Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2020 i Tokyo.

Resultat: 140 kvotepladser i 21 idrætter.

SOK har pr 10. juli udtaget 128 atleter - samt 10 reserver - til OL.

12 kvotepladser anvendes ikke.

1 afbud.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle svenske idrætsfolk skal herefter udtages af Sveriges Olympiska Kommitté.

Friidrott (29)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Perseus Karlström - 20 km kapgang (H)

10. feb 2019 (Adelaide) - 1:20.05 - forbedret: 8. jun 2019 (La Coruña) - 1:18.07


Daniel Ståhl - diskoskast (H)

3. maj 2019 (Doha) - 70,56 - forbedret: 29. juni 2019 (Bottnaryd) - 71,86


Armand Duplantis - stangspring (H)

11. maj 2019 (Fayetteville) - 6,00 - forbedret: 15. februar 2020 (Glasgow) - 6,18


Thobias Montler - længdespring (H)

30. maj 2019 (Stockholm) - 8,22 - forbedret: 5. marts 2021 (Toruń) - 8,31


Fanny Roos - kuglestød (D)

1. juni 2019 (Halle) - 18,88 - forbedret: 15. juni 2021 (Kladno) - 19,34


Angelica Bengtsson - stangspring (D)

6. juni 2019 (Rom) - 4,76 - forbedret: 29. september 2019 (Doha) - 4,80


Erika Kinsey - højdespring (D)

9. juni 2019 (Hengelo) - 1,96


Michaela Meijer - stangspring (D)

28. juni 2019 (Göteborg) - 4,70


Andreas Kramer - 800 m (H)

20. juli 2019 (London) - 1.45,10 - forbedret: 17. februar 2021 (Toruń) - 1.45,09


Kalle Berglund - 1500 m (H)

16. august 2019 (Göteborg) - 3.34,89 - forbedret: 6. oktober 2019 (Doha) - 3.33,70


Kim Amb - spydkast (H)

1. september 2019 (Karlstad) - 86,03


Simon Pettersson - diskoskast (H)

13. september 2019 (Växjö) - 66,39 - forbedret: 29. maj 2021 (Växjö) - 69,48


Yolanda Ngarambe - 1500 m (D)

3. oktober 2019 (Doha) - 4.03,43


David Nilsson - maratonløb (H)

1. december 2019 (Valencia) - 2:10.09


Mustafa Mohamed - maratonløb (H)

23. februar 2020 (Sevilla) - 2:10.03


Ebba Tulu Chala - maratonløb (H)

23. februar 2020 (Sevilla) - 2:11.18


Hanna Lindholm - maratonløb (D)

23. februar 2020 (Sevilla) - 2:28.59


Wictor Petersson - kuglestød (H)

1. marts 2020 (Göteborg) - 21,15


Carolina Wikström - maratonløb (D)

6. december 2020 (Valencia) - 2:26.42


Charlotta Fougberg - maratonløb (D)

13. december 2020 (Reggio Emilia) - 2:28.56 - forbedret: 16. maj 2021 (Milano) - 2:28.12


Khaddi Sagnia - længdespring (D)

7. februar 2021 (Dortmund) - 6,82


Meraf Bahta - 10.000 m (D)

5. maj 2021 (Stockholm) - 31.08,05

+ 5000 m - 12. jun 2021 (Nice) - 15.08,92


Sarah Lahti - 10.000 m (D)

5. maj 2021 (Stockholm) - 31.11,12


Emil Blomberg - 3000 m forhindringsløb (H)

29. maj 2021 (Oordegem) - 8.20,55


Simon Sundström - 3000 m forhindringsløb (H)

3. juni 2021 (Huelva) - 8.21,50


Maja Nilsson - højdespring (D)

29. juni 2021 (Halmstad) - 1,96


Vidar Johansson - 3000 m forhindringsløb (H)

29. juni 2021 (Castellón) - 8.18,31


Lovisa Lindh - 800 m (D)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 40 (1209 p)


Meler Svärd Jacobsson - stangspring (H)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 39 (1229 p)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Daniel Ståhl (diskoskast)

20. november 2019: Armand Duplantis (stangspring)

20. november 2019: Perseus Karlström (20 km kapgang)

31. januar 2020: Angelica Bengtsson (stangspring)

31. januar 2020: Kim Amb (spydkast)

24. marts 2021: Fanny Ross (kuglestød)

24. marts 2021: Simon Pettersson (diskoskast)

24. marts 2021: Wictor Petersson (kuglestød)

24. marts 2021: Thobias Montler (længdespring)

24. marts 2021: Khaddi Sagnia (længdespring)

24. marts 2021: Andreas Kramer (800 m)

24. marts 2021: Kalle Berglund (1500 m)

14. april 2021: Carolina Wikström (maratonløb)

10. juni 2021: Meraf Bahta (10.000 m)

10. juni 2021: Sarah Lahti (10.000 m)

30. juni 2021: Erika Kinsey (højdespring)

30. juni 2021: Maja Nilsson (højdespring)

30. juni 2021: Vidar Johansson (3000 m forhindringsløb)

30. juni 2021: Emil Blomberg (3000 m forhindringsløb)

30. juni 2021: Simon Sundström (3000 m forhindringsløb)

8. juli 2021: Michaela Meijer (stangspring)

21 atleter blev udtaget til OL - 8 ubenyttede kvotepladser.

Badminton (1)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Felix Burestedt - herresingle

25. maj 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 53


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

19. maj 2021: Felix Burestedt (herresingle)

Boxning (2)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Agnes Alexiusson - letvægt (D)

5. juni 2021 (Paris) - Europa-kvalifikation nr 1-4


Adam Chartoi - mellemvægt (H)

5. juli 2021 - BTF-rangliste, nr 1 fra Europa


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

10. juni 2021: Agnes Alexiusson (letvægt)

30. juni 2021: Adam Chartoi (mellemvægt)

Bordtennis (5)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


hold (H)

24. januar 2020 (Gondomar) - OL-kvalifikation nr 1-8

(Mattias Falck, Kristian Karlsson, Jon Persson, Anton Källberg)


Linda Bergström - damesingle

15. marts 2021 (Doha) - OL-kvalifikation gruppe 2, nr 1


Christina Källberg - damesingle

25. april 2021 (POR) - Europa-kvalifikation nr 7-8 (reserve ved Nordkoreas afbud til OL) 


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Mattias Falck (herresingle og hold)

14. april 2021: Linda Bergström (damesingle)

19. maj 2021: Anton Källberg og Kristian Karlsson (hold) - Jon Persson (reserve)

21. juni 2021: Christina Källberg (damesingle)

Brottning (3)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk, 77 kg (H) - (Alex Bjurberg Kessidis)

16. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 2


fristil, 68 kg (D) - (Jenny Fransson)

19. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 2

kvoteplads frataget på grund af doping


fristil, 62 kg (D) - (Henna Johansson)

20. september 2019 (Nur-Sultan) - VM 2019 nr 3-4


fristil, 53 kg (D) - (Sofia Mattsson)

19. marts 2021 (Budapest) - Europa-kvalifikation nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Alex Kessidis (77 kg)

20. november 2019: Henna Johansson (62 kg)

20. november 2019: Jenny Fransson (68 kg) - dopingkarantæne

24. marts 2021: Sofia Mattson (53 kg)

Bågskytte (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


individuelt (D) - (Christine Bjerendal)

14. juni 2019 ('s-Hertogenbosch) - VM 2019 nr 9-16


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

8. juli 2021: Christine Bjerendal  (individuelt)

Cykelsport (3)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej (D), enkeltstart - (Lisa Nordén)

24. september 2019 (Harrogate) - VM 2019, nr 14

startret (ingen kvoteplads)


landevej (H), linjeløb

22. oktober 2019 - UCI's nationsrangliste nr 39

1 kvoteplads


landevej (D), linjeløb - (Emilia Fahlin)

22. oktober 2019 - UCI's verdensrangliste nr 72


mountainbike (D), cross country - (Jenny Rissveds)

18. maj 2021 - VM 2019 (CAN) nr 16


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. april 2021: Emilia Fahlin (landevej)

26. maj 2021: Jenny Rissveds (MTB)

En kvoteplads ubenyttet.

15. juli 2021: Afbud fra Emilia Fahlin.

Fotboll (18)

damer

29. juni 2019 (Rennes) - VM 2019 nr 3


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

29. juni 2021: Jennifer Falk, Hedvig Lindahl, Jonna Andersson, Nathalie Björn, Magdalena Eriksson, Hanna Glas, Amanda Ilestedt, Emma Kullberg, Filippa Angeldahl, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Stina Blackstenius, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Madelen Janogy, Fridolina Rolfö, Olivia Schough, Caroline Seger.

29. juni 2021: Zećira Mušović, Julia Roddar, Anna Anvegård, Rebecka Blomqvist (reserver).

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Alexander Norén - herrer

21. juni 2021 - olympisk rangliste nr 31


Henrik Norlander - herrer

21. juni 2021 - olympisk rangliste nr 41


Anna Nordqvist - damer

28. juni 2021 - olympisk rangliste nr 22


Madelene Sagström - damer

28. juni 2021 - olympisk rangliste nr 31


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. juni 2021: Alexander Norén og Henrik Norlander (herrer)

30. juni 2021: Anna Nordqvist og Madelene Sagström (damer)

Gymnastik (2)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Jonna Adlerteg - idrætsgymnastik, individuelt (D)

5. oktober 2019 (Stuttgart) - VM mangekamp nr 75


David Rumbutis - idrætsgymnastik, individuelt (H)

7. oktober 2019 (Stuttgart) - VM mangekamp nr 49

 

Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

26. april 2021: David Rumbutis (idrætsgymnastik)

26. april 2021: Jonna Adlerteg (idrætsgymnastik)

Handboll (28)

herrer

14. marts 2021 (Berlin) - OL-kvalifikation, nr 2


damer

20. marts 2021 (Llíria) - OL-kvalifikation, nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. juni 2021: Andreas Palicka, Mikael Aggefors, Lucas Pellas, Hampus Wanne, Max Darj, Fredrik Pettersson, Niclas Ekberg, Daniel Pettersson, Felix Claar, Jim Gottfridsson, Jonathan Carlsbogård, Oskar Sunnerfelt, Lukas Sandell, Albin Lagergren.

18. juni 2021: Anton Lindskog (reserve).

18. juni 2021: Johanna Bundsen, Jessica Ryde, Elin Hansson, Anna Lagerquist, Linn Blohm, Nathalie Hagman, Matilda Lundström, Jamina Roberts, Kristin Thorleifsdotter, Emma Lindqvist, Carin Strömberg, Melissa Petrén, Isabelle Andersson, Jenny Carlsson.

18. juni 2021: Nina Dano (reserve).

Judo (4)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Tommy Macias - 73 kg (H)

14. juni 2021 - olympisk verdensrangliste nr 5


Marcus Nyman - 90 kg (H)

14. juni 2021 - olympisk verdensrangliste nr 11


Anna Bernholm - 70 kg (D)

14. juni 2021 - olympisk verdensrangliste nr 12


Robin Pacek - 81 kg (H)

14. juni 2021 - olympisk verdensrangliste nr 28


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Tommy Macias (73 kg)

20. november 2019: Anna Bernholm (70 kg)

14. april 2021: Marcus Nyman (90 kg)

21. juni 2021: Robin Pacek (81 kg)

Kanotsport (3)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


K1 500 m (D) - (Linnea Stensils)

25. august 2019 (Szeged) - VM 2019 nr 6


slalom, K1 (H) - (Isak Ohrström)

29. september 2019 (La Seu d'Urgell) - VM 2019 nr 26

 

K1 500 m (H) - (Petter Menning)

ledig kvoteplads (25. august 2019 (Szeged) - VM 2019 nr 6)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Linnea Stensils (K1)

19. maj 2021: Petter Menning (K1)

21. juni 2021: Erik Holmer (slalom, K1)

Ridsport (9)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, hold

13. september 2018 (Tryon) - VM 2018 nr 4

(Tinne Vilhelmson Silfvén, Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Patrik Kittel)


springning, hold

21. september 2018 (Tryon) - VM 2018 nr 2

(Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Fredrik Jönsson, Peder Fredricson)


military, hold

1. september 2019 (Luhmühlen) - EM 2019 nr 3

(Niklas Lindbäck, Malin Josefsson, Louise Romeike, Ludwig Svennerstål)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. juni 2021: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann (springn.)

20. juni 2021: Rolf-Göran Bengtsson (springning, reserve)

28. juni 2021: Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Juliette Ramel (dressur)

28. juni 2021: Antonia Ramel (dressur, reserve)

28. juni 2021: Louise Romeike, Ludwig SvennerstålTherese Viklund (military)

28. juni 2021: Sara Algotsson Ostholt (military, reserve)

Patrik Kittel kom ikke til start. Blev erstattet af Antonia Ramel.

Sara Algotsson Ostholt erstattede Ludwig Svennerstål efter dressuren.

Rodd (1)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen

 

singlesculler (D) - (Lovisa Claesson)

8. april 2021 (Varese) - Europa-kvalifikation nr 4

 

Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

26. april 2021: Lovisa Claesson (singlesculler)

Segling (9)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


finnjolle (H) - (Max Salminen)

8. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 2


470-jolle (H) - (Anton Dahlberg, Fredrik Bergström)

8. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 4


laser radial (D) - (Josefin Olsson)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 18


laserjolle (H) - (Jesper Stålheim)

8. juli 2019 (Sakaiminato) - VM 2019 nr 13


nacra 17 (mix) - (Emil Järudd, Cecilia Jonsson)

8. december 2019 (Auckland) - VM 2019 nr 26 (på ubesat kvoteplads fra Oceanien)


470-jolle (D) - (Olivia Bergström, Lovisa Karlsson)

vakant plads (efter NZL) - VM 2019 nr 27, 9. august 2019 (Enoshima)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Max Salminen (finnjolle)

20. november 2019: Anton Dahlberg og Fredrik Bergström (470-jolle)

31. januar 2020: Jesper Stålheim (laserjolle)

31. januar 2020: Josefin Olsson (laser radial)

14. april 2021: Emil Järudd og Cecilia Jonsson (nacra 17)

19. maj 2021: Olivia Bergström og Lovisa Karlsson (470-jolle)

Skateboard (1)

kvotepladser opnået i skateboard er personlige


Oskar Rozenberg - park (H)

9. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 9


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

26. maj 2021: Oskar Rozenberg Hallberg (park)

Skytte (1)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


skeet (H) - (Stefan Nilsson)

27. juni 2019 (Minsk) - European Games nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Stefan Nilsson (skeet)

Simsport - simning (13)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Sarah Sjöström - 200 m fri (D)

1. april 2019 (Helsinki) - 1:55,44 - forbedret: 24. jul 2019 (Gwangju) - 1:54,78

100 m butterfly - 22. juli 2019 (Gwangju) - 56,22

50 m fri - 30. juni 2019 (Malmö) - 23,78

+ 100 m fri - 21. juli 2019 (Gwangju) - 52,23


Erik Persson - 200 m bryst (H)

1. april 2019 (Helsinki) - 2.09,62 - forbedret: 20. maj 2021 (Budapest) - 2:07,66

+ 100 m bryst - invitation (1.00,23)


Louise Hansson - 100 m butterfly (D)

5. april 2019 (Toronto) - 57,35 - forbedret: 9. apr 2021 (Stockholm) - 56,73

+ 100 m fri - 11. april 2021 (Stockholm) - 54,27

+ 100 m ryg - 21. maj 2021 (Budapest) - 1.00,04


Michelle Coleman - 100 m fri (D)

15. april 2019 (Stockholm) - 53,63 - forbedret: 3. nov 2019 (Kazan) - 53,04

+ 50 m fri - 11. oktober 2019 (Berlin) - 24,26

+ 100 m ryg - 26. juni 2021 (Rom) - 59,62


Robin Hanson - 200 m fri (H)

7. juli 2019 (Kazan) - 1.46,93 - forbedret: 20. maj 2021 (Budapest) - 1.46,50

+ 100 m fri - invitation (48,93)


Sophie Hansson - 100 m bryst (D)

11. april 2021 (Stockholm) - 1.06,17 - forbedret: 19. maj 2021 (Budapest) - 1.05,69

+ 200 m bryst - 20. maj 2021 (Budapest) - 2.24,79


Emelie Fast - 100 m bryst (D)

18. maj 2021 (Budapest) - 1.06,64


Björn Seeliger - 50 m fri (H)

26. juni 2021 (Rom) - 21,71


Victor Johansson - 800 m fri (H)

30. juni 2021 - invitation (7.55,18)

+ 1500 m fri (15.01,76)


4 x 100 m fri (D)

21. juli 2019 (Gwangju) - VM 2019 nr 6

= to kvotepladser

(Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Louise Hansson, Sophie Hansson, Hanna Eriksson)


4 x 100 m medley (D)

28. juli 2019 (Gwangju) - VM 2019 nr 7

= to kvotepladser

(Michelle Coleman, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. november 2019: Sarah Sjöström (50 m fri, 100 m fri, 100 m butterfly)

31. januar 2020: Erik Persson (200 m bryst)

31. januar 2020: Louise Hansson (100 m ryg, 100 m butterfly)

26. maj 2021: Sophie Hansson (100 m bryst, 200 m bryst)

26. maj 2021: Michelle Coleman (50 m fri, 100 m fri, 100 m ryg)

26. maj 2021: Robin Hanson (200 m fri)

26. maj 2021: Emelie Fast (100 m bryst)

30. juni 2021: Sara Junevik (4 x 100 m fri)

30. juni 2021: Björn Seeliger (50 m fri)

8. juli 2021: Victor Johansson (800 m fri / 1500 m fri)

3 ubenyttede kvotepladser til stafetholdene.

Simsport - simhopp (1)

kvotepladser opnået i udspring tilhører nationen


3 m vippe (D) - (Emma Gullstrand)

3. maj 2021 (Tokyo) - World Cup 2021 nr 17


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

30. juni 2021: Emma Gullstrand (3 m vippe)

Tennis (1)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Rebecca Peterson - damesingle

14. juni 2021 - WTA-rangliste nr 58


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

19. maj 2021: Rebecca Peterson (damesingle)

Tyngdlyftning (1)

kvotepladser opnået i vægtløftning er personlige


Patricia Strenius - 76 kg (D)

31. maj 2021 - IWF Absolute Ranking List nr 9


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. juni 2021: Patricia Strenius (76 kg)

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 8. august 2021