Således var vejen til deltagelse i basketball ved OL 2008 i Beijing.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2006

C1) 1 hold - Afrika

C2) 2 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 2 hold - Europa

C5) 1 hold - Oceanien

D) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

CHN

Kina til OL.


B) VM 2006

Deltagende nationer (24)

1 hold vært: JPN

1 hold OL 2004: ARG

6 hold EM 2005: GRE, GER, FRA, ESP, LTU, SLO

4 hold Amerika M 2005: BRA, VEN, USA, PAN

3 hold Asien M 2005: CHN, LIB, QAT

3 hold Afrika M 2005: ANG, SEN, NGR

2 hold Oceanien M 2005: AUS, NZL

4 wildcard: ITA, PUR, SCG, TUR


VM 2006

19. aug - 3. sep 2006 (JPN)

gruppe A

1. ARG 10 p - 2. FRA 8 p - 3. NGR 7 p

4. SCG 7 p - 5. LIB 7 p - 6. VEN 6 p

gruppe B

1. ESP 10 p - 2. GER 9 p - 3. ANG 8 p

4. NZL 7 p - 5. JPN 6 p - 6. PAN 5 p

gruppe C

1. GRE 10 p - 2. TUR 9 p - 3. LTU 8 p

4. AUS 7 p - 5. BRA 6 p - 6. QAT 5 p

gruppe D

1. USA 10 p - 2. ITA 9 p - 3. SLO 7 p

4. CHN 7 p - 5. PUR 7 p - 6. SEN 5 p

1/8-finaler

ARG - NZL 79 - 62

TUR - SLO 90 - 84

ESP - SCG 87 - 75

LTU - ITA 71 - 68

GRE - CHN 95 - 64

FRA - ANG 68 - 62

USA - AUS 113 - 73

GER - NGR 78 - 77

kvartfinaler

ARG - TUR 83 - 58

ESP - LTU 89 - 67

GRE - FRA 73 - 56

USA - GER 85 - 65

semifinaler

ESP - ARG 75 - 74

GRE - USA 101 - 95

finale

ESP - GRE 70 - 47

Spanien til OL.


C1) Afrika

Afrika M 2007 - kvalifikation

direkte kvalificeret (7 hold)

ANG (vært)

SEN, NGR, ALG, CAF, MAR, MLI (Afrika M 2005)


kvalifikation - zone 1 (1 hold)

16. og 24. feb 2007

LBA - TUN

60 - 68

67 - 80


kvalifikation - zone 2 (1 hold)

CPV uden kamp, GUI trak sig


kvalifikation - zone 3 (1 hold)

25. feb - 3. mar 2007 (CIV)

1. CIV 11 p

2. LBR 9 p - 3. BUR 9 p - 4. TOG 7 p


kvalifikation - zone 4 (1 hold)

26. - 30. mar 2007 (COD)

1. COD 8 p

2. CMR 7 p - 3. CGO 6 p - 4. GAB 5 p - 5. CHA 4 p


kvalifikation - zone 5 (1 hold)

3. - 10. feb 2007 (RWA)

1. EGY 8 p

2. RWA 7 p - 3. KEN 6 p - 4. BDI 5 p - 5. ETH 4 p


kvalifikation - zone 6 (1 hold)

27. feb - 3. mar 2007 (ZIM)

1. RSA 8 p

2. MOZ 7 p - 3. ZAM 6 p - 4. ZIM 5 p - 5. MAW 4 p


kvalifikation - zone 7

ingen kvalifikation


wildcard (3 hold)

LBR (zone 3), CMR (zone 4), RWA (zone 5)


Afrika M 2007

15. - 25. aug 2007 (ANG)

ALG trak sig - erstattet af MOZ.

gruppe A

1. ANG 6 p - 2. CPV 5 p

3. MAR 4 p - 4. RWA 3 p

gruppe B

1. EGY 5 p - 2. CIV 5 p

3. SEN 4 p - 4. MLI 4 p

gruppe C

1. NGR 6 p - 2. CAF 5 p

3. COD 4 p - 4. LBR 3 p

gruppe D

1. CMR 5 p - 2. TUN 5 p

3. MOZ 4 p - 4. RSA 4 p

kvartfinaler

EGY - TUN 67 - 57

CPV - NGR 62 - 53

CMR - CIV 76 - 56

ANG - CAF 78 - 51

semifinaler

CMR - EGY 58 - 52

ANG - CPV 93 - 60

finaler

3/4 CPV - EGY 53 - 51

1/2 ANG - CMR 86 - 72

Angola til OL.

Cameroun og Kap Verde til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Amerika M 2007

Nordamerika (2 hold)

USA (vært), CAN (uden kamp)


Centrobasket 2006 (4 hold)

4. - 8. jul 2006 (PAN)

1. PAN - 2. ISV - 3. PUR - 4. MEX

5. DOM - 6. CUB - 7. JAM - 8. CRC


Sydamerika M 2006 (4 hold)

12. - 16. jul 2006 (VEN)

1. BRA - 2. URU - 3. ARG - 4. VEN

5. COL - 6. CHI


Amerika M 2007

22. aug - 2. sep 2007 (USA)

gruppe A

1. ARG 8 p - 2. URU 7 p

3. PUR 5 p - 4. MEX 5 p - 5. PAN 5 p

gruppe B

1. USA 8 p - 2. BRA 7 p

3. CAN 6 p - 4. VEN 5 p - 5. ISV 4 p

mellemrunde

1. USA 14 p - 2. ARG 13 p

3. BRA 11 p - 4. PUR 10 p - 5. CAN 10 p

6. URU 9 p - 7. MEX 9 p - 8. VEN 9 p

semifinaler

ARG - BRA 91 - 80

USA - PUR 135 - 91

finaler

3/4 PUR - BRA 111 - 107

1/2 USA - ARG 118 - 81 

USA og Argentina til OL.

Puerto Rico, Brasilien og Canada til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asien M 2007 - kvalifikation

direkte kvalifikation (2 hold)

JPN (vært)

CHN (Asien M 2005)


Østasien (3 hold)

TPE, HKG, KOR uden kamp


Sydøstasien M 2007 (2 hold)

24. - 28. maj 2007 (THA)

1. PHI 8 p - 2. INA 7 p

3. MAS 6 p - 4. THA 5 p - 5. SIN 4 p


Mellemasien M 2007 (2 hold)

28. - 31. maj 2007 (SRI)

1. KAZ - 2. IND - 3. SRI


Golfen M 2006 (3 hold)

15. - 20. sep 2006 (QAT)

1. QAT 10 p - 2. KSA 9 p - 3. UAE 8 p

4. BRN 7 p - 5. KUW 6 p - 6. OMA 5 p


Vestasien (4 hold)

IRI, JOR, LIB, SYR uden kamp


Asien M 2007

28. jul - 5. aug 2007 (JPN)

KSA trak sig - erstattet af KUW. 

gruppe A

1. IRI 6 p - 2. JOR 5 p

3. PHI 4 p - 4. CHN 3 p

gruppe B

1. JPN 6 p - 2. LIB 5 p

3. UAE 4 p - 4. KUW 3 p

gruppe C

1. QAT 6 p - 2. KAZ 5 p

3. IND 4 p - 4. INA 3 p

gruppe D

1. KOR 6 p - 2. TPE 5 p

3. HKG 4 p - 4. SYR 3 p

mellemrunde, gr E

1. LIB 6 p - 2. IRI 5 p

3. QAT 4 p - 4. TPE 3 p

mellemrunde, gr F

1. KAZ 5 p - 2. KOR 5 p

3. JPN 4 p - 4. JOR 4 p

semifinaler

LIB - KOR 76 - 74

IRI - KAZ 75 - 62

finaler

3/4 KOR - KAZ 80 - 76

1/2 IRI - LIB 74 - 69

Iran til OL.

Libanon og Sydkorea til OL-kvalifikation.


C4) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2007

ESP (vært)

GRE, GER, FRA, LTU, SLO, SRB, ITA, TUR (deltagere i VM 2006)


EM 2007 - 1. kvalifikationsrunde

Division B

10. sep 2004 - 10. sep 2005

gruppe A

1. DEN 7 p DEN

2. ISL 6 p ISL - 3. ROU 5 p

gruppe B

1. IRL 10 p

2. SVK 10 p - 3. SUI 10 p - 4. MLT 6 p

gruppe C

1. AUT 11 p

2. BLR 10 p - 3. CYP 9 p - 4. ALB 6 p

gruppe D

1. MKD 11 p

2. GEO 10 p - 3. FIN 9 p FIN - 4. LUX 6 p


Oprykning til Division A

17. og 24. sep 2005

Vinderne rykker op i Division A.

IRL - DEN DEN

80 - 66

70 - 86

AUT - MKD

75 - 101

62 - 99

Danmark og Makedonien rykker op i Division A, hvor de erstatter Holland og (Polen).


EM 2007 - 2. kvalifikationsrunde

Division A

31. aug - 16. sep 2006

6 hold kvalificerer sig til EM 2007.

Øvrige hold til ekstra EM-kvalifikation.

gruppe A

1. POL 10 p

2. SWE 9 p SWE - 3. UKR 9 p - 4. BUL 8 p

gruppe B

1. POR 10 p

2. MKD 9 p - 3. BIH 9 p - 4. ISR 8 p

gruppe C

1. RUS 11 p - 2. CZE 10 p

3. HUN 8 p - 4. BEL 7 p

gruppe D

1. CRO 11 p - 2. LAT 10 p

3. EST 8 p - 4. DEN 7 p DEN


EM 2007 - ekstra kvalifikation

1. runde

8. - 25. aug 2007

Gruppevinderne til 2. runde.

gruppe A

1. BIH 6 p

2. BUL 6 p - 3. HUN 6 p

gruppe B

1. MKD 7 p

2. EST 7 p - 3. SWE 5 p SWE

gruppe C

1. ISR 11 p

2. BEL 11 p - 3. UKR 7 p - 4. DEN 7 p DEN


2. runde

29. - 31. aug 2007 (ESP)

Vinderen til EM 2007.

1. ISR 4 p - 2. MKD 3 p - 3. BIH 2 p


EM 2007

3. - 16. sep 2007 (ESP)

gruppe A

1. RUS 6 p - 2. GRE 5 p - 3. ISR 4 p

4. SRB 3 p

gruppe B

1. CRO 5 p - 2. ESP 5 p - 3. POR 4 p

4. LAT 4 p

gruppe C

1. LTU 6 p - 2. GER 5 p - 3. TUR 4 p

4. CZE 3 p

gruppe D

1. SLO 6 p - 2. FRA 5 p - 3. ITA 4 p

4. POL 3 p

mellemrunde, gr E

1. ESP 9 p - 2. RUS 9 p - 3. GRE 8 p

4. CRO 7 p - 5. POR 6 p - 6. ISR 6 p

mellemrunde, gr F

1. LTU 10 p - 2. SLO 9 p - 3. FRA 8 p

4. GER 7 p - 5. ITA 6 p - 6. TUR 5 p

kvartfinaler

ESP - GER 83 - 55

GRE - SLO 63 - 62

RUS - FRA 75 - 71

LTU - CRO 74 - 72

semifinaler

5/8 GER - SLO 69 - 65

5/8 CRO - FRA 86 - 69

1/4 ESP - GRE 82 - 77

1/4 RUS - LTU 86 - 74

finaler

7/8 SLO - FRA 88 - 74

5/6 GER - CRO 80 - 71

3/4 LTU - GRE 78 - 69

1/2 RUS - ESP 60 - 59

Rusland og Litauen til OL.

Grækenland, Tyskland, Kroatien og Slovenien til OL-kvalifikation.


C5) Oceanien

Oceanien M 2007

20. - 24. aug 2007 (AUS)

AUS - NZL

79 - 67

93 - 67

58 - 67

Australien til OL.

New Zealand til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 hold fordelt på kontinenter: 

Afrika 2, Amerika 3, Asien 2, Europa 4, Oceanien 1.


Olympisk kvalifikationsturnering

14. - 20. jul 2008 (GRE)

gruppe A

1. GRE 4 p

2. BRA 3 p

3. LIB 2 p

gruppe B

1. GER 4 p

2. NZL 3 p

3. CPV 2 p

gruppe C

1. SLO 4 p

2. CAN 3 p

3. KOR 2 p

gruppe D

1. CRO 4 p

2. PUR 3 p

3. CMR 2 p

kvartfinaler

CRO - CAN 83 - 62

PUR - SLO 81 - 70

GER - BRA 78 - 65

GRE - NZL 75 - 48

semifinaler

CRO - GER 76 - 70

GRE - PUR 88 - 63

kamp om 3. pladsen

GER - PUR 96 - 82

Kroatien, Grækenland og Tyskland til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2006

C1) 1 hold - Afrika

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Europa

C5) 1 hold - Oceanien

D) 5 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

CHN

Kina til OL.


B) VM 2006

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: BRA

1 hold OL 2004: USA

5 hold EM 2005: CZE, RUS, ESP, LTU, FRA

3 hold Amerika M 2005: CUB, CAN, ARG

3 hold Asien M 2005: CHN, KOR, TPE

2 hold Afrika M 2005: NGR, SEN

1 hold Oceanien M 2005: AUS


VM 2006 

12. - 23. sep 2006 (BRA)

gruppe A

1. ARG 5 p - 2. BRA 5 p - 3. ESP 5 p

4. KOR 3 p

gruppe B

1. AUS 6 p - 2. LTU 5 p - 3. CAN 4 p

4. SEN 3 p

gruppe C

1. USA 6 p - 2. RUS 5 p - 3. CHN 4 p

4. NGR 3 p

gruppe D

1. CZE 5 p - 2. FRA 5 p - 3. CUB 5 p

4. TPE 3 p

mellemrunde, gr E

1. AUS 12 p - 2. ESP 10 p - 3. BRA 10 p

4. LTU 9 p - 5. ARG 9 p - 5. CAN 7 p 

mellemrunde, gr F

1. USA 12 p - 2. CZE 10 p - 3. RUS 9 p

4. FRA 9 p - 5. CHN 9 p - 6. CUB 8 p

kvartfinaler

AUS - FRA 79 - 66

BRA - CZE 75 - 51

RUS - ESP 60 - 56

USA - LTU 90 - 56

semifinaler

AUS - BRA 88 - 76

RUS - USA 75 - 68

finale

AUS - RUS 91 - 74

Australien til OL.


C1) Afrika

Afrika M 2007 - kvalifikation

direkte kvalificeret (5 hold)

SEN (vært)

NGR, MOZ, COD, MLI (Afrika M 2005)


kvalifikation - zone 1 (1 hold)

TUN uden kamp


kvalifikation - zone 2 (1 hold)

CPV uden kamp


kvalifikation - zone 3 (1 hold)

25. feb og 1. mar 2007 (CIV)

CIV - TOG

87 - 33

79 - 33


kvalifikation - zone 4 (1 hold)

CMR uden kamp


kvalifikation - zone 5 (1 hold)

4. - 9. feb 2007 (RWA)

1. KEN 8 p - 2. BDI 5 p - 3. RWA 5 p


kvalifikation - zone 6 (1 hold)

27. feb - 3. mar 2007 (ZIM)

1. MOZ 8 p - 2. ANG 7 p

3. ZIM 6 p - 4. RSA 5 p - 5. ZAM 4 p


kvalifikation - zone 7

MAD uden kamp


Afrika M 2007

20. - 30. sep (SEN)

gruppe A

1. SEN 10 p - 2. MLI 9 p - 3. MOZ 8 p

4. CIV 7 p - 5. TUN 6 p - 6. MAD 5 p

gruppe B

1. ANG 9 p - 2. NGR 9 p - 3. CMR 8 p

4. COD 8 p - 5. KEN 6 p - 6. CPV 5 p

kvartfinaler

SEN - COD 76 - 49

MOZ - NGR 69 - 61

ANG - CIV 44 - 42

MLI - CMR 72 - 41

semifinaler

SEN - MOZ 63 - 48

MLI - ANG 69 - 60

finaler

3/4 ANG - MOZ 73 - 58

1/2 MLI - SEN 65 - 58

Mali til OL.

Senegal og Angola til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Amerika M 2007

Nordamerika (2 hold)

CAN, USA (uden kamp)


Centrobasket 2006 (3 hold)

25. - 29. jun 2006 (MEX)

1. CUB - 2. MEX - 3. JAM - 4. PUR

5. BAR - 6. ISV - 7. CRC - 8. ESA


Sydamerika M 2006 (3 hold)

1. - 5. aug 2006 (PAR)

1. BRA - 2. ARG - 3. COL - 4. CHI (vært)

5. PAR - 6. VEN - 7. PER - 8. BOL


Amerika M 2007

26. - 30. sep 2007 (CHI)

gruppe A

1. BRA 6 p - 2. ARG 5 p

3. CHI 4 p - 4. MEX 3 p

gruppe B

1. USA 6 p - 2. CUB 5 p

3. CAN 4 p - 3. JAM 3 p

semifinaler

USA - ARG 104 - 53

CUB - BRA 69 - 67

finaler

3/4 BRA - ARG 73 - 41

1/2 USA - CUB 101 - 71

USA til OL.

Cuba, Brasilien og Argentina til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Asien M 2005 / Level II (6. - 13. pladsen)

19. - 26. jun 2005 (CHN)

gruppe A

1. MAS 6 p - 2. HKG 5 p

3. SIN 4 p - 4. SRI 3 p

gruppe B

1. PRK 6 p - 2. KAZ 5 p

3. IND 4 p - 4. PHI 3 p

semifinaler

PRK - HKG 90 - 42

KAZ - MAS 67 - 64

finaler

8/9 MAS - HKG 86 - 65

6/7 PRK - KAZ 84 - 79

Nordkorea rykkede op i level I 2007.

Der var ingen nedrykning fra level I 2005, da den blev udvidet fra fem til seks hold.


Asien M 2007 / level I (1. - 6. pladsen)

3. - 10. jun 2007 (KOR)

Nordkorea trak sig - ledig plads blev overtaget af Malaysia.

level I

1. KOR 10 p - 2. JPN 9 p - 3. CHN 8 p

4. TPE 7 p - 5. THA 6 p - 6. MAS 5 p

semifinaler

KOR - TPE 80 - 70

CHN - JPN 74 - 62

finaler

3/4 JPN - TPE 73 - 70

1/2 KOR - CHN 79 - 73

Sydkorea til OL.

Japan og Taiwan til OL-kvalifikation.


C4) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2007

ITA (vært)

CZE, RUS, ESP, LTU, FRA (kval VM 2006)


EM 2007 - 1. kvalifikationsrunde

Division B

17. sep 2004 - 23. sep 2005

3 gruppevindere fortsætter i Division A 2006.

gruppe A

1. SWE 12 p SWE

2. IRL 10 p - 3. EST 8 p - 4. LUX 6 p

gruppe B

1. SLO 11 p

2. POR 10 p - 3. NED 9 p - 4. MKD 6 p

gruppe C

1. BLR 12 p

2. BIH 9 p - 3. NOR 9 p NOR - 4. MLT 6 p


EM 2007 - 2. kvalifikationsrunde

Division A 

5. - 23. sep 2006

9 hold til EM 2007. Øvrige til ekstra EM-kvalifikation.

gruppe A

1. GRE 10 p - 2. BLR 10 p

3. HUN 10 p - 4. BUL 6 p

gruppe B

1. TUR 11 p

2. UKR 9 p - 3. SLO 8 p - 4. ISR 8 p

gruppe C

1. CRO 10 p - 2. GER 10 p

3. POL 10 p - 4. SWE 6 p SWE

gruppe D

1. SRB 7 p - 2. ROU 7 p

3. FIN 4 p FIN

gruppe E

1. LAT 7 p - 2. BEL 6 p

3. SVK 5 p


EM 2007 - ekstra kvalifikation

1. runde

29. aug - 15. sep 2007

Gruppevinderne til 2. runde.

gruppe A

1. POL 8 p

2. FIN 5 p FIN - 3. SLO 5 p

gruppe B

1. ISR 6 p

2. BUL 6 p - 3. HUN 6 p

gruppe C

1. SVK 8 p

2. UKR 5 p - 3. SWE 5 p SWE


2. runde

19. - 21. sep 2007 (ITA)

Vinderen til EM 2007.

1. ISR 3 p - 2. POL 3 p - 3. SVK 3 p


EM 2007

24. sep - 7. okt 2007 (ITA)

gruppe A

1. CZE 6 p - 2. LAT 5 p - 3. TUR 4 p

4. ISR 3 p

gruppe B

1. BEL 6 p - 2. LTU 5 p - 3. GER 4 p

4. ROU 3 p

gruppe C

1. RUS 6 p - 2. FRA 5 p - 3. ITA 4 p

4. GRE 3 p

gruppe D

1. ESP 6 p - 2. BLR 5 p - 3. SRB 4 p

4. CRO 3 p

mellemrunde, gr E

1. CZE 9 p - 2. LAT 9 p - 3. BEL 8 p

4. LTU 7 p - 5. TUR 6 p - 6. GER 6 p

mellemrunde, gr F

1. RUS 9 p - 2. ESP 9 p - 3. FRA 8 p

4. BLR 7 p - 5. ITA 6 p - 6. SRB 6 p

kvartfinaler

BLR - CZE 52 - 46

ESP - BEL 72 - 53

LAT - FRA 66 - 62

RUS - LTU 75 - 58

semifinaler

5/8 CZE - BEL 75 - 50

5/8 LTU - FRA 67 - 65

1/4 RUS - LAT 67 - 36

1/4 ESP - BLR 70 - 54

finaler

5/6 CZE - LTU 93 - 54

3/4 BLR - LAT 72 - 63

1/2 RUS - ESP 74 - 68

Rusland til OL.

Spanien, Hviderusland, Letland og Tjekkiet til OL-kvalifikation.


C5) Oceanien

Pacific Games 2007

29. aug - 7. sep 2007 (SAM)

Vinderen kvalificerer sig til Oceanien M 2007.

1. FIJ 12 p

2. ASA 11 p

3. FPO 10 p (= Tahiti)

4. PNG 9 p

5. SAM 8 p

6. NCL 7 p

7. SOL 6 p


Oceanien M 2007

26. - 29. sep 2007 (NZL)

gruppespil

1. AUS 4 p

2. NZL 3 p

3. FIJ 2 p

finale

AUS - NZL 87 - 46

New Zealand til OL.

Fiji til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 hold fordelt på kontinenter:

Afrika 2, Amerika 3, Asien 2, Europa 4, Oceanien 1.


Olympisk kvalifikationsturnering

9. - 15. jun 2008 (ESP)

gruppe A

1. LAT 4 p

2. JPN 3 p

3. SEN 2 p

gruppe B

1. CZE 4 p

2. ANG 3 p

3. ARG 2 p

gruppe C

1. BRA 4 p

2. ESP 3 p

3. FIJ 2 p

gruppe D

1. CUB 4 p

2. BLR 3 p

3. TPE 2 p

kvartfinaler

ESP - CUB 82 - 68

CZE - JPN 76 - 64

LAT - ANG 84 - 26

BLR - BRA 86 - 79

semifinaler om 5. pladsen

CUB - JPN 66 - 58

BRA - ANG 75 - 58

kamp om 5. pladsen

BRA - CUB 72 - 67

Spanien, Tjekkiet, Letland, Hviderusland og Brasilien til OL.



Basketball


siden er lavet af Morten Jensen, december 2010 - senest opdateret 26. august 2017