Således er vejen til deltagelse i hockey ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) (1 hold - Asien)

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 7 hold - olympisk kvalifikation


I OL-sammenhæng repræsenterer England (ENG) Storbritannien (GBR). Derimod kan Skotland (SCO) og Wales (WAL) ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


D1) Afrika

Afrikansk kvalifikation

12. - 18. aug 2019 (RSA)

gruppespil

1. RSA 15 p

2. EGY 12 p

3. GHA 9 p

4. ZIM 4 p

5. KEN 3 p

6. NAM 1 p

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

værtsnation (1 hold)

PER


Pan America Cup 2017 (2 hold)

4. - 12. aug 2017 (USA)

2 - ellers ikke kvalificerede - nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. CAN - 3. USA - 4. TTO

5. BRA - 6. CHI - 7. MEX - 8. VEN


Sydamerikanske Lege 2018 (2 hold)

29. maj - 6. jun 2018 (BOL)

1. ARG - 2. CHI - 3. BRA - 4. VEN

5. PER - 6. URU - 7. PAR - 8. BOL

 

Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (2 hold)

kvalifikation, 5. - 12. nov 2017 (JAM)

1. JAM - 2. GUY

3. PUR - 4. GUA - 5. PAN

slutrunde, 21. - 29. jul 2018 (COL)

GUA ersatter COL

1. CUB - 2. MEX - 3. TTO - 4. GUY

5. BAR - 6. DOM - 7. JAM - 8. GUA


opsamling (1 hold)

ikke afviklet da både USA og CAN er kvalificeret

ledig plads: TTO (nr 4 i Pan America Cup 2017)


Panamerikanske Lege 2019

30. jul - 10. aug 2019 (PER)

gruppe A

1. ARG 9 p - 2. CHI 6 p

3. CUB 3 p - 4. TTO 0 p

gruppe B

1. CAN 9 p - 2. USA 6 p

3. MEX 3 p - 4. PER 0 p

kvartfinaler

ARG - PER 14 - 1

USA - CUB 5 - 1

CHI - MEX 2 - 0

CAN - TTO 5 - 1

semifinaler

ARG - USA 5 - 0

CAN - CHI 3 - 2

finale

ARG - CAN 5 - 2

Argentina til OL.


D3) Asien

Kvalifikation til Asiatiske Lege 2018

direkte kvalificeret (7 hold)

INA (vært)

IND, PAK, KOR, JPN, MAS, CHN (2014)


kvalifikationsturnering (5 hold)

7. - 18. mar 2018 (OMA)

1. OMA - 2. BAN - 3. SRI - 4. THA - 5. TPE

6. KAZ - 7. HKG - 8. AFG


Asiatiske Lege 2018

20. aug - 1. sep 2018 (INA)

CHN og TPE er erstattet af KAZ og HKG.

gruppe A

1. IND 15 p - 2. JPN 12 p - 3. KOR 9 p

4. SRI 6 p - 5. INA 3 p - 6. HKG 0 p

gruppe B

1. PAK 15 p - 2. MAS 12 p - 3. BAN 9 p

4. OMA 6 p - 5.THA 3 p - 6. KAZ 0 p

semifinaler

MAS - IND 2 - 2 (straffeslag 7 - 6)

JPN - PAK 1 - 0 

finale

JPN - MAS 6 - 6 (straffeslag 3 - 1)

Da Japan allerede var kvalificeret til OL (som OL-værter), blev Asiens OL-plads overført til E).


D4) Europa

Championship IV 2013 (D-EM)

21. - 26. jul 2013 (GRE)

1. GRE - 2. BUL - 3. CYP

Grækenland rykker op i "C-gruppen 2015", hvor de erstatter Slovakiet.


Championship III 2015 (C-EM)

19. - 25. jul 2015 (POR)

1. WAL - 2. POR

3. ITA - 4. BLR - 5. TUR - 6. SWE SWE

GIB og GRE (ej start)

Wales og Portugal rykker op i "B-gruppen 2017", hvor de erstatter Aserbajdsjan og Kroatien.


Challenge 2017 (B-EM)

6. - 12. aug 2017 (SCO)

gruppe A

1. SCO 9 p

2. FRA 6 p

3. UKR 3 p

4. POR 0 p

gruppe B

1. WAL 7 p

2. RUS 5 p

3. CZE 4 p

4. SUI 0 p

semifinaler

SCO - RUS 4 - 3

WAL - FRA 4 - 3

finale

SCO - WAL 2 - 1

Skotland og Wales rykker op i "A-gruppen 2019", hvor de erstatter Østrig og Polen.


EM 2019

16. - 24. aug 2019 (BEL)

gruppe A

1. BEL 9 p

2. ESP 4 p

3. ENG 2 p

4. WAL 1 p

gruppe B

1. NED 9 p

2. GER 6 p

3. IRL 1 p

4. SCO 1 p

semifinaler

BEL - GER 4 - 2

ESP - NED 4 - 3

finale

BEL - ESP 5 - 0

Belgien til OL


D5) Oceanien

Oceania Cup 2019

5. - 8. sep 2019 (AUS)

AUS - NZL

4 - 0

2 - 2

3 - 0

Australien til OL.


E) OL-kvalifikation

14 nationer kan deltage i den afsluttende OL-kvalifikation.


Hockey Pro League 2019 (4 hold)

19. jan - 30. jun 2019

PAK har trukket sig.

gruppespil

1. AUS 32 p - 2. BEL 28 p - 3. NED 23 p

4. GBR 22 p - 5. ARG 22 p - 6. GER 20 p

7. ESP 16 p - 8. NZL 4 p

semifinaler (NED)

AUS - GBR 6 - 1

BEL - NED 3 - 1

finaler

3/4 NED - GBR 5 - 3

1/2 AUS - BEL 3 - 2


Hockey Series 2018/19 (6 hold)

- for nationer der ikke deltager i Hockey Pro League


Hockey Series Open

9 oversiddere CAN, CHN, FRA, IND, IRL, JPN, KOR, MAS, RSA


Salamanca, 5. - 10. jun 2018 (MEX)

1. USA 10 p - 2. MEX 10 p

3. PUR 6 p - 4. PAN 3 p - 5. CRC 0 p


Singapore, 23. jun - 1. jul 2018 (SGP)

1. SGP - 2. THA - 3. TPE

4. MYA - 5. HKG - 6. INA


Zagreb, 25. - 30. jun 2018 (CRO)

1. AUT 12 p - 2. WAL 9 p - 3. CRO 6 p

4. SUI 3 p - 5. SVK 0 p


Port Vila, 15. - 18. aug 2018 (VAN)

1. VAN - 2. FIJ - 3. SOL - 4. TGA


Gniezno, 28. aug - 2. sep 2018 (POL)

1. POL 13 p - 2. ITA 11 p - 3. UKR 10 p

4. CZE 6 p - 5. LTU 3 p - CYP 0 p


Lousada, 4. - 9. sep 2018 (POR)

1. RUS 13 p - 2. SCO 12 p - 3. BLR 10 p

4. GIB 4 p - 5. POR 4 p - 6. TUR 0 p


Santiago, 18. - 23. sep 2018 (CHI)

1. CHI 13 p - 2. BRA 12 p - 3. VEN 9 p

4. URU 7 p - 5. PER 3 p - 6. BOL 0 p


Bulawayo, 7. - 9. dec 2019 (ZIM)

1. EGY 9 p - 2. ZIM 2 p

3. ZAM 2 p - 4. NAM 2 p


Lahore, 17. - 22. dec 2018 (PAK)

1. UZB 9 p - 2. KAZ 6 p

3. NEP 3 p - 4. AFG 0 p


vakant

UKR


Hockey Series Final

VAN har trukket sig - erstattes af BLR.

Kuala Lumpur, 26. apr - 4. maj 2019 (MAS)

gruppe A

1. AUT 6 p - 2. CAN 6 p - 3. WAL 6 p

4. BLR 0 p

gruppe B

1. ITA 9 p - 2. MAS 4 p - 3. CHN 4 p

4. BRA 0 p

kvartfinaler

CAN - CHN 3 - 3 (3 - 1)

MAS - WAL 2 - 1

semifinaler

CAN - ITA 3 - 1

MAS - AUT 3 - 1

finale

CAN - MAS 3 - 2


Bhubaneswar, 6. - 15. jun 2019 (IND)

gruppe A

1. IND 9 p - 2. RUS 6 p - 3. POL 3 p

4. UZB 0 p

gruppe B

1. USA 7 p - 2. JPN 7 p - 3. RSA 3 p

4. MEX 0 p

kvartfinaler

JPN - POL 6 - 2

RSA - RUS 2 - 1

semifinaler

IND - JPN 7 - 2

RSA - USA 2 - 1

finale

IND - RSA 5 - 1


Le Touquet, 15. - 23. jun 2019 (FRA)

gruppe A

1. IRL 6 p - 2. SCO 6 p - 3. EGY 6 p

4. SGP 0 p

gruppe B

1. FRA 7 p - 2. KOR 7 p - 3. CHI 1 p

4. UKR 1 p

kvartfinaler

KOR - EGY 2 - 2 (3 - 0)

SCO - CHI 1 - 0

semifinaler

IRL - KOR 4 - 2

FRA - SCO 3 - 0

finale

FRA - IRL 3 - 1


Verdensranglisten (4 hold)

Da Australien, Belgien og Sydafrika har kvalificeret sig direkte til OL, opnår syv nationer fra verdensranglisten adgang til OL-kvalifikationen.

pr 8. sep 2019

1. AUS

2. BEL

3. NED

4. ARG

5. IND

6. GER

7. ENG (GBR)

8. ESP

9. NZL

10. CAN

11. MAS

12. FRA

13. IRL

14. RSA

15. JPN

16. KOR

17. PAK

18. WAL

19. SCO

20. AUT

21. EGY

22. RUS

23. ITA

24. USA

25. CHN


OL-kvalifikation, 7 kampe

Førstnævnte nation har hjemmebane i begge kampe.

EGY har trukket sig - erstattet af RUS.

26. - 27. okt 2019

ESP - FRA

-

-

NED - PAK

-

-

CAN - IRL

-

-

1. - 3. nov 2019

IND - RUS

-

-

NZL - KOR

-

-

GER - AUT

-

-

GBR - MAS

-

-

7 hold til OL.

 

Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) (1 hold) - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 7 hold - olympisk kvalifikation


I OL-sammenhæng repræsenterer England (ENG) Storbritannien (GBR). Derimod kan Skotland (SCO) og Wales (WAL) ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


D1) Afrika

Afrikansk kvalifikation

12. - 18. aug 2019 (RSA)

gruppespil

1. RSA 12 p

2. GHA 7 p

3. ZIM 6 p

4. KEN 4 p

5. NAM 0 p

Sydafrika til OL.



D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2019

værtsnation (1 hold)

PER


Pan America Cup 2017 (2 hold)

4. - 12. aug 2017 (USA)

2 - ellers ikke kvalificerede - nationer til slutrunden.

1. ARG - 2. CHI - 3. USA - 4. CAN

5. URU - 6. MEX - 7. BRA - BAR (ej start)

 

Sydamerikanske Lege 2018 (2 hold)

30. maj - 7. jun 2018 (BOL)

1. ARG - 2. URU - 3. CHI - 4. BRA

5. PAR - 6. BOL - 7. PER


Lege for Centralamerika og Caribien 2018 (2 hold)

kvalifikation, 5. - 12. nov 2017 (JAM)

1. GUY - 2. JAM

3. PUR - 4. BER - 5. PAN - 6. GUA

slutrunde, 20. jul - 28. jul 2018 (COL)

GUA ersatter COL

1. CUB - 2. MEX - 3. TTO - 4. BAR

5. DOM - 6. JAM - 7. GUY - 8. GUA


opsamling (1 hold)

ikke afviklet

ledig plads: CAN (nr 4 i Pan America Cup 2017)

 

Panamerikanske Lege 2019

29. jul - 9. aug 2019 (PER)

gruppe A

1. ARG 9 p - 2. CAN 6 p

3. URU 3 p - 4. CUB 0 p

gruppe B

1. USA 9 p - 2. CHI 6 p

3. MEX 3 p - 4. PER 0 p

kvartfinaler

ARG - PER 21 - 0

CHI - URU 5 - 0

CAN - MEX 9 - 0

USA - CUB 9 - 0

semifinaler

ARG - CHI 3 - 1

CAN - USA 2 - 0

finale

ARG - CAN 5 - 1

Argentina til OL.


D3) Asien

Kvalifikation til Asiatiske Lege 2018

direkte kvalificeret (6 hold)

INA (vært)

KOR, CHN, IND, JPN, MAS (2014)


kvalifikationsturnering (4 hold)

12. - 20. jan 2018 (THA)

1. THA - 2. HKG - 3. TPE - 4. KAZ

5. SGP - 6. PAK - 7. INA


Asiatiske Lege 2018

19. - 31. aug (INA)

gruppe A

1. JPN 12 p - 2. CHN 7 p

3. MAS 7 p - 4. TPE 3 p - 5. HKG 0 p

gruppe B

1. IND 12 p - 2. KOR 9 p

3. THA 3 p - 4. INA 4 p - 5. KAZ 3 p

semifinaler

JPN - KOR 2 - 0

IND - CHN 1 - 0

finale

JPN - IND 2 - 1

Da Japan allerede var kvalificeret til OL (som OL-værter), blev Asiens OL-plads overført til E).



D4) Europa

Championship III 2015 (C-EM)

20. - 25. jul 2015 (CRO)

1. RUS - 2. LTU - 3. TUR - 4. CRO - 5. SUI

Rusland rykker op i "B-gruppen 2017", hvor de erstatter Aserbajdsjan.


Challenge 2017 (B-EM)

6. - 12. aug 2017 (WAL)

gruppe A

1. RUS 7 p

2. ITA 7 p

3. UKR 3 p

4. FRA 0 p

gruppe B

1. BLR 9 p

2. WAL 6 p

3. POL 3 p

4. AUT 0 p

semifinaler

BLR - ITA 4 - 2

RUS - WAL 2 - 1

finale

BLR - RUS 2 - 1

Hviderusland og Rusland rykker op i "A-gruppen 2019", hvor de erstatter Tjekkiet og Skotland.


EM 2019

17. - 25. aug 2019 (BEL)

gruppe A

1. ESP 7 p

2. NED 5 p

3. BEL 4 p

4. RUS 0 p

gruppe B

1. ENG 7 p

2. GER 5 p

3. IRL 4 p

4. BLR 0 p

semifinaler

NED - ENG 8 - 0

GER - ESP 3 - 2

finale

NED - GER 2 - 0

Holland til OL.


D5) Oceanien

Oceania Cup 2019

5. - 8. sep 2019 (AUS)

AUS - NZL

1 - 3

3 - 2

1 - 1

New Zealand til OL.


E) OL-kvalifikation

14 nationer kan deltage i den afsluttende OL-kvalifikation.


Hockey Pro League 2019 (4 hold)

26. jan - 29. jun 2019

gruppespil

1. NED 45 p - 2. ARG 38 p - 3. AUS 30 p

4. GER 29 p - 5. BEL 21 p - 6. NZL 18 p

7. CHN 14 p - 8. GBR 14 p - 9. USA 7 p

semifinaler (NED)

AUS - ARG 1 - 1 (4 - 3)

NED - GER 2 - 1

finaler

3/4 GER - ARG 1 - 1 (3 - 1)

1/2 NED - AUS 2 - 2 (4 - 3)


Hockey Series 2018/19 (6 hold)

- for nationer der ikke deltager i Hockey Pro League


Hockey Series Open

9 oversiddere ESP, IND, IRL, ITA, JPN, KOR, POL, RSA, SCO

 

Salamanca, 5. - 10. jun 2018 (MEX)

1. CAN 12 p - 2. MEX 9 p

3. PUR 6 p - 4. PAN 1 p - 5. GUA 1 p 


Singapore, 23. jun - 1. jul 2018 (SGP)

1. MAS - 2. THA - 3. SGP

4. KAZ - 5. HKG - 6. INA


Wattignies, 6. - 8. jul 2018 (FRA)

1. BLR 9 p - 2. RUS 6 p

3. FRA 3 p - 4. AUT 0 p


Port Vila, 15. - 18. aug 2018 (VAN)

1. FIJ - 2. VAN - 3. SOL - 4. TGA


Vilnius, 21. - 26 aug 2018 (LTU)

1. UKR 12 p - 2. CZE 6 p - 3. WAL 6 p

4. LTU 4 p - 5. TUR 1 p


Santiago, 18. - 23. sep 2018 (CHI)

1. CHI 15 p - 2. URU 12 p - 3. PAR 9 p

4. BRA 6 p - 5. PER 3 p - 6. BOL 0 p


Bulawayo, 7. - 9. dec 2018 (ZIM)

1. NAM 6 p - 2. ZAM 3 p - 3. ZIM 0 p


vakant

SGP


Hockey Series Final

Banbridge, 8. - 16. jun 2019 (IRL)

gruppe A

1. IRL 9 p - 2. MAS 6 p - 3. CZE 3 p

4. SGP 0 p

gruppe B

1. KOR 9 p - 2. SCO 3 p - 3. FRA 3 p

4. UKR 3 p

kvartfinaler

CZE - SCO 0 - 0 (4 - 3)

MAS - FRA 3 - 2

semifinaler

IRL - CZE 4 - 0

KOR - MAS 3 - 0

finale

KOR - IRL 3 - 1


Hiroshima, 15. - 23. jun 2019 (JPN)

gruppe A

1. IND 9 p - 2. POL 4 p - 3. URU 4 p

4. FIJ 0 p

gruppe B

1. RUS 6 p - 2. CHI 6 p - 3. JPN 6 p

4. MEX 0 p

kvartfinaler

CHI - URU 5 - 2

JPN - POL 5 - 0

semifinaler

IND - CHI 4 - 2

JPN - RUS 1 - 1 (3 - 1) 

finale

IND - JPN 3 - 1


Valencia, 19. - 27. jun 2019 (ESP)

gruppe A

1. CAN 7 p - 2. ESP 7 p - 3. BLR 3 p

4. NAM 0 p

gruppe B

1. RSA 7 p - 2. ITA 6 p - 3. WAL 4 p

4. THA 0 p

kvartfinaler

ITA - BLR 4 - 1

ESP - WAL 1 - 0

semifinaler

CAN - ITA 7 - 0

ESP - RSA 1 - 0

finale

ESP - CAN 4 - 2


Verdensranglisten (4 hold)

Da Holland, Japan og Argentina har kvalificeret sig direkte til OL, opnår syv nationer fra verdensranglisten adgang til OL-kvalifikationen.

pr 8. sep 2019

1. NED

2. AUS

3. ARG

4. GER

5. ENG (GBR)

6. NZL

7. ESP

8. IRL

9. IND 

10. CHN

11. KOR

12. BEL

13. USA

14. JPN

15. CAN

16. RSA 

17. ITA 

18. CHI 

19. RUS

20. MAS

21. BLR

22. SCO

23. CZE

24. POL

25. URU


OL-kvalifikation, 7 kampe

Førstnævnte nation har hjemmebane i begge kampe.

25. - 26. okt 2019

AUS - RUS

-

-

CHN - BEL

-

-

ESP - KOR

-

-

1. - 3. nov 2019

IND - USA

-

-

GER - ITA

-

-

GBR - CHI

-

-

IRL - CAN

-

-

7 hold til OL.


siden er lavet af Morten Jensen, april 2018 - senest opdateret 9. september 2019