-6 til finale.

19:05 finale

Kano og kajak

1000 m enerkajak (H) - René Holten Poulsen

08:00 indledende heat (3 heat)

→ nr 1 i hvert heat til A-finalen 26. juni.

→ nr 2-7 i hvert heat til opsamling.

14:30 opsamling (2 heat)

→ nr 1-3 i hvert heat til A-finalen 26. juni.

→ nr 4-7 - samt bedste 8'er - til B-finalen 26. juni.

1000 m toerkajak (H) - René Holten Poulsen / Nils Jensen Boe

09:03 indledende heat (2 heat)

→ nr 1-3 til finalen 26. juni.

→ nr 4-7 - samt bedste 8'er - til opsamling.

15:30 opsamling

→ nr 1-3 til finalen 26. juni.

500 m enerkajak (D) - Emma Aastrand Jørgensen

13:00 indledende heat (3 heat)

→ nr 1 i hvert heat til A-finalen 27. juni.

→ nr 2-7 i hvert heat til opsamling.

15:52 opsamling (2 heat)

→ nr 1-3 i hvert heat til A-finalen 27. juni.

→ nr 4-7 - samt bedste 8'er - til B-finalen 27. juni.

500 m firerkajak (D) - Emma Aa. Jørgensen / Line Langelund / Julie F. Funch / Pernille Knudsen

13:50 indledende heat (2 heat)

→ nr 1-3 til finalen 26. juni.

→ nr 4-7 - samt bedste 8'er - til opsamling.

16:30 opsamling

→ nr 1-3 til finalen 26. juni.

Skydning

50 m riffel, liggende, hold (mix) - Steffen Olsen / Rikke Mæng

09:00 kvalifikation

→ top-4 til finaler.

11:00 finaler

50 m riffel, liggende, hold (mix) - Esben Jakobsen /Stine Nielsen

09:00 kvalifikation

→ top-4 til finaler.

11:00 finaler

Badminton

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

09:20 gruppe B, 3. kamp: Ieve Pope, LAT

→ nr 1 og 2 til 1/8-finaler 27. juni.

damedouble - Majken Fruergaard / Sara Thygesen (1)

10:00 gruppe A, 3. kamp: Vytaute Fomkinaite / Gerda Voitechovskaja, LTU

→ nr 1 og 2 til kvartfinaler 27. juni.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup (1)

12:30 gruppe A, 3. kamp: Jelle Maas / Robin Tabeling, NED

→ nr 1 og 2 til kvartfinaler 27. juni.

herresingle - Anders Antonsen (2)

14:00 gruppe B, 3. kamp: Raul Must, EST

→ nr 1 og 2 til 1/8-finaler 27. juni.

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

15:20 gruppe A, 3. kamp: Lilit Poghosyan, ARM

→ nr 1 og 2 til 1/8-finaler 27. juni.

Kano og kajak

1000 m enerkajak (H) - René Holten Poulsen

09:00 B-finale

09:10 A-finale

1000 m toerkajak (H) - René Holten Poulsen / Nils Jensen Boe

10:15 finale

200 m enerkajak (D) - Emma Aastrand Jørgensen

13:00 indledende heat (3 heat)

→ nr 1 i hvert heat til A-finalen 27. juni.

→ nr 2-7 i hvert heat til opsamling.

15:00 opsamling

→ nr 1-3 i hvert heat til A-finalen 27. juni.

→ nr 4-7 - samt bedste 8'er - til B-finalen 27. juni.

200 m toerkajak (D) - Line Langelund / Bolette Nyvang Iversen

13:55 indledende heat (2 heat)

→ nr 1-3 til finalen 27. juni.

→ nr 4-7 - samt bedste 8'er - til opsamling.

15:35 opsamling

→ → nr 1-3 til finalen 27. juni.

Skydning

skeet (H) - Jesper Hansen

08:00 1. del

→ konkurrencen fortsætter 27. juni.

skeet (H) - Emil Petersen

08:00 1. del

→ konkurrencen fortsætter 27. juni.

50 m riffel (H) - Steffen Olsen

08:45 kvalifikation

→ top-8 til finale.

12:30 finale

50 m riffel (H) - Esben Jakobsen

08:45 kvalifikation

→ top-8 til finale.

12:30 finale

Badminton

herresingle - Anders Antonsen (2)

09:00 1/8-finale:

→ vinderen til kvartfinale 28. juni.

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

09:00 1/8-finale:

→ vinderen til kvartfinale 28. juni.

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

09:00 1/8-finale:

→ vinderen til kvartfinale 28. juni.

mixeddouble - Niclas Nøhr / Sara Thygesen

10:20 gruppe B, 3. kamp: Alberto Zapico / Lorena Usle, ESP

→ nr 1 og 2 til kvartfinaler 28. juni.

damedouble - Majken Fruergaard / Sara Thygesen (1)

16:00 kvartfinale:

→ vinderen til semifinale 28. juni.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup (1)

16:00 kvartfinale:

→ vinderen til semifinale 28. juni.

Bordtennis

hold (H) - Jonathan Groth / Anders Lind / Tobias Rasmussen

12:00 1/8-finale:

→ vinderen fortsætter til kvartfinalerne.

19:00 kvartfinale:

→ vinderen fortsætter til semifinalerne 28. juni.

Kano og kajak

500 m enerkajak (D) - Emma Aastrand Jørgensen

09:00 B-finale

09:10 A-finale

200 m enerkajak (D) - Emma Aastrand Jørgensen

13:00 B-finale

13:20 A-finale

5000 m enerkajak (D) - Emma Aastrand Jørgensen

15:00

5000 m enerkajak (H) - René Holten Poulsen

15:30

Skydning

skeet (H) - Jesper Hansen

08:00 2. del

→ top-6 fortsætter til finale.

17:00 finale

skeet (H) - Emil Petersen

08:00 2. del

→ top-6 fortsætter til finale.

17:00 finale

50 m riffel (D) - Rikke Mæng

08:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

12:00 finale

50 m riffel (D) - Stine Nielsen

08:15 kvalifikation

→ top-8 til finale.

12:00 finale

Badminton

mixeddouble - Niclas Nøhr / Sara Thygesen

09:00 kvartfinale:

→ vinderen til semifinale 29. juni.

herresingle - Anders Antonsen (2)

09:00 kvartfinale:

→ vinderen til semifinale 29. juni.

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

09:00 kvartfinale:

→ vinderen til semifinale 29. juni.

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

09:00 kvartfinale:

→ vinderen til semifinale 29. juni.

damedouble - Majken Fruergaard / Sara Thygesen (1)

17:00 semifinale:

→ vinderen til finale 29. juni.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup (1)

17:00 semifinale:

→ vinderen til finale 29. juni.

Badminton

herresingle - Anders Antonsen (2)

09:00 semifinale:

→ vinderen til finale 30. juni.

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

09:00 semifinale:

→ vinderen til finale 30. juni.

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

09:00 semifinale:

→ vinderen til finale 30. juni.

herredouble - Kim Astrup / Anders Skaarup (1)

17:00 finale:

damedouble - Majken Fruergaard / Sara Thygesen (1)

17:00 finale:

Karate

68 kg (D) - Katrine Pedersen

09:55 1. puljekamp:

--:-- 2. puljekamp:

--:-- 3. puljekamp:

→ nr 1 og 2 fra hver pulje til semifinalerne.

15:15 semifinale:

→ vinderen til finale.

17:01 finale:

Badminton

herresingle - Anders Antonsen (2)

11:00 finale:

damesingle - Mia Blichfeldt (2)

11:00 finale:

damesingle - Line Kjærsfeldt (1)

11:00 finale:

Afslutningsceremoni

officiel afslutning af de 2. europæiske lege i Minsk

20:00

dansk fanebærer:

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2019