Således er vejen til deltagelse i baseball og softball ved OL 2020 i Tokyo.

Baseball (H)

6 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B1) 2 hold - 2019 Premier 12 (Amerika / Asien)

B2) 1 hold - Europa / Afrika

B3) 1 hold - Amerika

C) 1 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B1) Premier 12

Deltagende nationer (12)

verdensranglisten pr 17. dec 2018

1. JPN - 2. USA - 3. KOR

4. TPE - 5. CUB - 6. MEX

7. AUS - 8. NED - 9. VEN

10. CAN - 11. PUR - 12. DOM

13. PAN - 14. COL - 15. NCA

16. ITA - 17. BRA - 18. CZE

19. ISR - 20. CHN - 21. ARG


Premier 12

Bedste hold fra Amerika og bedste hold fra Asien til OL.

Øvrige amerikanske hold fortsætter i B3).

 

2. - 16. nov 2019

gruppe A (MEX)

1. MEX 3 sejre - 2. USA 2 sejre

3. DOM 1 sejr - 4. NED 0 sejre

gruppe B (TPE)

1. JPN 3 sejre - 2. TPE 2 sejre

3. VEN 1 sejr - 4. PUR 0 sejre

gruppe C (KOR)

1. KOR 3 sejre - 2. AUS 1 sejr

3. CAN 1 sejr - 4. CUB 1 sejr

superrunde (JPN)

1. JPN 4 sejre

2. KOR 3 sejre

3. MEX 3 sejre

4. USA 2 sejre

5. TPE 2 sejre

6. AUS 1 sejr

finaler (JPN)

3/4 MEX - USA 3 - 2

1/2 JPN - KOR 5 - 3

Sydkorea og Mexico til OL.


B2) Europa / Afrika

EM 2019

C-EM 2016

25. - 30. jul 2016

pulje 1 (POL)

1. POL - 2. ROU - 3. EST

4. HUN - 5. GEO

pulje 2 (SLO)

1. SRB - 2. SLO - 3. IRL

4. NOR NOR - 5. FIN FIN


B-EM 2017

24. - 29. jul 2017

pulje 1 (SRB)

1. AUT - 2. ISR - 3. SUI

4. SRB - 5. BUL - 6. GRE

pulje 2 (POL)

1. LTU - 2. RUS - 3. SVK

4. BLR - 5. POL - 6. UKR


playoff (1. kvalifikation)

29. - 30. jun 2018 (AUT)

AUT - LTU

10 - 0

25 - 3


C-EM 2018

23. - 28. jul 2018

pulje 1 (IRL)

1. IRL - 2. GRE - 3. FIN FIN 

4. SLO - 5. NOR NOR

pulje 2 (UKR)

1. UKR - 2. ROU - 3. GEO 

4. EST - 5. HUN 


B-EM 2019

1. - 7. jul 2019

pulje 1 (SVK)

1. LTU - 2. UKR - 3. SVK - 4. SUI

5. BLR - 6. POL - 7. FIN FIN - 8. ROU

pulje 2 (BUL)

1. ISR - 2. RUS - 3. GRE

4. SRB - 5. IRL - 6. BUL 


playoff 2019 (2. kvalifikation)

26. - 28. jul 201 (LTU)

LTU - ISR

2 - 12

0 - 15


EM-slutrunde

7. - 15. sep 2019 (GER)

5 hold til kvalifikationsturnering.

gruppe A

1. NED 4 sejre - 2. ISR 4 sejre

3. CZE 3 sejre - 4. GER 2 sejre

5. GBR 2 sejre - 6. SWE 0 sejre SWE

gruppe B

1. ITA 5 sejre - 2. ESP 4 sejre

3. FRA 3 sejre - 4. BEL 2 sejre

5. AUT 1 sejr - 6. CRO 0 sejre

kvartfinaler

NED - BEL 17 - 2

ESP - CZE 5 - 4

ISR - FRA 8 - 2

ITA - GER 7 - 5

semifinaler

5/8 CZE - BEL 5 - 4

5/8 GER - FRA 14 - 4

1/4 NED - ESP 1 - 0

1/4 ITA - ISR 7 - 6

finaler

5/6 CZE - GER 4 - 3

3/4 ESP - ISR 16 - 11

1/2 NED - ITA 5 - 1


Afrika M 2019

kvalifikation, vest

22. - 24. mar 2019 (GHA)

1. BUR - 2. NGR - 3. GHA

 

kvalifikation, øst

5. - 7. apr 2019 (KEN)

1. UGA - 2. KEN - 3. TAN

 

kvalifikation, syd

29. apr 2019 (RSA)

(RSA - ZIM) - LES trak sig


Afrika M 2019, slutrunde

1. - 5. maj 2019 (RSA)

1 hold til kvalifikationsturnering.

NGR og KEN har trukket sig.

gruppespil

1. RSA 3 - 2. UGA 2 - 3. ZIM 1 - 4. BUR 0

semifinaler

RSA - BUR 16 - 5

UGA - ZIM 21 - 5

finale

RSA - UGA 27 - 0


OL-kvalifikation for Europa og Afrika

18. - 22. sep 2019 (ITA)

1. ISR 4 sejre

2. NED 4 sejre

3. CZE 3 sejre

4. ESP 2 sejre

5. ITA 2 sejre

6. RSA 0 sejre

Israel til OL.

Holland til OL-kvalifikation


B3) Amerika

Sydamerika M 2018

14. - 21. apr 2018 (ARG)

1 nation til Panamerikanske Lege 2019.

1. ARG - 2. BRA - 3. CHI - 4. BOL


Lege for Centralamerika og Caribien 2018

kvalifikation

9. - 11. nov 2017 (DOM)

1. DOM - 2. CUW - 3. ARU - 4. ISV

 

Centralamerikanske Lege 2017

12. - 17. dec 2017 (NCA)

1. NCA - 2. PAN - 3./4. ESA, GUA - 5. HON - 6. CRC

 

Lege for Centralamerika og Caribien 2018

20. - 29. jul 2018 (COL)

2 nationer til Panamerikanske Lege 2019.

5 nationer til kvalifikation til Pan. Am. Lege 2019.

1. PUR - 2. CUB - 3. COL - 4. MEX

5. NCA - 6. VEN - 7. PAN - 8. DOM


Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

29. jan - 3. feb 2019 (BRA)

USA trak sig - erstattet af DOM.

4 nationer til Panamerikanske Lege 2019.

1. DOM - 2. COL - 3. NCA - 4. CAN

5. MEX - 6. PAN - 7. BRA - VEN trak sig


Panamerikanske Lege 2019

27. jul - 4. aug 2019 (PER)

2 nationer - der ikke deltager i Premier 12 - til OL-kvalifikation for Amerika

gruppe A

1. PUR 3 sejre - 2. NCA 2 sejre

3. DOM 1 sejr - 4. PER 0 sejre

gruppe B

1. CAN 3 sejre - 2. COL 2 sejre

3. CUB 1 sejr - 4. ARG 0 sejre

superrunde

1. PUR 3 sejre - 2. CAN 2 sejre

3. COL 1 sejr - 4. NCA 0 sejre

finaler

3/4 NCA - COL 6 - 0 

1/2 PUR - CAN 6 - 1


OL-kvalifikation for Amerika

22. - 26. mar 2020 (USA)

(USA, DOM, VEN, CAN, PUR, CUB, COL, NCA)

1 hold til OL.

2 hold til OL-kvalifikation


C) OL-kvalifikation

Østasien Cup 2018

24. - 28. jun 2018 (HKG)

1 nation til Asien M 2019.

1. PHI - 2. THA - 3. HKG - 4. INA - 5. SGP


Vestasien Cup 2019

15. - 20. jul 2019 (SRI)

2 nationer til Asien M 2019.

1. SRI - 2. PAK - 3. IND - 4. IRI - 5. BAN - 6. NEP


Asien M 2019

14. - 20. okt 2019 (TPE)

2 nationer til OL-kvalifikation.

gruppe A

1. JPN 3 sejre - 2. TPE 2 sejre

3. HKG 1 sejr - 4. SRI 0 sejre

gruppe B

1. CHN 2 sejre - 2. KOR 2 sejre

3. PHI 2 sejre - 4. PAK 0 sejre

superrunde

1. JPN 5 p - 2. TPE 4 p

3. CHN 2 p - 4. KOR 2 p

finaler

3/4 CHN - KOR 8 - 6

1/2 TPE - JPN 5 - 4

Taiwan og Kina til OL-kvalifikation.


Oceanien

2019/2020

1 nation til OL-kvalifikation.


OL-kvalifikation

1. - 5. apr 2020 (TPE)

(NED, TPE, CHN, xxx, xxx, xxx)

1 hold til OL.


Softball (D)

6 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2018

C1) 1 hold - Europa / Afrika

C2) 2 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien / Oceanien


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2018

Deltagende nationer (16)

1 hold vært: JPN

2 hold Oceanien: AUS, NZL

3 hold EM 2017: NED, ITA, GBR

5 hold Amerika M 2017: USA, MEX, CAN, VEN, PUR

3 hold Asien M 2017: PHI, TPE, CHN

2 hold Afrika M 2018: BOT, RSA


VM 2018

2. - 12. aug 2018 (JPN)

gruppe A

1. USA 7 sejre

2. PUR 6 sejre

3. MEX 5 sejre

4. NED 3 sejre

5. TPE 3 sejre

6. NZL 2 sejre

7. PHI 2 sejre

8. RSA 0 sejre

gruppe B

1. JPN 7 sejre

2. AUS 5 sejre

3. CAN 5 sejre

4. ITA 4 sejre

5. CHN 4 sejre

6. GBR 2 sejre

7. VEN 1 sejr

8. BOT 0 sejre

slutspil, 1. runde

MEX - ITA 1 - 0

CAN - NED 8 - 1

USA - AUS 3 - 1

JPN - PUR 7 - 0

slutspil, 2. runde

AUS - MEX 2 - 1

CAN - PUR 10 - 4

semifinaler

USA - JPN 4 - 3

CAN - AUS 12 - 0

opsamling

JPN - CAN 3 - 0

finale

USA - JPN 7 - 6

USA til OL.


C1) Europa / Afrika

EM 2019 (6 hold)

30. jun - 6. jul 2019 (CZE/POL)

gruppe A

1. CZE 5 sejre - 2. FRA 4 sejre

3. SWE 3 sejre SWE - 4. BEL 2 sejre

5. SVK 1 sejr - 6. LTU sejre

gruppe B

1. ITA 5 sejre - 2. ESP 4 sejre

3. ISR 3 sejre - 4. AUT 2 sejre

5. UKR 1 sejr - 6. TUR 0 sejre

gruppe C

1. NED 5 sejre - 2. IRL 4 sejre

3. RUS 3 sejre - 4. POL 2 sejre

5. DEN DEN 1 sejr - 6. HUN 0 sejre

gruppe D

1. GBR 4 sejre - 2. GRE 3 sejre

3. GER 2 sejre - 4. SUI 1 sejr

5. CRO 0 sejre

mellemrunde, gr E

1. GBR 3 sejre - 2. CZE 2 sejre

3. ESP 1 sejr - 4. IRL 0 sejre

mellemrunde, gr F

1. NED 3 sejre - 2. ITA 2 sejre

3. FRA 1 sejr - 4. GRE 0 sejre


Afrika kvalifikation (2 hold)

10. - 11. maj 2019 (RSA)

1. BOT - 2. RSA - 3. UGA - 4. NGR


OL-kvalifikation for Europa og Afrika

23. - 27. jul 2019 (NED)

gruppe A

1. GBR 3 sejre

2. NED 2 sejre

3. ESP 1 sejr

4. RSA 0 sejre

gruppe B

1. ITA 3 sejre

2. CZE 2 sejre

3. FRA 1 sejr

4. BOT 0 sejre

superrunde

1. ITA 3 sejre

2. GBR 2 sejre

3. NED 1 sejr

4. CZE 0 sejre

Italien til OL.


C2) Amerika

OL-kvalifikation for Amerika

25. aug - 1. sep 2019 (CAN)

gruppe A

1. CAN 4 sejre

2. PUR 3 sejre

3. CUB 2 sejre

4. GUA 1 sejr

5. BAH 0 sejre

gruppe B

1. MEX 4 sejre

2. BRA 3 sejre

3. VEN 2 sejre

4. PER 1 sejr

5. DOM 0 sejre

superrunde

1. MEX 5 sejre

2. CAN 4 sejre

3. PUR 3 sejre

4. BRA 2 sejre

5. CUB 1 sejr

6. VEN 0 sejre

Mexico og Canada til OL.


C3) Asien / Oceanien

Asien M 2019 (6 hold)

1. - 7. maj 2019 (INA)

gruppe A

1. JPN 4 - 2. CHN 3 - 3. KOR 2

4. THA 1 - 5. IND 0

gruppe B

1. TPE 4 - 2. PHI 3 - 3. HKG 2

4. INA 1 - 5. SGP 0

kvartfinaler

JPN - INA 7 - 0

CHN - HKG 11 - 2

PHI - KOR 5 - 1

TPE - THA 15 - 0

semifinaler

5/8 INA - THA 4 - 3

5/8 KOR - HKG 11 - 0

1/4 JPN - PHI 10 - 0

1/4 CHN - TPE 4 - 2

finale

7/8 HKG - THA 13 - 3

1/2 JPN - CHN 9 - 2

 

Oceanien (2 hold)

AUS, NZL


OL-kvalifikation for Asien og Oceanien

24. - 29. sep 2019 (CHN)

gruppe A

1. CHN 3 sejre

2. PHI 2 sejre

3. NZL 1 sejr

4. KOR 0 sejre

gruppe B

1. AUS 3 sejre

2. TPE 2 sejre

3. HKG 1 sejr

4. INA 0 sejre

superrunde

1. AUS 3 sejre

2. TPE 2 sejre

3. CHN 1 sejr

4. PHI 0 sejre

Australien til OL.



softball


siden er lavet af Morten Jensen, marts 2018 - senest opdateret 2. december 2019