Således er vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2019

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2019

Direkte kvalificeret til VM 2019 (3 hold)

DEN DEN, GER (værter)

FRA (VM 2017)


Kvalifikation til VM 2019 - Europa (10 hold)

direkte kvalificeret

ESP (EM 2018)


kvalifikation, 1. runde

gruppevinderne til playoff

gruppe 1, 25. okt 2017 - 14. jan 2018

1. RUS 12 p - 2. SVK 6 p

3. FIN 3 p FIN - 4. LUX 3p

gruppe 2, 12. - 14. jan 2018 (LTU)

1. LTU 6 p - 2. LAT 4 p

3. GEO 1p - 4. ISR 1 p

gruppe 3, 11. - 13. jan 2018 (ITA)

1. ROU 5 p - 2. ITA 4 p

3. UKR 3 p - 4. FAE 0 p FAE

gruppe 4, 12. - 14. jan 2018 (POR)

1. POR 5 p - 2. POL 5 p

3. CYP 2 p - 4. KOS 0 p

gruppe 5, 25. okt 2017 - 14. jan 2018

1. NED 10 p - 2. BEL 7 p

3. TUR 7 p - 4. GRE 0 p

gruppe 6, 25. okt 2017 - 13. jan 2018

1. SUI 6 p - 2. BIH 4 p - 3. EST 2 p


playoff

8. - 14. jun 2018

9 kampe - 9 vindere til VM 2019

SRB - POR

28 - 21

25 - 25

LTU - ISL ISL

27 - 27

31 - 34

CZE - RUS

27 - 26

21 - 29

SLO - HUN

24 - 29

 26 - 22

BLR - AUT

28 - 28

 26 - 31

MKD - ROU

32 - 24

25 - 26

NED - SWE SWE

25 - 24

20 - 26

NOR NOR - SUI

32 - 26

30 - 33

CRO - MNE

32 - 19

31 - 32


Kvalifikation til VM 2019 - Asien/Oceanien (4 hold)

Asien M 2018

18. - 28. jan 2018 (KOR)

1. QAT - 2. BRN - 3. KOR - 4. KSA - 5. IRI

6. JPN - 7. UAE - 8. OMA - 9. CHN - 10. UZB

11. AUS - 12. IND - 13. BAN - 14. NZL


Kvalifikation til VM 2019 - Afrika (3 hold)

Afrika M 2018

17. - 27. jan 2018 (GAB)

1. TUN - 2. EGY - 3. ANG - 4. MAR - 5. GAB

6. ALG - 7. CGO - 8. COD - 9. CMR - 10. NGR


Kvalifikation til VM 2019 - Amerika (3 hold)

Centralamerikanske Lege 2017

4. - 8. dec 2017 (NCA)

1 nation til Amerika M 2018

1. GUA 8 p - 2. CRC 6 p

3. HON 4 p - 4. NCA 2 p - ESA 0 p

 

zone Sydamerika

16. - 22. feb 2018 (COL) - ikke afviklet da VEN trak sig

4 nationer til Amerika M 2018

COL, PAR, PER, URU


zone Nordamerika og Caribien

3. - 8. apr 2018 (MEX)

3 nationer til Amerika M 2018

1. CUB 9 p - 2. CAN 7 p - 3. PUR 5 p

4. MEX 5 p - 5. USA 3 p - 6. DOM 1 p


Amerika M 2018

16. - 24. jun 2018 (GRL)

1. ARG - 2. BRA - 3. CHI - 4. GRL

5. CAN - 6. URU - 7. PUR - 8. GUA

9. COL - 10. PER - 11. PAR - CUB ej start


Kvalifikation til VM 2019 - wildcard (1 hold)

JPN


VM 2019

10. - 27. jan 2019 (DEN/GER)

COR: KOR stillede på fælleshold med PRK.

gruppe A

1. FRA 9 p - 2. GER 8 p - 3. BRA 6 p

4. RUS 4 p - 5. SRB 3 p - 6. COR 0 p

gruppe B

1. CRO 10 p - 2. ESP 8 p - 3. ISL 6 p ISL

4. MKD 4 p - 5. BRN 2 p - 6. JPN 0 p

gruppe C

1. DEN 10 p DEN - 2. NOR 8 p NOR - 3. TUN 6 p

4. CHI 4 p - 5. AUT 2 p - 6. KSA 0 p

gruppe D

1. SWE 10 p SWE - 2. HUN 6 p - 3. EGY 5 p

4. QAT 4 p - 5. ARG 3 p - 6. ANG 2 p

mellemrunde, gr I

1. GER 9 p - 2. FRA 7 p

3. CRO 6 p - 4. ESP 4 p

5. BRA 4 p - 6. ISL 0 p ISL

mellemrunde, gr II

1. DEN 10 p DEN - 2. NOR 8 p NOR

3. SWE 6 p SWE - 4. EGY 3 p 

5. HUN 3 p - 6. TUN 0 p 

semifinaler

DEN DEN - FRA 38 - 30

NOR NOR - GER 31 - 25

finaler

7/8 ESP - EGY 36 - 31

5/6 SWE SWE - CRO 34 - 28

3/4 FRA - GER 26 - 25

1/2 DEN DEN - NOR NOR 31 - 22

Danmark til OL.

Norge, Frankrig, Tyskland, Sverige, Kroatien og Spanien til OL-kvalifikation.


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2020

AUT, NOR NOR, SWE SWE (værter)

ESP (EM 2018)


Kvalifikation til EM 2020

1. kvalifikationsrunde

gruppevinderne til 2. kvalifikationsrunde.

gruppe 1 13. - 15. jan 2017 (FAE)

1. GRE 4 p - 2. CYP 2 p - 3. FAE 0 p FAE

gruppe 2 2. nov 2016 - 15. jan 2017

1. EST 6 p - 2. TUR 5 p - 3. KOS 1 p

gruppe 3 2. nov 2016 - 15. jan 2017

1. ITA 6 p - 2. LUX 6 p - 3. GEO 0 p


IHF Emerging Nations Championship 2017

12. - 18. jun 2017 (BUL)

3 europæiske nationer til 2. kvalifikationsrunde.

1. FAE FAE - 2. TUR - 3. KOS - 4. CYP

5. BUL - 6. CHN - 7. LUX - 8. GEO

9. MDA - 10. AZE - 11. GBR - 12. IRL

13. MLT - 14. AND - 15. ALB - 16. ARM


2. kvalifikationsrunde

24. okt 2018 - 16. jun 2019

nr 1 og 2 - samt fire 3' er til EM

gruppe 1

(GER, POL, ISR, KOS)

gruppe 2

(CRO, SRB, SUI, BEL)

gruppe 3

(MKD, ISL ISL, TUR, GRE)

gruppe 4

(SLO, NED, LAT, EST)

gruppe 5

(BLR, CZE, BIH, FIN FIN)

gruppe 6

(FRA, POR, LTU, ROU)

gruppe 7

(HUN, RUS, SVK, ITA)

gruppe 8

(DEN DEN, MNE, UKR, FAE FAE)


EM 2020

10. - 26. jan 2020 (SWE/AUT/NOR)

24 nationer


1 hold til OL.

2 hold til OL-kvalifikation.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

direkte kvalifikation (1 hold)

PER (værtsnation)


Copa Caribe de Balonmano 2017

24. - 29. okt 2017 (COL)

4 hold til Centralam. / Caribiske Lege 2018

1. PUR - 2. CUB - 3. DOM

4. MEX - 5. COL - 6. VEN


Centralamerikanske Lege 2017

4. - 8. dec 2017 (NCA)

3 hold til Centralam. / Caribiske Lege 2018

1. GUA - 2. CRC - 3. HON - 4. NCA - 5. ESA


Sydamerikanske Lege 2018 (2 hold)

2. - 6. jun 2018 (BOL)

1. BRA - 2. ARG - 3. CHI - 4. URU

5. VEN - 6. PER - 7. BOL


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (3 hold)

27. jul - 1. aug 2018 (COL)

1. CUB - 2. PUR - 3. MEX - 4. DOM

5. COL - 6. GUA - 7. CRC - 8. HON


Nordamerika kvalifikation (1 hold)

2. og 5. sep 2018 (USA/CAN)

USA - CAN

36 - 24

27 - 27


opsamling (1 hold)

12. - 13. apr 2019 (CHI)

CHI - COL

36 - 26

40 - 23

CAN og DOM har trukket sig


Panamerikanske Lege 2019

24. jul - 3. aug 2019 (PER)

gruppe A

(USA, CUB, ARG, CHI)

gruppe B

(PER, BRA, MEX, PUR)

semifinaler

-

-

finale

-

1 hold til OL.

1 hold til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Kvalifikationsturnering

17. - 27. okt 2019 (QAT)

gruppe A

(QAT, KSA, IND, HKG)

gruppe B

(BRN, KOR, IRI, KUW)

 

1 hold til til OL.

1 hold til OL-kvalifikation.


C4) Afrika

Kvalifikation til Afrika M 2020

direkte kvalifikation

TUN (værtsnation)


Afrika M 2020

15. - 25. jan 2020 (TUN)


1 hold til til OL.

2 hold til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer i 3 kvalifikationsgrupper

6 nationer fra VM 2019

2 nationer fra EM 2020 (1. kontinent)

2 nationer fra Afrika M 2020 (2. kontinent)

1 nation fra Panam. Lege 2019 (3. kontinent)  

1 nation fra Asien kval. (4. kontinent)


De fire kontinenter (Europa, Afrika, Amerika, Asien) blev rangeret indbyrdes efter kontinentes bedste placering ved VM 2019.

 

Fordeling 

gruppe 1

VM 2019 nr 2 = NOR

VM 2019 nr 7 = ESP

Panam. Lege nr 2 =

Asien kval nr 2 =

gruppe 2

VM 2019 nr 3 = FRA

VM 2019 nr 6 = CRO

Afrika M 2020 nr 2 =

EM 2020 nr 3 =

gruppe 3

VM 2019 nr 4 = GER

VM 2019 nr 5 = SWE

EM 2020 nr 2 =

Afrika M 2020 nr 3 =

 

Fordelingen af pladserne VM nr 2 - 7 vil blive ændret, hvis EM 2020 vindes af en af følgende nationer: NOR, FRA, GER, SWE, CRO og ESP.  Tilsvarende hvis Danmark vinder EM 2020 og en af de førnævnte seks nationer bliver nr 2.

Egypten (VM nr 8) er første reserve.


OL-kvalifikation

16. - 19. apr 2020


6 hold til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2019

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) VM 2019

Direkte kvalificeret til VM 2019 (2 hold)

JPN (værtsnation)

FRA (VM 2017)


Kvalifikation til VM 2019 - Europa (12 hold)

direkte kvalificeret

NED, ROU, RUS (EM 2018)


kvalifikation, 1. runde

30. nov - 2. dec 2018

gruppevinderne - samt bedste toer - til playoff.

gruppe 1 (SVK)

1. SVK 6 p

2. UKR 4 p - 3. ISR 2 p - KOS 0 p

gruppe 2 (SUI)

1. SUI 6 p

2. LTU 2 p - 3. FAE 2 p FAE - 4. FIN 2 p FIN

gruppe 3, 23. - 25. nov 2018 (GRE)

1. BLR 6 p

2. GRE 4 p - 3. POR 2 p - 4. ITA 0 p

gruppe 4 (MKD)

1. MKD 6 p - 2. ISL 4 p ISL

3. TUR 2 p - 4. AZE 0 p


playoff

31. maj - 6. jun 2019

9 kampe - 9 vindere til VM 2019

CRO - GER

-

-

DEN DEN - SUI

-

-

SWE SWE - SVK

-

-

BLR - NOR NOR

-

 -

SRB - POL

-

 -

CZE - MNE

-

-

MKD - SLO

-

-

AUT - HUN

-

-

ESP - ISL ISL

-

-


Kvalifikation til VM 2019 - Amerika, syd (2 hold)

Syd- og Centralamerika M 2018

29. nov - 4. dec 2018 (MEX)

1. BRA 8 p - 2. ARG 6 p

3. PAR 2 p - 4. CHI 2 p - 5. URU 2 p


Kvalifikation til VM 2019 - Amerika, nord (1 hold)

Nordamerika og Caribien 2019

28. maj - 2. jun 2019 (MEX)

(CAN, CUB, DOM, GRL, MEX, PUR, USA)


Kvalifikation til VM 2019 - Asien/Oceanien (4 hold)

Asien M 2018

30. nov - 9. dec 2018 (JPN)

Top-3 - samt et hold fra Oceanien hvis i top-5 - til VM.

1. KOR - 2. JPN - 3. CHN - 4. KAZ - 5. AUS

6. IRI - 7. HKG - 8. IND - 9. SGP - 10. NZL


Kvalifikation til VM 2019 - Afrika (3 hold)

Afrika M 2018

2. - 12. dec 2018 (CGO) - se også under C4)

1. ANG - 2. SEN - 3. COD - 4. CMR - 5. CGO

6. TUN - 7. GUI - 8. ALG - 9. CIV - 10. MAR


VM 2019

30. nov - 15. dec 2019 (JPN)

24 nationer (lodtrækning 21. jun 2019)

 

1 hold til OL.

6 hold til OL-kvalifikation.


C1) Europa

EM 2018 gælder som OL-kvalifikation for Europa. Turneringen bliver afviklet før VM 2019, så hvilke nationer, der kvalificerer sig til OL og til OL-kvalifikationen fra Europa, kendes først efter VM 2019.


Direkte kvalificeret til EM 2018

FRA (værtsnation)


Kvalifikation til EM 2018

1. fase 9. - 11. jun 2017

gruppevinderne til 2. fase

gruppe A (FAE)

1. FAE 4 p FAE - 2. GRE 2 p - 3. FIN FIN 0 p

gruppe B (KOS)

1. KOS 4 p - 2. ISR 2 p - 3. GEO 0 p


2. fase 27. sep 2017 - 3. jun 2018

nr 1 og 2 - samt en 3'er til EM

gruppe 1

1. NOR 12 p NOR - 2. CRO 6 p

3. SUI 4 p - 4. UKR 2 p

gruppe 2

1. MNE 12 p - 2. POL 8 p

3. SVK 4 p - 4. ITA 0 p

gruppe 3

1. SRB 10 p - 2. SWE 10 p SWE

3. MKD 4 p - 4. FAE 0 p FAE

gruppe 4

1. ROU 10 p - 2. RUS 8 p

3. AUT 6 p - 4. POR 0 p

gruppe 5

1. DEN 12 p DEN - 2. CZE 6 p

3. SLO 5 p - 4. ISL 1 p ISL

gruppe 6

1. ESP 10 p - 2. GER 9 p

3. TUR 3 p - 4. LTU 2 p

gruppe 7

1. HUN 10 p - 2. NED 10 p

3. BLR 4 p - 4. KOS 0 p


EM 2018

29. nov - 16. dec 2018 (FRA)

gruppe A

1. SRB 4 p - 2. SWE 4 p SWE - 3. DEN 4 p DEN

4. POL 0 p

gruppe B

1. RUS 4 p - 2. FRA 4 p - 3. MKD 2 p

4. SLO 2 p

gruppe C

1. NED 6 p - 2. HUN 4 p - 3. ESP 2 p

4. CRO 0 p

gruppe D

1. ROU 6 p - 2. GER 4 p - 3. NOR 2 p NOR

4. CZE 0 p

mellemrunde, gr I

1. RUS 8 p - 2. FRA 7 p - 3. SWE 5 p SWE

4. DEN 4 p DEN - 5. MKD 4 p - 6. SRB 2 p

mellemrunde, gr II

1. NED 8 p - 2. ROU 6 p - 3. NOR 6 p NOR

4. HUN 6 p - 5. GER 4 p - 6. ESP 0 p

semifinaler

RUS - ROU 28 - 22

FRA - NED 27 - 21

finaler

5/6 NOR NOR - SWE SWE 38 - 29

3/4 NED - ROU 24 - 20

1/2 FRA - RUS 24 - 21

Frankrig til OL.

Rusland til OL-kvalifikation.

Holland også til OL-kvalifikation, hvis VM-finalen 2019 får deltagelse af mindst et europæisk hold.


C2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

direkte kvalifikation (1 hold)

PER (værtsnation)


Copa Caribe de Balonmano 2017

24. - 29. okt 2017 (COL)

4 hold til Centralam. / Caribiske Lege 2018

1. MEX - 2. PUR - 3. DOM

4. CUB - 5. VEN - 6. COL


Centralamerikanske Lege 2017

4. - 8. dec 2017 (NCA)

3 hold til Centralam. / Caribiske Lege 2018

1. GUA - 2. CRC - 3. NCA - 4. ESA


Sydamerikanske Lege 2018 (2 hold)

27. - 31. maj 2018 (BOL)

1. BRA - 2. ARG - 3. CHI

4. PAR - 5. URU - 6. PER - 7. BOL


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (3 hold)

20. - 25. jul 2018 (COL)

1. DOM - 2. PUR - 3. CUB - 4. MEX

5. GUA - 6. COL - 7. CRC - 8. NCA


Nordamerika kvalifikation (1 hold)

2. og 5. sep 2018 (USA/CAN)

USA - CAN

22 - 20

26 - 16


opsamling (1 hold)

26. - 28. mar 2019 (MEX)

1. CAN 4 p - 2. MEX 4 p

3. CHI 4 p - 4. GUA 0 p


Panamerikanske Lege 2019

24. jul - 3. aug 2019 (PER)

gruppe A

(CUB, PUR, BRA, CAN)

gruppe B

(PER, USA, DOM, ARG)

semifinaler

-

-

finaler

3/4 -

1/2 -

1 hold til OL.

1 el. 2 hold til OL-kvalifikation.


C3) Asien

Kvalifikationsturnering

21. - 29. sep 2019 (CHN)


1 hold til til OL.

1 el. 2 hold til OL-kvalifikation.


C4) Afrika

Afrika M 2018

2. - 12. dec 2018 (CGO)

4 nationer til Kvalifikationsturnering.

gruppe A

1. SEN 8 p - 2. CMR 5 p

3. TUN 4 p - 4. ALG 3 p - 5. CIV 0 p

gruppe B

1. ANG 8 p - 2. COD 5 p

3. CGO 5 p - GUI 2 p - 4. MAR 0 p

kvartfinaler

SEN - GUI 23 - 16

COD - TUN 37 - 30

CMR - CGO 22 - 21

ANG - ALG 41 - 17

semifinaler

SEN - COD 22 - 21

ANG - CMR 25 - 16

finaler

3/4 COD - CMR 33 - 22

1/2 ANG - SEN 19 - 14

 

Kvalifikationsturnering

27. - 29. sep 2019 (SEN)

(ANG, SEN, COD, CMR)

1 hold til OL.

1 el. 2 hold til OL-kvalifikation.


D) Olympisk kvalifikation

12 nationer i 3 kvalifikationsgrupper

6 nationer fra VM 2019

1-2 nationer fra EM 2018

1-2 nationer fra Panam. Lege 2019

1-2 nationer fra Asien kval.

1-2 nationer fra Afrika M 2018


De fire kontinenter (Europa, Asien, Amerika, Afrika) bliver rangeret indbyrdes efter kontinentes bedste placering ved VM 2019.


Fordeling

gruppe 1

VM 2019 nr 2 = 

VM 2019 nr 7 =

3. bedste kontinent =

4. bedste kontinent =

gruppe 2

VM 2019 nr 3 =

VM 2019 nr 6 =

2. bedste kontinent =

bedste kontinent =

gruppe 3

VM 2019 nr 4 =

VM 2019 nr 5 =

bedste kontinent =

2. bedste kontinent =


OL-kvalifikation

19. - 22. mar 2020


6 hold til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, december 2016 - senest opdateret 27. april 2019