Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2020 i Tokyo.

Status pr 10. oktober 2019: 62 kvotepladser i 10 idrætter.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle svenske idrætsfolk skal herefter udtages af Sveriges Olympiska Kommitté.

Friidrott (13)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Perseus Karlström - 20 km kapgang (H)

10. feb 2019 (Adelaide) - 1:20.05 - forbedret: 19. maj 2019 (Alytus) - 1:19.54


Daniel Ståhl - diskoskast (H)

3. maj 2019 (Doha) - 70,56 - forbedret: 29. juni 2019 (Bottnaryd) - 71,86


Armand Duplantis - stangspring (H)

11. maj 2019 (Fayetteville) - 6,00


Thobias Montler - længdespring (H)

30. maj 2019 (Stockholm) - 8,22


Fanny Roos - kuglestød (D)

1. juni 2019 (Halle) - 18,88


Angelica Bengtsson - stangspring (D)

6. juni 2019 (Rom) - 4,76 - forbedret: 30. september 2019 (Doha) - 4,80


Erika Kinsey - højdespring (D)

9. juni 2019 (Hengelo) - 1,96


Michaela Meijer - stangspring (D)

28. juni 2019 (Göteborg) - 4,70


Andreas Kramer - 800 m (H)

20. juli 2019 (London) - 1.45,10


Kalle Berglund - 1500 m (H)

16. august 2019 (Göteborg) - 3.34,89 - forbedret: 6. oktober 2019 (Doha) - 3.33,70


Kim Amb - spydkast (H)

1. september 2019 (Karlstad) - 86,03


Simon Pettersson - diskoskast (H)

13. september 2019 (Växjö) - 66,39


Yolanda Ngarambe - 1500 m (D)

3. oktober 2019 (Doha) - 4.03,43


Brottning (3)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk, 77 kg (H) - (Alex Bjurberg Kessidis)

16. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 2


fristil, 68 kg (D) - (Jenny Fransson)

19. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 1-2


fristil, 62 kg (D) - (Henna Johansson)

20. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 3-4


Bågskytte (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


individuelt (D) - (Christine Bjerendal)

14. juni 2019 ('s-Hertogenbosch) - VM 2019 nr 9-16


Fotboll (18)

damer

29. juni 2019 (Rennes) - VM 2019 nr 3


Gymnastik (2)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Jonna Adlerteg - idrætsgymnastik, individuelt (D)

5. oktober 2019 (Stuttgart) - VM mangekamp nr 75


David Rumbutis - idrætsgymnastik, individuelt (H)

7. oktober 2019 (Stuttgart) - VM mangekamp nr 49


Kanotsport (2)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


K1 500 m (D) - (Linnea Stensils)

25. august 2019 (Szeged) - VM 2019 nr 6

 

slalom, K1 (H) - (Isak Ohrström)

29. september 2019 (La Seu d'Urgell) - VM 2019 nr 26


Ridsport (9)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, hold

13. september 2018 (Tryon) - VM 2018 nr 4

(Tinne Vilhelmson Silfvén, Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Patrik Kittel)


springning, hold

21. september 2018 (Tryon) - VM 2018 nr 2

(Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Fredrik Jönsson, Peder Fredricson)


military, hold

1. september 2019 (Luhmühlen) - EM 2019 nr 3

(Niklas Lindbäck, Malin Josefsson, Louise Romeike, Ludwig Svennerstål)


Segling (5)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


finnjolle (H) - (Max Salminen)

8. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 2


470-jolle (H) - (Anton Dahlberg, Fredrik Bergström)

8. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 4


laser radial (D) - (Josefin Olsson)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 18


laserjolle (H) - (Jesper Stålheim)

8. juli 2019 (Sakaiminato) - VM 2019 nr 13


Skytte (1)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


Skeet (H) - (Stefan Nilsson)

27. juni 2019 (Minsk) - European Games nr 1


Simning (8)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Sarah Sjöström - 200 m fri (D)

1. april 2019 (Helsinki) - 1:55,44 - forbedret: 24. jul 2019 (Gwangju) - 1:54,78

100 m butterfly - 22. juli 2019 (Gwangju) - 56,22

50 m fri - 30. juni 2019 (Malmö) - 23,78

+ 100 m fri - 21. juli 2019 (Gwangju)) - 52,23


Erik Persson - 200 m bryst (H)

1. april 2019 (Helsinki) - 2.09,62 - forbedret: 25. jul 2019 (Gwangju) - 2:08,00

 

Louise Hansson - 100 m butterfly (D)

5. april 2019 (Toronto) - 57,35 - forbedret: 21. jul 2019 (Gwangju) - 57,10


Michelle Coleman - 100 m fri (D)

15. april 2019 (Stockholm) - 53,63

+ 50 m fri - 2. august 2019 (Tokyo) - 24,66


4 x 100 m fri (D)

21. juli 2019 (Gwangju) - VM 2019 nr 6

= to kvotepladser

(Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Louise Hansson, Sophie Hansson, Hanna Eriksson)


4 x 100 m medley (D)

28. juli 2019 (Gwangju) - VM 2019 nr 7

= to kvotepladser

(Michelle Coleman, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström)


Nedenstående idrætter var med svensk OL-deltagelse i 2016, og hvor det stadig er muligt at kvalificere sig.

Badminton (0)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Boxning (0)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Bordtennis (0)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Cykelsport (0)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


Golf (0)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Handboll (0)


Judo (0)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Rodd (0)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


Taekwondo (0)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


Tennis (0)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Triathlon (0)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


Tyngdlyftning (0)

kvotepladser opnået i vægtløftning tilhører nationen


siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 11. oktober 2019