Program for de danske atleter ved de olympiske lege fredag den 30. juli 2021.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Tokyo lægges syv timer til.

Atletik

3000 m forhindringsløb (H) - Ole Hesselbjerg

03:04 runde 1 - heat 3 af 3

nr 8 (8.24,08) → top-3 fra hvert heat - samt seks tider - til finalen mandag den 2. august.

Cykling, BMX-racing

damer - Simone Tetsche Christensen

03:15 semifinaler (1. gennemløb) - heat 2

nr 2

03:46 semifinaler (2. gennemløb) - heat 2

nr 2

04:17 semifinaler (3. gennemløb) - heat 2

nr 4, samlet nr 2 (10 p) → 4 deltagere fra hver semifinale til finale.

04:50 finale

nr 6

Golf

herrer - Rasmus Højgaard

01:03 2. runde (slagspil 18 huller)

68 slag (141 slag) nr 40-46 → konkurrencen fortsætter lørdag den 31. juli.

herrer - Joachim B. Hansen

02:47 2. runde (slagspil 18 huller)

73 slag (139 slag) nr 24-33 → konkurrencen fortsætter lørdag den 31. juli.

Håndbold

herrer

12:30 gruppe B: Danmark - Portugal

sejr 34-28 → næste gruppekamp spilles søndag den 1. august.

Ridning, military

individuelt - Peter Flarup

10:36 dressur

33,70 p (nr 34) → konkurrencen fortsætter med terrænridning søndag den 1. august.

Roning

singlesculler (H) - Sverri Nielsen

02:45 finale

nr 4 (6.42,73)

Sejlsport

laser radial (D) - Anne-Marie Rindom

05:12 9. sejlads

nr 26

06:32 10. sejlads

udgået, samlet nr 1 (64 p) → top-10 til finalesejlads søndag den 1. august.

49'er (H) - Jonas Warrer / Jakob Precht

05:05 7. sejlads

nr 6

05:52 8. sejlads

nr 4

06:40 9. sejlads

nr 15 → konkurrencen fortsætter lørdag den 31. juli.

49'er FX (D) - Ida Marie Baad / Marie Thusgaard

07:50 7. sejlads

nr 14

08:42 8. sejlads

nr 18

09:32 9. sejlads

nr 18 → konkurrencen fortsætter lørdag den 31. juli.

Svømning

50 m fri (D) - Pernille Blume

12:41 indledende heat - heat 9 af 11

nr 1 (24,12), samlet nr 2 → 16 hurtigste til semifinaler lørdag den 31. juli.

50 m fri (D) - Julie Kepp Jensen

12:45 indledende heat - heat 11 af 11

nr 6 (24,70), samlet nr 14 → 16 hurtigste til semifinaler lørdag den 31. juli.

1500 m fri (H) - Anton Ørskov Ipsen

13:23 indledende heat - heat 3 af 4

nr 6 (15,01,58), samlet nr 14 → 8 hurtigste til finale søndag den 1. august.

1500 m fri (H) - Alexander Aslak Nørgaard

13:40 indledende heat - heat 4 af 4

nr 8 (15.28,70), samlet nr 26 → 8 hurtigste til finale søndag den 1. august.

4 x 100 m medley (D) - Karoline Sørensen / Clara Rybak-Andersen / Emilie Beckmann / Signe Bro

14:03 indledende heat - heat 2 af 2

nr 8 (4.04,04), samlet nr 15 → 8 hurtigste til finale søndag den 1. august.

siden er lavet af Morten Jensen, december 2019 - senest opdateret 31. juli 2021