2014 - 2016

Beach Volleyball Continental Cup 2014 - 2016 foregik i perioden 1. juni 2014 til 1. juli 2016 og var en turnering for nationshold. Der var en turnering for både herrer og en for damer.

En nation stiller et hold beståede af to par. 

Turneringen var opdelt i fem grupper - en for hvert kontinent - og foregik i flere faser, afsluttende med en kontinental-finale. De fem kontinentale vindere kvalificerede hver et par til OL 2016.

Endvidere blev deltagerne til den afsluttende olympiske kvalifikationsturnering fundet blandt de næstbedste fra hvert kontinent.

Herrer

7 hold

A) 1 hold - Afrika

B) 1 hold - Asien / Oceanien

C) 1 hold - Europa

D) 1 hold - Nord- og Mellemamerika

E) 1 hold - Sydamerika

F) 2 hold - OL-kvalifikation


A) Afrika

Sub zonal phase

2 hold fra hver pulje til næste runde.

pulje 1 30. jan - 1. feb 2015 (TUN)

1. TUN - 2. MAR - 3. ALG

pulje 2 23. - 25. jan 2015 (SEN)

1. SEN - 2. GAM - 3. CPV

pulje 3 30. mar - 1. apr 2015 (GUI)

1. SLE - 2. GUI - 3. GBS

pulje 4 25. - 27. feb 2015 (GHA)

1. GHA - 2. CIV - 3. BUR

pulje 5 13. - 15. mar 2015 (BEN)

1. BEN - 2. NGR - 3. NIG - 4. TOG

pulje 6 og 7 11. - 13. apr 2015 (CGO)

1. CGO - 2. COD - 3. GAB - 4. CHA

pulje 8 16. - 18. feb 2015 (TAN)

1. BDI - 2. KEN - 3. TAN

pulje 9 6. - 8. mar 2015 (EGY)

1. EGY - 2. RWA - 3. UGA - 4. SUD

pulje 10 5. - 7. dec 2014 (MOZ)

1. RSA - 2. MOZ - 3. BOT - 4. SWZ - 5. LES

pulje 11 5. - 7. dec 2014 (NAM)

1. ANG - 2. ZIM - 3. NAM

pulje 12 31. jan - 1. feb 2015 (SEY)

1. MRI - 2. SEY


Zonal phase

3 hold fra hver gruppe til finalen.

gruppe A 5. - 8. nov 2015 (MAR)

1. TUN - 2. MAR - 3. SLE - 4. NGR

gruppe B 12. - 14. nov 2015 (CIV)

1. GHA - 2. GAM - 3. CIV

gruppe C 5. - 7. nov 2015 (EGY)

1. ANG - 2. RWA - 3. EGY - 4. ZIM

gruppe D 5. - 8. nov 2015 (MOZ)

1. KEN - 2. BDI - 3. MOZ - 4. MRI

 

Finale

5. - 8. maj 2016 (TUN)

gruppe A

1. TUN - 2. SLE

3. RWA - 4. GAM - 5. EGY

gruppe B

1. MAR - 2. ANG

3. GHA - 4. MOZ - 5. BDI - 6. CIV

semifinaler

TUN - ANG 2 - 1

MAR - SLE 2 - 0

finaler

3/4 ANG - SLE 2 - 0

1/2 TUN - MAR 2 - 1

Tunesien til OL.

Marokko og Angola til OL-kvalifikation.


B) Asien - Oceanien

oversiddere i 1. runde

top 3 fra hver zone i Continental Cup 2010-12

CHN, JPN, HKG (Østasien)

INA, THA, VIE (Sydøstasien)

AUS, NZL, SAM (Oceanien)

IRI, KAZ, SRI (Centralasien)

OMA, (BRN), QAT (Vestasien)


Fase 1 (Sub zonal)

top 3 til næste runde.

Østasien 7. - 9. nov 2014 (TPE)

1. TPE - 2. KOR - 3. MGL

4. MAC

Sydøstasien 10. - 11. nov 2014 (THA)

1. CAM - 2. PHI - 3. MAS

4. LAO - 5. SIN - 6. MYA

Oceanien 17. - 19. nov 2014 (AUS)

1. VAN - 2. COK - 3. ASA

4. FIJ - 5. TUV - 6. TGA

Centralasien 19. - 23. jan 2015 (MDV)

1. IND - 2. PAK - 3. MDV

4. AFG - 5./6. BAN - NEP


Fase 2

Nr 1 til finalen - nr 2 og 3 til opsamling - resten ude.

Østasien 5. - 7. aug 2015 (KOR)

1. JPN - 2. CHN - 3. TPE

4. HKG - 5. MGL - 6. KOR

Sydøstasien 2. - 5. apr 2015 (THA)

1. INA - 2. THA - 3. VIE

4. PHI - 5. CAM - 6. MAS

Oceanien 2. - 4. nov 2015 (COK)

1. NZL - 2. AUS - 3. ASA

4. COK - 5. VAN - 6. SAM

Centralasien 18. - 20. dec 2015 (IND)

1. KAZ - 2. IRI - 3. IND

4. SRI - 5. MDV - 6. PAK

Vestasien 5. jan 2016 (QAT)

1. QAT - 2. OMA


Fase 3 - opsamling

Nr 1-2 til finalen.

opsamling 12. - 14. maj 2016 (THA)

1. IRI - 2. CHN

3. OMA - 4. THA - 5./6. COK - TPE


Finale

24. - 26. jun 2016 (AUS)

kvartfinaler

AUS - INA 2 - 0

CHN - NZL 2 - 1

KAZ - JPN 2 - 0

QAT - IRI 2 - 0

semifinaler

CHN - AUS 2 - 0

QAT - KAZ 2 - 0

finaler

3/4 KAZ - AUS 2 - 1

1/2 QAT - CHN 2 - 0

Qatar til OL.

Kina og Kasakstan til OL-kvalifikation


C) Europa

oversiddere i 1. og 2. runde

top 8 på nationsranglisten pr 31. dec 2013

NED, POL, ITA, GER, LAT, ESP, AUT, RUS


1. runde

2 hold fra hver gruppe til 3. runde - resten til 2. runde.

gruppe A 28. - 29. jun 2014 (POR)

1. FRA - 2. POR

3. HUN - 4. ISL ISL

gruppe B 14. - 15. jun 2014 (SLO)

1. NOR NOR - 2. BEL

3./4. SCO - 3./4. SLO - 5. NIR

gruppe C 28. - 29. jun 2014 (CRO)

1. CZE - 2. DEN DEN

3. CRO - 4. LUX

gruppe D 21. - 22. jun 2014 (ENG)

1. ENG - 2. SUI

3. IRL - 4. SVK

gruppe E 21. - 22. jun 2014 (GRE)

1. GRE - 2. BLR

3. SMR - 4. ROU

gruppe F 28. - 29. jun 2014 (LTU)

1. EST - 2. CYP

3./4. LTU - 3./4. BIH - 5. MDA

gruppe G 21. - 22. jun 2014 (BUL)

1. FIN FIN - 2. SRB

3. BUL - 4. ALB

gruppe H 21. - 22. jun 2014 (AZE)

1. UKR - 2. ISR

3. TUR - 4. AZE


2. runde (opsamling)

2 hold fra hver gruppe til 3. runde - resten ude.

gruppe A 20. - 21. sep 2014 (DEN)

1. SLO - 2. CRO

3./4. HUN - LUX - 5. ISL ISL

gruppe B 20. - 21. sep 2014 (SCO)

1. SCO - 2. SVK

3. IRL - 4. NIR

gruppe C 20. - 21. sep 2014 (MLT)

1. ISR - 2. ROU

3./4. SMR - BIH - 5. MDA

gruppe D 31. aug - 1. sep 2014 (SRB)

1. AZE - 2. LTU

3. BUL - 4. ALB


3. runde

gruppevinderne til finalen,

nr 2 og 3 til 4. runde, nr 4 ude.

gruppe A 2. - 3. maj 2015 (AUT)

1. CZE - 2. AUT - 3. AZE

4. POR

gruppe B 30. apr - 1. maj 2015 (AUT)

1. NOR NOR - 2. RUS - 3. UKR

4. SCO

gruppe C 9. - 10. maj 2015 (ESP)

1. ESP - 2. SUI - 3. BEL

4. SLO

gruppe D 9. - 10. maj 2015 (FRA)

1. ITA - 2. FRA - 3. SVK

4. DEN DEN

gruppe E 2. - 3. maj 2015 (GRE)

1. GER - 2. GRE - 3. BLR

4. ROU

gruppe F 2. - 3. maj 2015 (LTU)

1. POL - 2. EST - 3. LTU

4. SRB

gruppe G 9. - 10. maj 2015 (CYP)

1. NED - 2. ISR - 3. FIN FIN

4. CYP

gruppe H 2. - 3. maj 2015 (TUR)

1. TUR - 2. LAT - 3. ENG

4. CRO


4. runde (opsamling)

8 hold til finalen.

AZE har trukket sig - erstattet af POR.

gruppe A 5. - 6. sep 2015 (LTU)

1. FRA - 2. AUT

3. FIN FIN - 4. LTU

gruppe B 4. - 5. sep 2015 (RUS)

1. LAT - 2. RUS

3. SVK - 4. BLR

gruppe C 5. - 6. sep 2015 (GRE)

1. GRE - 2. SUI

3. UKR - 4. ENG

gruppe D 11. - 12. sep 2015 (ISR)

1. BEL - 2. EST

3. ISR - 4. POR


Finale

23. - 26. jun 2016 (NOR)

ITA, NED og POL deltog ikke, da de allerede havde to par kvalificeret til OL. De blev erstattet af FIN, ISR og UKR.

1/8-finaler

NOR NOR - FIN FIN 2 - 0

BEL - GRE 2 - 1

SUI - CZE 2 - 1

ESP - EST 2 - 0

TUR - ISR 2 - 1

AUT - LAT 2 - 1

RUS - FRA 2 - 0

UKR - GER 2 - 1

kvartfinaler

BEL - NOR NOR 2 - 1

ESP - SUI 2 - 1

AUT - TUR 2 - 0

RUS - UKR 2 - 0

semifinaler

BEL - ESP 2 - 1

AUT - RUS 2 - 1

finaler

3/4 RUS - ESP 2 - 0

1/2 AUT - BEL 2 - 1

Østrig til OL.

Belgien og Rusland til OL-kvalifikation.


D) Nord- og Mellemamerika

oversiddere i 1. og 2. runde

CAN, CUB, DOM, MEX, PUR, USA


1. runde (zonal phase)

AFECAVOL13. - 15. feb 2015 (NCA)

4 hold til 2. runde

1. GUA - 2. CRC - 3. NCA - 4. ESA

5./6. HON - PAN - 7. BIZ

ECVA 24 - 26. apr 2015 (ANT)

6 hold til 2. runde

1. LCA - 2. ANT - 3. SKN

4. DMA - 5. VIN - 6. Sint Maarten

7. GRN - 8. Saint Martin - 9. IVB

10. AIA - 11. BER

CAZOVA 8. - 10. maj 2015 (TTO)

6 hold til 2. runde

1. TTO - 2. JAM - 3. CUW

4. ISV - 5. BAR - 6. SUR

7. GDP - 8. CAY - 9. ARU - 10. HAI

11. BAH - 12. Bonaire - 13. MTQ - 14. TCA


2. runde (interzonal phase)

ECVA-CAZOVA

22. - 24. jan 2016 (ANT)

8 hold til ECVA-CAZOVA-AFECAVOL

1. ISV - 2. TTO - 3. JAM - 4. CUW

5. LCA - 6. BAR - 7. SKN - 8. SUR

9./12. ANT, DMA, VIN, Sint Maarten 

ECVA-CAZOVA-AFECAVOL

27. - 29. maj 2016 (LCA)

6 hold til finalen

1. CRC - 2. GUA - 3. NCA

4. ISV - 5. ESA - 6. TTO

7. LCA - 8. SUR

9./12. BAR - CUW - JAM - SKN


Finale

23. - 26. jun 2016 (MEX)

USA deltog ikke, da de allerede havde to par kvalificeret til OL.

De blev erstattet af LCA.

DOM trak sig - blev erstattet af SUR.

1. runde

ISV - ESA 3 - 1

LCA - GUA 3 - 2

CRC - SUR 3 - 0

TTO - NCA 3 - 2

kvartfinaler

CAN - ISV 3 - 0

PUR - CRC 3 - 0

CUB - LCA 3 - 0

MEX - TTO 3 - 0

semifinaler

CAN - PUR 3 - 0

CUB - MEX 3 - 0

finaler

3/4 MEX - PUR 3 - 2

1/2 CUB - CAN 3 - 1

Cuba til OL.

Canada og Mexico til OL-kvalifikation.


E) Sydamerika

1. runde

vinderne til finalen - resten til opsamling

gruppe A 31. okt - 2. nov 2014 (BRA)

1. BRA - 2. Fransk Guyana - 3. GUY

gruppe B 6. - 7. dec 2014 (VEN)

1. VEN - 2. COL - 3. ECU

gruppe C 4. - 6. dec 2014 (BOL)

1. CHI - 2. BOL - 3. PER

gruppe D 21. - 23. nov 2014 (ARG)

1. ARG - 2. URU - 3. PAR


Opsamling

gruppe E 31. jul - 2. aug 2015 (ECU)

1 hold til gruppe F

1. PER - 2. ECU - 3. PAR - 4. GUY

gruppe F 11. - 13. dec 2015 (BOL)

2 hold til finalen

1. COL - 2. URU

3. Fransk Guyana - 4. PER - 5. BOL


Finale

22. - 26. jun 2016 (CHI)

BRA deltog ikke, da de allerede havde to par kvalificeret til OL.

De blev erstattet af Fransk Guyana.

1. CHI

2. VEN

3. URU

4. ARG

5. COL

6. Fransk Guyana

Chile til OL.

Venezuela og Uruguay til OL-kvalifikation.


F) OL-kvalifikation

6. - 10. jul 2016 (RUS)

ANG har trukket sig (SLE overtog pladsen, men kom ikke til start).

gruppe A

1. CAN 8 p - 2. RUS 7 p - 3. VEN 6 p

4. KAZ 5 p - 5. MAR 4 p

gruppe B

1. BEL 6 p - 2. CHN 5 p - 3. MEX 4 p

4. URU 3 p

kvartfinaler

RUS - MEX 2 - 0

VEN - CHN 2 - 0

semifinaler

CAN - VEN 2 - 1

RUS - BEL 2 - 0

Canada og Rusland til OL.


Damer

7 hold

A) 1 hold - Afrika

B) 1 hold - Asien / Oceanien

C) 1 hold - Europa

D) 1 hold - Nord- og Mellemamerika

E) 1 hold - Sydamerika

F) 2 hold - OL-kvalifikation


A) Afrika

Sub zonal phase

2 hold fra hver pulje til næste runde.

pulje 1 30. jan - 1. feb 2015 (TUN)

1. MAR - 2. ALG - 3. TUN

pulje 2 24. jan 2015 (SEN)

1. GAM - 2. SEN

pulje 3 30. mar - 1. apr 2015 (GUI)

1. GUI - 2. SLE - 3. GBS

pulje 4 25. - 27. feb 2015 (GHA)

1. GHA - 2. BUR - 3. CIV

pulje 5 13. - 15. mar 2015 (BEN)

1. NGR - 2. NIG - 3. TOG - 4. BEN

pulje 6

ikke afviklet

pulje 7 11. - 12. apr 2015 (CGO)

1. COD - 2. CGO - 3. GAB

pulje 8 16. - 18. feb 2015 (TAN)

1. KEN - 2. BDI - 3. TAN

pulje 9 6. - 8. mar 2015 (EGY)

1. RWA - 2. EGY - 3. UGA

pulje 10 5. - 7. dec 2014 (MOZ)

1. RSA - 2. MOZ - 3. SWZ - 4. LES

pulje 11 5. - 7. dec 2014 (NAM)

1. ANG - 2. NAM - 3. ZIM

pulje 12 31. jan - 1. feb 2015 (SEY)

1. MRI - 2. SEY


Zonal phase

3 hold fra hver gruppe til finalen.

gruppe A 6. - 7. nov 2015 (MAR)

1. MAR - 2. NGR - 3. SLE

gruppe B 12. - 14. nov 2015 (CIV)

1. GAM - 2. GHA - 3. BUR

gruppe C 5. - 7. nov 2015 (EGY)

1. EGY - 2. RWA - 3. NAM - 4. ANG

gruppe D 5. - 8. nov 2015 (MOZ)

1. KEN - 2. MOZ - 3. MRI - 4. BDI 

 

Finale

14. - 17. apr 2016 (NGR)

gruppe A

1. NGR - 2. MRI

3. SLE - 4. GAM - 5. GHA

gruppe B

1. RWA - 2. EGY

3. MAR - 4. NAM - 5. MOZ

semifinaler

EGY - NGR 2 - 1

RWA - MRI 2 - 0

finaler

3/4 NGR - MRI 2 - 0

1/2 EGY - RWA 2 - 1

Egypten til OL

Rwanda og Nigeria til OL-kvalifikation


B) Asien - Oceanien

oversiddere i 1. runde

top 3 fra hver zone i Continental Cup 2010-12

CHN, JPN, TPE (Østasien)

THA, VIE, INA (Sydøstasien)

AUS, VAN, NZL (Oceanien)

KAZ, SRI, IND (Centralasien)


Fase 1 (Sub zonal)

top 3 til næste runde.

Østasien 7. - 9. nov 2014 (TPE)

1. HKG - 2. KOR - 3. MGL

4. MAC

Sydøstasien 10. - 11. nov 2014 (THA)

1. MAS - 2. PHI - 3. SIN

4. MYA

Oceanien 17. - 19. nov 2014 (AUS)

1. GUM - 2. FIJ - 3. TUV

4. TGA

Centralasien 22. jan 2015 (MDV)

1. NEP - 2. MDV


Fase 2

Nr 1 til finalen - nr 2 og 3 til opsamling - resten ude.

Østasien 5. - 7. aug 2015 (KOR)

1. CHN - 2. JPN - 3. TPE

4. HKG - 5. MGL - 6. KOR

Sydøstasien 2. - 5. apr 2015 (THA)

1. THA - 2. INA - 3. VIE

4. MAS - 5. SIN - 6. PHI

Oceanien 2. - 4. nov 2015 (COK)

1. AUS - 2. VAN - 3. NZL

4. FIJ - 5. GUM - 6. TUV

Centralasien 18. - 20. dec 2015 (IND)

1. KAZ - 2. SRI - 3. IND

4. NEP - 5. MDV


Fase 3 - opsamling

Nr 1-3 til finalen.

opsamling 12. - 14. maj 2016 (THA)

1. JPN - 2. INA - 3. TPE

4. NZL - 5. SRI


Finale

24. - 26. jun 2016 (AUS)

kvartfinaler

AUS - TPE 2 - 0

JPN - THA 2 - 1

VAN - KAZ 2 - 0

CHN - INA 2 - 0

semifinaler

AUS - JPN 2 - 1

VAN - CHN 2 - 1

finaler

3/4 CHN - JPN 2 - 0

1/2 AUS - VAN 2 - 0

Australien til OL.

Vanuatu og Kina til OL-kvalifikation.


C) Europa

oversiddere i 1. og 2. runde

top 8 på nationsranglisten pr 31. dec 2013

GER, NED, AUT, ITA, RUS, SUI, CZE, ESP


1. runde

2 hold fra hver gruppe til 3. runde - resten til 2. runde.

gruppe A 28. - 29. jun 2014 (POR)

1. FRA - 2. POR

3. HUN - 4. ISL ISL

gruppe B 14. - 15. jun 2014 (SLO)

1. NOR NOR - 2. BEL

3./4. SLO - SCO - 5. NIR

gruppe C 28. - 29. jun 2014 (CRO)

1. POL - 2. CRO

3. DEN DEN - 4. LUX

gruppe D 21. - 22. jun 2014 (ENG)

1. SWE SWE - 2. ENG

3. SVK - 4. IRL

gruppe E 21. - 22. jun 2014 (GRE)

1. GRE - 2. BLR

3. ROU - 4. MLT

gruppe F 28. - 29. jun 2014 (LTU)

1. LTU - 2. CYP

3./4. EST - 3./4. LAT - 5. BIH

gruppe G 21. - 22. jun 2014 (BUL)

1. FIN FIN - 2. BUL

3. SRB - 4. ALB

gruppe H 21. - 22. jun 2014 (AZE)

1. UKR - 2. TUR

3. ISR - 4. AZE


2. runde (opsamling)

2 hold fra hver gruppe til 3. runde - resten ude.

gruppe A 20. - 21. sep 2014 (DEN)

1. SLO - 2. DEN DEN 

3./4. ISL ISL - HUN - 5. LUX

gruppe B 20. - 21. sep 2014 (SCO)

1. ENG - 2. SCO

3. NIR - 4. IRL

gruppe C 20. - 21. sep 2014 (MLT)

1. TUR - 2. LAT

3./4. ROU - BIH - 5. MLT

gruppe D 31. aug - 1. sep 2014 (SRB)

1. AZE - 2. SRB

3. EST - 4. ALB


3. runde

gruppevinderne til finalen,

nr 2 og 3 til 4. runde, nr 4 ude.

gruppe A 1. - 2. maj 2015 (AUT)

1. AUT - 2. SWE SWE - 3. AZE

4. POR

gruppe B 30. apr - 1. maj 2015 (AUT)

1. RUS - 2. UKR - 3. SCO

4. BUL

gruppe C 9. - 10. maj 2015 (ESP)

1. ESP - 2. NOR NOR - 3. SLO

4. CRO

gruppe D 9. - 10. maj 2015 (FRA)

1. ITA - 2. FRA - 3. ISR

4. DEN DEN

gruppe E 2. - 3. maj 2015 (GRE)

1. GER - 2. GRE - 3. ENG

4. BLR

gruppe F 2. - 3. maj 2015 (LTU)

1. CZE - 2. LTU - 3. SVK

4. SRB

gruppe G 9. - 10. maj 2015 (CYP)

1. NED  - 2. FIN FIN - 3. LAT

4. CYP

gruppe H 2. - 3. maj 2015 (TUR)

1. SUI - 2. POL - 3. BEL

4. TUR


4. runde (opsamling)

8 hold til finalen.

gruppe A 5. - 6. sep 2015 (LTU)

1. BEL - 2. LTU

3. UKR - 4. SLO

gruppe B 4. - 5. sep 2015 (RUS)

1. SWE SWE - 2. FRA

3. LAT - 4. ENG

gruppe C 5. - 6. sep 2015 (GRE)

1. FIN FIN - 2. GRE

3. SCO - ej start AZE

gruppe D 11. - 12. sep 2015 (ISR)

1. POL - 2. SVK

3. ISR - 4. NOR NOR


Finale

22. - 25. jun 2016 (NOR)

GER og SUI deltog ikke, da de allerede havde to par kvalificeret til OL. De blev erstattet af NOR og UKR.

1/8-finaler

UKR - NOR NOR 2 - 0

SWE SWE - FIN FIN 2 - 1

AUT - GRE 2 - 0

FRA - RUS 2 - 1

CZE - SVK 2 - 1

ESP - BEL 2 - 0

ITA - POL 2 - 1

NED - LTU 2 - 0

kvartfinaler

UKR - SWE SWE 2 - 1

AUT - FRA 2 - 0

CZE - ESP 2 - 1

NED - ITA 2 - 0

semifinaler

UKR - AUT 2 - 1

NED - CZE 2 - 0

finaler

3/4 CZE - AUT 2 - 0

1/2 NED - UKR 2 - 1

Holland til OL.

Ukraine, Tjekkiet og Østrig til OL-kvalifikation.


D) Nord- og Mellemamerika

oversiddere i 1. og 2. runde

CAN, CUB, DOM, MEX, PUR, USA


1. runde (zonal phase)

AFECAVOL13. - 15. feb 2015 (NCA)

4 hold til 2. runde

1. CRC - 2. GUA - 3. NCA - 4. ESA

5./6. HON - BIZ - 7. PAN

ECVA 1. - 3. maj 2015 (ANT)

6 hold til 2. runde

1. LCA - 2. ANT - 3. Saint Martin

4. SKN - 5. VIN - 6. GRN

7. BER - 8. VIN - 9. IVB

10. Sint Maarten - 11. AIA

CAZOVA 1. - 3. maj 2015 (JAM)

6 hold til 2. runde

1. JAM - 2. CAY - 3. TTO

4. BAR - 5. SUR - 6. ISV

7. HAI - 8. GDP - 9. CUW

10. BAH - 11. MTQ - 12. ARU


2. runde (interzonal phase)

ECVA-CAZOVA

29. - 31. jan 2016 (JAM)

8 hold til ECVA-CAZOVA-AFECAVOL

1. TTO - 2. BAR - 3. JAM- 4. Saint Martin 

5. SUR - 6. CAY - 7. ISV - 8. LCA

9. SKN - 10. ANT - 11. GRN - 12. DMA

ECVA-CAZOVA-AFECAVOL

13. - 15. maj 2016 (ESA)

6 hold til finalen

1. CRC - 2. GUA - 3. NCA

4. JAM - 5. ESA - 6. BAR

7. TTO - 8. CAY - 9. SUR

10. LCA - 11. ISV - 12. Saint Martin


Finale

23. - 26 jun 2016 (MEX)

USA og CAN deltog ikke, da de allerede havde to par kvalificeret til OL. De blev erstattet af TRI og CAY.

DOM og PUR trak sig - blev erstattet af SUR og LCA.

1. runde

BAR - TTO 3 - 2

JAM - SUR 3 - 1

NCA - LCA 3 - 0

CAY - ESA 3 - 2

kvartfinaler

MEX - BAR 3 - 0

GUA - NCA 3 - 0

CRC - JAM 3 - 0

CUB - CAY 3 - 0

semifinaler

MEX - GUA 3 - 0

CRC - CUB 3 - 2

finaler

3/4 CUB - GUA 3 - 0

1/2 CRC - MEX 3 - 1

Costa Rica til OL.

Mexico og Cuba til OL-kvalifikation.


E) Sydamerika

1. runde

vinderne til finalen - resten til opsamling

gruppe A 31. okt - 2. nov 2014 (BRA)

1. BRA - 2. GUY - 3. Fransk Guyana

gruppe B 6. - 7. dec 2014 (VEN)

1. VEN - 2. COL - 3. ECU

gruppe C 4. - 6. dec 2014 (BOL)

1. CHI - 2. BOL - 3. PER

gruppe D 21. - 23. nov 2014 (ARG)

1. ARG - 2. URU - 3. PAR


Opsamling

gruppe E 14. - 16. aug 2015 (PAR)

1 hold til gruppe F

1. PAR - 2. ECU - 3. PER - 4. Fransk Guyana

gruppe F 4. - 6. dec 2015 (URU)

2 hold til finalen

1. URU - 2. COL

3. PAR - 4. BOL - 5. GUY


Finale

22. - 26. jun 2016 (ARG)

BRA deltog ikke, da de allerede havde to par kvalificeret til OL.

De blev erstattet af PAR.

1. VEN

2. PAR

3. COL

4. URU

5. ARG

6. CHI

Venezuela til OL.

Paraguay og Colombia til OL-kvalifikation.


F) OL-kvalifikation

6. - 10. jul 2016 (RUS)

CUB, NGR og RWA har trukket sig.

RUS deltager som værtsnation.

gruppe A

1. CHN 8 p - 2. RUS 7 p - 3. CZE 6 p

4. MEX 5 p - 5. PAR 4 p

gruppe B

1. AUT 6 p - 2. VAN 5 p - 3. UKR 4 p

4. COL 3 p

kvartfinaler

CZE - VAN 2 - 1

RUS - UKR 2 - 0

semifinaler

CZE - CHN 2 - 1

RUS - AUT 2 - 1

Tjekkiet og Rusland til OL. 


siden er lavet af Morten Jensen, marts 2014 - senest opdateret 21. februar 2017