Således var vejen til deltagelse i hockey ved OL 2000 i Sydney.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - OL 1996

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 5 hold - olympisk kvalifikation


I olympisk sammenhæng er det England (ENG) der repræsenterer Storbritannien (GBR). Skotland (SCO) og Wales (WAL) kan ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

AUS

Australien til OL.


B) OL 1996

20. jul - 2. aug 1996 (USA)

1. NED - 2. ESP - 3. AUS

Holland til OL.


D1) Afrika

Afrikanske Lege 1999

9. - 18. sep 1999 (RSA)

1. RSA 15 p

2. EGY 10 p - 3. KEN 8 p

4. ZIM 7 p - 5. GHA 3 p - 6. MAW 0 p

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Panamerikanske Lege 1999

24. jul - 4. aug 1999 (CAN)

1. CAN

2. ARG - 3. CUB

4. CHI - 5. USA - 6. TRI - 7. MEX

Canada til OL.


D3) Asien

Asiatiske Lege 1998

8. - 19. dec 1998 (THA)

1. IND

2. KOR - 3. PAK - 4. JPN

5. MAS - 6. CHN - 7. SIN

8. HKG - 9. BAN - 10. THA

- SRI trak sig

Indien til OL.


D4) Europa

EM 1999

1. - 13. sep 1999 (ITA)

1. GER

2. NED

3. ENG - 4. BEL

5. ESP - 6. WAL - 7. FRA - 8. RUS

9. POL - 10. SUI - 11. IRL - 12. ITA

Tyskland til OL.


D5) Oceanien

Oceanien M 1999

1999 (AUS)

Bedst af tre kampe.

AUS - NZL

5 - 2

6 - 0

2 - 3

Da Australien allerede er kvalificeret til OL - overgår pladsen til den olympiske kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

12 deltagende nationer findes blandt de 12 bedste nationer fra VM 1998 og VM-kvalifikation 1997, der ikke allerede er kvalificeret til OL.


VM-kvalifikation 1996 (C-VM)

29. sep - 12. okt 1996 (ITA)

Top 5 til VM-kvalifikation 1997.

1. NZL - 2. CAN - 3. POL - 4. IRL - 5. SUI

6. ITA - 7. WAL - 8. KEN - 9. CHN - 10. USA

11. SCO - 12. EGY - 13. KAZ - 14. BAN


VM-kvalifikation 1997 (B-VM)

4. - 15. mar 1997 (MAS)

Top 6 til VM 1998 sammen med nr 1-6 fra VM 1994.

1. ESP - 2. KOR - 3. NZL - 4. POL

5. CAN - 6. MAS - 7. ARG - 8. BEL

9. RSA - 10. SUI - 11. BLR - 12. IRL


VM 1998

21. maj - 1. jun 1998 (NED)

1. NED - 2. ESP - 3. GER - 4. AUS

5. PAK - 6. ENG - 7. KOR - 8. CAN

9. IND - 10. NZL - 11. MAS - 12. POL


Olympisk kvalifikationsturnering

Der er seks ledige OL-pladser.

9. - 20. mar 2000 (JPN)

gruppe A

1. KOR 15 p 

2. POL 9 p

3. JPN 7 p

4. GBR 7 p

5. NZL 4 p

6. BEL 1 p

gruppe B

1. ESP 13 p

2. PAK 10 p

3. ARG 7 p

4. MAS 7 p

5. SUI 6 p

6. BLR 0 p

semifinaler

5/8 GBR - ARG 3 - 1

5/8 MAS - JPN 2 - 1

1/4 PAK - KOR 3 - 1

1/4 ESP - POL 4 - 1

finaler

7/8 ARG - JPN 1 - 0

5/6 GBR - MAS 2 - 1

3/4 KOR - POL 2 - 1

1/2 ESP - PAK 3 - 2

Spanien, Pakistan, Sydkorea, Polen, Storbritannien og Malaysia til OL.


Sydafrika trækker sig senere fra OL-slutrunden. Pladsen overgår til nr 7 - Argentina.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 0 hold - OL 1996

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 4 hold - olympisk kvalifikation


I olympisk sammenhæng er det England (ENG) der repræsenterer Storbritannien (GBR). Skotland (SCO) og Wales (WAL) kan ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

AUS

Australien til OL.


B) OL 1996

20. jul - 1. aug 1996 (USA)

1. AUS - 2. KOR - 3. NED

Da Australien således både er OL-vært og forsvarende olympisk mester - er den ledige plads overført til den olympiske kvalifikation.


D1) Afrika

Afrikanske Lege 1999

11. - 17. sep 1999 (RSA)

1. RSA

2. ZIM - 3. KEN - 4. NAM

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Panamerikanske Lege 1999

24. jul - 4. aug 1999 (CAN)

1. ARG

2. USA - 3. CUB

4. TRI - 5 CAN - 6. CHI - 7. MEX

Argentina til OL.


D3) Asien

Asiatiske Lege 1998

8. - 18. dec 1998 (THA)

1. KOR

2. IND - 3. CHN - 4. JPN

5. UZB - 6. KAZ - 7. THA

- SRI trak sig

Sydkorea til OL.


D4) Europa

EM 1999

18. - 29. aug 1999 (GER)

1. NED

2. GER - 3. ENG - 4. RUS

5. ESP - 6. SCO - 7. UKR - 8. LTU

9. IRL - 10. FRA - 11. BEL - 12. CZE

Holland til OL.


D5) Oceanien

Oceanien M 1999

17., 20. og 21. sep 1999 (AUS)

Bedst af tre kampe.

AUS - NZL

1 - 0

2 - 0

4 - 0

Da Australien allerede er kvalificeret til OL - overgår pladsen til den olympiske kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

10 deltagende nationer findes blandt de 10 bedste nationer fra VM 1998 og VM-kvalifikation 1997, der ikke allerede er kvalificeret til OL.


VM-kvalifikation 1996 (C-VM)

16. - 27. okt 1996 (TRI)

Top 5 til VM-kvalifikation 1997.

1. NZL - 2. JPN - 3. IND - 4. SCO - 5. RSA

6. ITA - 7. BEL - 8. FRA

9. CZE - 10. CUB - 11. JAM - 12. TRI


VM-kvalifikation 1997 (B-VM)

1. - 12. aug 1997 (ZIM)

Top 6 til VM 1998 sammen med nr 1-6 fra VM 1994.

1. RSA - 2. NZL - 3. SCO - 4. IND

5. ENG - 6. CHN - 7. RUS - 8. IRL

9. ESP - 10. JPN - 11. CAN - 12. ZIM


VM 1998

20. - 31. maj 1998 (NED)

1. AUS - 2. NED - 3. GER - 4. ARG

5. KOR - 6. NZL - 7. RSA - 8. USA

9. ENG - 10. SCO - 11. CHN - 12. IND


Olympisk kvalifikationsturnering

Der er fem ledige OL-pladser.

24. mar - 2. apr 2000 (GBR)

gruppe A

1. GER 10 p

2. ESP 8 p

3. USA 5 p

4. IRL 4 p

5. IND 0 p

gruppe B

1. GBR 9 p

2. NZL 7 p

3. CHN 7 p

4. JPN 6 p

5. RUS 0 p

semifinaler

5/8 USA - JPN 2 - 0

5/8 CHN - IRL 1 - 0

1/4 NZL - GER 2 - 1

1/4 GBR - ESP 2 - 1

finaler

5/6 CHN - USA 2 - 0

3/4 GER - ESP 1 - 0

1/2 NZL - GBR 1 - 0

New Zealand, Storbritannien, Tyskland, Spanien og Kina til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, marts 2012 - senest opdateret 23. mar 2014