Oversigt over universalpladser til OL 2020 i Tokyo.

Universalpladser

I mange idrætsgrene er et antal kvotepladser afsat som "universalpladser" eller ”alsidighedspladser”. Disse fordeles af en Treparts-kommission.

Treparts-kommissionen består af IOC (den internationale olympiske komite), NOC (de nationale olympiske komiteer) og det enkelte specialforbund.

Pladserne til OL 2020 er forbeholdt deltagere fra nationer, der ved de to seneste OL (2012 og 2016) ikke var repræsenteret med mere end otte atleter i gennemsnit pr OL. Der ses her dog bort fra evt. deltagelse i boldspillene basketball, fodbold, hocket, håndbold, rugby, vandpolo og volleyball (inkl. beachvolley). 


104 kvotepladser

Følgende kvotepladser var afsat som universalpladser:

badminton

3 herresingler og 3 damesingler

boksning 

5 herrer og 3 damer

bordtennis 

1 herresingle og 1 damesingle

bueskydning 

2 herrer og 2 damer

gymnastik

1 herre og 1 dame i redskabsgymnastik

1 dame i rytmisk gymnastik

1 trampolinspringer

judo

20 judoka

kano og kajak

2 universalpladser

karate

2 herrer og 2 damer

klatring 

1 herre og 1 dame

moderne femkamp

2 herrer og 2 damer

roning

2 herrer og 2 damer (singlesculler)

sejlsport

2 herrer (laserjolle) og 2 damer (laser radial)

skydning

12 herrer og 12 damer

taekwondo

2 herrer og 2 damer

triatlon

2 herrer og 2 damer

vægtløftning

4 herrer og 4 damer

I alt 104 universalpladser.


Endvidere har atletik og svømning et system, der sikrer, at stort set alle nationer bliver repræsenteret i de to idrætsgrene. Se herunder!

 

Nationer

92 nationer opfylder betingelserne for at søge om universalpladser:

Europa (9) 

ALB, AND, KOS, LIE, KOS, MKD, MLT, MON, MNE, SMR

Afrika (35)

BDI, BEN, BOT, BUR, CAF, CHA, COD, COM, CPV, DJI, GAB, GAM, GBS, GEQ, GUI, LBA, LBR, LES, MAD, MAW, MLI, MOZ, MTN, NIG, RWA, SEY, SLE, SOM, SSD, STP, SUD, SWZ, TAN, TOG, ZAM

Amerika (17)

ANT, ARU, BER, BIZ, CAY, DMA, GRN, GUY, HAI, HON, ISV, IVB, LCA, NCA, SKN, SUR, VIN

Asien (18)

AFG, BAN, BHU, BRU, CAM, IRQ, KUW, LAO, MDV, MYA, NEP, OMA, PAK, PLE, SRI, SYR, TLS, YEM

Oceanien (13)

ASA, FSM, GUM, KIR, MHL, NRU, PLW, PNG, SAM, SOL, TGA, TUV, VAN


Tildeling

badminton

herresingle: SRI, SURx, MLT

damesingle: PAK, MDV, ingen

boksning

herrer: CPV (fluevægt), GUY (fjervægt), PNG (letvægt), SWZ (weltervægt), HAI (mellem)

damer: BDI (fluevægt), SOM (fjervægt), KOS (letvægt)

bordtennis

herresingle: TOG

damesingle: GUY

bueskydning

herrer: MAW, ISV

damer: BAN, CHA

gymnastik

herrer: ALB (bensving),

damer: CAY (idræt), CPV (rytmisk), ingen (trampolin)

judo

herrer: BHU (60 kg), ALB (66 kg), GUI, MON, SRI, SUDx, YEM (73 kg), COM, PLE, SLEx (81 kg), BEN, LIE, SEY, SMR (90 kg)

damer: MAW, NEP (48 kg), MKD (52 kg), HONx, MYA (63 kg), MNE (78 kg)

kano og kajak

herrer: BIZ (K1 200 m), MOZ (C1 1000 m)

karate

herrer: KUW (kata), ingen

damer: MKD (kata), ingen

klatring

herrer: ingen

damer: ingen

moderne femkamp

herrer: ingen, ingen

damer: ingen, ingen

roning

M1x: MON, VAN

W1x: SUD, NCA

sejlsport

laser: LCA, MNE

laser radial: ANT, LCA

skydning

herrer: AFG, ARU, BAN, KOS, MKD, MYA, NCA, OMA, SMR, ingen, ingen, ingen

damer: ALB, BHU, IRQ, MLT, NEP, SRI, YEM, ingen, ingen, ingen, ingen, ingen

taekwondo

herrer: BUR (80 kg), AFG (+80 kg)

damer: CODx (67 kg), HON (+67 kg)

triatlon

herrer: SYR, ingen
damer: ingen, ingen

vægtløftning

herrer: PAK (67 kg), OMA (81 kg), PLE (96 kg), ASA (109 kg)

damer: MLT (64 kg), NRU (67 kg), TGA (+87 kg), ingen

 

x: ej start  (4 stk)

Af 104 universalpladser blev 82 tildelt (fordelt på 55 nationer) - i alt 78 blev benyttet.

Atletik

Nationer, der ikke havde kvalificeret en atlet til konkurrencerne i atletik, kunne opnå en universalplads til enten en herre eller en dame.

Nationer, der kun havde fået kvalificeret atleter af samme køn, kunne tildeles en universalplads til det modsatte køn.

100 m

herrer: AFG, ANG, ASA, BEN, BIZ, BOL, CAM, COD, FIJ, FSM, GAB, GAM, GBS, GUY, KIR, MDV, NCA, NIG, NRU, OMA, PLW, TGA, TJK, TOG, TUV, UAE, ZIM

damer: AFG, ANT, CGO, COM, GEQ, GUI, GUM, INA, IRI, KSA, KUW, LAO, LBA, MAS, MAW, MLI, MLT, MON, MTN, NEP, OMA, PLE, QAT, SKN, SLE, TPE, TUV

200 m

herrer: BRU, CMR, ESA, LBN, MLI, SWZ

damer: COM, PAK, PHI, SGP, SSD

400 m

herrer: BAN, CGO, CHA, IRQ, MAD, MKD, SUD, YEM

damer: BIZ, CAY, JOR

800 m

herrer: AND, CAF, COK, DMA, KOS

damer: SRI, STP, VIN

1500 m

herrer: GEQ, SOM, SSD, TLS

damer: DJI

5000 m

herrer: KGZ, MTN

damer: RWA

maratonløb

herrer: HON

damer: SOL

110 m/100 m hæk

herrer: COM, HKG, ISV, MRI, SEN

damer: HAI, LBR, PAR

400 m hæk

herrer: CPV, MOZ, SEY

damer: ALG, VIE

20 km kapgang

herrer: -

damer: -

50 km kapgang

herrer: -

højdespring

herrer: -

damer: -

stangspring

herrer: -

damer: -

længdespring

herrer: ALB, URU

damer: EST, PNG

trespring

herrer: -

damer: -

kuglestød

herrer: -

damer: -

diskoskast

herrer: ISL

damer: CHI

hammerkast

herrer: TKM

damer: -

spydkast

herrer: -

damer: -

Svømning

Nationer, der ikke havde fået svømmere kvalificeret, kunne udtage en herre og en dame, så nationen blev repræsenteret med begge køn. Nationen kunne udtage den svømmer, der var bedst rangeret på FINA's pointtabel pr 28. juni 2021.

50 m fri

herrer: AFG, ARM, BAN, BEN, BUR, CAM, CMR, CPV, CYP, DJI, ERI, GAB, GAM, GEQ, GUI, LAO, MAW, MGL, MHL, PLW, RWA, SLE, SWZ, TJK, TLS, TOG, VIN, ZAM

damer: ALB, ANT, ARU, BAN, BEN, BDI, BOL, BRN, BUR, CAF, CAM, CGO, CMR, GAB, GEQ, GUY, IVB, JOR, KUW, LAO, LCA, MAW, MGL, MOZ, NIG, PAK, PLE, PLW, PNG, QAT, RWA, SLE, SUD, SWZ, TGA, TJK, TLS, VIN, ZAM

100 m fri

herrer: ALB, ANT, BDI, BHU, GRN, GUM, GUY, KEN, KOS, LCA, MAR, MDV, MLT, MNE, MRI, NCA, NEP, NIG, OMA, PAK, PLE, SOL, SRI, UAE, UGA, UZB, YEM, ZIM

damer: ANG, ARM, CAY, MKD, MSH, NCA, NEP

200 m fri

herrer: BOT, LBA

damer: CRC, LAT

400 m fri

herrer: CHI, GEO, MKD, MOZ

damer: ISV, KOS, MAD

800 m fri

herrer: -

damer: -

1500 m fri

herrer: MON

damer: -

100 m ryg

herrer: BOL, MAD

damer: BAR, GRN, IND, ZIM

200 m ryg

herrer: TKM

damer: -

100 m bryst

herrer: ASA, BRU, ISV, JOR, MLI, SUD

damer: ASA, COK, CPV, FSM, GUI, HAI, MDV, MON, MRI, PAN, TKM, YEM  

200 m bryst

herrer: BAH, CRC, DOM, FIJ, HON, LAT, PAN, PNG, QAT

damer: -

100 m butterfly

herrer: ANG, BRN, GHA, HAI, KSA, SEN, THA

damer: PAR, PUR, SEN, SRI

200 m butterfly

herrer: IRI, JAM, SEY, SYR

damer: HON

200 m medley

herrer: LBN, FSM

damer: URU

400 m medley

herrer: CUB, LIE

damer: INA

 

siden er lavet af Morten Jensen, april 2018 - senest opdateret 15. oktober 2021