Skøjteløb består ved OL af følgende tre idrætsgrene:

kunstskøjteløb, speedskating (hurtigløb på skøjter) og short track (kortbaneløb).

Danmark har deltaget i speedskating (hurtigløb på skøjter) ved seks vinter-OL. Senest i 2022.

2022 Beijing

hurtigKvote: 166 hurtigløbere (83 herrer og 83 damer)

Begrænsning - pr nation

7 herrer hhv 7 damer pr nation.

Dog kan en nation kan udtage op til 9 herrer hhv. 9 damer, hvis nationen er kvalificeret til samtlige konkurrencer - og med det maksimale antal kvotepladser i de individuelle konkurrencer.

En nation kan udtage op til 8 herrer hhv. 8 damer, hvis nationen er kvalificeret til samtlige konkurrencer.

En nation kan maksimalt kvalificere 3 hurtigløbere til start i hver individuel konkurrence - med undtagelse af 5000 m (D), 10.000 m (H) og massestart, hvor der er begrænsning på 2 hurtigløbere.


Begrænsning - pr konkurrence

500 m, 1000m, 1500 m: 30 deltagere pr konkurrence

3000 m (D), 5000 m (H): 20 deltagere pr konkurrence.

5000 m (D), 10.000 m (H): 12 deltagere pr konkurrence.

massestart: 24 deltagere - kan forøges til 30 under legene med deltagere fra andre konkurrencer.

holdforfølgelsesløb: 8 herrehold og 8 damehold i holdforfølgelsesløb. Et hold består af tre deltagere.


Krav

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en individuel konkurrence.

Kvalifikationstiderne er de samme som til vinter-OL 2018.

Kravet skal være opfyldt i perioden 1. jul 2021 - 16. jan 2022.


Kvalifikation

Kvalifikation sker fra disse stævner:

World Cup 12. - 14. nov 2021 (POL)

World Cup 19. - 21. nov 2021 (NOR)

World Cup 3. - 5. dec 2021 (USA)

World Cup 10. - 12. dec 2021 (CAN)

Fordeling:

500 m / 1000 m / 1500 m - 20 fra rangliste, resten (op til 10) på bedste tider herudover.

3000 m (D) / 5000 m (H) - 14 fra rangliste, 6 på bedste tider herudover.

5000 m (D) / 10.000 m (H) - 8 fra rangliste, 4 på bedste tider herudover.

massestart - 24 fra rangliste.

holdforfølgelsesløb - 6 hold fra rangliste, 2 på bedste tider.

 

Kvalificerede nationer - holdforfølgelsesløb

herrer

rangliste USA, NOR, CAN, NED, ITA, CHN - tider RUS, KOR

damer

rangliste CAN, JPN, NED, RUS, NOR, POL - tider CHN, BLR

 

Kvalificerede nationer - pr individuel konkurrence

500 m (H) 

rangliste 3 stk JPN, NED, POL, RUS - 2 stk CAN, CHN, KOR - 1 stk BLR, NOR

tider USA, GER, NOR, EST, ITA, ITA, USA - GBR, KAZ, CAN

1000 m (H)

rangliste 3 stk CAN, JPN, NED - 2 stk KOR, NOR - 1 stk BLR, CHN, EST, GBR, GER2, RUS, USA

tider RUS, CHN, POL, ITA, GER, USA, KAZ, BEL - NOR, KAZ, POL

2: GER afgiver kvotepladsen.

1500 m (H) 

rangliste 3 stk JPN3, NED, NOR - 2 stk BEL, CAN, RUS, USA - 1 stk CHN, GER3, KOR

tider KAZ, CHN, GBR, GER3, ITA, NZL - LAT, POL, USA, RUS, CHN, CAN, KOR

3: GER afgiver to kvotepladser og JPN afgiver en kvotepalds.

5000 m (H)

rangliste 3 stk ITA, NED, RUS - 1 stk BEL, CAN, GER, JPN, SWE 

tider USA, GER, SUI, USA, NOR - DEN

10.000 m (H)

rangliste SWE, CAN, ITA, BEL, RUS, RUS, NED, GER

tider JPN, CAN, NED, ITA

massestart (H)

rangliste BEL, RUS, ITA, KOR, KOR, USA, SUI, USA, CAN, NOR, NED, DEN, CAN, NED, DEN, NOR, JPN, GER, POL, POL, RUS, KAZ, AUT - vært CHN

 

500 m (D) 

rangliste 3 stk CAN, JPN, NED, RUS - 2 stk CHN, POL, USA - 1 stk BLR, KOR

tider AUT, KAZ, TPE, NOR, CZE, NOR, GER4 - ARG, ROU, BEL, USA

4: GER afgiver kvotepladsen.

1000 m (D) 

rangliste 3 stk CHN, NED, RUS - 2 stk JPN, KOR, POL, USA - 1 stk CZE, KAZ, TPE

tider NOR, AUT, CAN, BLR, KAZ, BLR, CAN - GBR, ROU, BEL

1500 m (D) 

rangliste 3 stk CHN, JPN, NED - 2 stk CAN, KAZ, RUS - 1 stk CZE, ITA, NOR, POL, USA

tider USA, BLR, GER, POL, BLR, TPE, NOR - GBR, BEL, RUS

3000 m (D)

rangliste 3 stk CAN, NED - 2 stk JPN - 1 stk BLR, CHN, CZE, ITA, NOR, RUS

tider RUS, KAZ, CZE - USA, GER - vært CHN

5000 m (D)

rangliste CAN, NOR, NED, ITA, CZE, NED, CAN, RUS

tider JPN, JPN, BLR, CHN

massestart (D)

rangliste CAN, ITA, CHN, RUS, USA, NED, NED, KOR, KOR, CAN, GER, BLR, JPN, NOR, KAZ, CHN, GER, USA, POL, JPN, CZE, BEL, COL, SUI


Kvalificerede nationer - fordelte kvotepladser i alt

herrer

9 delt. NED

8 delt. CAN, RUS

7 delt. JPN, NOR, USA

6 delt. CHN, ITA, KOR

5 delt. POL

3 delt. GER, KAZ

2 delt. BEL, DEN

1 delt. AUT, BLR, EST, GBR, LAT, NZL, SUI, SWE

damer

9 delt. NED

8 delt. CAN, CHNx, JPNx, RUS

5 delt. NOR, POL, USA

4 delt. BLR, KOR

2 delt. CZE, GER, KAZ

1 delt. ARG, AUT, BEL, COL, GBR, ITA, ROU, SUI, TPE

x: En speedskater fra både CHN og JPN kom ikke til start.

RUS deltog som ROC.


I alt 164 speedskatere fra 27 nationer deltog i vinter-OL 2022.

Danske kvotepladser 2022

Kvalificeret fra World Cup 2021/22:

massestart (H), nr 12 = Stefan Due Schmidt

massestart (H), nr 15 = Viktor Hald Thorup

5000 m (H), på tid (6.17,687) = Viktor Hald Thorup

I alt 2 danske kvotepladser.

2018 Pyeongchang (Gangneung)

hurtig Kvote: 180 hurtigløbere (ca 100 herrer og ca 80 damer)

Begrænsning - pr nation

En nation kan udtage op til 10 herrer hhv. 10 damer, hvis kvalificeret til samtlige konkurrencer - ellers kun 8 herrer hhv. 8 damer.

En nation kan maksimalt kvalificere 3 hurtigløbere til start i hver individuel konkurrence - med undtagelse af 5000 m (D), 10.000 m (H) og massestart, hvor der er begrænsning på 2 hurtigløbere.


Begrænsning - pr konkurrence

36 herrer hhv 32 damer i 500 m, 1000 m og 1500 m.

24 deltagere i 3000 m (D) og 5000 m (H).

12 deltagere i 5000 m (D) og 10.000 m (H).

24 deltagere i massestart.

8 herrehold og 8 damehold i holdforfølgelsesløb. Et hold består af tre deltagere.


Krav

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en individuel konkurrence.

Kravet skal være opfyldt i perioden 1. jul 2017 - 14. jan 2018.

 

herrer

konkurrence

damer

35,70

500 m

39,50

1.10,50

1000 m

1.18,00

1.48,00

1500 m

1.59,50

6.30,00

5000 m / 3000 m

4.12,00

13.30,00

(6.25,00 / 5000 m)

10.000 m / 5000 m

7.20,00

(4.08,00 / 3000 m)

1.57,50 / 1500 m

massestart

2.10,00 / 1500 m


Kvalifikation

For hver konkurrence:

Kvalifikation sker fra rangliste baseret på disse stævner:

World Cup 10. - 12. nov 2017 (NED)

World Cup 17. - 19. nov 2017 (NOR)

World Cup 1. - 3. dec 2017 (CAN)

World Cup 8. - 10. dec 2017 (USA)

Fordeling:

500 m (H) / 1000 m (H) / 1500 m (H) - 20 fra rangliste, 16 på bedste tider herudover.

5000 m (H) - 16 fra rangliste, 8 på bedste tider herudover.

10.000 m (H) - 8 fra rangliste, 4 på bedste tider herudover.

massestart (H) - 24 fra rangliste.

holdforfølgelsesløb (H) - 6 hold fra rangliste, 2 på bedste tider - værtsnationen er garantret en plads.

500 m (D) / 1000 m (D) / 1500 m (D) - 20 fra rangliste, 12 på bedste tider herudover.

3000 m (D) - 16 fra rangliste, 8 på bedste tider herudover.

5000 m (D) - 8 fra rangliste, 4 på bedste tider herudover.

massestart (D) - 24 fra rangliste.

holdforfølgelsesløb (D) - 6 hold fra rangliste, 2 på bedste tider - værtsnationen er garantret en plads.


Kvalificerede nationer - holdforfølgelsesløb

herrer

A NOR, NZL, ITA, KOR, JPN, CAN - B NED, USA

damer

A JPN, GER, CAN, NED, CHN, POL - B RUS1, KOR

1: Rusland (OAR) har trukket sig - de erstattes af USA.


Kvalificerede nationer - antal kvotepladser

herrer

nat
hold
500 m
1000 m
1500 m
5000 m
10.000 m
massestart
i alt

NOR

+

3

2

3

3

1

1

7

NZL

+

-

-

2

1

1 e 

2

3

ITA

+

1

1

c

3

2

1

6

KOR

+

3

3

2

1

1

2

9

JPN

+

3

3

3

2

- e

2

8

CAN

+

3

3

3

1

2

1

10

NED

+

3

3

3

3

2

2

10

USA

+

3

3

3

- d

-

2

7

POL

 

3

3

3

- d

-

1

8

CHN

 

2

b

c

-

-

1

5

KAZ

 

2 a

3

2

-

-

f

5

GER

 

1

2

c

2

2

-

4

BEL

 

a

b

c

1

e

1

2

BLR

 

1

1

-

-

-

f

2

DEN

 

-

-

-

-

-

2

2

FIN

 

2

b

-

-

-

-

2

TPE

 

1

-

c

-

-

-

2

AUS

 

1

1

-

-

-

-

1

AUT

 

-

-

-

-

-

1

1

COL

 

1

1

-

-

-

-

1

EST

 

-

1

- c

-

-

-

1

FRA

 

-

-

1

1

-

1

1

HUN

 

-

1

1

-

-

-

1

LAT

 

-

1

1

1

-

1

1

RUS

 

3 a

b

c

d

1 e

f

1

SUI

 

-

-

1

1

-

1

1

SWE

 

-

-

c

1

-

-

1

i alt
8 hold
36
36
36
24
12
24
102


a: RUS (OAR) har afgivet to pladser i 500 m - de tilfalder KAZ og BEL.

b: RUS (OAR) har afgivet tre pladser i 1000 m - de tilfalder BEL, CHN og FIN.

c: RUS (OAR) har afgivet to og GER, ITA, SWE hver en plads i 1500 m - de tilfalder CHN, EST, TPE, BEL (en ubesat).

d: RUS (OAR) har afgivet tre pladser og LAT en plads i 5000 m - de tilfalder POL og USA (to ubesatte).

e: RUS (OAR) og NZL har hver afgivet en plads i 10.000 m - de tilfalder i stedet JPN og BEL. 

f: RUS (OAR) har afgivet to pladser i massestart - de tilfalder KAZ og BLR.


damer

nat
hold
500 m
1000 m
1500 m
3000 m
5000 m
massestart
i alt

JPN

+

3

3

3

3

2

2

8

GER

+

h

3

2

2

1

1

5

CAN

+

h

i

3

3

2

2

9

NED

+

3

3

3

3

2

2

10

CHN

+

3

3

3 j

2

-

2

8

POL

+

1

i

3

3

-

n

6

RUS

g

h

i

j

2 k

m

n

2

KOR

+

3

i

- j

k

-

2

7

USA

g

3

3

3

1

1

2

6

BLR

 

h

-

1

1

1

n

3

CZE

 

1

2

2 j

2

1

1

3

ITA

 

2

i

j

1

-

2

3

NOR

 

h

2

j

1

-

-

2

AUT

 

1

1

j

-

-

n

1

BEL

 

-

-

j

-

m

1

DEN

 

-

-

-

-

-

1

1

EST

 

-

-

-

-

-

1

1

FIN

 

1

-

-

-

-

-

1

KAZ

 

1

1

1

-

-

-

1

SUI

 

-

-

-

-

-

1

1

TPE

 

1

1

1

-

-

-

1

COL

 

-

-

-

-

-

n

1

ROU

 

h

-

-

-

-

-

1

i alt
8 hold
32
32
32
24
12
24
82


g: RUS (OAR) har trukket sit hold - de erstattes af USA.

h: RUS (OAR) har afgivet to og CAN og GER hver en plads i 500 m - de tilfalder i stedet BLR, ROU, NOR (en ubesat).

i: RUS (OAR) har afgivet to og CAN og KOR hver en plads i 1000 m - de tilfalder i stedet ITA, POL, ITA (en ubesat). 

j: RUS (OAR) har afgivet tre og AUT, BEL, CHN, CZE, NOR hver en plads i 1500 m - de tilfalder i stedet ITA, KOR, ITA (fem ubesatte).

k: RUS (OAR) har afgivet en plads i 3000 m - den tilfalder i stedet KOR.

m: RUS (OAR) har afgivet en plads i 5000 m - den tilfalder i stedet BEL.

n: RUS (OAR) har afgivet to og AUT en plads i massestart - de tilfalder i stedet POL, COL, BLR.


I alt 183 hurtigløbere fra 29 nationer deltog i vinter-OL 2018.

Danske kvotepladser 2018

Kvalificeret fra world cup 2017/18:

massestart (D), nr 5 = Elena Møller Rigas

massestart (H), nr 16 = Viktor Hald Thorup

massestart (H), nr 22 = Stefan Due Schmidt

I alt 3 danske kvotepladser.

2014 Sotji

hurtigKvote: 180 hurtigløbere (ca 100 herrer og ca 80 damer)

Begrænsning - pr nation

En nation kan maksimalt udtage 10 herrer og 10 damer - dog kun 8 herrer / 8 damer hvis nationen ikke er kvalificeret til holdforfølgelsesløb.

På de korte distancer (500 m, 1000 m og 1500 m) kan hver nation maksimalt kvalificere 4 hurtigløbere til start i hver konkurrence.

På de lange distancer (3000 m - 10.000 m) kan hver nation maksimalt kvalificere 3 hurtigløbere til start i hver konkurrence.


Begrænsning - pr konkurrence

40 herrer i 500 m, 1000 m og 1500 m.

36 damer i 500 m, 1000 m og 1500 m.

28 deltagere i 3000 m (D) og 5000 m (H).

16 deltagere i 5000 m (D) og 10.000 m (H).

8 herrehold og 8 damehold i holdforfølgelsesløb. Et hold består af fire deltagere.


Krav

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en individuel konkurrence.

Kravet skal være opfyldt i perioden 1. jul 2013 - 13. jan 2014.


herrer

konkurrence

damer

35,90

500 m

39,50

1.10,80

1000 m

1.18,50

1.48,50

1500 m

2.00,00

6.33,00

5000 m / 3000 m

4.15,00

13.30,00

(6.28,00 / 5000 m)

10.000 m / 5000 m

7.20,00

(4.10,00 / 3000 m)


Kvalifikation - individuelle konkurrencer

Kvalifikationsstævner: 

World Cup 8. - 10. nov 2013 (CAN) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

World Cup 5. - 17. nov 2013 (USA) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

World Cup 29. nov - 1. dec 2013 (KAZ) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 10.000 m/5000 m

World Cup 6. - 8. dec 2013 (GER) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

500 m, 1000 m, 1500 m - 20 fra rangliste - resten på bedste tider herudover.

3000 m (D), 5000 m (H) - 16 fra rangliste - 12 på bedste tider herudover.

5000 m (D), 10.000 m (H) - 10 fra rangliste - 6 på bedste tider herudover.

Forhåndskvalifikation:

Nationer med topplaceringer i World Cup 2012/13 (samlet) eller i VM 2013 tildeles en kvoteplads i en konkurrence, hvis nationen ellers ikke opnår kvalifikation i konkurrencen. 

500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m (D), 5000 m (H) - top 16

5000 m (D), 10.000 m (H) - top 8


Kvalifikation - holdforfølgelsesløb

- gældende for begge køn

Kvalifikationsstævner:

World Cup 8. - 10. nov 2013 (CAN)

World Cup 5. - 17. nov 2013 (USA)

World Cup 6. - 8. dec 2013 (GER)

A) 6 hold fra World Cup-rangliste - ovenstående tre stævner

B) 2 hold på bedste tid - opnået i en af ovenstående tre stævner

værtsnationen er sikret en plads


Kvalificerede nationer - holdforfølgelsesløb

herrer

A NED, KOR, USA, NOR, POL, CAN - B FRA - vært RUS

damer

A NED, POL, CAN, JPN, KOR, RUS - B USA, NOR


Kvalificerede nationer - antal kvotepladser

(1) = kvoteplads via forhåndskvalifikation


herrer

nat
hold
500 m
1000 m
1500 m
5000 m
10.000 m
i alt

NED

+

4

4

4

3

3

10

RUS

+

4

4

4

3

3

10

USA

+

4

4

4

3

1

9

CAN

+

4

4

4

1

-

8

KOR

+

4

3

2

2

1

8

POL

+

2

2

3

2

-

6

NOR

+

2

4

3

3

2

5

FRA

+

-

1

2

2

1

3

JPN

 

4

2

1

1

-

7

GER

 

3

2

2

3

2

6

KAZ

 

1

3

3

1

1

5

ITA

 

2

1

2

1

-

4

CHN

 

2

1

-

-

-

3

FIN

 

2

2

-

-

-

3

AUS

 

1

1

-

-

-

1

AUT 1

 

-

-

1

-

-

1

BEL

 

-

-

1

1

1

1

HUN

 

-

-

1

-

-

1

LAT

 

-

1

1

1

-

1

NZL

 

-

-

1

1

(1)

1

SWE

 

-

-

1

-

-

1

TPE

 

1

1

-

-

-

1

i alt
8
40 2
40 3
40 4
28 5
16 6
95

1 AUT deltog ikke.

2 500 m: GER afgav en plads - startplads tildelt LAT.

3 1000 m: FIN og NOR afgav hver en plads - startpladser tildelt: BEL og SWE.

4 1500 m: AUT, KOR, NZL afgav hver en plads - startpladser tildelt CHN, KAZ, NOR.

5 5000 m: 2 stk ej start (FRA, LAT).

6 10.000 m: NOR og RUS afgav hver to pladser, FRA en plads - startpladser tildelt GER, POL, USA (to ubesatte).


damer

nat
hold
500 m
1000 m
1500 m
3000 m
5000 m
i alt

JPN

+

4

4

4

3

3

10

NED

+

4

4

4

3

3

10

CAN

+

4

4

4

2

(1)

9

RUS

+

4

4

4

3

2

8

USA

+

4

4

3

2

1

8

KOR

+

4

2

3

3

1

7

NOR

+

-

1

2

2

1

4

POL

+

-

3

3

3

1

4

GER

 

4

4

3

3

2

8

CHN

 

4

3

2

-

-

7

CZE

 

1

1

2

1

1

2

ITA

 

1

-

-

1

-

2

AUT

 

1

1

-

1

-

2

BEL

 

-

-

1

1

-

1

KAZ

 

1

1

1

-

-

1

i alt
8
36 7
36 8
36 9
28
16 10
83

7 500 m: 1 ubenyttet startplads (JPN).

8 1000 m: JPN og POL afgav hver en startplads - begge blev tildelt KOR.

9 1500 m: CZE afgav en startplads - tildelt AUT.

10 5000 m: KOR afgav en startplads - tildelt GER.


I alt 177 hurtigløbere fra 23 nationer deltog i vinter-OL 2014.

Danske kvotepladser 2014

Ingen.

2010 Vancouver

Kvote: 180 hurtigløbere (ca 100 herrer og ca 80 damer)


Begrænsning - pr nation

En nation kan maksimalt udtage 10 herrer og 10 damer - dog kun 8 herrer / 8 damer, hvis nationen ikke er kvalificeret til holdforfølgelsesløb.

På de korte distancer (500 m, 1000 m og 1500 m) kan hver nation maksimalt kvalificere 4 hurtigløbere til start i hver konkurrence.

På de lange distancer (3000 m - 10.000 m) kan hver nation maksimalt kvalificere 3 hurtigløbere til start i hver konkurrence.


Begrænsning - pr konkurrence

40 herrer i 500 m, 1000 m og 1500 m.

36 damer i 500 m, 1000 m og 1500 m.

28 deltagere i 3000 m (D) og 5000 m (H).

16 deltagere i 5000 m (D) og 10.000 m (H).

8 herrehold og 8 damehold i holdforfølgelsesløb. Et hold består af fire deltagere.


Krav

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en individuel konkurrence.

Kvalifikationsperiode: 1. jul 2009 - 17. jan 2010.


herrer

konkurrence

damer

35,90

500 m

39,50

1.10,80

1000 m

1.18,50

1.48,50

1500 m

2.00,00

6.33,00

5000 m / 3000 m

4.15,00

13.30,00

(6.28,00 / 5000 m)

10.000 m / 5000 m

7.20,00

(4.10,00 / 3000 m)


Kvalifikation - individuelle konkurrencer

Kvalifikationsstævner: 

World Cup 6. - 8. nov 2009 (GER) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

World Cup 13. - 15. nov 2009 (NED) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

World Cup 21. - 22. nov 2009 (NOR) - 1500 m, 10.000 m/5000 m

World Cup 4. - 6. dec 2009 (CAN) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

World Cup 11. - 13. dec 2009 (USA) - 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m/3000 m

500 m, 1000 m og 1500 m - 20 fra World Cup rangliste - resten på bedste tider herudover. 

3000 m (D) og 5000 m (H) - 16 fra World Cup rangliste - 12 på bedste tider herudover.

5000 m (D) og 10.000 m (H) - 10 fra World Cup rangliste - 6 på bedste tider herudover.


Kvalifikation - holdforfølgelsesløb

- gældende for begge køn

Kvalifikationsstævner:

World Cup 13. - 15. nov 2009 (NED)

World Cup 4. - 6. dec 2009 (CAN)

World Cup 11. - 13. dec 2009 (USA)

A) 6 hold - World-Cup rangliste - ovenstående tre stævner

B) 2 hold - på bedste tider herudover


Kvalificerede nationer - holdforfølgelsesløb

herrer

A NED, NOR, CAN, USA, ITA, JPN - B KOR, SWE

damer

A CAN, RUS, JPN, GER, NED, KOR - B USA, POL


Kvalificerede nationer - antal kvotepladser

herrer

nat
hold
500 m
1000 m
1500 m
5000 m
10.000 m
i alt

NED

+

4

4

4

3

3

10

CAN

+

4

4

4

2

-

8

JPN

+

4

4

2

2

1

8

NOR 1

+

2

4

4

3

3

8

KOR

+

4

4

3

1

1

7

USA

+

4

4

4

3

2

6

ITA

+

1

1

2

2

1

4

SWE

+

-

1

3

1

-

3

GER 2

 

1

4

3

3

1

8

POL

 

3

2

2

1

1

6

RUS

 

4

4

4

2

2

6

CHN

 

4

1

1

-

-

5

FIN

 

4

2

-

-

-

4

KAZ

 

1

-

1

1

-

3

FRA

 

-

-

2

1

1

2

LAT

 

-

1

1

1

-

1

NZL

 

-

-

-

1

-

1

SUI

 

-

-

-

1

-

1

i alt
8
40 3
40 4
40 5
28
16 6
91

vakant CHN, JPN, JPN, KOR, RUS, USA, USA, USA

1 NOR afgav en kvoteplads - samt havde en "ikke startet".

2 GER afgav tre kvotepladser.

3 500 m: NOR ej start (to startpladser) - den ene blev tildelt GER, den anden forblev ubesat.

4 1000 m: LAT og SWE ej start, NOR minus en, GER minus to - en startplads tildelt ITA, to tildelt KAZ, to ubesatte.

5 1500 m: LAT ej start, FRA minus en, GER minus to - en startplads tildelt CHN, tre ubesatte.

6 10.000 m: ITA ej start - plads ubesat.


damer

nat
hold
500 m
1000 m
1500 m
3000 m
5000 m
i alt

NED 7

+

4

4

4

3

2

10

RUS

+

4

4

4

3

1

10

GER 8

+

4

4

4

3

3

9

JPN

+

4

4

4

3

2

9

KOR

+

4

2

2

2

-

8

USA

+

4

4

3

3

2

8

CAN

+

3

4

4

3

3

7

POL

+

-

1

3

2

-

4

CHN

 

4

4

2

2

-

8

CZE

 

-

1

2

1

1

2

NOR

 

-

1

2

1

1

2

AUS

 

1

1

-

-

-

1

AUT

 

-

-

1

1

-

1

BLR

 

1

-

-

-

-

1

DEN

 

-

-

-

1

1

1

ITA

 

1

1

1

-

-

1

KAZ

 

1

1

-

-

-

1

PRK

 

1

-

-

-

-

1

i alt
8
36 9
36 10
36 11
28 12
16
84

vakant USA

7 NED afgav en kvoteplads.

8 GER afgav en kvoteplads.

9 500 m: GER minus en startplads - tildelt CZE.

10 1000 m: GER minus en startplads - tildelt PRK.

11 1500 m: CHN og NOR minus en startplads - tildelt KAZ og USA.

12 3000 m: RUS minus en startplads - tildelt KOR.

 

I alt 177 hurtigløbere fra 24 nationer deltog i vinter-OL 2010.

Dansk kvoteplads 2010

Kvalificeret fra world cup:

5000 m = Cathrine Grage, udtaget på tid (7.10,24 - 21. nov 2009, Hamer).

Kvalificerede sig også til deltagelse på 3000 m (4.07,73 - 11. dec 2009, Salt Lake City).

I alt 1 dansk kvoteplads.

2006 Torino

Kvote: 170 hurtigløbere (90 herrer og 80 damer)


Begrænsning - pr nation

En nation kan maksimalt udtage hhv 10 herrer og 10 damer.

På de korte distancer (500 m, 1000 m og 1500 m) kan hver nation maksimalt kvalificere 4 hurtigløbere til start i hver konkurrence.

På de lange distancer (3000 m - 10.000 m) kan hver nation maksimalt kvalificere 3 hurtigløbere til start i hver konkurrence.


Begrænsning - pr konkurrence

I 3000 m (D) og 5000 m (H) er højeste deltagerantal 28 deltagere.

I 5000 m (D) og 10.000 m (H) er højeste deltagerantal 16 deltagere.

Til holdforfølgelsesløb kan der deltage 8 herrehold og 8 damehold. Et hold består af fire deltagere.


Kvalifikationstider

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en individuel konkurrence.

B-krav - kun skøjteløbere, der har klaret B-kravet, kan deltage på den pågældende distance.

A-krav - skøjteløbere fra nationer, der ønsker at deltage med mere end en skøjteløber på en distance, skal alle have klaret A-kravet.

Tiderne skal være opnået mellem 1. okt 2005 og 15. jan 2006.


A-krav (H)

B-krav (H)

 konkurrence

A-krav (D)

B-krav (D)

36,00

36,50

500 m

39,50

40,00

1.11,50

1.12,50

1000 m

1.20,00

1.21,00

1.49,50

1.51,00

1500 m

2.02,00

2.03,50

6.39,00

6.44,00

5000 m / 3000 m

4.21,00

4.24,00

13.35,00

(6.33,00 / 5000 m)

13.35,00

(6.33,00 / 5000 m)

10.000 m / 5000 m

7.15,00

(4.15.00 / 3000 m)

7.15,00

(4.15.00 / 3000 m)


NB! Da flere end ventet havde klaret kvalifikationstiderne, blev A-kravene på de korte distancer senere skærpet.


Kvalifikation - langdistance og hold

kvalifikationsstævner:

World Cup 12. - 13. nov 2005 (CAN) - 3000 m (D), 5000 m (H), holdforfølgelsesløb

World Cup 18. - 20. nov 2005 (USA) - 3000 m (D), 5000 m (H)

World Cup 3. - 4. dec 2005 (NED) - 5000 m (D), 10.000 m (H), holdforfølgelsesløb

World Cup 9. - 11. dec 2005 (ITA) - 3000 m (D), 5000 m (H), holdforfølgelsesløb


5000 m (H) og 3000 m (D)

A) 12 skøjteløbere - World Cup langdistance-ranglisten

B) 16 skøjteløbere - bedste opnåede tider fra et af de fire World Cup løb - de sidste fire pladser dog til nationer, der ellers ikke er kvalificeret.

10.000 m (H) og 5000 m (D) 

A) 8 skøjteløbere - World Cup langdistance-ranglisten

B) skøjteløbere fra andre nationer i TOP 10 ved World Cup 3. - 4. dec 2005 (NED)

Resten af deltagerne findes først under OL på 5000 m (H) hhv. 3000 m (D), således at nationer placeret i TOP 16 kan stille med et tilsvarende antal deltagere. 

holdforfølgelsesløb 

A) værtsnationen

B) en placering i TOP 3 ved et enkelt World Cup-stævne giver kvalifikation.

C) resten udpeges fra World Cup-ranglisten for holdforfølgelsesløb.


Kvalificerede nationer - langdistance og hold

herrer

5000 m

A USA, NED, NOR, NED, ITA, NED, NOR, CAN, NOR, SWE, ITA, POL

B USA, RUS, RUS, GER, GER1, RUS, KAZ, CAN, SWE1, ITA, JPN, USA - KOR, FIN1, ROU, FRA1

1 fire nationer afstod hver en kvoteplads.

vakant JPN, CHN, BEL, CAN

10.000 m

A USA, NED, NOR, NED, ITA, NED, NOR, CAN

B SWE

i alt 9 kvalificeret før OL- de sidste 7 skulle findes under OL på 5000 m.

holdforfølgelsesløb

A ITA - B CAN, NED, RUS, USA, NOR - C JPN, GER

damer

3000 m

A CAN, CAN, GER, GER, CAN, CZE, GER, NED, USA, NOR, JPN, NED

B CHN, RUS, JPN, AUT, NED, USA, JPN, CHN, NOR, RUS, POL, CHN2 - ITA, KOR, ROU, SWE2

2 to nationer afstod hver en kvoteplads.

vakant USA, KAZ

5000 m

A CAN, CAN, GER, GER, CAN, CZE, GER, NED

B CHN, NOR, USA

i alt 11 kvalificeret før OL - de sidste 5 skulle findes under OL på 3000 m.

holdforfølgelsesløb

A ITA3 - B GER, CHN, RUS, NED, CAN, JPN - C USA

3 ITA trak sit hold - blev erstattet af NOR.

 

I alt 174 hurtigløbere fra 19 nationer deltog i vinter-OL 2006.

2002 Salt Lake City

Begrænsning - pr nation

En nation kan maksimalt udtage hhv 10 herrer og 10 damer.

På distancerne over 500 m, 1000 m og 1500 m kan hver nation maksimalt kvalificere 4 løbere til start i hver konkurrence.

I 3000 m (D), 5000 m og 10.000 m (H) kan hver nation maksimalt kvalificere 3 løbere til start i hver konkurrence.


Begrænsning - pr konkurrence

I 3000 m (D) og 5000 m (H) er højeste deltagerantal 32 deltagere.

I 5000 m (D) og 10.000 m (H) er højeste deltagerantal 16 deltagere.


Kvalifikationstider

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en konkurrence. Tiderne skal være opnået mellem 1. okt 2001 og 27. jan 2002.


herrer

konkurrence

damer

37,30

500 m

40,80

1.14,20

1000 m

1.22,50

1.54,00

1500 m

2.06,00

-

3000 m

4.30,00

6.53,00

5000 m

4.18,00 a

6.40.00 b

10.000 m

-

a på distancen 3000 m - b på distancen 5000 m.


Kvalifikation - langdistance

5000 m (H) og 3000 m (D)

A) 12 bedste fra World Cup langdistance-ranglisten, max tre pr nation

B) op til 28 deltagere på bedste opnåede tider fra et World Cup-stævne i sæson 2001-02

C) 4 deltagere fra nationer der ikke har kvalificeret en skøjteløber på distancen

10.000 m (H) og 5000 m (D)

Deltagerne findes først under OL.

Nationer med deltagere blandt de 16 bedste i OL-konkurrencen i hhv 5000 m (H) og 3000 m (D) må stille med et tilsvarende antal deltagere i hhv 10.000 m (H) og 5000 m (D).


Kvalificerede nationer

5000 m (H)

A NED, NED, NED, GER, NOR, POL, NOR, RUS, NOR, JPN

B JPN, USA, RUS, CAN, ITA, RUS, GER, USA, ITA, SWE, GER, JPN, KAZ, BEL, POL, CAN, USA, KAZ

C AUT, SUI, FRA, KOR

3000 m (D)

A GER, GER, JPN, NED, CAN, NED, NED, JPN, USA, RUS, GER, RUS

B RUS, CAN, CHN, JPN, POL, CAN, ITA, ROU, BLR, AUT, AUT, USA, NOR, KAZ, KAZ, CHN

C KOR, HUN, LAT, UKR

 

I alt 166 hurtigløbere fra 23 nationer deltog i vinter-OL 2002.

1998 Nagano

hurtig

Begrænsning - pr nation

En nation kan maksimalt udtage hhv 10 herrer og 10 damer.

På distancerne over 500 m, 1000 m og 1500 m kan hver nation maksimalt kvalificere 4 løbere til start i hver konkurrence.

I 3000 m (D), 5000 m og 10.000 m (H) kan hver nation maksimalt kvalificere 3 løbere til start i hver konkurrence.


Begrænsning - pr konkurrence

I 3000 m (D) og 5000 m (H) er højeste deltagerantal 32 deltagere.

I 5000 m (D) og 10.000 m (H) er højeste deltagerantal 16 deltagere.


Kvalifikationstider

En hurtigløber skal have klaret en kvalifikationstid for at kunne starte i en konkurrence. Tiderne skal være opnået mellem 1. okt 1997 og 25. jan 1998.


herrer

 konkurrence

damer

38,30

500 m

42,20

1.17,00

1000 m

1.25,00

1.57,50

1500 m

2.10,00

-

3000 m

4.35,00

7.02,00

5000 m

-


10.000 m (H)

16 skøjteløbere - 5000 m, Nagano, 8. feb 1998

Nationer med deltagere blandt de 16 bedste i OL-konkurrencen i 5000 m måtte stille med et tilsvarende antal deltagere i 10.000 m.

5.000 m (D)

16 skøjteløbere - 3000 m, Nagano, 11. feb 1998

Nationer med deltagere blandt de 16 bedste i OL-konkurrencen i 3000 m måtte stille med et tilsvarende antal deltagere i 5000 m.

 

I alt 171 hurtigløbere fra 25 nationer deltog i vinter-OL 1998.

1994 Lillehammer (Hamar)

Begrænsning

På distancerne 500 m, 1000 m og 1500 m: maksimalt 4 løbere pr nation til start i hver konkurrence.

På distancerne længere end 1500 m: maksimalt 3 løbere pr nation til start i hver konkurrence.


I 5000 m (D) og 10.000 m (H) var højeste deltagerantal 16 deltagere.


Kvalifikation

10.000 m (H)

16 skøjteløbere - 5000 m, Hamar, 13. feb 1994

Nationer med deltagere blandt de 16 bedste i OL-konkurrencen i 5000 m måtte stille med et tilsvarende antal deltagere i 10.000 m.

5.000 m (D)

16 skøjteløbere - 3000 m, Hamar, 17. feb 1994

Nationer med deltagere blandt de 16 bedste i OL-konkurrencen i 3000 m måtte stille med et tilsvarende antal deltagere i 5000 m.

 

I alt 150 hurtigløbere fra 21 nationer deltog i vinter-OL 1994.

1924 - 1992

Begrænsning

1924-1956 Maksimalt fire deltagere pr konkurrence pr nation.

1960-1972 Maksimalt fire deltagere pr nation i 500 m (H) og 1500 m (H). Øvrige konkurrencer tre deltagere pr nation.

1976-1984 Maksimalt tre deltagere pr konkurrence pr nation.

1988-1992 Maksimalt fire deltagere på de korte distancer (500 m, 1000 m og 1500 m) pr nation - tre på de lange.

 

siden er lavet af Morten Jensen, marts 2011 - senest opdateret 3. marts 2022