Således var vejen til deltagelse i hockey ved OL 2012 i London.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 3 hold - Europa

D5) 2 hold - Oceanien

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

I OL-sammenhæng er det England, der repræsenterer Storbritannien. Skotland og Wales kan ikke kvalificere sig til OL.

GBR

Storbritannien til OL.


D1) Afrika

Afrikansk kvalifikation

2. - 11. sep 2011 (ZIM)

1. RSA - 2. EGY

3. GHA - 4. KEN - 5. ZIM - 6. MAR


Som vinder af konkurrencen var Sydafrika kvalificeret til OL; men afgav OL-pladsen, da de selv mente, den var vundet på en for billig baggrund.

I følge reglerne skulle den ledige kvoteplads tilfalde den nation, der var højest rangeret blandt de ikke allerede kvalificerede nationer på verdensranglisten, da Sydafrika afgav pladsen (19. dec 2011).


FIH verdensrangliste pr 12. dec 2011

1. AUS 2188 p

2. GER 1998 p

3. NED 1855 p

4. ENG 1662 p

5. ESP 1650 p

6. KOR 1490 p

Spanien til OL.

Sydafrika og Egypten til OL-kvalifikation.


D2) Amerika

De Panamerikanske Lege 2011 fungerer som OL-kvalifikation.


Panamerikanske Lege 2011 - kvalifikation

Direkte kvalificeret til slutrunden: MEX (vært)


Pan America Cup 2009

7. - 15. mar 2009 (CHI)

to - ellers ikke kvalificerede - nationer til slutrunden.

1. CAN - 2. USA - 3. ARG - 4. CHI

5. TRI - 6. MEX - 7. BRA - 8. URU


Lege for Centralamerika og Caribien 2010

22. - 31. jul 2010 (PUR)

to nationer til slutrunden.

1. MEX

2. TRI - 3. BAR

4. AHO - 5. DOM - 6. PUR - 7. JAM - 8. PAN


Sydamerika M 2010

3. - 11. apr 2010 (BRA)

to nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. CHI

3. URU - 4. BRA - 5. VEN - 6. PAR


Play-off

3. - 6. feb 2011 (BRA)

bedst af tre kampe - vinderen til slutrunden.

BRA - CUB

1 - 7

1 - 8

1 - 9


Panamerikanske Lege 2011

20. - 29. okt 2011 (MEX)

1. ARG

2. CAN - 3. CHI - 4. CUB

5. USA - 6. MEX - 7. TRI - 8. BAR

Argentina til OL.

Canada, Chile, Cuba og USA til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Asiatiske Lege 2010

15. - 25. nov 2010 (CHN)

1. PAK

2. MAS

3. IND

4. KOR - 5. CHN - 6. JPN

7. OMA - 8. BAN - 9. HKG - 10. SIN

Pakistan til OL.

Malaysia, Indien, Sydkorea, Kina og Japan til OL-kvalifikation.


D4) Europa

EM 2011 fungerer som kvalifikation for Europa.


Nations Challenge II 2005 (D-EM)

5. - 10. sep 2005 (MLT)

1. DEN DEN - 2. AZE - 3. MLT - 4. CYP

Danmark og Aserbajdsjan rykker op i "C-gruppen 2007", hvor de erstatter Ungarn.


Nations Challenge I 2007 (C-EM)

9. - 15. sep 2007 (RUS)

1. RUS - 2. BLR

3. CRO - 4. AZE - 5. DEN DEN - 6. SWE SWE

Rusland og Hviderusland rykker op i "B-gruppen 2009", hvor de erstatter Portugal og Ukraine.


Nations Trophy 2009 (B-EM)

1. - 8. aug 2009 (WAL)

gruppe A

1. RUS 9 p

2. IRL 6 p

3. BLR 1 p

4. ITA 1 p

gruppe B

1. WAL 5 p

2. CZE 5 p

3. SCO 4 p

4. SUI 1 p

semifinaler

IRL - WAL 1 - 0

RUS - CZE 4 - 1

finale

IRL - RUS 2 - 1

Irland og Rusland rykker op i "EM-gruppen", hvor de erstatter Østrig og Polen.


EM 2011

20. - 28. aug 2011 (GER)

gruppe A

1. GER 9 p

2. BEL 6 p

3. ESP 3 p

4. RUS 0 p

gruppe B

1. NED 9 p

2. ENG 6 p

3. IRL 3 p

4. FRA 0 p

semifinaler

NED - BEL 4 - 2

GER - ENG 3 - 0

finale

GER - NED 4 - 2

Tyskland, Holland og Belgien til OL.

Irland, Rusland og Frankrig til OL-kvalifikation.


Fra B-EM 2011 skal der findes yderligere fire nationer til den afsluttende OL-kvalifikation.


Nations Challenge II 2007 (D-EM)

9. - 15. sep 2007 (SLO)

1. SLO - 2. TUR

3. SRB - 4. LTU - 5. SVK - 6. BUL - 7. FIN FIN

Slovenien og Tyrkiet rykker op i "C-gruppen 2009", hvor de erstatter Grækenland og Gibraltar.


Nations Challenge I 2009 (C-EM)

25. - 31. jul 2009 (CRO)

1. UKR - 2. SWE SWE

3. POR - 4. AZE - 5. CRO - 6. SLO - 7. DEN DEN

Ukraine og Sverige rykker op i "B-gruppen 2011", hvor de erstatter Italien og Schweiz.


B-EM 2011

8. - 14. aug 2011 (UKR)

gruppe A

1. POL 6 p

2. CZE 6 p

3. WAL 6 p

4. SWE 0 p SWE

gruppe B

1. SCO 7 p

2. AUT 7 p

3. UKR 3 p

4. BLR 0 p

gruppe C (plads 5 - 8)

1. UKR 9 p

2. WAL 6 p

3. SWE 1 p SWE

4. BLR 1 p

semifinaler

POL - AUT 3 - 1

CZE - SCO 2 - 0

finale

CZE - POL 1 - 1 (straffeslag 2 - 1)

Tjekkiet, Polen, Østrig og Ukraine til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Oceanien M 2011

6. - 9. okt 2011 (AUS)

AUS - NZL

0 - 3

3 - 3

6 - 1

Australien og New Zealand til OL


E) Olympisk kvalifikation

18 deltagende nationer med følgende fordeling på verdensdele: Afrika 1, Amerika 4, Asien 5, Europa 8, Oceanien 0.

Sydafrika overtager Spaniens plads.

USA har trukket sig - erstattes af Singapore.

Egypten har trukket sig - erstattes af Italien.

Cuba har trukket sig - erstattes af Brasilien.


1. kvalifikationsgruppe

18. - 26. feb 2012 (IND)

1. IND 15 p

2. FRA 10 p

3. POL 9 p

4. CAN 7 p

5. ITA 3 p

6. SIN 0 p

finale

IND - FRA 8 - 1

Indien til OL.


2. kvalifikationsgruppe

10. - 18. mar 2012 (IRL)

1. KOR 13 p

2. IRL 11 p

3. MAS 10 p

4. RUS 6 p

5. CHI 3 p

6. UKR 0 p

finale

KOR - IRL 3 - 2

Sydkorea til OL.


3. kvalifikationsgruppe

26. apr - 6. maj 2012 (JPN)

1. JPN 13 p

2. RSA 11 p

3. CHN 9 p

4. AUT 7 p

5. CZE 3 p

6. BRA 0 p

finale

RSA - JPN 2 - 1

Sydafrika til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 2 hold - Asien

D4) 2 hold - Europa

D5) 2 hold - Oceanien

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

I OL-sammenhæng er det England, der repræsenterer Storbritannien. Skotland og Wales kan ikke kvalificere sig til OL.

GBR

Storbritannien til OL.


D1) Afrika

Afrikansk kvalifikation

2. - 11. sep 2011 (ZIM)

1. RSA

2. KEN - 3. GHA - 4. ZIM


Som vinder af konkurrencen var Sydafrika kvalificeret til OL; men afgav OL-pladsen, da de selv mente, den var vundet på en for billig baggrund.

I følge reglerne skulle den ledige kvoteplads tilfalde den nation, der var højest rangeret blandt de ikke allerede kvalificerede nationer på verdensranglisten, da Sydafrika afgav pladsen (13. nov 2011).


FIH verdensrangliste pr 30. okt 2011

1. NED 2063 p

2. ARG 2030 p

3. GER 1765 p

4. ENG 1696 p

5. CHN 1675 p

5. NZL 1615 p

Argentina til OL.

Sydafrika til OL-kvalifikation.


D2) Amerika

De Panamerikanske Lege 2011 fungerer som OL-kvalifikation.


Panamerikanske Lege 2011 - kvalifikation

Direkte kvalificeret til slutrunden: MEX (vært)


Pan America Cup 2009

7. - 15. feb 2009 (BER)

to - ellers ikke kvalificerede - nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. USA - 3. CHI - 4. TRI

5. CAN - 6. MEX - 7. JAM - 8. BER


Lege for Centralamerika og Caribien 2010

22. - 30. jul 2010 (PUR)

to nationer til slutrunden.

1. TRI

2. MEX - 3. BAR

4. DOM - 5. GUY - 6. JAM - 7. PUR - 8. BER


Sydamerika M 2010

3. - 10. apr 2010 (BRA)

to nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. CHI

3. URU - 4. BRA - 5. PAR - 6. VEN


Play-off

28. - 31. okt 2010 (JAM)

bedst af tre kampe - vinderen til slutrunden.

CUB - JAM

3 - 0

2 - 1

5 - 0


Panamerikanske Lege 2011

20. - 28. okt 2011 (MEX)

1. USA

2. ARG - 3. CHI - 4. CAN

5. CUB - 6. MEX - 7. TRI - 8. BAR

USA til OL.

Chile, Canada, Cuba, Mexico og Trinidad Tobago til OL-kvalifikation.


D3) Asien

Asiatiske Lege 2010

13. - 24. nov 2010 (CHN)

1. CHN

2. KOR

3. JPN - 4. IND - 5. MAS

6. THA - 7. KAZ

Kina og Sydkorea til OL.

Japan, Indien og Malaysia til OL-kvalifikation.


D4) Europa

EM 2011 fungerer som kvalifikation for Europa.


Nations Challenge 2007 (C-EM)

2. - 8. sep 2007 (CRO)

1. WAL - 2. POL

3. SUI - 4. SVK - 5. CRO - 6. TUR - 7. SRB

Wales og Polen rykker op i "B-gruppen 2009", hvor de erstatter Tjekkiet og Østrig.


Nations Trophy 2009 (B-EM)

19. - 25. jul 2009 (ITA)

gruppe A

1. ITA 9 p

2. FRA 6 p

3. BLR 3 p

4. POL 0 p

gruppe B

1. BEL 9 p

2. WAL 4 p

3. UKR 3 p

4. LTU 1 p

semifinaler

BEL - FRA 6 - 2

ITA - WAL 3 - 2

finale

BEL - ITA 3 - 2

Belgien og Italien rykker op i "EM-gruppen", hvor de erstatter Rusland og Skotland.


EM 2011

20. - 27. aug 2011 (GER)

gruppe A

1. ESP 9 p

2. NED 6 p

3. AZE 3 p

4. ITA 0 p

gruppe B

1. ENG 9 p

2. GER 6 p

3. BEL 3 p

4. IRL 0 p

semifinaler

NED - ENG 2 - 0

GER - ESP 2 - 1

finale

NED - GER 3 - 0

Holland og Tyskland til OL.

Spanien, Belgien, Irland, Aserbajdsjan og Italien til OL-kvalifikation.


Fra B-EM 2011 skal der findes yderligere fire nationer til den afsluttende OL-kvalifikation.


Nations Challenge 2009 (C-EM)

9. - 15. aug 2009 (SUI)

1. SUI

2. CZE - 3. AUT - 4. SVK - 5. GEO

Schweiz rykker op i "B-gruppen 2011", hvor de erstatter Litauen.


B-EM 2011

8. - 14. aug 2011 (POL)

gruppe A

1. RUS 7 p

2. FRA 5 p

3. UKR 4 p

4. SUI 0 p

gruppe B

1. BLR 9 p

2. SCO 6 p

3. WAL 1 p

4. POL 1 p

gruppe C (plads 5 - 8)

1. UKR 7 p

2. POL 5 p

3. SUI 3 p

4. WAL 1 p

semifinaler

BLR - FRA 5 - 0

SCO - RUS 2 - 1

finaler

3/4 RUS - FRA 3 - 2

1/2 SCO - BLR 2 - 0

Hviderusland, Rusland, Frankrig og Ukraine til OL-kvalifikation.


D5) Oceanien

Oceanien M 2011

6. - 9. okt 2011 (AUS)

NZL - AUS

1 - 2

3 - 3

4 - 2

New Zealand og Australien til OL.


E) Olympisk kvalifikation

18 deltagende nationer med følgende fordeling på verdensdele: Afrika 0, Amerika 6, Asien 3, Europa 9, Oceanien 0.

Sydafrika overtager Argentinas plads.

Cuba har trukket sig - erstattes af Polen.

Trinidad og Tobago har trukket sig - erstattes af Østrig.


1. kvalifikationsgruppe

18. - 25. feb 2012 (IND)

1. RSA 13 p

2. IND 10 p

3. ITA 8 p

4. UKR 7 p

5. CAN 4 p

6. POL 0 p

finale

RSA - IND 3 - 1

Sydafrika til OL.


2. kvalifikationsgruppe

17. - 25. mar 2012 (BEL)

1. BEL 13 p

2. IRL 13 p

3. ESP 7 p

4. RUS 7 p

5. FRA 3 p

6. MEX 0 p

finale

BEL - IRL 4 - 1

Belgien til OL.


3. kvalifikationsgruppe

25. apr - 5. maj 2012 (JPN)

1. JPN 13 p

2. AZE 10 p

3. CHI 8 p

4. BLR 7 p

5. AUT 3 p

6. MAS 1 p

finale

JPN - AZE 5 - 1

Japan til OL.

 

HOC

 

siden er lavet af Morten Jensen, december 2010 - senest opdateret 12. februar 2017