Således er vejen til deltagelse i rugby ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 4 hold - WR Sevens Series 2019

C1) 1 hold - Afrika

C2) 1 hold - Asien

C3) 1 hold - Europa

C4) 1 hold - Nordamerika og Caribien

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika

D) 1 hold - olympisk kvalifikation


Storbritannien er repræsenteret ved England.

Skotland og Wales kan ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) WR Sevens Series 2019

Core teams

14 nationer er direkte kvalificeret fra 2017/18

ARG, AUS, CAN, ENG, ESP, FIJ, FRA

KEN, NZL, RSA, SAM, SCO, USA, WAL


Kvalifikation til Sevens Series 2019

6. - 8. apr 2018 (HKG)

1 nation til Sevens Series 2019

gruppe E

1. CHI 7 p - 2. JPN 7 p - 3. UGA 7 p

4. GEO 3 p

gruppe F

1. GER 9 p - 2. HKG 5 p - 3. ZIM 5 p

4. PNG 5 p

gruppe G

1. IRL 9 p - 2. URU 7 p

3. JAM 5 p - 4. COK 3 p

kvartfinaler

GER - UGA 26 -0

CHI - HKG 24 - 12

JPN - URU 26 - 19

IRL - ZIM 38 - 5

semifinaler

GER - CHI 19 - 12

JPN - IRL 12 - 7

finale

JPN - GER 19 - 14

Japan rykker op i Sevens Series 2019 - hvor de erstatter Rusland.


Sevens Series 2019

10 afdelinger med 15 "faste" nationer samt en "gæstenation" i hver afdeling.

1) 30. nov - 1. dec 2018 (UAE)

2) 8. - 9. dec 2018 (RSA)

3) 26. - 27. jan 2019 (NZL)

4) 2. - 3. feb 2019 (AUS)

5) 1. - 3. mar 2019 (USA)

6) 9. - 10. mar 2019 (CAN)

7) 5. - 7. apr 2019 (HKG)

8) 13. - 14. apr 2019 (SGP)

9) 25. - 26. maj 2019 (ENG)

10) 1. - 2. jun 2019 (FRA)


stilling

 
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
#

FIJ

13

22

22

15

12

17

22

19

22

22

186

USA

19

19

19

19

22

15

17

15

17

15

177

NZL

22

15

17

22

17

13

12

12

13

19

162

RSA

12

17

15

13

10

 22

10

22

10

17

148

ENG

17

13

8

17

13

12

10

17

2

5

114

SAM

8

7

12

3

19

10

15

13

8

12

107

AUS

15

10

10

12

10

8

5

10

19

5

104

FRA

7

5

2

10

1

19

19

8

15

13

99

ARG

10

8

5

8

15

10

13

10

5

10

94

SCO

10

10

13

1

8

5

8

7

7

3

72

CAN

5

5

10

5

3

7

1

5

10

8

59

ESP

5

12

5

10

7

3

3

2

1

1

49

KEN

1

3

7

1

5

1

5

3

1

10

37

WAL

3

2

1

5

2

5

2

5

5

1

31

JPN

2

1

1

7

1

2

7

1

3

2

27

IRL

-

-

-

-

-

-

-

-

12

7

19

CHI

-

-

-

-

5

1

-

-

-

-

6

TGA

3

2

-

-

-

-

-

-

5

ZIM

1

1

-

-

-

-

-

-

-

-

2

POR

-

-

-

-

-

-

1

-

-

-

1

HKG

-

-

-

-

-

-

-

1

-

-

1


Fiji, USA, New Zealand og Sydafrika til OL.


C1) Afrika

Afrika - kvalifikation, vest (2 hold)

15. - 16. sep 2018 (CIV)

1. CIV - 2. NGR - 3. BUR - 4. ALG

5. MLI - 6. NIG - 7. BEN - 8. GUI


OL-kvalifikation for Afrika

8. - 9. nov 2019 (RSA)

(ZIM, KEN, UGA, MAD, ZAM, TUN, SEN, MAR, NAM, GHA, BOT, MRI, CIV, NGR)

1 nation til OL.

2 nationer til OL-kvalifikation.


C2) Asien

Kvalifikation

23. - 24. nov 2019 (KOR)


C3) Europa

Kvalificerede (12 hold)

Rugby Europe Sevens Grand Prix, Moskva (9 hold)

22. - 23. jun 2019 (RUS)

1. FRA - 2. IRL - 3. ENG - 4. GER

5. WAL - 6. ESP - 7. POR - 8. ITA

9. RUS - 10. GEO - 11. POL - 12. ROU


Rugby Europe Sevens Trophies Series (2 hold)

15. - 16. jun (CRO) og 22. - 23. jun 2019 (BIH)

1. LTU - 2. UKR - 3. BEL - 4. CRO

5. CZE - 6. SWE SWE - 7. ISR - 8. LUX

9. DEN DEN - 10. LAT - 11. BUL - 12. BIH

 

Rugby Europe Sevens Conference (1 hold)

8. - 9. jun 2019 (SRB)

1. HUN - 2. TUR - 3. MDA - 4. SUI

5. NED - 6. FIN FIN - 7. NOR NOR - 8. MON

9. CYP - 10. AUT - 11. SRB - 12. MNE

13. AND - 14. SVK - 15. LIE - 16. SLO


OL-kvalifikation for Europa

13. - 14. jul 2019 (FRA)

gruppe A

1. FRA 9 p - 2. ITA 7 p

3. POR 5 p - 4. HUN 3 p

gruppe B

1. ESP 8 p - 2. IRL 8 p

3. RUS 5 p - 4. UKR 3 p

gruppe C

1. ENG 9 p - 2. GER 7 p

3. GEO 5 p - 4. LTU 3 p

kvartfinaler

FRA - GEO 28 - 0

IRL - GER 21 - 0

POR - ESP 14 - 5

ENG - ITA 35 - 0

semifinaler

FRA - IRL 19 - 12

ENG - POR 29 - 12

finaler

3/4 IRL - POR 26 - 12

1/2 ENG - FRA 31 - 7

Storbritannien til OL.

Frankrig og Irland til OL-kvalifikation.


C4) Nordamerika og Caribien

2019 RAN Sevens

6. - 7. jul 2019 (CAY)

gruppe A

1. CAN 9 p - 2. MEX 6 p

3. BER 3 p - 4. BAR 0 p

gruppe B

1. JAM 9 p - 2. TTO 6 p

3. CAY 3 p - 4. GUY 0 p

kvartfinaler

CAN - GUY 47 - 5

BER - TTO 7 - 5

MEX - CAY 12 - 7

JAM - BAR 24 - 10

semifinaler

CAN - BER 55 - 0

JAM - MEX 24 - 7 

finaler

3/4 MEX - BER 50 - 0

1/2 CAN - JAM 40 - 5

Canada til OL.

Jamaica og Mexico til OL-kvalifikation.


C5) Oceanien

Oceanien M 2019

7. - 9. nov 2019 (FIJ)


C6) Sydamerika

OL-kvalifikation for Sydamerika

29. - 30. jun 2019 (CHI)

gruppe A

1. ARG 12 p - 2. PAR 10 p - 3. COL 8 p

4. PER 6 p - 5. GUA 4 p

gruppe B

1. BRA 12 p - 2. CHI 10 p - 3. URU 8 p

4. CRC 6 p - 5. VEN 4 p

semifinaler

ARG - CHI 35 - 0

BRA - PAR 14 - 12

finaler

3/4 CHI - PAR 43 - 0

1/2 ARG - BRA 26 - 0

Argentina til OL.

Brasilien og Chile til OL-kvalifikation.


E) Olympisk kvalifikation

12 nationer

Afrika 2:

Asien 2:

Europa 2: FRA, IRL

Nordamerika/Caribien 2: JAM, MEX

Oceanien 2:

Sydamerika 2: BRA, CHI


OL-kvalifikation

juni 2020

Vinderen til OL


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 4 hold - WR Sevens Series 2019

C1) 1 hold - Afrika

C2) 1 hold - Asien

C3) 1 hold - Europa

C4) 1 (0) hold - Nordamerika og Caribien

C5) 1 hold - Oceanien

C6) 1 hold - Sydamerika

D) 1 (2) hold - olympisk kvalifikation


Storbritannien er repræsenteret ved England.

Skotland og Wales kan ikke kvalificere sig til OL.


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


B) WR Sevens Series 2019

Core teams

10 nationer er direkte kvalificeret

AUS, CAN, ENG, ESP, FIJ

FRA, IRL, NZL, RUS, USA


Kvalifikation til Sevens Series 2019

5. - 6. apr 2018 (HKG)

1 nation til Sevens Series 2019

gruppe X

1. KEN 9 p - 2. RSA 7 p - 3. PNG 5 p

4. MEX 3 p

gruppe Y

1. CHN 9 p - 2. BRA 7 p

3. HKG 5 p - 4. KAZ 3 p

gruppe C

1. BEL 9 p - 2. WAL 7 p - 3. ARG 5 p

4. POL 3 p

kvartfinaler

CHN - PNG 31 -10

BEL - BRA 17 - 12

RSA - WAL 26 - 0

KEN - ARG 17 - 12

semifinaler

CHN - BEL 22 - 5

RSA - KEN 12 - 7

finale

CHN - RSA 31 - 14


Sevens Series 2019

6 afdelinger med 11 "faste" nationer samt en "gæstenation" i hver afdeling.

1) 20. - 21. okt 2018 (USA)

2) 29. - 30. nov 2018 (UAE)

3) 1. - 3. feb 2019 (AUS)

4) 20. - 21. apr 2019 (JPN)

5) 11. - 12. maj 2019 (CAN)

6) 31. maj - 2. jun 2019 (FRA)


stilling

 
1.
2.
3.
4.
5.
6.
#

NZL

20

20

20

12

20

18

110

USA

18

14

16

16

16

 20

100

CAN

16

18

12

20

12

16

94

AUS

12

16

18

10

18

12

86

FRA

14

8

10

14

14

10

70

ENG

6

10

3

18

10

3

50

RUS

8

12

8

6

8

6

48

IRL

10

6

14

8

2

1

41

ESP

4

3

6

3

6

14

36

FIJ

3

2

4

4

4

4

21

CHN

2

4

2

2

3

8

21

SCO

-

-

-

-

-

2

2

MEX

1

-

-

-

-

-

1

KEN

-

1

-

-

-

-

1

PNG

-

-

1

-

-

-

1

JPN

-

-

-

1

-

-

1

BRA

-

-

-

-

1

-

1


New Zealand, USA, Canada og Australien til OL.


C1) Afrika

OL-kvalifikation for Afrika

12. - 13. okt 2019 (TUN)

(KEN, UGA, ZIM, MAD, SEN, BOT, ZAM, MAR, MRI, RSA, GHA, TUN)

1 nation til OL.

2 nationer til OL-kvalifikation.


C2) Asien

OL-kvalifikation for Asien

9. - 10 nov 2019 (CHN)


C3) Europa

Kvalificerede (12 hold)

Europe Sevens Grand Prix, Marcoussis (7 hold)

29. - 30. jun 2019 (FRA)

1. FRA - 2. RUS - 3. ESP - 4. IRL

5. ENG - 6. SCO - 7. POL - 8. BEL

9. ITA - 10. WAL - 11. NED - 12. UKR


Rugby Europe Sevens Trophies Series (4 hold)

8. - 9. jun (HUN) og 22. - 23. jun 2019 (POR)

1. GER - 2. ROU - 3. CZE - 4. FIN FIN

5. SWE SWE - 6. POR - 7. NOR - 8. GEO

9. HUN - 10. TUR - 11. ISR - 12. SUI


Rugby Europe Sevens Conference (1 hold)

15. -16. jun 2019 (CRO)

1. MDA - 2. DEN DEN - 3. AUT - 4. LAT

5. AND - 6. CRO  - 7. MLT - 8. LTU

9. LUX - 10. BUL - 11. SVK - 12. SLO


OL-Kvalifikation for Europa

13. - 14. jul 2019 (RUS)

gruppe A

1. FRA 9 p - 2. POL 7 p

3. ITA 5 p - 4. MDA 3 p

gruppe B

1. RUS 9 p - 2. ENG 7 p

3. SWE SWE 5 p - 4. GER 3 p

gruppe C

1. ESP 9 p - 2. IRL 7 p

3. ROU 5 p - 4. CZE 3 p

kvartfinaler

FRA - ROU 55 - 0

ENG - IRL 17 - 7

RUS - ITA 44 - 0

ESP - POL 17 - 14

semifinaler

ENG - FRA 14 - 12

RUS - ESP 12 - 5

finaler

3/4 FRA - ESP 17 - 5

1/2 ENG - RUS 19 - 0

Storbritannien til OL.

Rusland og Frankrig til OL-kvalifikation.


C4) Nordamerika og Caribien

OBS: Med både Canada og USA kvalificeret til OL via WR Seven Series - vil der ikke blive direkte kvalifikation fra Nordamerika og Caribien. Pladsen overføres til E).

 

2019 RAN Sevens

6. - 7. jul 2019 (CAY)

grupperunde

1. JAM 15 p - 2. MEX 10 p - 3. LCA 9 p

4. TTO 7 p - 5. BER 3 p - 6. BAH 0 p

finale

MEX - JAM 19 - 15

Mexico og Jamaica til OL-kvalifikation.


C5) Oceanien

Oceanien M 2019

7. - 9. nov 2019 (FIJ)

 

C6) Sydamerika

Kvalifikation

1. - 2. jun 2019 (PER)

gruppe A

1. BRA 12 p - 2. PER 10 p

3. PAR 8 p - 4. VEN 6 p - 5. GUA 4 p

gruppe B

1. COL 11 p - 2. ARG 11 p

3. CHI 8 p - 4. URU 6 p - 5. CRC 4 p

semifinaler

BRA - ARG 36 - 14

COL - PER 19 - 5

finaler

3/4 ARG - PER 22 - 12

1/2 BRA - COL 28 - 15

Brasilien til OL.

Colombia og Argentina til OL-kvalifikation.

 

E) Olympisk kvalifikation

12 nationer

Afrika 2:

Asien 2:

Europa 2: RUS, FRA

Nordamerika/Caribien 2: MEX, JAM

Oceanien 2:

Sydamerika 2: COL, ARG


OL-kvalifikation

juni 2020

Nr 1 og 2 til OL.



rugby


siden er lavet af Morten Jensen, juni 2018 - senest opdateret 15. juli 2019