Således var vejen til deltagelse i volleyball ved OL 2012 i London.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C) 3 hold - World Cup 2011

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Asien / Oceanien

D3) 1 hold - Europa

D4) 1 hold - Nord- og Mellemamerika

D5) 1 hold - Sydamerika

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

GBR

Storbritannien til OL.


C) World Cup 2011

Værtsnation (1 hold)

JPN


Afrika M 2011 (1 hold)

23. - 29. sep 2011 (MAR)

1. EGY - 2. CMR - 3. TUN - 4. ALG

5. CGO - 6. MAR - 7. RSA - 8. BOT


Asien M 2011 (2 hold)

21. - 29. sep 2011 (IRI)

1. IRI - 2. CHN

3. KOR - 4. AUS

5. JPN - 6. IND - 7. PAK - 8. SRI

9. KAZ - 10. THA - 11. INA - 12. QAT

13. TPE - 14. TKM - 15. AFG - 16. UZB


Europa M 2011 (2 hold)

direkte kvalificeret til EM 2011

AUT og CZE (værter)

POL, FRA, BUL, RUS, SRB (EM 2009, nr 1-5)


indledende kvalifikation 8./.9. og 15./16. maj 2010

GEO - BIH

0 - 3

0 - 3

DEN DEN - CRO

0 - 3

0 - 3

LUX - HUN

0 - 3

0 - 3

MDA - ROU

3 - 2

0 - 3

AZE - GBR

3 - 0

0 - 3


EM-kvalifikation 21. - 30. maj 2010

gruppe A (SLO/ISR)

1. SLO 12 p

2. ESP 10 p - 3. HUN 7 p - 4. ISR 7 p

gruppe B (LAT/GRE)

1. FIN 11 p FIN

2. GRE 10 p - 3. LAT 9 p - 4. GBR 6 p

gruppe C (SVK/BEL)

1. SVK 11 p

2. BEL 10 p - 3. UKR 9 p - 4. BIH 6 p

gruppe D (MNE/GER)

1. GER 12 p

2. EST 10 p - 3. MNE 7 p - 4. CRO 7 p

gruppe E (TUR/ITA)

1. ITA 11 p

2. TUR 10 p - 3. BLR 9 p - 4. ROU 6 p

gruppe F (MKD/NED)

1. POR 11 p

2. NED 10 p - 3. MKD 8 p - 4. SWE 7 p SWE


play-off 4./5. sep og 11./12. sep 2010

ESP - BEL

1 - 3

2 - 3

TUR - GRE

3 - 1

3 - 2

EST - NED

3 - 1

3 - 0


EM 2011

10. - 18. sep 2011 (AUT/CZE)

1. SRB - 2. ITA 

3. POL - 4. RUS

5. SVK - 6. BUL - 7. FRA - 8. FIN FIN

9. SLO - 10. CZE - 11. TUR - 12. EST

13. BEL - 14. POR - 15. GER - 16. AUT


Nord- og Mellemamerika M 2011 (2 hold)

29. aug - 3. sep 2011 (PUR)

1. CUB - 2. USA

3. CAN - 4. PUR

5. MEX - 6. TTO - 7. CRC - 8. LCA


Sydamerika M 2011 (2 hold)

19. - 25. sep 2011 (BRA)

1. BRA 12 p - 2. ARG 11 p

3. VEN 9 p - 4. COL 9 p - 5. CHI 9 p

6. PAR 7 p - 8. URU 6 p


Wildcard (2 hold)

POL og RUS


World Cup 2011

20. nov - 4. dec 2011 (JPN)

1. RUS 29 p

2. POL 26 p

3. BRA 24 p

4. ITA 24 p

5. CUB 20 p

6. USA 16 p

7. ARG 16 p

8. SRB 15 p

9. IRI 12 p

10. JPN 8 p

11. CHN 5 p

12. EGY 3 p

Rusland, Polen og Brasilien til OL.


D1) Afrika

Kvalifikationsturnering

17. - 21. jan 2012 (CMR)

1. TUN 8 p

2. EGY 7 p

3. CMR 6 p

4. ALG 5 p

5. GHA 4 p

- afbud fra NIG

Tunesien til OL.


D2) Asien / Oceanien

Ingen direkte kvalifikation til OL - men seks hold til olympisk kvalifikation. Japan er direkte kvalificeret som værtsnation.

De fire bedste til "3. turnering", hvor mindst et asiatisk hold kvalificerer sig til OL.


Asien M 2011

21. - 29. sep 2011 (IRI)

gruppe A

1. IRI 9 p - 2. IND 5 p

3. TPE 4 p - 4. AFG 0 p

gruppe B

1. CHN 9 p - 2. SRI 5 p

3. INA 4 p - 4. UZB 0 p

gruppe C

1. JPN 8 p - 2. PAK 6 p

3. KAZ 3 p - 4. THA 1 p

gruppe D

1. AUS 8 p - 2. KOR 7 p

3. QAT 3 p - 4. TKM 0 p

mellemrunde gruppe E

1. IRI 9 p - 2. IND 5 p

3. JPN 2 p - 4. PAK 2 p

mellemrunde gruppe F

1. AUS 8 p - KOR 6 p

3. CHN 4 p - 4. SRI 0 p

kvartfinaler

AUS - PAK 3 - 1

CHN - IND 3 - 0

KOR - JPN 3 - 2

IRI - SRI 3 - 0

semifinaler

5/8 JPN - SRI 3 - 0

5/8 IND - PAK 3 - 1

1/4 CHN - AUS 3 - 2

1/4 IRI - KOR 3 - 1

finaler

7/8 PAK - SRI 3 - 0

5/6 JPN - IND 3 - 2

3/4 KOR - AUS 3 - 1

1/2 IRI - CHN 3 - 1

Iran, Kina, Sydkorea og Australien til OL-kvalifikation (3. turnering).

Indien og Pakistan til OL-kvalifikation (1. og 2. turnering).


D3) Europa

Kvalifikationsturnering

1. kvalifikationsrunde 13. og 14. aug 2011

DEN DEN - GEO

3 - 0

3 - 0


2. kvalifikationsrunde 27./28. aug og 2./3./4. sep 2011

DEN DEN - ESP

1 - 3

0 - 3

GRE - BIH

3 - 1

3 - 0

ROU - NED

1 - 3

1 - 3

ISR - UKR

0 - 3

1 - 3

HUN - LAT

2 - 3

1 - 3

MNE - MKD

3 - 1

3 - 2


3. kvalifikationsrunde 22. - 27. nov 2011

gruppe 1 (SVK)

pulje A

1. SVK 6 p - 2. ESP 3 p

3. AUT 0 p

pulje B

1. EST 4 p - 2. TUR 3 p

3. MNE 2 p

semifinaler

SVK - TUR 3 - 2

ESP - EST 3 - 1

finale

ESP - SVK 3 - 2

gruppe 2 (FRA)

pulje A

1. FRA 5 p - 2. GER 4 p

3. GRE 0 p

pulje B

1. CZE 5 p - 2. BEL 3 p

3. LAT 1 p

semifinaler

BEL - FRA 3 - 2

GER - CZE 3 - 1

finale

GER - BEL 3 - 0

gruppe 3 (CRO)

pulje A

1. FIN 6 p FIN - 2. CRO 2 p

3. NED 1 p

pulje B

1. SLO 5 p - 2. POR 4 p

3. UKR 0 p

semifinaler

SLO - CRO 3 - 2

FIN FIN - POR 3 - 0

finale

FIN FIN - SLO 3 - 1


4. kvalifikationsrunde 8. - 13. maj 2012 (BUL)

Da RUS og POL var kvalificeret til OL via World Cup - så indtrådte SVK og SLO i stedet.

gruppe A

1. BUL 9 p

2. SRB 6 p

3. ESP 3 p

4. SLO 0 p

gruppe B

1. ITA 8 p

2. GER 6 p

3. SVK 3 p

4. FIN 1 p FIN

semifinaler

ITA - SRB 3 - 1

GER - BUL 3 - 1

finale

ITA - GER 3 - 2

Italien til OL.


D4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikationsturnering

7. - 12. maj 2012 (USA)

gruppe A

1. USA 15 p

2. MEX 9 p

3. TRI 6 p

4. CRC 0 p

gruppe B

1. CAN 15 p

2. CUB 10 p

3. PUR 5 p

4. DOM 0 p

kvartfinaler

PUR - MEX 3 - 1

CUB - TRI 3 - 0

semifinaler

USA - CUB 3 - 1

CAN - PUR 3 - 2

finale

USA - CAN 3 - 0

USA til OL.


D5) Sydamerika

Kvalifikationsturnering

11. - 13. maj 2012 (ARG)

1. ARG 9 p

2. VEN 6 p

3. COL 3 p

4. CHI 0 p

Argentina til OL.


E) Olympisk kvalifikation

Udvælgelse af 16 nationer

- 3 værtsnationer

BUL, GER, JPN

- 6 asiatiske nationer

IRI, CHN, KOR, AUS, IND, PAK

- 7 nationer fra verdensranglisten pr 5. jan 2012

- 3 hold fra Europa

- 2 hold fra Nord- og Mellemamerika

- 1 hold fra Sydamerika

- 1 hold fra Afrika

verdensranglisten pr 5. jan 2012

1. BRA - 2. RUS - 3. ITA - 4. POL

5. CUB - 6. USA - 7. SRB - 8. ARG

9. BUL - 10. CHN - 11. EGY - 12. IRI

13. GER - 14. CMR - 15. JPN - 16. VEN

17. PUR - 18. CAN - 18. TUN - 20. KOR

21. FRA - 22. AUS - 23. MEX - 23. CZE


Tre olympiske kvalifikationsturneringer

1. turnering 8. - 10. jun 2012 (BUL)

1. BUL 9 p

2. FRA 6 p

3. EGY 3 p

4. PAK 0 p


2. turnering 8. - 10. jun 2012 (GER)

1. GER 8 p

2. CUB 7 p

3. CZE 3 p

4. IND 0 p


3. turnering 2. - 10. jun 2012 (JPN)

(fungerede også som asiatisk kvalifikation)

1. SRB 21 p

2. AUS 15 p

3. IRI 14 p

4. JPN 11 p

5. CHN 11 p

6. KOR 8 p

7. VEN 3 p

8. PUR 1 p


Bulgarien, Tyskland og Serbien til OL.

Australien til OL (Asiens repræsentant).


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C) 3 hold - World Cup 2011

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Asien / Oceanien

D3) 1 hold - Europa

D4) 1 hold - Nord- og Mellemamerika

D5) 1 hold - Sydamerika

E) 3 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

GBR

Storbritannien til OL.


C) World Cup 2011

Værtsnation (1 hold)

JPN


Afrika M 2011 (2 hold)

17. - 23. aug 2011 (KEN)

1. KEN - 2. ALG - 3. EGY - 4. SEN

5. CMR - 6. TUN - 7. BOT - 8. NGR - 9. RWA


Asien M 2011 (2 hold)

15. - 23. sep 2011 (TPE)

1. CHN - 2. JPN

3. KOR - 4. THA

5. TPE - 6. PRK - 7. VIE - 8. IRI

9. KAZ - 10. AUS - 11. IND - 12. SRI

13. INA - 14. TKM


Europa M 2011 (2 hold)

direkte kvalificeret til EM 2011

SRB (værtsnation)

ITA, NED, POL, GER, RUS, TUR (EM 2009, nr 1-6)


indledende kvalifikation 8./.9. maj og 15. maj 2010

LUX - SUI

0 - 3

0 - 3

DEN DEN - SWE SWE

0 - 3

0 - 3


EM-kvalifikation 21. - 30. maj 2010

gruppe A (BLR/AZE)

1. AZE 12 p

2. BLR 10 p - 3. BIH 8 p - 4. GEO 6 p

gruppe B (CZE/FRA)

1. CZE 12 p

2. FRA 10 p - 3. HUN 8 p - 4. AUT 6 p

gruppe C (UKR/GBR)

1. UKR 11 p

2. ISR 10 p - 3. SVK 9 p - 4. GBR 6 p

gruppe D (CRO/ESP)

1. ESP 11 p

2. CRO 11 p - 3. SUI 8 p - 4. MNE 6 p

gruppe E (BEL/ROU)

1. ROU 12 p

2. BEL 10 p - 3. SLO 8 p - 4. SWE 6 p SWE

gruppe F (POR/BUL)

1. BUL 12 p

2. FIN 9 p FIN - 3. GRE 9 p - 4. POR 6 p


play-off 3./4. sep og 11. sep 2010

CRO - BEL

3 - 1

3 - 2

BLR - ISR

3 - 2

1 - 3

FRA - FIN FIN

3 - 0

3 - 0


EM 2011

23. sep - 2. okt 2011 (ITA/SRB)

1. SRB - 2. GER

3. TUR - 4. ITA

5. POL - 6. RUS - 7. NED - 8. CZE

9. AZE - 10. FRA - 11. ESP - 12. ROU

13. CRO - 14. BUL - 15. UKR - 16. ISR


Nord- og Mellemamerika M 2011 (2 hold)

12. - 17. sep 2011 (PUR)

1. USA - 2. DOM

3. CUB - 4. PUR - 5. MEX - 6. CAN

7. TTO - 8. CRC - 9. PAN


Sydamerika M 2011 (1 hold)

28. sep - 2. okt 2011 (PER)

1. BRA - 2. ARG

3. PER - 4. COL - 5. URU - 6. CHI - 7. PAR


Wildcard (2 hold)

ITA og ARG


World Cup 2011

4. - 18. nov 2011 (JPN)

1. ITA 28 p

2. USA 26 p

3. CHN 26 p

4. JPN 24 p

5. BRA 21 p

6. GER 20 p

7. SRB 18 p

8. DOM 12 p

9. KOR 11 p

10. ARG 9 p

11. ALG 3 p

12. KEN 0 p

Italien, USA og Kina til OL.


D1) Afrika

Kvalifikationsturnering

2. - 4. feb 2012 (ALG)

1. ALG 6 p

2. KEN 5 p

3. EGY 4 p

4. SEY 3 p

Algeriet til OL.


D2) Asien / Oceanien

Ingen direkte kvalifikation til OL - men tre hold til olympisk kvalifikation. Japan er direkte kvalificeret som værtsnation.

Mindst et asiatisk hold vil opnå kvalifikation til OL.

Kina er allerede kvalificeret til OL via World Cup.


Asien M 2011

15. - 23. sep 2011 (TPE)

gruppe A

1. TPE 6 p - 2. IRI 2 p - 3. INA 1 p

gruppe B

1. THA 6 p - 2. VIE 3 p - 3. AUS 0 p

gruppe C

1. CHN 9 p - 2. PRK 6 p

3. KAZ 3 p - 4. IND 0 p

gruppe D

1. JPN 5 p - 2. KOR 4 p - 3. SRI 0 p

- TKM ej start

mellemrunde gruppe E

1. CHN 9 p - 2. TPE 6 p

3. PRK 3 p - 4. IRI 0 p

mellemrunde gruppe F

1. JPN 8 p - KOR 7 p

3. THA 3 p - 4. VIE 0 p

kvartfinaler

JPN - IRI 3 - 0

CHN - VIE 3 - 0

THA - TPE 3 - 0

KOR - PRK 3 - 1

semifinaler

5/8 PRK - VIE 3 - 0

5/8 TPE - IRI 3 - 0

1/4 JPN - THA 3 - 2

1/4 CHN - KOR 3 - 1

finaler

5/6 TPE - PRK 3 - 2

3/4 KOR - THA 3 - 2

1/2 CHN - JPN 3 - 1

Sydkorea, Thailand og Taiwan til OL-kvalifikation.


D3) Europa

Kvalifikationsturnering

1. kvalifikationsrunde 27./28. aug og 2./3./4. sep 2011

DEN DEN - BIH

3 - 1

2 - 3

SWE SWE - GEO

3 - 0

3 - 0

AUT - POR

3 - 0

3 - 0


2. kvalifikationsrunde 8. - 13. nov 2011

gruppe A (RUS)

pulje 1

1. RUS 6 p - 2. BEL 3 p

3. SVK 0 p

pulje 2

1. ROU 6 p - 2. ESP 3 p

3. AUT 0 p

semifinaler

ROU - BEL 3 - 1

RUS - ESP 3 - 0

finale

RUS - ROU 3 - 1

gruppe B (CRO)

pulje 1

1. NED 6 p - ISR 2 p

GRE 1 p

pulje 2

1. CRO 6 p - FRA 3 p

3. SWE 0 p SWE

semifinaler

CRO - ISR 3 - 1

NED - FRA 3 - 0

finale

CRO - NED 3 - 2

gruppe C (AZE)

pulje 1

1. CZE 6 p - 2. UKR 3 p

3. HUN 0 p

pulje 2

1. BUL 5 p - 2. AZE 4 p

3. DEN 0 p DEN

semifinaler

AZE - CZE 3 -1

BUL - UKR 3 - 1

finale

BUL - AZE 3 - 2


3. kvalifikationsrunde 1. - 6. maj 2012 (TUR)

Da ITA var kvalificeret til OL via World Cup - indtrådte NED som bedste toer i 2. kvalifikationsrunde i stedet.

gruppe A

1. TUR 9 p

2. GER 6 p

3. BUL 3 p

4. CRO 0 p

gruppe B

1. POL 7 p

2. RUS 7 p

3. NED 2 p

4. SRB 2 p

semifinaler

TUR - RUS 3 - 1

POL - GER 3 - 1

finale

TUR - POL 3 - 0

Tyrkiet til OL.


D4) Nord- og Mellemamerika

Kvalifikationsturnering

27. apr - 6. maj 2012 (MEX)

gruppe A

1. DOM 13 p

2. PUR 11 p

3. CAN 6 p

4. HON 0 p

gruppe B

1. CUB 15 p

2. MEX 10 p

3. CRC 4 p

4. TRI 0 p

kvartfinaler

PUR - CRC 3 - 0

CAN - MEX 3 - 0

semifinaler

CUB - PUR 3 - 1

DOM - CAN 3 - 0

finale

DOM - CUB 3 - 1

Dominikanske Republik til OL.


D5) Sydamerika

Kvalifikationsturnering

9. - 13. maj 2012 (BRA)

gruppe A

1. BRA 6 p

2. COL 3 p

3. URU 0 p

gruppe B

1. PER 9 p

2. VEN 6 p

3. ARG 3 p

4. CHI 0 p

semifinaler

PER - COL 3 - 2

BRA - VEN 3 - 0

finale

BRA - PER 3 - 0

Brasilien til OL.


E) Olympisk kvalifikation

Udvælgelse af 8 nationer

- 4 nationer fra Asien (inkl. Japan)

JPN, KOR, THA, TPE

- 4 nationer fra verdensranglisten pr 5. jan 2012

- 2 hold fra Europa

- 1 hold fra Nord- og Mellemamerika

- 1 hold fra Sydamerika eller Afrika

verdensranglisten pr 5. jan 2012

1. USA - 2. BRA - 3. JPN - 4. ITA

5. CHN - 6. SRB - 7. RUS - 8. GER

9. DOM - 10. CUB - 11. TUR - 12. THA

13. KOR - 14. POL - 15. KEN - 16. ALG

17. PER - 18. ARG - 19. PUR - 20. NED


Peru erstattede Kenya.


Olympisk og asiatisk kvalifikation

19. - 27. maj 2012 (JPN)

1. RUS 21 p

2. KOR 15 p

3. SRB 14 p

4. JPN 12 p

5. THA 12 p

6. CUB 7 p

7. PER 3 p

8. TPE 0 p

Rusland, Sydkorea og Serbien til OL.

Japan til OL (Asiens repræsentant).


volleyball


siden er lavet af Morten Jensen, december 2010 - senest opdateret 3. september 2015