Således var vejen til deltagelse i håndbold ved OL 1992 i Barcelona.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 8 hold - VM 1990

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika


A) Værtsnationen

ESP

Spanien til OL.


B) VM 1990

Direkte kvalificeret til VM 1990 (1 hold)

TCH (værtsnation)


VM-kvalifikation I (6 hold)

OL 1988, 20. sep - 1. okt (KOR)

1. URS - 2. KOR - 3. YUG - 4. HUN

5. SWE SWE - 6. TCH - 7. GDR - 8. ISL ISL

9. ESP - 10. ALG - 11. JPN - 12. USA


VM-kvalifikation II (6 hold)

C-VM 1988, 6. - 14. feb (POR)

tre hold til B-VM 1989.

1. NED - 2. ISR - 3. AUT

4. ITA - 5. POR - 6. BEL

7. TUR - 8. LUX - 9. GBR


B-VM 1989, 15. - 26. feb (FRA)

1. ISL ISL - 2. POL - 3. ROU - 4. ESP

5. FRA - 6. SUI - 7. DEN DEN - 8. FRG

9. CUB - 10. BUL - 11. NED - 12. ISR

13. NOR NOR - 14. AUT - 15. EGY - 16. KUW


VM-kvalifikation Amerika (1 hold)

Amerika M 1989, 24. - 30. okt (CUB)

1. CUB 10 p - 2. BRA 8 p - 3. USA 6 p

4. CAN 4 p - 5. MEX 2 p - 6. PUR 0 p


VM-kvalifikation Asien (1 hold)

Asien M 1989, 18. aug - 1. sep (CHN)

1. KOR - 2. JPN - 3. KUW

4. CHN - 5. KSA - 6. QAT

7. TPE - 8. IRI - 9. HKG


VM-kvalifikation Afrika (1 hold)

Afrika M 1989, (ALG)

1. ALG - 2. EGY - 3. TUN

4. CGO - 5. MAR - 6. CIV - 7. ANG


VM 1990

28. feb - 10. mar 1990 (TCH)

gruppe A

1. SWE 6 p SWE - 2. HUN 4 p

3. FRA 2 p - 4. ALG 0 p

gruppe B

1. ROU 6 p - 2. KOR 2 p

3. TCH 2 p - 4. SUI 2 p

gruppe C

1. ESP 6 p - 2. YUG 4 p

3. ISL 2 p ISL- 4. CUB 0 p

gruppe D

1. URS 6 p - 2. GDR 4 p

3. POL 2 p - 4. JPN 0 p

mellemrunde, gr 1

1. SWE 8 p SWE - 2. ROU 8 p - 3. HUN 7 p

4. TCH 4 p - 5. FRA 3 p - 6. KOR 0 p

mellemrunde, gr 2

1. URS 10 p - 2. YUG 6 p - 3. ESP 6 p

4. GDR 4 p - 5. ISL 2 p ISL - 6. POL 2 p

finaler

9/10 FRA - ISL ISL 29 - 23

7/8 TCH - GDR 17 - 16

5/6 ESP - HUN 23 - 19

3/4 ROU - YUG 27 - 21

1/2 SWE SWE - URS 27 - 23

Sverige, Sovjetunionen, Rumænien, Jugoslavien, Ungarn, Tjekkoslovakiet, DDR og Frankrig til OL.


Jugoslavien blev udelukket fra OL - og erstattedes af Island.

DDR (Østtyskland) blev forenet med Vesttyskland - og stillede op ved OL som Tyskland.

Sovjetunionen blev opløst - men stillede op ved OL som SNG.


C2) Amerika

Panamerikanske Lege 1991

5. - 12. aug 1991 (CUB)

gruppespil

1. CUB 8 p - 2. BRA 4 p

3. USA 4 p - 4. CAN 2 p - 5. ARG 2 p

finale

CUB - BRA 27 - 25

Cuba til OL.

Cuba trak sig senere fra OL  - og blev erstattet af Brasilien.


C3) Asien

Asien M 1991

22. aug - 1. sep 1991 (JPN)

gruppe A

1. JPN 4 p - 2. QAT 2 p - 3. PRK 0 p

gruppe B

1. KUW 4 p - 2. UAE 2 p - 3. SYR 0 p

gruppe C

1. KOR 4 p - 2. BRN 1 p - 3. IRI 1 p

gruppe D

1. CHN 4 p - 2. TPE 1 p - 3. KSA 1 p

mellemrunde, gr E

1. JPN 6 p - 2. QAT 4 p

3. BRN 2 p - 4. KUW 0 p

mellemrunde, gr F

1. KOR 6 p - 2. CHN 4 p

3. TPE 1 p - 4. UAE 1 p

semifinaler

KOR - QAT 32 - 19

JPN - CHN 26 - 18

finale

KOR - JPN 27 - 23

Sydkorea til OL.


C4) Afrika

Afrika M 1991

sep 1991 (EGY)

1. EGY

2. ALG - 3. TUN - 4. MAR

5. CIV - 6. SEN - 7. CGO

Egypten til OL.


Damer

8 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 4 hold - VM 1990

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika


A) Værtsnationen

ESP

Spanien til OL.


B) VM 1990

Direkte kvalificeret til VM 1990 (1 hold)

KOR (værtsnation)


VM-kvalifikation I (3 hold)

OL 1988, 21. - 29. sep (KOR)

1. KOR - 2. NOR NOR - 3. URS - 4. YUG

5. TCH - 6. CHN - 7. USA - 8. CIV


VM-kvalifikation II (9 hold)

C-VM 1988, 26. okt - 1. nov (FRA)

to hold til B-VM 1989.

1. SWE SWE - 2. FRA

3. ESP - 4. NED - 5. ISL ISL - 6. SUI

7. POR - 8. BEL - 9. ITA - 10. GRE


B-VM 1989, 1. - 10. dec (DEN)

1. FRG - 2. SWE SWE - 3. GDR - 4. ROU

5. AUT - 6. POL - 7. DEN DEN - 8. BUL

9. FRA - 10. TCH - 11. JPN - 12. NED

13. HUN - 14. USA - 15. BRA - 16. POR


VM-kvalifikation Amerika (1 hold)

Amerika M 1989, 14. - 16. sep (USA)

1. CAN - 2. USA - 3. BRA - 4. MEX


VM-kvalifikation Asien (1 hold)

Asien M 1989, 21. - 29. aug (CHN)

1. KOR 8 p - 2. CHN 6 p

3. JPN 4 p - 4. TPE 2 p - 5. HKG 0 p


VM-kvalifikation Afrika (1 hold)

Afrika M 1989, (ALG)

1. ANG - 2. CIV - 3. CGO

4. ALG - 5. EGY - 6. TUN


VM 1990

24. nov - 4. dec 1990 (KOR)

gruppe A

1. YUG 6 p - 2. FRG 4 p

3. POL 2 p - 4. FRA 0 p

gruppe B

1. CHN 6 p - 2. AUT 3 p

3. KOR 2 p - 4. SWE 1 p SWE

gruppe C

1. URS 6 p - 2. GDR 4 p

3. DEN 2 p DEN - 4. ANG 0 p

gruppe D

1. NOR 6 p NOR - 2. ROU 4 p

3. BUL 2 p - 4. CAN 0 p

mellemrunde, gr 1

1. YUG 8 p - 2. FRG 6 p - 3. AUT 6 p

4. CHN 6 p - 5. POL 4 p - 6. KOR 0 p

mellemrunde, gr 2

1. URS 10 p - 2. GDR 7 p - 3. NOR 6 p NOR

4. ROU 3 p - 5. DEN 2 p DEN - 6. BUL 2 p

finaler

5/6 AUT - NOR NOR 23 - 19

3/4 GDR - FRG 25 - 19

1/2 URS - YUG 24 - 22

Sovjetunionen, Jugoslavien, Tyskland og Østrig til OL.


Vesttyskland og DDR (Østtyskland) var blevet genforenet - og havde efter dette VM kun et landshold.

Jugoslavien blev udelukket fra OL - og erstattedes af Norge.

Sovjetunionen blev opløst - men stillede op ved OL som SNG.


C2) Amerika

Panamerikanske Lege 1991

5. - 12. aug 1991 (CUB)

Turnering aflyst på grund af for få tilmeldinger.


Amerika M 1991

30. sep - 6. okt 1991 (BRA)

gruppe A

1. USA 6 p - 2. BRA 4 p

3. PAR 2 p - 4. PUR 0 p

gruppe B

1. CAN 4 p - 2. ARG 2 p - URU 0 p

finalegruppe

1. USA 6 p - 2. CAN 4 p

3. BRA 2 p - 4. ARG 0 p

USA til OL.


C3) Asien

Asien M 1991

22. - 31. aug 1991 (JPN)

1. KOR 8 p

2. JPN 6 p

3. CHN 4 p

4. PRK 2 p

5. TPE 0 p

Sydkorea til OL.


C4) Afrika

Afrika M 1991

sep 1991 (EGY)

1. NGR

2. ANG - 3. CGO - 4. ALG

5. SEN - 6. CIV - 7. EGY

Nigeria til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, februar 2013 - senest opdateret 20. februar 2016