Således er vejen til deltagelse i volleyball ved OL 2020 i Tokyo.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C) 6 hold - OL-kvalifikation

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Asien / Oceanien

D3) 1 hold - Europa

D4) 1 hold - Nord- og Mellemamerika

D5) 1 hold - Sydamerika


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C) OL-kvalifikation

Intercontinental Olympic Qualification


Kvalifikation til IOQT (24 hold)

FIVB verdensranglisten pr 1. okt 2018

1. BRA - 2. USA - 3. ITA - 4. POL

5. RUS - 6. CAN - 7. ARG - 8. IRI

9. FRA - 10. SRB - 11. JPN - 12. BEL

13. EGY - 14. BUL - 15. NED - 16. AUS

17. SLO - 18. CUB - 19. FIN FIN - 20. CHN

21. MEX - 22. TUN - 23. CMR - 24. KOR

24. PUR - 26. EST - 27. GER - 27. SVK

27. DOM - 30. CZE - 31. VEN - 31. POR

33. TUR - 34. QAT - 35. ESP - 35. TPE

37. CHI - 37. AUT   


Intercontinental Olympic Qualification

9. - 11. aug 2019

turnering A (BUL)

1. BRA 8 p

2. BUL 7 p

3. EGY 3 p

4. PUR 0 p

turnering B (NED)

1. USA 9 p

2. NED 5 p

3. BEL 3 p

4. KOR 1 p

turnering C (ITA)

1. ITA 8 p

2. SRB 6 p

3. AUS 4 p

4. CMR 0 p

turnering D (POL)

1. POL 9 p

2. FRA 6 p

3. SLO 3 p

4. TUN 0 p

turnering E (RUS)

1. RUS 9 p

2. IRI 5 p

3. CUB 4 p

4. MEX 0 p

turnering F (CHN)

1. ARG 8 p

2. CAN 5 p

3. CHN 5 p 

4. FIN 0 p  FIN

Brasilien, USA, Italien, Polen, Rusland og Argentina til OL.


D1) Afrika

Kontinental OL-kvalifikation

7. - 11. jan 2020 (EGY)

1. TUN 9 p

2. EGY 6 p

3. ALG 3 p

4. CMR 0 p

Tunesien til OL.


D2) Asien / Oceanien

Kvalifikation til Asien M 2019

direkte kvalificeret

IRI (vært)

JPN, KAZ, KOR, INA, CHN, TPE, AUS, QAT, VIE, THA (Asien M 2017)

VIE trak sig - erstattet af PAK.


Vestasien

17. - 21. juli 2019 (OMA)

1. KUW 6 p - 2. OMA 3 p - 3. IRQ 0 p


Centralasien

SRI, IND (uden kamp)

 

Østasien

HKG (uden kamp)


Sydøstasien

ingen


Oceanien

ingen


Asien M 2019

13. - 21. sep 2019 (IRI)

Top-8 (ekskl. JPN) til OL-kvalifikation

gruppe A

1. AUS 8 p - 2. IRI 6 p

3. QAT 4 p - 4. SRI 0 p

gruppe B

1. JPN 9 p - 2. TPE 6 p

3. THA 3 p - 4. HKG 0 p

gruppe C

1. CHN 9 p - 2. IND 5 p

3. KAZ 4 p - 4. OMA 0 p

gruppe D

1. KOR 9 p - 2. PAK 5 p

3. INA 4 p - 4. KUW 0 p

mellemrunde G

1. QAT 6 p - 2. KAZ 6 p

3. SRI 6 p - 4. OMA 0 p

mellemrunde H

1. THA 8 p - 2. INA 7 p

3. HKG 3 p - 4. KUW 0 p

semifinaler

9/12 QAT - INA 3 - 0

9/12 KAZ - THA 3 - 2

finale

9/10 QAT - KAZ 3 - 1


Kontinental OL-kvalifikation

7. - 12. jan 2020 (CHN)

PAK har trukket sig - erstattet af KAZ.

gruppe A

1. IRI 9 p

2. CHN 5 p

3. TPE 4 p

4. KAZ 0 p

gruppe B

1. QAT 7 p

2. KOR 6 p

3. AUS 5 p

4. IND 0 p

semifinaler

IRI - KOR 3 - 2

CHN - QAT 3 - 1

finale

IRI - CHN 3 - 0

Iran til OL.


D3) Europa

Deltagere (8 hold)

CEV-ranglisten pr 30. sep 2019

1. SRB - 2. RUS - 3. POL - 3. FRA

5. ITA - 6. BEL - 7. SLO - 8. BUL

9. NED - 10. GER - 11. CZE - 12. FIN FIN

13. TUR - 14. UKR - 15. SVK - 16. ESP

17. EST - 18. POR - 19. GRE - 20. MNE


Kontinental OL-kvalifikation

5. - 10. jan 2020 (GER)

gruppe A

1. SLO 8 p

2. GER 7 p

3. BEL 2 p

4. CZE 1 p

gruppe B

1. BUL 7 p

2. FRA 5 p

3. SRB 4 p

4. NED 2 p

semifinaler

FRA - SLO 3 - 2

GER - BUL 3 - 1

finale

FRA - GER 3 - 0

Frankrig til OL.


D4) Nord- og Mellemamerika

NORCECA rangliste pr 1. jan 2019

Top-4 til Champions Cup

Top-8 til NORCECA M 2019

1. USA - 2. CAN - 3. CUB - 4. PUR

5. MEX - 6. DOM - 7. GUA - 8. TTO

9. CRC - 10. VIN - 11. MTQ - 12. LCA

13. SUR - 14. ANT - 15. BAR - 16. BAH


Champions Cup 2019

22. - 24. aug 2019 (USA)

1. CUB 12 p - 2. USA 7 p

3. CAN 6 p - 4. PUR 5 p


NORCECA M 2019

2. - 7. sep 2019 (CAN)

1. CUB - 2. USA - 3. CAN - 4. MEX

5. PUR - 6. DOM - 7. GUA - SUR (trak sig)

 

Kontinental OL-kvalifikation

10. - 12. jan 2020 (CAN)

1. CAN 13 p

2. CUB 11 p

3. PUR 5 p

4. MEX 1 p

Canada til OL.


D5) Sydamerika

Sydamerika M 2019

10. - 14. sep 2019 (CHI)

gruppe A

1. BRA 9 p - 2. ARG 6 p

3. COL 3 p - 4. ECU 0 p

gruppe B

1. VEN 7 p - 2. CHI 6 p

3. PER 5 p - 4. BOL 0 p

semifinaler

5/8 PER - ECU 3 - 0

5/8 COL - BOL 3 - 0

1/4 ARG - VEN 3 - 0

1/4 BRA - CHI 3 - 0

finaler

5/6 PER - COL 3 - 2

3/4 CHI - VEN 3 - 0

1/2 BRA - ARG 3 - 2

 

Kontinental OL-kvalifikation

10. - 12. jan 2020 (CHI)

1. VEN 7 p

2. CHI 6 p

3. COL 5 p

4. PER 0 p

Venezuela til OL.


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C) 6 hold - OL-kvalifikation

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Asien / Oceanien

D3) 1 hold - Europa

D4) 1 hold - Nord- og Mellemamerika

D5) 1 hold - Sydamerika


A) Værtsnationen

JPN

Japan til OL.


C) OL-kvalifikation

Intercontinental Olympic Qualification


Kvalifikation til IOQT (24 hold)

FIVB verdensranglisten pr 1. okt 2018

1. SRB - 2. CHN - 3. USA - 4. BRA

5. RUS - 6. JPN - 7. NED - 8. ITA

9. KOR - 10. DOM - 11. ARG - 12. TUR

13. PUR - 14. THA - 15. GER - 16. BUL

17. CMR - 18. CAN - 19. BEL - 20. KEN

21. MEX - 22. AZE - 23. KAZ - 24. CZE

25. CUB - 26. POL - 27. PER - 27. TTO

29. COL - 30. CRO - 30. AUS - 30. ALG

33. TPE - 33. PRK - 35. HUN - 35. EGY

37. VIE - 38. VEN 


Intercontinental Olympic Qualification

1. - 4. aug 2019

CUB har trukket sig - erstattet af POL.

turnering A (POL)

1. SRB 9 p

2. POL 5 p

3. THA 4 p

4. PUR 0 p

turnering B (CHN)

1. CHN 9 p

2. TUR 6 p

3. GER 3 p

4. CZE 0 p

turnering C (USA)

1. USA 8 p

2. BUL 7 p

3. ARG 3 p

4. KAZ 0 p

turnering D (BRA)

1. BRA 7 p

2. DOM 7 p

3. AZE 4 p

4. CMR 0 p

turnering E (RUS)

1. RUS 8 p

2. KOR 7 p

3. CAN 3 p

4. MEX 0 p

turnering F (ITA)

1. ITA 9 p

2. NED 6 p

3. BEL 3 p

4. KEN 0 p

Serbien, Kina, USA, Brasilien, Rusland og Italien til OL.


D1) Afrika

Kontinental OL-kvalifikation

5. - 9. jan 2020 (CMR)

1. KEN 11 p

2. CMR 10 p

3. EGY 6 p

4. NGR 3 p

5. BOT 0 p

Kenya til OL.


D2) Asien / Oceanien

Kvalifikation til Asien M 2019

direkte kvalificeret

KOR (vært)

JPN, THA, CHN, VIE, TPE, KAZ, PHI, IRI, AUS, HKG (Asien M 2017)

PHI trak sig - erstattet af NZL.

VIE trak sig.


Vestasien

ingen


Centralasien

IND, SRI (uden kamp)


Østasien

ingen


Sydøstasien

INA (uden kamp)


Oceanien

ingen


Asien M 2019

17. - 25. aug 2019 (KOR)

Top-8 (ekskl. CHN og JPN) til OL-kvalifikation.

gruppe A

1. KOR 6 p - 2. IRI 3 p - 3. HKG 0 p

gruppe B

1. JPN 9 p - 2. KAZ 6 p

3. AUS 3 p - 4. IND 0 p

gruppe C

1. THA 6 p - 2. TPE 3 p - 3. NZL 0 p

gruppe D

1. CHN 6 p - 2. INA 3 p - 3. SRI 0 p

mellemrunde, gr G

1. HKG 3 p - 2. NZL 0 p

mellemrunde, gr H

1. AUS 6 p - 2. IND 2 p - 3. SRI 1 p

semifinaler 9/12

IND - HKG 3 - 0

AUS - NZL 3 - 2


Kontinental OL-kvalifikation

7. - 12. jan 2020 (THA)

IND har trukket sig.

gruppe A

1. THA 6 p

2. TPE 3 p

3. AUS 0 p

gruppe B

1. KOR 9 p

2. KAZ 6 p

3. INA 2 p

4. IRI 1 p

semifinaler

THA - KAZ 3 - 1

KOR - TPE 3 - 1

finale

KOR - THA 3 - 0

Sydkorea til OL.


D3) Europa

Deltagere (8 hold)

CEV-ranglisten pr 9. sep 2019

1. SRB - 2. ITA - 3. NED - 4. TUR

5. RUS - 6. GER - 7. BUL - 8. POL

9. BEL - 10. CRO - 11. AZE - 12. UKR

13. CZE - 14. HUN - 14. BLR - 16. SVK

17. ESP - 18. ROU - 19. FIN FIN - 19. FRA

 

Kontinental OL-kvalifikation

7. - 12. jan 2020 (NED)

gruppe A

1. POL 9 p

2. NED 6 p

3. BUL 3 p

4. AZE 0 p

gruppe B

1. GER 9 p

2. TUR 5 p

3. BEL 4 p

4. CRO 0 p

semifinaler

TUR - POL 3 - 2

GER - NED 3 - 0

finale

TUR - GER 3 - 0

Tyrkiet til OL.


D4) Nord- og Mellemamerika

NORCECA rangliste pr 1. jan 2019

Top-4 til Champions Cup

Top-8 til NORCECA M 2019

1. USA - 2. DOM - 3. PUR - 4. CAN

5. CUB - 6. MEX - 7. TTO - 8. CRC

9. GUA - 10. NCA - 11. LCA - 12. DMA

13. JAM - 14. SUR - 15. ANT - 16. St. Martin


Champions Cup 2019

22. - 24. aug 2019 (USA)

1. USA 13 p - 2. DOM 8 p

3. CAN 6 p - 4. PUR 3 p


NORCECA M 2019

6. - 14. okt 2019 (PUR)

1. DOM - 2. USA - 3. CAN - 4. PUR

5. MEX - 6. CUB - 7. CRC - 8. TTO

 

Kontinental OL-kvalifikation

10. - 12. jan 2020 (DOM)

1. DOM 12 p

2. PUR 8 p

3. CAN 7 p

4. MEX 3 p

Dominikanske Republik til OL.


D5) Sydamerika

Sydamerika M 2019

28. aug - 1. sep 2019 (PER)

gruppe A

1. COL 8 p - 2. PER 7 p

3. BOL 3 p - 4. URU 0 p

gruppe B

1. BRA 9 p - 2. ARG 6 p

3. VEN 2 p - 4. ECU 1 p

semifinaler

5/8 BOL - ECU 3 - 0

5/8 VEN - URU 3 - 0

1/4 COL - ARG 3 - 0

1/4 BRA - PER 3 - 0

finaler

5/6 VEN - BOL 3 - 0

3/4 PER - ARG 3 - 2

1/2 BRA - COL 3 - 0

 

Kontinental OL-kvalifikation

7. - 9. jan 2020 (COL)

1. ARG 9 p

2. COL 6 p

3. VEN 3 p

4. PER 0 p

Argentina til OL.



VO


siden er lavet af Morten Jensen, august 2017 - senest opdateret 13. januar 2020