Således er vejen til deltagelse i håndbold ved OL 2024 i Paris.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2023

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


B) VM 2023

Direkte kvalificeret til VM 2023 (3 hold)

POL, SWE SWE (værter)

DEN DEN (VM 2021)


Kvalifikation til VM 2023 - Europa (12 hold)

EM 2022, 13. - 30. jan (HUN/SVK)

1. SWE SWE- 2. ESP - 3. DEN DEN- 4. FRA - 5. NOR NOR


VM-kvalifikation Europa, 1. runde

gruppe 1, 3. nov 2021 - 16. jan 2022

1. GRE 12 p - 2. BEL 5 p - 3. TUR 4 p - 4. KOS 3 p

gruppe 2, 5. - 7. nov 2021 (FIN)

1. FIN 5 pFIN- 2. EST 4 p - 3. GEO 3 p - 4. GBR 0 p

gruppe 3, 7. - 9. jan 2022 (ROU)

1. ROU 6 p - 2. ISR 4 p - 3. MDA 2 p - CYP (trak sig)

gruppe 4, 14. - 16. jan 2022 (FAE)

1. FAE 4 p FAE - 2. ITA 4 p - 3. LUX 3 p - 4. LAT 1 p


VM-kvalifikation Europa, 2. runde

16./17. og 19./20. mar 2022

UKR - FIN FIN (FIN uden kamp)

ITA - SLO (28-29, 21-28)

POR - SUI (33-26, 33-28)

AUT - EST (35-33, 27-24)

GRE - BIH (24-17, 28-26)

MKD - ROU (30-22, 22-24)

ISR - LTU (28-24, 27-25)

SVK - BEL (28-26, 26-31)

FAE FAE - BLR (FAE uden kamp)


VM-kvalifikation Europa, 3. runde

13./14. og 16./17. apr 2022

FIN - CRO (21-34, 22-36)

SLO - SRB (31-34, 20-23)

POR - NED (30-33, 35-28)

AUT - ISL ISL (30-34, 26-34)

GRE - MNE (25-23, 25-33)

CZE - MKD (24-24, 25-27)

ISR - HUN (32-33, 22-31)

BEL - RUS (BEL uden kamp)

GER - FAE (34-26, 33-27)


Kvalifikation til VM 2023 - Asien/Oceanien (5 hold)

Asien M 2022, 18. - 31. jan (KSA)

1. QAT - 2. BRN - 3. KSA - 4. IRI

5. KOR - 6. IRQ - 7. KUW - 8. UZB

9. UAE - 10. OMA - 11. HKG - 12. JOR

13. VIE - 14. SGP - 15. IND - 16. AUS

JPN (ej start)


Kvalifikation til VM 2023 - Afrika (5 hold)

Afrika M 2022, 11. - 18. jul (EGY)

1. EGY - 2. CPV - 3. MAR - 4. TUN

5. ALG - 6. GUI - 7. COD - 8. ANG

9. GAB - 10. NGR - 11. SEN - 12. CMR

13. ZAM - KEN (ej start)


Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, syd (4 hold)

Centralamerika M 2021, 11. - 13. nov (CRC)

1. CRC 4 p - 2. ESA 2 p - 3. HON 0 p

 

Syd og Centralamerika M 2022, 25. - 29. jan (BRA)

1. BRA - 2. ARG - 3. CHI - 4. URU

5. PAR - 6. CRC - 7. BOL - COL (ej start)

 

Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, nord (1 hold)

Nor.Ca. M 2022, 26. - 30. jun (MEX)

1. USA - 2. GRL - 3. CUB - MEX

 

Kvalifikation til VM 2023 - wildcard (2 hold)

NED, SLO

 

VM 2023

11. - 29. jan 2023 (POL/SWE)

gruppe A

(ESP, MNE, CHI, IRI)

gruppe B

(FRA, POL, KSA, SLO)

gruppe C

(SWE SWE, BRA, CPV, URU)

gruppe D

(ISL ISL, POR, HUN, KOR)

gruppe E

(GER, QAT, SRB, ALG)

gruppe F

(NOR NOR, MKD, ARG, NED)

gruppe G

(EGY, CRO, MAR, USA)

gruppe H

(DEN DEN, BEL, BRN, TUN)

mellemrunde, gr. I

-

mellemrunde, gr. II

-

mellemrunde, gr. III

-

mellemrunde, gr. IV

-

kvartfinaler

-

-

-

-

semifinaler

-

-

finale

-

1 hold til OL

6 hold til OL-kvalifikation


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2024

GER (vært)

SWE SWE, ESP, DEN DEN (top-3 EM 2022)

 

Kvalifikation til EM 2024

IHF/EHF Trophy 2021

14. - 19. jun 2021 (GEO)

gruppe A

1. CYP 4 p - 2. BUL 2 p - 3. AND 0 p

gruppe B

1. GEO 4 p - MDA 2 p - 3. AZE 0 p

semifinaler

CYP - MDA 30-28

GEO - BUL 32-19

finaler

3/4 BUL - MDA 26-25

1/2 GEO - CYP 32-18


EM-kvalifikation, forrunde

5. - 23. jan 2022

GEO - FIN FIN (22-22, 23-30)

LAT - BUL (36-23, 36-32)

TUR - CYP (35-28, 29-26)

LUX - BEL (26-32, 27-27)


EM-kvalifikation

12. okt 2022 - 30. apr 2023

GEO og LUX erstatter BLR og RUS.

gruppe 1

(POR, MKD, TUR, LUX)

gruppe 2

(NOR NOR, SRB, SVK, FIN FIN)

gruppe 3

(ISL ISL, CZE, ISR, EST)

gruppe 4

(AUT, UKR, ROU, FAE FAE)

gruppe 5

(CRO, NED, GRE, BEL)

gruppe 6

(HUN, SUI, LTU, GEO)

gruppe 7

(SLO, MNE, BIH, KOS)

gruppe 8

(FRA, POL, LAT, ITA)


EM 2024

12. - 28. jan 2024 (GER)

24 hold

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation

 

C2) Amerika

Kvalifikation til Pamerikanske Lege 2023

Sydamerikanske Lege 2022

1. - 15. okt 2022 (PAR)

-

Centralamerikanske Lege 2022

27. okt - 11. nov 2022 (GUA)

-

Centralamerikanske og Caribiske Lege 2023

23. jun - 8. jul 2023 (ESA)

-


Panamerikanske Lege 2023

20. okt - 5. nov 2023 (CHI)

8 hold

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C3) Asien

Kvalifikationsturnering

2023

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C4) Afrika

Afrika M 2024

jan 2024

16 hold

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


D) Olympisk kvalifikation

11. - 17. mar 2024

12 hold

6 hold til OL


Damer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

B) 1 hold - VM 2023

C1) 1 hold - Europa

C2) 1 hold - Amerika

C3) 1 hold - Asien

C4) 1 hold - Afrika

D) 6 hold - olympisk kvalifikation


A) Værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


B) VM 2023

Direkte kvalificeret til VM 2023 (4 hold)

DEN DEN, NOR NOR, SWE SWE (værter)


Kvalifikation til VM 2023 - Europa (13 hold)

EM 2022, 4. - 20. nov (MNE/MKD/SLO)

1. - 2. - 3. 


VM-kvalifikation Europa, 1. runde

2. - 6. nov 2022

AZE - POR

FAE FAE - KOS

SVK - LAT

ISL ISL - ISR

GRE - BIH

UKR - LUX

BUL - ITA

AUT - FIN FIN

GBR - TUR

 

VM-kvalifikation Europa, 2. runde

10 kampe


Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, syd (4 hold)

Syd- og Centralamerika M 2022 (COL)


Kvalifikation til VM 2023 - Amerika, nord (1 hold)

2023


Kvalifikation til VM 2023 - Asien/Oceanien (4 hold)

Asien M 2022, 20. nov - 5. dec (KOR)


Kvalifikation til VM 2023 - Afrika (4 hold)

Afrika M 2022, 9. - 19. nov (SEN)


Kvalifikation til VM 2023 - wildcard (2 hold)


VM 2023

dec 2023 (DEN, NOR, SWE)

32 hold

1 hold til OL

6 hold til OL-kvalifikation


C1) Europa

Direkte kvalificeret til EM 2022

SLO, MKD, MNE (værter)

NOR NOR (EM 2020)


Kvalifikation til EM 2022

1. runde

3. - 6. jun 2021

gruppe 1 (KOS)

1. POR 6 p - 2. KOS 4 p - 3. CYP 2 p - 4. LUX 0 p

gruppe 2 (GRE)

1. GRE 6 p - 2. BIH 4 p - 3. ITA 2 p - 4. LAT 0 p

gruppe 3 (FAE)

1. FAE 4 p FAE - 2. FIN 2 p FIN - 3. ISR 0 p


2. runde

6. okt 2021 - 24. apr 2022

gruppe 1

1. POL 12 p

2. SUI 6 p

3. RUS 4 p (disk)

4. LTU 2 p

gruppe 2

1. DEN 12 p DEN 

2. ROU 7 p

3. AUT 5 p

4. FAE 0 p FAE 

gruppe 3

1. NED 12 p

2. GER 7 p

3. GRE 4 p

4. BLR 1 p (disk)

gruppe 4

1. FRA 10 p

2. CRO 6 p

3. UKR 2 p (kun 4 kampe)

4. CZE 2 p (kun 4 kampe)

gruppe 5

1. HUN 10 p

2. ESP 10 p

3. POR 4 p

4. SVK 0 p

gruppe 6

1. SWE 10 p SWE

2. SRB 8 p

3. ISL 4 p ISL

4. TUR 2 p


EM 2022

4. - 20. nov 2022 (SLO/MKD/MNE)

gruppe A

(NOR NOR, HUN, CRO, SUI)

gruppe B

(DEN DEN, SWE SWE, SLO, SRB)

gruppe C

(FRA, NED, MKD, ROU)

gruppe D

(POL, MNE, GER, ESP)

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C2) Amerika

Kvalifikation til Pamerikanske Lege 2023

Sydamerikanske Lege 2022

1. - 15. okt 2022 (PAR)

-

Centralamerikanske Lege 2022

27. okt - 11. nov 2022 (GUA)

-

Centralamerikanske og Caribiske Lege 2023

23. jun - 8. jul 2023 (ESA)

-


Panamerikanske Lege 2023

20. okt - 5. nov 2023 (CHI)

8 hold

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C3) Asien

Kvalifikationsturnering

2023

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


C4) Afrika

Kvalifikationsturnering

2023

1 hold til OL

1 eller 2 hold til OL-kvalifikation


D) Olympisk kvalifikation

8. - 14. apr 2024

12 hold

6 hold til OL

 

siden er lavet af Morten Jensen, januar 2022 - senest opdateret 14. august 2022