Program og resultater for de danske atleter ved de olympiske vinterlege i Beijing 2022.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Beijing lægges syv timer til.

Ishockey

damer

05:10 gruppe B, 1. kamp: Danmark - Kina

→ næste kamp spilles lørdag den 5. februar

Åbningsceremoni

officiel åbning af de olympiske vinterlege i Beijing

13:00

danske fanebærere: Madeleine  Dupont og Frans Nielsen.

Ishockey

damer

09:40 gruppe B, 2. kamp: Danmark - Japan

→ næste kamp spilles mandag den 7. februar

Speedskating

5000 m (H) - Viktor Hald Thorup

09:30

Ishockey

damer

09:40 gruppe B, 3. kamp: Danmark - Tjekkiet

→ næste kamp spilles tirsdag den 8. februar

Skiskydning

15 km individuelt (D) - Ukaleq Slettemark

10:00

Ishockey

damer

14:10 gruppe B, 4. kamp: Danmark - Sverige

→ top-3 fortsætter til kvartfinaler 11. og 12. februar

Curling

herrer

13:05 Danmark - Canada

→ konkurrencen fortsætter fredag den 11. februar

Ishockey

herrer

14:10 gruppe B, 1. kamp: Danmark - Tjekkiet

→ næste kamp spilles fredag den 11. februar

Curling

damer

02:05 Danmark - Kina

13:05 Danmark - USA

→ konkurrencen fortsætter lørdag den 12. februar

Curling

herrer

02:05 Danmark - Kina

13:05 Danmark - Ruslands Olympiske Komite

→ konkurrencen fortsætter lørdag den 12. februar

Ishockey

herrer

05:10 gruppe B, 2. kamp: Danmark - Ruslands Olympiske Komite

→ næste kamp spilles lørdag den 12. februar

Skiskydning

7,5 km sprint (D) - Ukaleq Slettemark

10:00

10 km jagtstart (D) - Ukaleq Slettemark

10:00 kvalifikation, 7,5 km sprint

→ top-60 fortsætter til finalen søndag den 13. februar

Curling

damer

02:05 Danmark - Japan

13:05 Danmark - Schweiz

→ konkurrencen fortsætter søndag den 13. februar

herrer

07:05 Danmark - Schweiz

→ konkurrencen fortsætter søndag den 13. februar

Ishockey

herrer

14:10 gruppe B, 3. kamp: Danmark - Schweiz

→ gruppevinderne samt bedste toer til kvartfinaler onsdag den 16. februar

→ resten til playoff tirsdag den 15. februar

Curling

damer

07:05 Danmark - Storbritannien

→ konkurrencen fortsætter mandag den 14. februar

herrer

13:05 Danmark - Storbritannien

→ konkurrencen fortsætter mandag den 14. februar

Curling

herrer

07:05 Danmark - Norge

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 15. februar

damer

13:05 Danmark - Ruslands Olympiske Komite

→ konkurrencen fortsætter tirsdag den 15. februar

Curling

herrer

02:05 Danmark - Sverige

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 16. februar

damer

07:05 Danmark - Sverige

→ konkurrencen fortsætter onsdag den 16. februar

Ishockey

herrer

05:10 / 09:40 / 14:10 playoff: -

→ vinderne til kvartfinaler onsdag den 16. februar

Alpint skiløb

slalom (H) - Casper Dyrbye

03:15 1. gennemløb

06:45 2. gennemløb

Curling

herrer

07:05 Danmark - Italien

→ konkurrencen fortsætter torsdag den 17. februar

damer

13:05 Danmark - Sydkorea

→ konkurrencen fortsætter torsdag den 17. februar

Curling

herrer

02:05 Danmark - USA

→ top-4 fortsætter til semifinaler

13:05 semifinaler

→ vinderne til finale lørdag den 19. februar

→ taberne til bronzefinale fredag den 18. februar

damer

07:05 Danmark - Canada

→ top-4 fortsætter til semifinaler fredag den 18. februar

Speedskating

massestart (H) - Viktor Hald Thorup

08:00 semifinaler

→ top ? fra hver semifinale til finalen

09:30 finale

massestart (H) - Stefan Due Schmidt

08:00 semifinaler

→ top ? fra hver semifinale til finalen

09:30 finale

Afslutningsceremoni

afslutning af de olympiske vinterlege i Beijing

--:--

dansk fanebærer: -

siden er lavet af Morten Jensen, november 2021 - senest opdateret 21. januar 2022