Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2020 i Tokyo.

Status pr 14. juni 2019: 22 kvotepladser i 5 idrætter.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle svenske idrætsfolk skal herefter udtages af Sveriges Olympiska Kommitté.

Friidrott (7)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Perseus Karlström - 20 km kapgang (H)

10. feb 2019 (Adelaide) - 1:20.05  - forbedret: 19. maj 2019 (Alytus) - 1:19.54


Daniel Ståhl - diskoskast (H)

3. maj 2019 (Doha) - 70,56


Armand Duplantis - stangspring (H)

11. maj 2019 (Fayetteville) - 6,00


Thobias Montler - længdespring (H)

30. maj 2019 (Stockholm) - 8,22


Fanny Roos - kuglestød (D)

1. juni 2019 (Halle) - 18,88


Angelica Bengtsson - stangspring (D)

6. juni 2019 (Rom) - 4,76


Erika Kinsey - højdespring (D)

9. juni 2019 (Hengelo) - 1,96


Badminton (0)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Boxning (0)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Bordtennis (0)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Brottning (0)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


Bågskytte (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen

 

individuelt (D) - (Christine Bjerendal)

14. juni 2019 ('s-Hertogenbosch) - VM 2019 nr 9-16

 

Cykelsport (0)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


Fotboll (0)


Golf (0)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Gymnastik (0)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Handboll (0)


Judo (0)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Kanotsport (0)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


Ridsport (6)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, hold

13. september 2018 (Tryon) - VM 2018 nr 4

(Tinne Vilhelmson Silfvén, Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Patrik Kittel)


springning, hold

21. september 2018 (Tryon) - VM 2018 nr 2

(Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Fredrik Jönsson, Peder Fredricson)


Rodd (0)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


Segling (4)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


finnjolle (H) - (Max Salminen)

8. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 2


470-jolle (H) - (Anton Dahlberg, Fredrik Bergström)

8. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 4


laser radial (D) - (Josefin Olsson)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 18


Skytte (0)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


Simning (4)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige

 

Sarah Sjöström - 200 m fri (D)

1. april 2019 (Helsinki) - 1:55,44 - forbedret: 12. apr 2019 (Stockholm) - 1:55,39

100 m butterfly - 13. april 2019 (Stockholm) - 56,69

50 m fri - 14. april 2019 (Stockholm) - 23,91

+ 100 m fri - 15. april 2019 (Stockholm) - 52,76

 

Erik Persson - 200 m bryst (H)

1. april 2019 (Helsinki) - 2.09,62 - forbedret: 12. apr 2019 (Stockholm) - 2:08,75

 

Louise Hansson - 100 m butterfly (D)

5. april 2019 (Toronto) - 57,35

 

Michelle Coleman - 100 m fri (D)

15. april 2019 (Stockholm) - 53,63 


Taekwondo (0)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


Tennis (0)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Triathlon (0)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


Tyngdlyftning (0)

kvotepladser opnået i vægtløftning tilhører nationen


siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 19. juni 2019