Således var vejen til deltagelse i hockey ved OL 2004 i Athen.

Herrer

12 hold

A) 0/1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 6/7 hold - olympisk kvalifikation


I olympisk sammenhæng er det England (ENG) der repræsenterer Storbritannien (GBR). Skotland (SCO) og Wales (WAL) kan ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

Grækenland var ikke direkte kvalificeret til OL.

Kravet var, at Grækenland skulle kvalificere sig til deltagelse i EM 2003.

Hvis dette ikke lykkedes, skulle de vinde en kvalifikationskamp mod det lavest rangerede hold i den afsluttende OL-kvalifikation.


EM 2003 (Nations Cup): Grækenland ej kvalificeret.


Kvalifikationsmatch - bedst af tre

18., 19. og 21. feb 2004 (ESP)

CAN - GRE

7 - 1

3 - 1

ej spillet

Grækenland kvalificerede sig ikke til OL.

Kvoteplads overført til E).


D1) Afrika

De Afrikanske Lege 2003

6. - 16. okt 2003 (NGR)

1. EGY

2. RSA - 3. GHA - 4. NGR - 5. ZIM

Egypten til OL.


D2) Amerika

De Panamerikanske Lege 2003 fungerede som OL-kvalifikation.


Panamerikanske Lege 2003 - kvalifikation

Direkte kvalificeret til slutrunden:

DOM (vært), CAN (vinder 1999)


Pan America Cup 2000

22. jun - 2. jul 2000 (CUB)

tre bedste, der ellers ikke kvalificerer sig, til slutrunden.

1. CUB - 2. CAN - 3. ARG

4. CHI - 5. USA - 6. PUR

7. MEX - 8. PER - 9. BAR - 10. VEN - 11. JAM


CAC Games 2002

23. nov - 3. dec 2002 (PUR)

to nationer til slutrunden.

1. TRI - 2. BAR - 3. MEX

4. VEN - 5. PUR - 6. JAM


Sydamerika M 2003

16. - 23. mar 2003 (CHI)

en nation til slutrunden.

1. ARG 15 p - 2. CHI 12 p - 3. PER 7 p

4. URU 7 p - 5. BRA 3 p - 6. PAR 0 p


Panamerikanske Lege 2003

2. - 13. aug 2003 (DOM)

1. ARG

2. CAN - 3. CUB - 4. CHI

5. USA - 6. TRI - 7. BAR - 8. DOM

Argentina til OL.


D3) Asien

Asiatiske Lege 2002

30. sep - 12. okt 2002 (KOR)

1. KOR

2. IND - 3. MAS - 4. PAK

5. CHN - 6. JPN - 7. BAN - 8. HKG

Sydkorea til OL.


D4) Europa

EM 2003

1. - 13. sep 2003 (ESP)

1. GER - 2. ESP - 3. ENG - 4. NED

5. FRA - 6. BEL - 7. POL - 8. SCO

9. IRL - 10. ITA - 11. SUI - 12. RUS

Tyskland til OL.


D5) Oceanien

Oceanien M 2003

21. maj 2003 (AUS), 17. og 20. sep 2003 (NZL)

Bedst af tre kampe.

AUS - NZL

4 - 3

4 - 3

4 - 1

Australien til OL.


E) Olympisk kvalifikation

12 deltagende hold findes blandt ikke allerede OL-kvalificerede hold fra VM 2002.


VM-kvalifikation 2001 (B-VM)

17. - 29. jul 2001 (SCO)

Top 7 til VM 2002.

1. ARG - 2. ESP - 3. POL - 4. BEL

5. IND - 6. JPN - 7. NZL - 8. CAN

9. FRA - 10. WAL - 11. SCO - 12. CHI

13. EGY - 14. USA - 15. RUS - 16. BAN


VM 2002

24. feb - 9. mar 2002 (MAS)

1. GER - 2. AUS - 3. NED - 4. KOR

5. PAK - 6. ARG - 7. ENG - 8. MAS

9. NZL - 10. IND - 11. ESP - 12. JPN

13. RSA - 14. BEL - 15. POL - 16. CUB


Olympisk kvalifikationsturnering

2. - 13. mar 2004 (ESP)

CUB erstattet med CAN

gruppe A

1. NED 13 p

2. ESP 13 p

3. GBR 6 p

4. RSA 6 p

5. POL 4 p

6. JPN 1 p

gruppe B

1. PAK 13 p

2. IND 10 p

3. NZL 7 p

4. BEL 6 p

5. MAS 4 p

6. CAN 1 p

semifinaler

5/8 GBR - BEL 2 - 1

5/8 NZL - RSA 3 - 2

1/4 NED - IND 4 - 2

1/4 ESP - PAK 3 - 2

finaler

7/8 RSA - BEL 2 - 2 (straffeslag 4 - 3)

5/6 GBR - NZL 3 - 2

3/4 PAK - IND 4 - 2

1/2 NED - ESP 2 - 1

Holland, Spanien, Pakistan, Indien, Storbritannien, New Zealand og Sydafrika til OL.


Damer

10 hold

A) 0/1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 4/5 hold - olympisk kvalifikation


I olympisk sammenhæng er det England (ENG) der repræsenterer Storbritannien (GBR). Skotland (SCO) og Wales (WAL) kan ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

Grækenland var ikke direkte kvalificeret til OL.

Kravet var, at Grækenland skulle kvalificere sig til deltagelse i EM 2003.

Hvis dette ikke lykkedes, skulle de vinde en kvalifikationskamp mod det lavest rangerede hold i den afsluttende OL-kvalifikation.


EM 2003 (Nations Cup): Grækenland ej kvalificeret.


Kvalifikationsmatch - bedst af tre

11. - 14. mar 2004 (NZL)

Grækenland afstod at spille kvalifikationsmatch mod Rusland.

Kvoteplads overført til E).


D1) Afrika

De Afrikanske Lege 2003

7. - 17. okt 2003 (NGR)

1. RSA

2. NGR - 3. KEN - 4. GHA - 5. ZIM - 6. NAM

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

De Panamerikanske Lege 2003 fungerede som OL-kvalifikation.


Panamerikanske Lege 2003 - kvalifikation

Direkte kvalificeret til slutrunden:

DOM (vært), ARG (vinder 1999)


Pan America Cup 2001

8. - 18. mar 2001 (JAM)

tre bedste, der ellers ikke kvalificerer sig, til slutrunden.

1. ARG - 2. USA - 3. CAN

4. URU - 5. JAM - 6. MEX - 7. VEN


CAC Games 2002

23. nov - 3. dec 2002 (PUR)

to nationer til slutrunden.

1. TRI - 2. JAM - 3. BAR

4. MEX - 5. PUR - 6. BER


Sydamerika M 2003

16. - 23. mar 2003 (CHI)

en nation til slutrunden.

1. ARG 12 p - 2. CHI 9 p

3. URU 6 p - 4. PAR 3 p - 5. PER 0 p


Panamerikanske Lege 2003

3. - 13. aug 2003 (DOM)

1. ARG

2. USA - 3. URU - 4. CHI

5. CAN - 6. TRI - 7. JAM - 8. DOM

Argentina til OL.


D3) Asien

Asiatiske Lege 2002

5. - 11. okt 2002 (KOR)

1. CHN

2. KOR - 3. JPN - 4. IND

Kina til OL.


D4) Europa

EM 2003

1. - 13. sep  2003 (ESP)

1. NED - 2. ESP - 3. GER - 4. ENG

5. UKR - 6. IRL - 7. SCO - 8. FRA

9. AZE - 10. RUS - 11. ITA - 12. WAL

Holland til OL.


D5) Oceanien

Oceanien M 2003

25. - 31. maj 2003 (NZL / AUS)

Bedst af tre kampe.

NZL - AUS

0 - 2

0 - 2

0 - 6

Australien til OL.


E) Olympisk kvalifikation

10 deltagende hold findes blandt ikke allerede OL-kvalificerede hold fra VM 2002.

VM-kvalifikation 2001 (B-VM)

18. - 30. sep 2001 (FRA)

Top 6 til VM 2002.

1. ENG - 2. RUS - 3. UKR

4. JPN - 5. IRL - 6. SCO

7. IND - 8. LTU - 9. FRA - 10. CAN

11. KAZ - 12. MAS - 13. BEL - 14. URU

VM 2002

24. nov - 8. dec 2002 (AUS)

1. ARG - 2. NED - 3. CHN - 4. AUS

5. ENG - 6. KOR - 7. GER - 8. ESP

9. USA - 10. JPN - 11. NZL - 12. SCO

13. RSA - 14. UKR - 15. IRL - 16. RUS


Olympisk kvalifikationsturnering

19. - 28. mar 2004 (NZL)

gruppe A

1. NZL 8 p

2. GER 8 p

3. GBR 7 p

4. IRL 4 p

5. UKR 0 p

gruppe B

1. JPN 9 p

2. ESP 9 p

3. USA 7 p

4. KOR 4 p

5. RUS 0 p

semifinaler

5/8 KOR - GBR 2 - 0

5/8 USA - IRL 2 - 1

1/4 JPN - GER 3 - 0

1/4 ESP - NZL 1 - 0

finaler

5/6 KOR - USA 4 - 0

3/4 NZL - GER 3 - 2

1/2 JPN - ESP 1 - 0

Japan, Spanien, New Zealand, Tyskland og Sydkorea til OL.


HOC


siden er lavet af Morten Jensen, februar 2012 - senest opdateret 12. februar 2017