Komplet program for badminton, baseball, basketball, boksning, bordtennis, brydning og bueskydning ved de olympiske lege i Tokyo 2021.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (danske tider er angivet i kursiv).

Badminton DEN

badmintonMusashino-skovens sportspalads, Chōfu

5 konkurrencer

10 konkurrencedage 24. juli - 2. august 2021

172 badmintonspillere (86 herrer og 86 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 


 

 

 

 

 

Lodtrækning: 8. juli 2021

herresingle DEN

41 spillere i 14 indledende grupper

1

lø 24. jul

10:20

03:20

gruppespil, 1. runde

3 kampe

 

 

19:20

12:20

gruppespil, 1. runde

2 kampe

2

sø 25. jul

10:00

03:00

gruppespil, 1. runde

5 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 1. runde

4 kampe

3

ma 26. jul

10:40

03:40

gruppespil, 2. runde

4 kampe

 

 

18:40

11:40

gruppespil, 2. runde

4 kampe

4

ti 27. jul

10:00

03:00

gruppespil, 2. runde

4 kampe

 

 

19:20

12:20

gruppespil, 2. runde

2 kampe

5

on 28. jul

18:00

11:00

gruppespil, 3. runde

14 kampe

6

to 29. jul

17:00

10:00

1/8-finaler

6 kampe (2 oversiddere)

8

lø 31. jul

09:00

02:00

kvartfinaler

 

9

sø 1. aug

13:00 / 13:50

06:00

semifinaler

 

10

ma 2. aug

20:00

13:00

bronzefinale

 

 

 

20:50

13:50

finale

 

damesingle DEN

43 spillere i 14 indledende grupper

1

lø 24. jul

09:00

02:00

gruppespil, 1. runde

4 kampe

 

 

20:00

13:00

gruppespil, 1. runde

2 kampe

2

sø 25. jul

10:00

03:00

gruppespil, 1. runde

7 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 1. runde

2 kampe

3

ma 26. jul

10:00

03:00

gruppespil, 2. runde

6 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 2. runde

2 kampe

4

ti 27. jul

11:20

04:20

gruppespil, 2. runde

7 kampe

 

 

18:40

11:40

gruppespil, 3. runde

2 kampe

5

on 28. jul

09:00

02:00

gruppespil, 3. runde

13 kampe

6

to 29. jul

09:00

02:00

1/8-finaler

6 kampe (2 oversiddere)

7

fr 30. jul

09:00

02:00

kvartfinaler

 

 

 

16:45

09:45

kvartfinaler

 

8

lø 31. jul

18:00 / 18:50

11:00

semifinaler

 

9

sø 1. aug

20:30

13:30

bronzefinale

 

 

 

21:20

14:20

finale

 

herredouble DEN

16 par i 4 grupper

1

lø 24. jul

11:00

04:00

gruppespil, 1. runde

4 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 1. runde

4 kampe

2

sø 25. jul

10:00

03:00

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

18:40

11:40

gruppespil, 2. runde

1 kamp

3

ma 26. jul

10:00

03:00

gruppespil, 2. runde

3 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 2. runde

2 kampe

4

ti 27. jul

10:00

03:00

gruppespil, 3. runde

5 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 3. runde

3 kampe

6

to 29. jul

10:35

03:35

kvartfinaler

 

7

fr 30. jul

18:15 / 19:00

11:15

semifinaler

 

8

lø 31. jul

19:40

12:40

bronzefinale

 

-

-

20:30

13:30

finale

 

damedouble DEN

16 par i 4 grupper

1

lø 24. jul

09:00

02:00

gruppespil, 1. runde

4 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 1. runde

4 kampe

2

sø 25. jul

10:40

03:40

gruppespil, 2. runde

2 kampe

 

 

19:20

12:30

gruppespil, 2. runde

2 kampe

3

ma 26. jul

13:20

06:20

gruppespil, 2. runde

1 kamp

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 2. runde

3 kampe

4

ti 27. jul

10:40

03:40

gruppespil, 3. runde

4 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 3. runde

4 kampe

6

to 29. jul

17:00

10:00

kvartfinaler

 

8

lø 31. jul

09:50 / 11:30

02:50

semifinaler

 

10

ma 2. aug

13:00

06:00

bronzefinale

 

 

 

13:50

06:50

finale

 

mixeddouble DEN

16 par i 4 grupper

1

lø 24. jul

09:00

02:00

gruppespil, 1. kamp

6 kampe

 

 

18:40

11:40

gruppespil, 1. kamp

2 kampe

2

sø 25. jul

11:20

04:20

gruppespil, 2. kamp

5 kampe

 

 

18:00

11:00

gruppespil, 2. kamp

3 kampe

3

ma 26. jul

10:40

03:40

gruppespil, 3. kamp

7 kampe

 

 

18:40

11:40

gruppespil, 3. kamp

1 kamp

5

on 28. jul

10:20

03:20

kvartfinaler

 

6

to 29. jul

09:00 / 10:35

02:00

semifinaler

 

7

fr 30. jul

10:30

03:40

bronzefinale

 

 

 

15:30

08:30

finale

 

Baseball

baseballYokohama Stadion (29. juli - 7. aug) og Fukushima Azuma Baseballstadion (28. juli)

1 konkurrence

10 konkurrencedage 28. juli - 5. august og 7. august 2021

144 baseballspillere (144 herrer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

herrer

6 hold fordelt i to indledende puljer.

Alle fortsætter til slutkampene.

1

on 28. jul

12:00

05:00

gruppe A

(Fukushima) DOM - JPN

2

to 29. jul

19:00

12:00

gruppe B

ISR - KOR

3

fr 30. jul

12:00

05:00

gruppe A

MEX - DOM

 

 

19:00

12:00

gruppe B

USA - ISR

4

lø 31. jul

12:00

05:00

gruppe A

JPN - MEX

 

 

19:00

12:00

gruppe B

KOR - USA

5

sø 1. aug

12:00

05:00

udskilning 1

A3 - B3, taberen ude

 

 

19:00

12:00

udskilning 2

A2 - B2

6

ma 2. aug

12:00

05:00

udskilning 3

A1 - B1

 

 

19:00

12:00

udskilning 4

vinder 1 - vinder 2

7

ti 3. aug

19:00

12:00

udskilning 5

taber 2 - taber 3, taberen ude

8

on 4. aug

12:00

05:00

udskilning 6

vinder 3 - vinder 4

 

 

19:00

12:00

udskilning 7

taber 4 - vinder 5

9

to 5. aug

19:00

12:00

udskilning 8

taber 6 - vinder 7

10

lø 7. aug

12:00

05:00

bronzefinale

taber 7 - taber 8

 

 

19:00

12:00

finale

vinder 6 - vinder 8

Basketball

basketballSaitama Superarena

2 konkurrencer

15 konkurrencedage 25. juli - 8. august 2021

288 basketballspillere (144 herrer og 144 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

Lodtrækning: 2. februar 2021 (SUI)

herrer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

1

sø 25. jul

10:00

03:00

gr A IRI - CZE

 

 

 

13:40

06:40

gr B GER - ITA

 

 

 

17:20

10:20

gr B AUS - NGR

 

 

 

21:00

14:00

gr A FRA - USA

 

2

ma 26. jul

13:40

06:40

gr C ARG - SLO

 

 

 

21:00

14:00

gr C JPN - ESP

 

4

on 28. jul

10:00

03:00

gr B NGR - GER

 

 

 

13:40

06:40

gr A USA - IRI

 

 

 

17:20

10:20

gr B ITA - AUS

 

 

 

21:00

14:00

gr A CZE - FRA

 

5

to 29. jul

13:40

06:40

gr C SLO - JPN

 

 

 

21:00

14:00

gr C ESP - ARG

 

7

lø 31. jul

10:00

03:00

gr A IRI - FRA

 

 

 

13:40

06:40

gr B ITA - NGR

 

 

 

17:20

10:20

gr B AUS - GER

 

 

 

21:00

14:00

gr A USA - CZE

 

8

sø 1. aug

13:40

06:40

gr C ARG - JPN

 

 

 

17:20

10:20

gr C ESP - SLO

 

10

ti 3. aug

10:00

03:00

kvartfinale

 

 

 

13:40

06:40

kvartfinale

 

 

 

17:20

10:20

kvartfinale

 

 

 

21:00

14:00

kvartfinale

 

12

to 5. aug

13:15

06:15

semifinale

 

 

 

20:00

13:00

semifinale

 

14

lø 7. aug

11:30

04:30

finale

 

 

 

20:00

13:00

bronzefinale

 

damer

12 hold fordelt i tre indledende puljer.

De otte bedste fortsætter til kvartfinalerne.

2

ma 26. jul

10:00

03:00

gr A KOR - ESP

 

 

 

17:20

10:20

gr A SRB - CAN

 

3

ti 27. jul

10:00

03:00

gr B JPN - FRA

 

 

 

13:40

06:40

gr B NGR - USA

 

 

 

17:20

10:20

gr C AUS - BEL

 

 

 

21:00

14:00

gr C PUR - CHN

 

5

to 29. jul

10:00

03:00

gr A CAN - KOR

 

 

 

17:20

10:20

gr A ESP - SRB

 

6

fr 30. jul

10:00

03:00

gr C BEL - PUR

 

 

 

13:40

06:40

gr B USA - JPN

 

 

 

17:20

10:20

gr B FRA - KOR

 

 

 

21:00

14:00

gr C CHN - AUS

 

8

sø 1. aug

10:00

06:40

gr A CAN - ESP

 

 

 

21:00

10:20

gr A KOR - SRB

 

9

ma 2. aug

10:00

03:00

gr B NGR - JPN

 

 

 

13:40

06:40

gr B FRA - USA

 

 

 

17:20

10:20

gr C CHN - BEL

 

 

 

21:00

14:00

gr C AUS - PUR

 

11

on 4. aug

10:00

03:00

kvartfinale

 

 

 

13:40

06:40

kvartfinale

 

 

 

17:20

10:20

kvartfinale

 

 

 

21:00

14:00

kvartfinale

 

13

fr 6. aug

13:40

06:40

semifinale

 

 

 

20:00

13:00

semifinale

 

14

lø 7. aug

16:00

09:00

bronzefinale

 

15

sø 8. aug

11:30

04:15

finale

 

Basketball 3x3

basketball3x3Aomi Urban Sportsanlæg

2 konkurrencer

5 konkurrencedage 24. - 28. juli 2021

64 basketballspillere (32 herrer og 32 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

8 hold i gruppespil (alle mod alle) - de seks bedste fortsætter i turneringen.

1

lø 24. jul

11:35, 12:00

04:35

gruppespil

POL - LAT, CHN - SRB 

 

 

15:00, 15:25

08:00

gruppespil

ROC - CHN, SRB - NED

 

 

18:40, 19:05

11:40

gruppespil

LAT - BEL, JPN - POL

 

 

22:00, 22:25

15:00

gruppespil

NED - ROC, BEL - JPN

2

sø 25. jul

11:35, 12:00

04:35

gruppespil

ROC - BEL, POL - SRB

 

 

15:00, 15:25

08:00

gruppespil

CHN - LAT, SRB - BEL

 

 

18:40, 19:05

11:40

gruppespil

ROC - POL, JPN - NED

 

 

22:00, 22:25

15:00

gruppespil

NED - CHN, LAT - JPN

3

ma 26. jul

11:35, 12:00

04:35

gruppespil

BEL - CHN, SRB - JPN

 

 

15:00, 15:25

08:00

gruppespil

JPN - ROC, LAT - SRB

 

 

18:40, 19:05

11:40

gruppespil

NED - BEL, POL - CHN

 

 

22:00, 22:25

15:00

gruppespil

ROC - LAT, NED - POL

4

ti 27. jul

14:40, 15:05

07:40

gruppespil

BEL - POL, CHN - JPN

 

 

18:00, 18:25

11:00

gruppespil

SRB - ROC, LAT - NED

 

 

21:00

14:00

kvartfinale

(nr 4 - 5)

 

 

22:20

15:20

kvartfinale

(nr 3 - 6)

5

on 28. jul

17:30

10:30

semifinale

 

 

 

18:40

11:40

semifinale

 

 

 

21:15

14:15

bronzefinale

 

 

 

22:25

15:25

finale

 

damer

8 hold i gruppespil (alle mod alle) - de seks bedste fortsætter i turneringen.

1

lø 24. jul

10:15, 10:40

03:15

gruppespil

ROC - JPN, CHN - ROU

 

 

14:00, 14:25

07:00

gruppespil

ROC - CHN, ROU - JPN

 

 

17:30, 17:55

10:30

gruppespil

ITA - MGL, USA - FRA

 

 

21:00, 21:25

14:00

gruppespil

MGL - USA, FRA - ITA

2

sø 25. jul

10:15, 10:40

03:15

gruppespil

JPN - MGL, ROU - ITA

 

 

14:00, 14:25

07:00

gruppespil

MGL - ROC, CHN - ITA

 

 

17:30, 17:55

10:30

gruppespil

ROU - USA, JPN - FRA

 

 

21:00, 21:25

14:00

gruppespil

CHN - FRA, ROC - USA

3

ma 26. jul

10:15, 10:40

03:15

gruppespil

JPN - CHN, MGL - ROU

 

 

14:00, 14:25

07:00

gruppespil

ROU - ROC, ITA - JPN

 

 

17:30, 17:55

10:30

gruppespil

FRA - MGL, ITA - USA

 

 

21:00, 21:25

14:00

gruppespil

USA - CHN, FRA - ROC

4

ti 27. jul

13:30, 13:55

06:30

gruppespil

USA - JPN, CHN - MGL

 

 

17:00, 17:25

10:00

gruppespil

FRA - ROU, ROC - ITA

 

 

20:30

13:30

kvartfinale

(nr 3 - 6)

 

 

21:50

14:50

kvartfinale

(nr 4 - 5)

5

on 28. jul

17:00

10:00

semifinale

 

 

 

18:10

11:10

semifinale

 

 

 

20:45

13:45

bronzefinale

 

 

 

21:55

14:55

finale

 

Boksning

boksningRyōgoku Kokugikan

13 konkurrencer

15 konkurrencedage 24. juli - 1. august og 3. - 8. august 2021

289 boksere (187 herrer og 102 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

Der uddeles to bronzemedaljer i hver konkurrence.

fluevægt (H)

27 boksere

3

ma 26. jul

11:00

04:00

1/16-finaler

6 kampe

 

 

17:00

10:00

1/16-finaler

5 kampe

8

lø 31. jul

11:00

04:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:00

10:00

1/8-finaler

4 kampe

10

ti 3. aug

11:00

04:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:30

10:30

kvartfinaler

2 kampe

12

to 5. aug

14:30

07:30

semifinaler

 

14

lø 7. aug

14:00

07:00

finale

 

fjervægt (H)

27 boksere

1

lø 24. jul

12:03

05:03

1/16-finaler

5 kampe

 

 

17:48

10:48

1/16-finaler

6 kampe

5

on 28. jul

12:36

05:36

1/8-finaler

4 kampe

 

 

18:36

11:36

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 1. aug

11:30

04:30

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:30

10:30

kvartfinaler

2 kampe

10

ti 3. aug

11:30

04:30

semifinale

 

 

 

18:03

11:03

semifinale

 

12

to 5. aug

15:35

08:35

finale

 

letvægt (H)

29 boksere

2

sø 25. jul

12:18

05:18

1/16-finaler

6 kampe

 

 

18:18

11:18

1/16-finaler

7 kampe

8

lø 31. jul

12:03

05:03

1/8-finaler

4 kampe

 

 

18:03

11:03

1/8-finaler

4 kampe

10

ti 3. aug

11:48

04:48

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:18

11:18

kvartfinaler

2 kampe

13

fr 6. aug

14:32

07:32

semifinaler

 

15

sø 8. aug

14:15

07:15

finale

 

weltervægt (H)

23 boksere

1

lø 24. jul

13:24

06:24

1/16-finaler

3 kampe

 

 

19:24

12:24

1/16-finaler

4 kampe

4

ti 27. jul

11:00

04:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:00

10:00

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 30. jul

12:36

05:36

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:36

11:36

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 1. aug

12:03

05:03

semifinale

 

 

 

18:03

11:03

semifinale

 

10

ti 3. aug

19:05

12:05

finale

 

mellemvægt (H)

25 boksere

3

ma 26. jul

12:36

05:36

1/16-finaler

4 kampe

 

 

18:18

11:18

1/16-finaler

5 kampe

6

to 29. jul

11:00

04:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:00

10:00

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 1. aug

12:18

05:18

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:18

11:18

kvartfinaler

2 kampe

12

to 5. aug

15:03

08:03

semifinaler

 

14

lø 7. aug

14:45

07:45

finale

 

letsværvægt (H)

22 boksere

2

sø 25. jul

13:54

06:54

1/16-finaler

3 kampe

 

 

20:12

13:12

1/16-finaler

3 kampe

5

on 28. jul

13:39

06:39

1/8-finaler

4 kampe

 

 

19:39

12:39

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 30. jul

13:06

06:06

kvartfinaler

2 kampe

 

 

19:06

12:06

kvartfinaler

2 kampe

9

sø 1. aug

12:51

05:51

semifinale

 

 

 

18:51

11:51

semifinale

 

11

on 4. aug

15:35

08:35

finale

 

sværvægt (H)

17 boksere

1

lø 24. jul

14:12

07:12

1/16-finale

1 kamp

4

ti 27. jul

12:03

05:03

1/8-finaler

4 kampe

 

 

18:03

11:03

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 30. jul

13:39

06:39

kvartfinaler

2 kampe

 

 

19:39

12:39

kvartfinaler

2 kampe

10

ti 3. aug

12:18

05:18

semifinale

 

 

 

18:50

11:50

semifinale

 

13

fr 6. aug

15:05

08:05

finale

 

supersværvægt (H)

17 boksere

1

lø 24. jul

20:27

13:27

1/16-finale

1 kamp

6

to 29. jul

12:03

05:03

1/8-finaler

4 kampe

 

 

18:03

11:03

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 1. aug

13:06

06:06

kvartfinaler

2 kampe

 

 

19:06

12:06

kvartfinaler

2 kampe

11

on 4. aug

15:03

08:03

semifinaler

 

15

sø 8. aug

15:15

08:15

finale

 

fluevægt (D)

26 boksere

2

sø 25. jul

11:00

04:00

1/16-finaler

5 kampe

 

 

17:00

10:00

1/16-finaler

5 kampe

6

to 29. jul

13:06

06:06

1/8-finaler

4 kampe

 

 

19:06

12:06

1/8-finaler

4 kampe

9

sø 1. aug

11:00

04:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:00

10:00

kvartfinaler

2 kampe

11

on 4. aug

14:00

07:00

semifinaler

 

14

lø 7. aug

14:15

07:15

finale

 

fjervægt (D)

21 boksere

1

lø 24. jul

11:00

04:00

1/16-finaler

2 kampe

 

 

17:00

10:00

1/16-finaler

3 kampe

3

ma 26. jul

13:39

06:39

1/8-finaler

4 kampe

 

 

19:54

12:54

1/8-finaler

4 kampe

5

on 28. jul

11:00

04:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:00

10:00

kvartfinaler

2 kampe

8

lø 31. jul

13:39

06:39

semifinale

 

 

 

19:24

13:24

semifinale

 

10

ti 3. aug

13:05

06:05

finale

 

letvægt (D)

21 boksere

4

ti 27. jul

13:06

06:06

1/16-finaler

3 kampe

 

 

19:06

12:06

1/16-finaler

2 kampe

7

fr 30. jul

11:00

04:00

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:00

10:00

1/8-finaler

4 kampe

10

ti 3. aug

12:35

05:35

kvartfinaler

2 kampe

 

 

17:00

10:00

kvartfinaler

2 kampe

12

to 5. aug

14:00

07:00

semifinaler

 

15

sø 8. aug

14:00

07:00

finale

 

weltervægt (D)

18 boksere

1

lø 24. jul

11:30

04:30

1/16-finaler

2 kampe

4

ti 27. jul

13:54

06:54

1/8-finaler

4 kampe

 

 

19:39

12:39

1/8-finaler

4 kampe

7

fr 30. jul

12:03

05:03

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:03

11:03

kvartfinaler

2 kampe

11

on 4. aug

14:30

07:30

semifinaler

 

14

lø 7. aug

15:15

08:15

finale

 

mellemvægt (D)

16 boksere

5

on 28. jul

11:30

04:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

17:30

10:30

1/8-finaler

4 kampe

8

lø 31. jul

13:06

06:06

kvartfinaler

2 kampe

 

 

18:51

11:51

kvartfinaler

2 kampe

13

fr 6. aug

14:00

07:00

semifinaler

 

15

sø 8. aug

14:45

07:45

finale

 

Bordtennis DEN

bordtennisTōkyō Taiikukan (Tokyo Metropolitan Gymnasium)

5 konkurrencer

13 konkurrencedage 24. - 30. juli og 1.  - 7. august 2021

172 bordtennisspillere (86 herrer og 86 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 


 

 

herresingle DEN

65 spillere

Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere. Spillerne seedede 17-32 indtræder i 2. runde og spillerne seedede 1-16 indtræder i 1/16-finalerne.

1

lø 24. jul

10:30

03:30

kvalifikation

1 kamp

 

 

14:15

07:15

1. runde

8 kampe

 

 

19:30

12:30

1. runde

8 kampe

2

sø 25. jul

14:00

07:00

2. runde

10 kampe

3

ma 26. jul

10:00

03:00

2. runde

6 kampe

 

 

14:30

07:30

1/16-finaler

6 kampe

4

ti 27. jul

10:00

03:00

1/16-finaler

6 kampe

 

 

14:30

07:30

1/16-finaler

4 kampe

 

 

16:30

09:30

1/8-finaler

2 kampe

 

 

19:30

12:30

1/8-finaler

6 kampe

5

on 28. jul

11:00

04:00

kvartfinale

 

 

 

16:00

09:00

kvartfinale

 

 

 

20:00 / 21:00

13:00

kvartfinaler

 

6

to 29. jul

15:00 / 16:00

08:00

semifinaler

 

7

fr 30. jul

20:00

13:00

bronzefinale

 

 

 

21:00

14:00

finale

 

damesingle

70 spillere
Kvalifikationen reducerer feltet til 64 spillere. Spillerne seedede 17-32 indtræder i 2. runde og spillerne seedede 1-16 indtræder i 1/16-finalerne.

1

lø 24. jul

09:00

02:00

kvalifikation

6 kampe

 

 

14:15

07:15

1. runde

8 kampe

 

 

19:30

12:30

1. runde

8 kampe

2

sø 25. jul

14:00

07:00

2. runde

10 kampe

3

ma 26. jul

10:00

03:00

2. runde

6 kampe

 

 

14:30

07:30

1/16-finaler

6 kampe

4

ti 27. jul

10:00

03:00

1/16-finaler

6 kampe

 

 

14:30

07:30

1/16-finaler

4 kampe

 

 

16:30

09:30

1/8-finaler

2 kampe

 

 

19:30

12:20

1/8-finaler

6 kampe

5

on 28. jul

10:00

03:00

kvartfinale

 

 

 

12:00

05:00

kvartfinale

 

 

 

15:00

08:00

kvartfinale

 

 

 

17:00

10:00

kvartfinale

 

6

to 29. jul

11:00 / 12:00

04:00

semifinaler

 

 

 

20:00

13:00

bronzefinale

 

 

 

21:00

14:00

finale

 

mixeddouble

16 par

1

lø 24. jul

11:15

04:15

1/8-finaler

 

2

sø 25. jul

10:00

03:00

kvartfinaler

 

 

 

20:00 / 21:00

13:00

semifinaler

 

3

ma 26. jul

20:00

13:00

bronzefinale

 

 

 

21:00

14:00

finale

 

hold (H)

16 hold

8

sø 1. aug

10:00

03:00

1/8-finaler

2 kampe: KOR-SLO, TPE-CRO

 

 

14:30

07:30

1/8-finaler

2 kampe: FRA-HKG, BRA-SRB

 

 

19:30

12:30

1/8-finaler

2 kampe: CHN-EGY, GER-POR

9

ma 2. aug

10:00

03:00

1/8-finaler

2 kampe: JPN-AUS, SWE-USA

 

 

14:30

07:30

kvartfinale

 

 

 

19:30

12:30

kvartfinale

 

10

ti 3. aug

10:00

03:00

kvartfinale

 

 

 

14:30

07:30

kvartfinale

 

11

on 4. aug

14:30

07:30

semifinale

 

 

 

19:30

12:30

semifinale

 

13

fr 6. aug

11:00

04:00

bronzefinale

 

 

 

19:30

12:30

finale

 

hold (D)

16 hold

8

sø 1. aug

10:00

03:00

1/8-finaler

2 kampe: ROU-EGY, HKG-BRA

 

 

14:30

07:30

1/8-finaler

2 kampe: GER-AUS, CHN-AUS

 

 

19:30

12:30

1/8-finaler

2 kampe: TPE-USA, JPN-HUN

9

ma 2. aug

10:00

03:00

1/8-finaler

2 kampe: SGP-FRA, KOR-POL

 


14:30

07:30

kvartfinale

 

 


19:30

12:30

kvartfinale

 

10

ti 3. aug

10:00

03:00

kvartfinale

 

 


14:30

07:30

kvartfinale

 

 

 

19:30

12:30

semifinale

 

11

on 4. aug

10:00

03:00

semifinale

 

12

to 5. aug

11:00

04:00

bronzefinale

 

 

 

19:30

12:30

finale

 

Brydning DEN

brydningMakuhari Messe

18 konkurrencer

7 konkurrencedage 1. - 7. august 2021

289 brydere (193 herrer og 96 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 


 

I hver konkurrence kæmper taberne til de to finalister i en opsamlingsturnering om to bronzemedaljer.

græsk-romersk stil, 60 kg (H)

16 brydere

1

sø 1. aug

11:00

04:00

1/8-finaler

 

 

 

12:20

05:20

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

2

ma 2. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

12:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

12:55

finale

 

græsk-romersk stil, 67 kg (H) DEN

17 brydere

3

ti 3. aug

11:30

04:30

1/16-finale

 

 

 

11:40

04:40

1/8-finaler

 

 

 

13:00

06:00

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

4

on 4. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

12:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

12:55

finale

 

græsk-romersk stil, 77 kg (H)

16 brydere

2

ma 2. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

3

ti 3. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

12:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

12:55

finale

 

græsk-romersk stil, 87 kg (H)

16 brydere

3

ti 3. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

4

on 4. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

13:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

13:30

finale

 

græsk-romersk stil, 97 kg (H)

16 brydere

2

ma 2. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:35

11:35

semifinaler

 

3

ti 3. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

13:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

13:30

finale

 

græsk-romersk stil, 130 kg (H)

16 brydere

1

sø 1. aug

11:00

04:00

1/8-finaler

 

 

 

12:20

05:20

kvartfinaler

 

 

 

18:35

11:35

semifinaler

 

2

ma 2. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

13:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

13:30

finale

 

fristil, 57 kg (H)

16 brydere

4

on 4. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

5

to 5. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

12:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

12:55

finale

 

fristil, 65 kg (H)

16 brydere

6

fr 6. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

7

lø 7. aug

18:45

11:45

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

12:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

12:55

finale

 

fristil, 74 kg (H)

16 brydere

5

to 5. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

6

fr 6. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

19:30

12:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

19:55

12:55

finale

 

fristil, 86 kg (H)

16 brydere

4

on 4. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

5

to 5. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

13:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

13:30

finale

 

fristil, 97 kg (H)

16 brydere

6

fr 6. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

7

lø 7. aug

18:45

11:45

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

13:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

13:30

finale

 

fristil, 125 kg (H)

16 brydere

5

to 5. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:15

11:15

semifinaler

 

6

fr 6. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:05

13:05

bronzefinaler

2 kampe

 

 

20:30

13:30

finale

 

fristil, 50 kg (D)

16 brydere

6

fr 6. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

11:55

semifinaler

 

7

lø 7. aug

18:45

11:45

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

13:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

14:20

finale

 

fristil, 53 kg (D)

16 brydere

5

to 5. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

11:55

semifinaler

 

6

fr 6. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

13:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

14:20

finale

 

fristil, 57 kg (D)

16 brydere

4

on 4. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

11:55

semifinaler

 

5

to 5. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

13:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

14:20

finale

 

fristil, 62 kg (D)

16 brydere

3

ti 3. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

11:55

semifinaler

 

4

on 4. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

13:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

14:20

finale

 

fristil, 68 kg (D)

16 brydere

2

ma 2. aug

11:30

04:30

1/8-finaler

 

 

 

12:50

05:50

kvartfinaler

 

 

 

18:55

11:55

semifinaler

 

3

ti 3. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

13:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

14:20

finale

 

fristil, 76 kg (D)

16 brydere

1

sø 1. aug

11:00

04:00

1/8-finaler

 

 

 

12:20

05:20

kvartfinaler

 

 

 

18:55

11:55

semifinaler

 

2

ma 2. aug

11:00

04:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:55

13:55

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:20

14:20

finale

 

Bueskydning DEN

bueskydningYumenoshima Kōen (park)

5 konkurrencer

9 konkurrencedage 23. - 31. juli 2021

128 bueskytter (64 herrer og 64 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8



 




  

 

recurve, individuelt (H)

64 bueskytter

1

fr 23. jul

13:00

06:00

ranking runde

 

5

ti 27. jul

09:30-13:11

02:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe - ny tid: 12:00

 

 

16:00-19:41

09:00

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe - ny dato: 28. og 29. juli

6

on 28. jul

09:30-13:11

02:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

16:00-18:23

09:00

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

7

to 29. jul

09:30-13:11

02:30

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

16:00-18:23

09:00

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

9

lø 31. jul

09:30

02:30

1/8-finaler

 

 

 

14:45

07:45

kvartfinaler

 

 

 

15:45

08:45

semifinaler

 

 

 

16:30

09:30

bronzefinale

 

 

 

16:45

09:45

finale

 

recurve, individuelt (D) DEN

64 bueskytter

1

fr 23. jul

09:00

02:00

ranking runde

 

5

ti 27. jul

09:56-13:24

02:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe - ny tid: 12:26

 

 

16:26-19:54

09:26

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe - ny dato: 28. og 29. juli

6

on 28. jul

09:56-13:24

02:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

16:26-18:36

09:26

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

7

to 29. jul

09:56-13:24

02:56

1/32 og 1/16-finaler

6 + 3 kampe

 

 

16:26-18:36

09:26

1/32 og 1/16-finaler

4 + 2 kampe

8

fr 30. jul

09:30

02:30

1/8-finaler

 

 

 

14:45

07:45

kvartfinaler

 

 

 

15:45

08:45

semifinaler

 

 

 

16:30

09:30

bronzefinale

 

 

 

16:45

09:45

finale

 

recurve, hold (H)

12 hold a 3 bueskytter

1

fr 23. jul

13:00

06:00

ranking runde

 

4

ma 26. jul

09:30

02:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

13:45

06:45

kvartfinaler

 

 

 

15:17

08:17

semifinaler

 

 

 

16:15

09:15

bronzefinale

 

 

 

16:40

09:40

finale

 

recurve, hold (D)

12 hold a 3 bueskytter

1

fr 23. jul

09:00

02:00

ranking runde

 

3

sø 25. jul

09:30

02:30

1/8-finaler

4 kampe

 

 

13:45

06:45

kvartfinaler

 

 

 

15:17

08:17

semifinaler

 

 

 

16:15

09:15

bronzefinale

 

 

 

16:40

09:40

finale

 

recurve, hold (mix)

29 par

1

fr 23. jul

09:00/13:00

02:00

ranking runde

16 bedste par videre til 1/8-finaler

2

lø 24. jul

09:30

02:30

1/8-finaler

 

 

 

14:15

07:15

kvartfinaler

 

 

 

15:31

08:31

semifinaler

 

 

 

16:25

09:25

bronzefinale

 

 

 

16:45

09:45

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 4. april 2022