Således var vejen til deltagelse i hockey ved OL 2016 i Rio de Janeiro.

Herrer

12 hold

A) 0/1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 6/7 hold - World League 2014/15


A) Værtsnationen

For at Brasilien skal få tildelt pladsen kræves:

a) enten i Top 30 på verdensranglisten pr 31. dec 2014

b) eller mindst en 6. plads ved Panam. Lege 2015

- ellers overføres pladsen til E).


Rangliste pr 31. dec 2014: nr 33.

Panamerikanske Lege 2015: BRA nr 4.


Brasilien til OL.


D1) Afrika

Africa Cup of Nations 2015

23. okt - 1. nov 2015 (RSA)

gruppe A

1. RSA 12 p - 2. GHA 9 p

3. ZIM 6 p - 4. NAM 3 p - 5. BOT 0 p

gruppe B

1. EGY 9 p - 2. KEN 6 p

3. NGR 3 p - 4. TAN 0 p

semifinaler

EGY - GHA 7 - 1

RSA - KEN 2 - 1

finale

RSA - EGY 4 - 2

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2015

værtsnation (1 hold)

CAN


Pan America Cup 2013 (3 hold)

10. - 17. aug 2013 (CAN)

3 - ellers ikke kvalificerede - nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. CAN - 3. TRI - 4. USA

5. CHI - 6. MEX - 7. BRA - 8. URU


Sydamerikanske Lege 2014 (2 hold)

8. - 16. mar 2014 (CHI)

1. ARG - 2. CHI

3. VEN - 4. BRA - 5. URU - 6. PER


Lege for Centralamerika og Caribien 2014 (2 hold)

16. - 24. nov 2014 (MEX)

1. CUB - 2. TRI 

3. MEX - 4. BAR - 5. DOM - 6. JAM - 7. GUA


Panamerikanske Lege 2015

14. - 25. jul 2015 (CAN)

gruppe A

1. ARG 9 p - 2. USA 4 p

3. CUB 2 p - 4. TRI 1 p

gruppe B

1. CAN 9 p - 2. CHI 6 p

3. BRA 3 p - 4. MEX 0 p

kvartfinaler

ARG - MEX 12 - 0

CHI - CUB 6 - 2

BRA - USA 1 - 1 (straffeslag 3 - 1)

CAN - TRI 3 - 0

semifinaler

ARG - CHI 6 - 0

CAN - BRA 0 - 0 (straffeslag 5 - 3)

finale

ARG - CAN 3 - 0

Argentina til OL.


D3) Asien

Kvalifikation til Asiatiske Lege 2014

direkte kvalificeret

KOR, IND, PAK, JPN, CHN, MAS


kvalifikationsturnering

15. - 23. mar 2014 (BAN)

6 hold til Asiatiske Lege 2014.

1. BAN - 2. OMA - 3. SRI - 4. SIN

5. IRI - 6. TPE - 7. QAT - 8. HKG


Asiatiske Lege 2014

20. sep - 2. okt 2014 (KOR)

IRI og TPE har trukket sig.

gruppe A

1. KOR 12 p

2. MAS 9 p

3. JPN 6 p

4. BAN 3 p

5. SIN 0 p

gruppe B

1. PAK 12 p

2. IND 9 p

3. CHN 6 p

4. OMA 3 p

5. SRI 0 p

semifinaler

IND - KOR 1 - 0

PAK - MAS 0 - 0 (straffeslag: 6 - 5)

finale

IND - PAK 1 - 1 (straffeslag: 4 - 2)

Indien til OL.


D4) Europa

Nations Challenge II 2009 (D-EM)

25. - 31. jul 2009 (SVK)

1. GIB - 2. SVK - 3. BUL - 4. GRE

Gibraltar og Slovakiet rykker op i "C-gruppen 2011", hvor de erstatter Slovenien og Danmark DEN.


Championship III 2011 (C-EM)

24. - 30. jul 2011 (ITA)

1. AZE - 2. ITA

3. GIB - 4. SUI - 5. CRO - 6. POR - SVK

Aserbajdsjan og Italien rykker op i "B-gruppen 2013", hvor de erstatter Sverige SWE og Hviderusland.


Championship II 2013 (B-EM)

5. - 11. aug 2013 (AUT)

gruppe A

1. FRA 6 p

2. AZE 6 p

3. SCO 4 p

4. WAL 1 p

gruppe B

1. RUS 7 p

2. AUT 7 p

3. ITA 1 p

4. UKR 1 p

semifinaler

RUS - AZE 6 - 1

FRA - AUT 5 - 3

finale

RUS - FRA 0 - 0 (straffeslag 5 - 4)

Rusland og Frankrig rykker op i "A-gruppen 2015", hvor de erstatter Polen og Tjekkiet.


EM 2015

21. - 29. aug 2015 (ENG)

gruppe A

1. NED 9 p - 2. ENG 6 p

3. ESP 3 p - 4. RUS 0 p

gruppe B

1. GER 9 p - 2. IRL 4 p

3. BEL 4 p - 4. FRA 0 p

semifinaler

NED - IRL 1 - 0

GER - ENG 2 - 2 (staffeslag 3 - 2)

finale

NED - GER 6 - 1

Holland til OL


D5) Oceanien

Oceania Cup 2015

21. - 25. okt 2015 (NZL)

gruppespil

1. AUS 9 p - 2. NZL 6 p

3. FIJ 3 p - 4. SAM 0 p

finale

AUS - NZL 3 - 2

Australien til OL.


E) World League 2014/15

De resterende OL-pladser uddeles fra semifinalerunden i World League 2014/15.

Endelig tildeling kan først ske, når de kontinentale mesterskaber (D1 - D5) er afsluttet.


Verdensranglisten pr 1. jan 2013 (top 28)

1. GER - 2. AUS - 3. NED - 4. ENG

5. PAK - 6. NZL - 7. ESP - 8. KOR

9. BEL - 10. ARG - 11. IND

12. RSA - 13. MAS - 14. CAN - 15. IRL

16. JPN - 17. FRA - 18. CHN - 19. POL

20. RUS - 21. CZE - 22. AUT - 23. SCO

24. EGY - 25. CHI - 26. WAL - 27. UKR - 28. ITA

Nr 1 - 11 starter i 3. runde.

Nr 12 - 19 samt USA og SIN starter i 2. runde.

Øvrige nationer starter i 1. runde.


1. runde

14 nationer til 2. runde.


Sveti Ivan Zelina, 1. - 6. jul 2014 (CRO)

1. RUS 12 p - 2. SUI 8 p

3. BUL 6 p - 4. CRO 4 p - 5. TUR 0 p


Hradec Králové, 2. - 7. sep 2014 (CZE)

1. BLR 11 p - 2. CZE 9 p

3. UKR 7 p - 4. SVK 3 p - 5. LTU 0 p


Dhaka, 5. - 7. sep 2014 (BAN)

1. BAN 6 p - 2. SRI 3 p - 3. HKG 0 p


Nairobi, 5. - 7. sep 2014 (KEN)

1. EGY 9 p - 2. KEN 4 p - 3. GHA 4 p - 4. TAN 0 p


Muscat, 5. - 7. sep 2014 (OMA)

1. AZE 7 p - 2. OMA 6 p - 3. IRI 5 p - 4. THA 0 p


Guadalajara, 12. - 14. sep 2014 (MEX)

1. CHI 9 p - 2. MEX 5 p - 3. BRA 4 p - 4. GUA 0 p


Lousada, 12. - 14. sep 2014 (POR)

1. AUT 5 p - 2. ITA 3 p - 3. POR 1 p


Kingston, 1. - 5. okt 2014 (JAM)

1. TRI 8 p - 2. JAM 5 p - 3. DOM 3 p - 4. BAR 2 p


Suva, 6. - 11. dec 2014 (FIJ)

1 FIJ 6 p - 2. PNG 3 p - 3. SAM 0 p


2. runde

9 nationer til 3. runde.

SRI og FIJ har trukket sig - erstattet af OMA og UKR.


Singapore, 17. - 25. jan 2015 (SIN)

1. MAS - 2. POL - 3. JPN - 4. OMA

5. UKR - 6. BAN - 7. SIN - 8. MEX


San Diego, 28. feb - 8. mar 2015 (USA)

1. IRL - 2. AUT - 3 CAN - 4. RUS 

5. CHI - 6. ITA - 7. USA - 8. TRI


Cape Town, 7. - 15. mar 2015 (RSA)

1. FRA - 2. CHN - 3. EGY - 4. RSA

5. SUI - 6. CZE - 7. AZE - 8. BLR


3. runde (2 semifinalepuljer)

6 nationer til OL.


Buenos Aires, 3. - 14. jun 2015 (ARG)

gruppe A

1. NED 10 p - 2. NZL 8 p - 3. KOR 7 p

4. JPN 3 p - 5. EGY 0 p

gruppe B

1. ARG 12 p - 2. GER 9 p - 3. CAN 6 p

4. ESP 3 p - 5. AUT 0 p

kvartfinaler

NED - ESP 3 - 1

GER - KOR 2 - 0

CAN - NZL 0 - 0 (straffeslag 8 - 7)

ARG - JPN 2 - 1

semifinaler

5/8 ESP - KOR 2 - 2 (straffeslag 4 - 2)

5/8 NZL - JPN 4 - 1

1/4 GER - NED 2 - 1

1/4 ARG - CAN 3 - 0

finaler

5/6 ESP - NZL 3 - 1

3/4 NED - CAN 6 - 0

1/2 GER - ARG 4 - 1


Antwerpen, 20. jun - 5. jul 2015 (BEL)

gruppe A

1. AUS 12 p - 2. IND 7 p - 3. PAK 5 p

4. FRA 4 p - 5. POL 0 p

gruppe B

1. BEL 10 p - 2. GBR 8 p - 3. MAS 6 p

4. IRL 4 p - 5. CHN 0 p

kvartfinaler

AUS - IRL 4 - 1

GBR - PAK 2 - 1

IND - MAS 3 - 2

BEL - FRA 5 - 4

semifinaler

5/8 IRL - PAK 1 - 0

5/8 MAS - FRA 4 - 1

1/4 AUS - GBR 3 - 1

1/4 BEL - IND 4 - 0

finaler

5/6 IRL - MAS 4 - 1

3/4 GBR - IND 5 - 1

1/2 AUS - BEL 1 - 0


Tyskland, Belgien, Storbritannien, Canada, Spanien og Irland til OL.

 

Sydafrika har trukket sit hold. De erstattes af New Zealand som højest rangeret nation placeret på 6. pladserne (NZL/MAS).


Damer

12 hold

A) 0/1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 6/7 hold - World League 2014/15


A) Værtsnationen

For at Brasilien skal få tildelt pladsen kræves:

a) enten i Top 40 på verdensranglisten pr 31. dec 2014

b) eller mindst en 7. plads ved Panam. Lege 2015.


Rangliste pr 31. dec 2014: nr 43.

Panamerikanske Lege 2015: ej kvalificeret.


Brasilien er ikke kvalificeret til OL.

Den ledige plads overføres til E).


D1) Afrika

Africa Cup of Nations 2015

23. okt - 1. nov 2015 (RSA)

1. RSA 18 p

2. GHA 13 p

3. KEN 10 p

4. NAM 9 p

5. ZIM 6 p

6. NGR 6 p

7. TAN 0 p

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2015

værtsnation (1 hold)

CAN


Pan America Cup 2013 (3 hold)

21. - 28. sep 2013 (ARG)

3 - ellers ikke kvalificerede - nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. USA - 3. CAN - 4. CHI

5. MEX - 6. URU - 7. TRI - 8. GUY


Sydamerikanske Lege 2014 (2 hold)

9. - 16. mar 2014 (CHI)

1. ARG - 2. CHI

3. URU - 4. BRA - 5. PAR - 6. VEN


Lege for Centralamerika og Caribien 2014 (2 hold)

15. - 23. nov 2014 (MEX)

1. CUB - 2. DOM - 3. MEX - 4. TRI

5. BAR - 6. GUY - 7. JAM - 8. BER


Panamerikanske Lege 2015

13. - 24. jul 2015 (CAN)

gruppe A

1. ARG 6 p - 2. CAN 6 p

3. MEX 1 p - 4. DOM 1 p

gruppe B

1. USA 9 p - 2. CHI 6 p

3. URU 3 p - 4. CUB 0 p

kvartfinaler

ARG - CUB 10 - 0

CHI - MEX 7 - 0

CAN - URU 2 - 0

USA - DOM 15 - 0

semifinaler

ARG - CHI 5 - 0

USA - CAN 3 - 0

finale

USA - ARG 2 - 1

USA til OL.


D3) Asien

Kvalifikation til Asiatiske Lege 2014

direkte kvalificeret

KOR, IND, JPN, CHN, MAS


kvalifikationsturnering

15. - 23. feb 2014 (THA)

4 hold til Asiatiske Lege 2014.

1. KAZ - 2. THA - 3. TPE - 4. HKG


Asiatiske Lege 2014

22. sep - 1. okt 2014 (KOR)

TPE har trukket sig.

gruppe A

1. CHN 9 p

2. IND 6 p

3. MAS 3 p

4. THA 0 p

gruppe B

1. KOR 9 p

2. JPN 6 p

3. KAZ 3 p

4. HKG 0 p

semifinaler

CHN - JPN 1 - 0

KOR - IND 3 - 1

finale

KOR - CHN 1 - 0

Sydkorea til OL.


D4) Europa

Championship III 2011 (C-EM)

25. - 31. jul 2011 (AUT)

1. LTU - 2. AUT

3. CZE - 4. TUR - 5. SVK - 6. BUL

Litauen og Østrig rykker op i "B-gruppen 2013", hvor de erstatter Schwiez og Wales.


Championship II 2013 (B-EM)

22. - 28. jul 2013 (FRA)

gruppe A

1. AZE 7 p

2. FRA 4 p

3. UKR 3 p

4. LTU 1 p

gruppe B

1. ITA 9 p

2. POL 3 p

3. RUS 3 p

4. AUT 3 p

semifinaler

ITA - FRA 2 - 1

POL - AZE 4 - 3

finale

ITA - POL 5 - 0

Italien og Polen rykker op i "A-gruppen 2015", hvor de erstatter Irland og Hviderusland.


EM 2015

22. - 30. aug 2015 (ENG)

gruppe A

1. NED 9 p - 2. ESP 4 p

3. BEL 4 p - 4. POL 0 p

gruppe B

1. ENG 9 p - 2. GER 6 p

3. SCO 3 p - 4. ITA 0 p

semifinaler

NED - GER 1 - 0

ENG - ESP 2 - 1

finale

ENG - NED 2 - 2 (straffeslag 3 - 1)

Storbritannien til OL.


D5) Oceanien

Oceania Cup 2015

21. - 25. okt 2015 (NZL)

gruppespil

1. NZL 4 p - 2. AUS 4 p - 3 SAM 0 p

finale

AUS - NZL 1 - 1 (straffeslag 2 - 1)

Australien til OL.


E) World League 2014/15

De resterende OL-pladser uddeles fra semifinalerunden i World League 2014/15.

Endelig tildeling kan først ske, når de kontinentale mesterskaber (D1 - D5) er afsluttet.


Verdensranglisten pr 1. jan 2013 (top 28)

1. NED - 2. ARG - 3. NZL - 4. ENG

5. GER - 6. AUS - 7. CHN - 8. KOR

9. JPN - 10. USA - 11. RSA

12. IND - 13. BEL - 14. IRL - 15. ESP

16. AZE - 17. ITA - 18. CHI - 18. SCO

20. RUS - 21. BLR - 22. MAS - 23. CAN

24. UKR - 25. FRA - 26. WAL - 27. TRI - 28. POL

Nr 1 - 11 samt BEL og ESP starter i 3. runde.

Nr 12 - 19 (ekskl BEL, ESP) samt URU starter i 2. runde.

Øvrige nationer starter i 1. runde.


1. runde

17 nationer til 2. runde.


Singapore, 21. - 26. jun 2014 (SIN)

1. MAS - 2. KAZ - 3. THA

4. SIN - 5. SRI - 6. HKG - 7. MYA


Šiauliai, 27. - 29. jun 2014 (LTU)

1. BLR 9 p - 2. UKR 6 p - 3. LTU 3 p - 4. POL 0 p


Hradec Králové, 5. - 7. sep 2014 (CZE)

1. FRA 7 p - 2. AUT 6 p - 3. CZE 5 p - 4. TUR 0 p


Nairobi, 5. - 7. sep 2014 (KEN)

1. KEN 6 p - 2. GHA 3 p - 3. TAN 0 p


Guadalajara, 11. - 14. sep 2014 (MEX)

1. CAN 9 p - 2. MEX 6 p - 3. PER 3 p - 4. GUA 0 p


Kingston, 30. sep - 5. okt 2014 (JAM)

1. TRI 12 p - 2. DOM 9 p

3. BAR 6 p - 4. PUR 2 p - 5. JAM 1 p


Tuva, 6. - 11. dec 2014 (FIJ)

1. FIJ 9 p - 2. PNG 6 p - 3. VAN 3 p - 4. SAM 0 p


2. runde

7 nationer til 3. runde.

CZE og FIJ har trukket sig - erstattet af TUR og GHA.


Montevideo, 14. - 22. feb 2015 (URU)

1. ITA - 2. URU - 3. AZE - 4. MEX

5. FRA - 6. TRI - 7. DOM - 8. KEN


Ranchi, 7. - 15. mar 2015 (IND)

1. IND - 2. POL - 3. MAS - 4. THA

5. RUS - 6. KAZ - 7. GHA - 8. SIN


Dublin, 14. - 22. mar 2015 (IRL)

1. IRL - 2. CAN - 3. CHI - 4. BLR

5. AUT - 6. LTU - 7. UKR - 8. TUR


3. runde (2 semifinalepuljer)

7 nationer til OL.

AZE har trukket sig - erstattet af FRA.


Valencia, 10. - 21. jun 2015 (ESP)

gruppe A

1. GBR 12 p - 2. ARG 7 p - 3. ESP 7 p

4. CHN 3 p - 5. CAN 0 p

gruppe B

1. IRL 9 p - 2. GER 8 p - 3. USA 7 p

4. RSA 2 p - 5. URU 1 p

kvartfinaler

GBR - RSA 2 - 0

GER - ESP 1 - 1 (straffeslag 3 - 2)

ARG - USA 3 - 0

CHN - IRL 1 - 1 (straffeslag 4 - 3)

semifinaler

5/8 ESP - RSA 2 - 0

5/8 USA - IRL 6 - 1

1/4 GBR - GER 1 - 0

1/4 CHN - ARG 2 - 1 

finaler

5/6 USA - ESP 3 - 1

3/4 GER - ARG 1 - 1 (straffeslag 3 - 1)

1/2 GBR - CHN 2 - 0


Antwerpen, 20. jun - 4. jul 2015 (BEL)

gruppe A

1. NED 12 p - 2. KOR 7 p - 3. ITA 5 p

4. JPN 4 p - 5. FRA 0 p

gruppe B

1. NZL 12 p - 2. AUS 9 p - 3. BEL 6 p

4. IND 3 p - 5. POL 0 p

kvartfinaler

NED - IND 7 - 0

AUS - ITA 2 - 0

KOR - BEL 2 - 2 (straffeslag 3 - 0)

NZL - JPN 5 - 1

semifinaler

5/8 IND - ITA 1 - 1 (straffeslag 5 - 4)

5/8 JPN - BEL 1 - 1 (straffeslag 4 - 2)

1/4 NED - AUS 5 - 1

1/4 KOR - NZL 1 - 1 (straffeslag 4 - 2)

finaler

5/6 IND - JPN 1 - 0

3/4 AUS - NZL 4 - 2

1/2 NED - KOR 2 - 1


Holland, Kina, Tyskland, Argentina, New Zealand, Indien og Japan til OL.


Spanien og Japan sluttede begge på en 6. plads - men den 7. og sidste OL-plads tilfaldt Japan, da de var højere rangeret på verdensranglisten end Spanien.


Sydafrika har trukket sit hold. De erstattes af Spanien.

HOC

siden er lavet af Morten Jensen, august 2013 - senest opdateret 2. april 2018