Således var vejen til deltagelse i basketball ved OL 2004 i Athen.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2002

C1) 1 hold - Afrika

C2) 3 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 3 hold - Europa

C5) 2 hold - Oceanien


VM-placeringerne 2-6 afgjorde hvilke verdensdele, der skulle have mere end en OL-plads.


A) Værtsnationen

GRE

Grækenland til OL.


B) VM 2002

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: USA

0 hold OL 2000: (USA)

5 hold EM 2001: SCG, TUR, ESP, GER, RUS

5 hold Am. M 2001: ARG, BRA, CAN, PUR, VEN

2 hold Asien M 2001: CHN, LIB

2 hold Afrika M 2001: ANG, ALG

1 hold Oceanien M 2001: NZL


VM 2002

29. aug - 8. sep 2002 (USA)

gruppe A

1. ESP 6 p - 2. SCG 5 p - 3. ANG 4 p

4. CAN 3 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. PUR 5 p - 3. TUR 4 p

4. LIB 3 p

gruppe C

1. USA 6 p - 2. GER 5 p - 3. CHN 4 p

4. ALG 3 p

gruppe D

1. ARG 6 p - 2. NZL 5 p - 3. RUS 4 p

4. VEN 3 p

mellemrunde, gr E

1. PUR 11 p - 2. ESP 11 p - 3. SCG 10 p

4. BRA 10 p - 5. TUR 8 p - 6. ANG 6 p

mellemrunde, gr F

1. ARG 12 p - 2. USA 11 p - 3. GER 10 p

4. NZL 9 p - 5. RUS 8 p - 6. CHN 7 p

kvartfinaler

NZL - PUR 65 - 63

SCG - USA 81 - 78

GER - ESP 70 - 62

ARG - BRA 78 - 67

semifinaler

5/8 USA - PUR 84 - 74

5/8 ESP - BRA 105 - 89

1/4 SCG - NZL 89 - 78

1/4 ARG - GER 86 - 80

finaler

5/6 ESP - USA 81 - 75

3/4 GER - NZL 117 - 94

1/2 SCG - ARG 84 - 77

Serbien & Montenegro til OL.

Argentina og USA optjente to ekstra OL-pladser til Amerika.

Tyskland og Spanien optjente to ekstra OL-pladser til Europa.

New Zealand optjente en ekstra OL-plads til Oceanien.


C1) Afrika

Afrika M 2003

7. - 16. aug 2003 (EGY)

gruppe A

1. NGR 9 p - 2. EGY 9 p - 3. CAF 8 p

4. ALG 7 p - 5. MOZ 6 p - 6. CIV 6 p

gruppe B

1. ANG 10 p - 2. SEN 8 p - 3. TUN 8 p

4. MAR 7 p - 5. RSA 7 p - 6. MAD 5 p

semifinaler

ANG - EGY 64 - 61

NGR - SEN 78 - 55

finale

ANG - NGR 85 - 65

Angola til OL.


C2) Amerika

Amerika M 2003 - kvalifikation

Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)


Centrobasket 2003 (4 hold)

17. - 21. jun 2003 (MEX)

4 hold til Amerika M 2003.

1. PUR - 2. DOM - 3. MEX - 4. ISV

5. BAH - 6. GUA - 7. ANT - 8. CRC


Sydamerika M 2003 (4 hold)

22. - 27. jul 2003 (URU)

1. BRA - 2. ARG - 3. URU

4. VEN - 5. CHI - 6. PAR


Amerika M 2003

20. - 31. aug 2003 (PUR)

gruppe A

1. ARG 7 p - 2. CAN 7 p

3. PUR 6 p - 4. MEX 6 p - 5. URU 4 p

gruppe B

1. USA 8 p - 2. BRA 7 p

3. DOM 6 p - 4. VEN 5 p - 5. ISV 4 p

mellemrunde

1. USA 16 p - 2. ARG 13 p

3. CAN 13 p - 4. PUR 13 p - 5. VEN 12 p

6. MEX 12 p - 7. BRA 11 p - 8. DOM 10 p

semifinaler

ARG - CAN 88 - 72

USA - PUR 87 - 71

finaler

3/4 PUR - CAN 79 - 66

1/2 USA - ARG 106 - 73

USA, Argentina og Puerto Rico til OL.


C3) Asien

Asien M 2003 - kvalifikation

direkte kvalificeret (6 hold)

CHN (vært og Asien M 2001, nr 1)

LIB, KOR, SYR, QAT, JPN (Asien M 2001, nr 2-6)


Østasien (2 hold)

TPE, HKG uden kamp


Sydøstasien M 2003 (2 hold)

19. - 21. aug 2003 (MAS)

1. PHI 6 p - 2. MAS 5 p - 3. THA 4 p - 4. VIE 3 p


Mellemasien M 2003 (2 hold)

9. - 12. jul 2003 (IND)

1. UZB 8 p - 2. IND 7 p

3. BAN 6 p - 4. SRI 5 p - 5. NEP 4 p


Golfen M 2002 (2 hold)

12. - 18. sep 2002 (UAE)

1. UAE - 2. QAT

3. KSA - 4. BRN - 5. KUW


Vestasien (2 hold)

17. - 19. jul 2002 (JOR) og 18. - 20. sep 2002 (IRI)

1. JOR 7 p - 2. IRI 7 p - 3. IRQ 4 p


Asien M 2003

23. sep - 1. okt 2003 (CHN)

UAE og KSA trak sig - erstattet af KAZ og KUW.

gruppe A

1. LIB 6 p - 2. KAZ 5 p

3. UZB 4 p - 4. HKG 3 p

gruppe B

1. KOR 6 p - 2. IND 5 p

3. KUW 4 p - 4. MAS 3 p

gruppe C

1. CHN 6 p - 2. IRI 5 p

3. TPE 4 p - 4. SYR 3 p

gruppe D

1. QAT 6 p - 2. JPN 5 p

3. PHI 4 p - 4. JOR 3 p

mellemrunde, gr I

1. CHN 6 p - 2. LIB 5 p

3. JPN 4 p - 4. IND 3 p

mellemrunde, gr II

1. KOR 6 p - 2. QAT 5 p

3. IRI 4 p - 4. KAZ 3 p

semifinaler

KOR - LIB 85 - 83

CHN - QAT 86 - 61

finale

CHN - KOR 106 - 96 

Kina til OL.


C4) Europa

EM 2003 - kvalifikation

direkte kvalificeret

SWE SWE (vært) og SCG (EM 2001)


1. indledende kvalifikation

17. - 21. maj 2000 (DEN)

Nr 1-2 til EM-kvalifikation - resten til 2. indl. kvalifikation.

1. DEN 9 p DEN - 2. CYP 9 p - 3. GEO 7 p

4. ROU 7 p - 5. IRL 7 p - 6. LUX 6 p


2. indledende kvalifikation

25. maj - 2. sep 2001

Nr 1-2 fra hver gruppe til EM-kvalifikation.

gruppe A

1. ROU 11 p - 2. HUN 10 p

3. AUT 9 p - 4. MLT 6 p

gruppe B

1. CZE 11 p - 2. POR 10 p

3. SVK 9 p - 4. LUX 6 p

gruppe C

1. BUL 10 p - 2. BLR 10 p

3. GEO 10 p - 4. AZE 6 p

gruppe D

1. IRL 11 p - 2. SUI 10 p

3. FIN 9 p FIN - 4. ISL 6 p ISL


EM-kvalifikation

21. nov 2001 - 25. jan 2003

Nr 1-2 fra hver gruppe - samt 4 tre'ere - til EM.

gruppe A

1. LTU 19 p - 2. TUR 17 p - 3. UKR 17 p

4. BUL 15 p - 5. SUI 12 p - 6. NED 10 p

gruppe B

1. GRE 19 p - 2. ESP 19 p - 3. ISR 15 p

4. ROU 14 p - 5. BEL 13 p - 6. DEN 10 p DEN

gruppe C

1. GER 19 p - 2. CRO 18 p - 3. BIH 16 p

4. MKD 14 p - 5. IRL 13 p - 6. CYP 10 p

gruppe D

1. FRA 18 p - 2. LAT 16 p - 3. HUN 15 p

4. EST 15 p - 5. BLR 13 p - 6. POL 13 p

gruppe E

1. ITA 18 p - 2. SLO 17 p - 3. RUS 16 p

4. CZE 14 p - 5. ENG 13 p - 6. POR 12 p


EM 2003

5. - 14. sep 2003 (SWE)

gruppe A

1. FRA 6 p - 2. SLO 5 p - 3. ITA 4 p

4. BIH 3 p

gruppe B

1. LTU 6 p - 2. GER 5 p - 3. ISR 4 p

4. LAT 3 p

gruppe C

1. ESP 6 p - 2. RUS 5 p - 3. SCG 4 p

4. SWE 3 p SWE

gruppe D

1. GRE 6 p - 2. TUR 5 p - 3. CRO 4 p

4. UKR 3 p

1/8-finaler

ISR - SLO 78 - 76

ITA - GER 86 - 84

RUS - CRO 81 - 77

SCG - TUR 80 - 76

kvartfinaler

FRA - RUS 76 - 69

LTU - SCG 98 - 82

ESP - ISR 78 - 64

ITA - GRE 62 - 59

semifinaler

LTU - FRA 74 - 70

ESP - ITA 81 - 79

finaler

3/4 ITA - FRA 69 - 67

1/2 LTU - ESP 93 - 84

Litauen, Spanien og Italien til OL.


C5) Oceanien

Oceanien M 2003

1. - 4. sep 2003 (AUS)

AUS - NZL

79 - 66

90 - 76

84 - 75

Australien og New Zealand til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2002

C1) 1 hold - Afrika

C2) 1 hold - Amerika

C3) 3 hold - Asien

C4) 3 hold - Europa

C5) 2 hold - Oceanien


VM-placeringerne 2-6 afgjorde hvilke verdensdele, der skulle have mere end en OL-plads.


A) Værtsnationen

GRE

Grækenland til OL.


B) VM 2002

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: CHN

1 hold OL 2000: USA

5 hold EM 2001: FRA, RUS, ESP, LTU, SCG

3 hold Amerika M 2001: BRA, CUB, ARG

3 hold Asien M 2001: JPN, KOR, TPE

2 hold Afrika M 2000: SEN, TUN

1 hold Oceanien M 2001: AUS


VM 2002

14. - 25. sep 2002 (CHN)

gruppe A

1. AUS 6 p - 2. ESP 5 p - 3. ARG 4 p

4. JPN 3 p

gruppe B

1. BRA 6 p - 2. CHN 5 p - 3. SCG 4 p

4. SEN 3 p

gruppe C

1. USA 6 p - 2. RUS 5 p - 3. LTU 4 p

4. TPE 3 p

gruppe D

1. FRA 6 p - 2. KOR 5 p - 3. CUB 4 p

4. TUN 3 p

mellemrunde, gr E

1. BRA 11 p - 2. AUS 11 p - 3. CHN 10 p

4. ESP 10 p - 5. SCG 8 p - 6. ARG 7 p

mellemrunde, gr F

1. USA 12 p - 2. RUS 11 p - 3. FRA 10 p

4. KOR 9 p - 5. LTU 8 p - 6. CUB 7 p

kvartfinaler

KOR - BRA 71 - 70

RUS - CHN 86 - 70

USA - ESP 94 - 55

AUS - FRA 78 - 52

semifinaler

5/8 CHN - BRA 81 - 80

5/8 ESP - FRA 69 - 59

1/4 RUS - KOR 70 - 53

1/4 USA - AUS 71 - 56

finaler

5/6 ESP - CHN 91 - 72

3/4 AUS - KOR 91 - 63

1/2 USA - RUS 79 - 74

USA til OL.

Sydkorea og Kina optjente to ekstra OL-pladser til Asien.

Rusland og Spanien optjente to ekstra OL-pladser til Europa.

Australien optjente en ekstra OL-plads til Oceanien.


C1) Afrika

Afrika M 2003

18. - 28. dec 2003 (MOZ)

KEN og MAR trak sig.

gruppe A

1. ANG 8 p - 2. MOZ 7 p

3. TUN 6 p - 4. CMR 5 p - 5. RSA 4 p

gruppe B

1. SEN 7 p - 2. NGR 7 p

3. MLI 7 p - 4. COD 5 p - 5. ALG 4 p

semifinaler

NGR - ANG 64 - 61

MOZ - SEN 63 - 62

finale

NGR - MOZ 69 - 63

Nigeria til OL.


C2) Amerika

Amerika M 2003 - kvalifikation

Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)


Centrobasket 2003 (3 hold)

2. - 6. jul 2003 (MEX)

1. CUB - 2. DOM - 3. PUR

4. MEX (vært) - 5. ISV - 6. CRC - 7. GUA


Sydamerika M 2003 (3 hold)

22. - 27. jun 2003 (ECU)

1. BRA - 2. ARG - 3. CHI

4. VEN - 5. ECU - 6. PER


USA trak sig fra Amerika M, da de som verdensmestre allerede var kvalificeret til OL.


Amerika M 2003

17. - 21. sep 2003 (MEX)

gruppe A

1. BRA 4 p - 2. MEX 3 p - 3. CHI 2 p

gruppe B

1. CUB 6 p - 2. CAN 5 p

3. ARG 4 p - 4. DOM 3 p

semifinaler

BRA - CAN 71 - 65

CUB - MEX 76 - 49

finale

BRA - CUB 90 - 81

Brasilien til OL.


C3) Asien

Asien M 2001 / level II (6. - 13. pladsen)

4. - 11. okt 2001 (THA)

gruppe A

1. MAS 6 p - 2. IND 5 p

3. LBN 4 p - 4. MAC 3 p

gruppe B

1. KAZ 6 p - 2. UZB 5 p

3. HKG 4 p - 4. SRI 3 p

semifinaler

UZB - MAS 91 - 75

KAZ - IND 119 - 66

finale

KAZ - UZB 88 - 54

Kasakhstan rykkede op i level I, hvor de erstattede Thailand.


Asien M 2004 / level I

13. - 19. jan 2004 (JPN)

Kasakhstan trak sig - blev erstattet af Thailand. 

level I

1. KOR 8 p - 2. CHN 7 p - 3. TPE 6 p

4. JPN 5 p - 5. THA 4 p

semifinaler

CHN - TPE 103 - 53

JPN - KOR 81 - 72

finaler

3/4 KOR - TPE 88 - 59

1/2 CHN - JPN 92 - 80

Kina, Japan og Sydkorea til OL.


C4) Europa

EM 2003 - kvalifikation

direkte kvalificeret

GRE (vært) og FRA (EM 2001)


indledende kvalifikation

Nr 1 og 2 fra hver gruppe til EM-kvalifikation.

gruppe A 16. - 20. maj 2001 (CRO)

1. SLO 7 p - 2. ISR 7 p

3. CRO 7 p - 4. CYP 5 p - 5. SUI 4 p

gruppe B 18. - 20. maj 2001 (EST)

1. GER 6 p - 2. FIN 5 p FIN

3. EST 4 p - 4. NOR 3 p NOR

gruppe C 16. - 20. maj 2001 (IRL)

1. ITA 8 p - 2. BEL 7 p

3. POR 6 p - 4. ENG 5 p - 5. IRL 4 p

gruppe D 18. - 20. maj 2001 (SWE)

1. LAT 5 p - 2. TUR 5 p

3. SWE 5 p SWE - 4. LUX 3 p

gruppe E 18. - 20. maj 2001 (BUL)

1. BUL 6 p - 2. BLR 5 p

3. BIH 4 p - 4. MKD 3 p


EM-kvalifikation

21. nov 2001 - 27. nov 2002

Nr 1 og 2 fra hver gruppe til EM.

gruppe A

1. ESP 12 p - 2. ISR 8 p

3. ROU 8 p - 4. GER 8 p

gruppe B

1. RUS 11 p - 2. HUN 10 p

3. SLO 8 p - 4. FIN 7 p FIN

gruppe C

1. SVK 12 p - 2. SCG 9 p

3. LAT 9 p - 4. BLR 6 p

gruppe D

1. CZE 12 p - 2. BEL 9 p

3. LTU 8 p - 4. ITA 7 p

gruppe E

1. POL 10 p - 2. UKR 9 p

3. TUR 9 p - 4. BUL 8 p


EM 2003

19. - 28. sep 2003 (GRE)

gruppe A

1. CZE 10 p - 2. FRA 8 p - 3. POL 8 p

4. SCG 8 p - 5. GRE 6 p - 6. ISR 5 p

gruppe B

1. ESP 10 p - 2. SLO 8 p - 3. RUS 8 p

4. BEL 7 p - 5. HUN 7 p - 6. UKR 5 p

kvartfinaler

CZE - BEL 98 - 62

POL - SLO 78 - 61

RUS - FRA 79 - 66

ESP - SCG 76 - 64

semifinaler

CZE - POL 74 - 66

RUS - ESP 78 - 71

finaler

3/4 ESP - POL 87 - 81

1/2 RUS - CZE 59 - 56

Rusland, Tjekkiet og Spanien til OL.


C5) Oceanien

Oceanien M 2003

12. - 14. sep 2003 (AUS)

AUS - NZL

69 - 55

84 - 61

-

Australien og New Zealand til OL.




siden er lavet af Morten Jensen maj 2011 - senest opdateret 26. august 2017