Således er vejen til deltagelse i vandpolo ved OL 2024 i Paris.

Herrer

12 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C) 2 hold - VM 2023

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 4 hold - VM 2024


A) værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


C) VM 2023

Kvalifikation til VM 2023

World League 2022 (2 hold)

1. ITA - 2. USA

VM 2022 (4 hold)

1. ESP - 2. ITA - 3. GRE - 4. CRO - 5. SRB

vært

JPN

EM 2022 (3 hold)

1. CRO - 2. HUN - 3. ESP - 4. ITA

5. GRE - 6. FRA - 7. MNE 

Amerika M 2023 (2 hold)

1. CAN - 2. BRA (ARG erstatter BRA)

Asien M 2022 (2 hold)

1. JPN - 2. CHN - 3. KAZ

Afrika (1 hold)

RSA

Oceanien (1 hold)

AUS

 

VM 2023

17. - 29. jul 2023 (JPN)

gruppe A

1. GRE 9 p - 2. USA 6 p - 3. AUS 3 p

4. KAZ 0 p

gruppe B

1. ITA 9 p - 2. FRA 6 p - 3. CAN 3 p

4. CHN 0 p

gruppe C

1. HUN 9 p - 2. CRO 6 p - 3. JPN 3 p

4. ARG 0 p

gruppe D

1. ESP 9 p - 2. SRB 5 p - 3. MNE 4 p

4. RSA 0 p

1/8-finaler

MNE - CRO 13-12

SRB - JPN 16-10

USA - CAN 13-10

FRA - AUS 11-8

kvartfinaler

GRE - MNE 10-9

SRB - ITA  11-11 (pso: 4-3)

HUN - USA 13-12

ESP - FRA 7-6

semifinaler

GRE - SRB 13-7

HUN - ESP 12-11

finale

HUN - GRE 14-13

Ungarn og Grækenland til OL.

Fire hold (HUN, GRE, SRB, FRA) til VM 2024.


D1) Afrika

Bedst placerede afrikanske hold ved VM 2024.

15. RSA

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2023

Sydamerikanske Lege 2022 (3 hold)

11. - 15. okt 2022 (PAR)

1. BRA - 2. ARG - 3. COL

4. CHI - 5. URU - 6. PAR

Lege for Centralamerika og Caribien 2023 (3 hold)

1. - 7. jul 2023 (ESA)

1. PUR - 2. CUB - 3. MEX - 4. VEN

5. TTO - 6. ESA - 7. GUA - 8. BAH

Nordamerika

CAN, USA (uden kamp)

 

Panamerikanske Lege 2023

30. okt - 4. nov 2023 (CHI)

gruppe A

1. USA 9 p - 2. BRA 6 p

3. PUR 3 p - 4. MEX 0 p

gruppe B

1. CAN 9 p - 2. ARG 6 p

3. CUB 3 p - 4. CHI 0 p

kvartfinaler

BRA - CUB 16-6

CAN - MEX 20-5

ARG - PUR 20-9

USA - CHI 28-2

semifinaler

BRA - CAN 13-12

USA - ARG 22-7

finale

USA - BRA 17-7

USA til OL.

To hold (USA, BRA) til VM 2024.


D3) Asien

Asian Games

2. - 7. okt 2023 (CHN)

gruppe A

1. CHN 9 p - 2. IRI 6 p

3. KOR 3 p - 4. THA 0 p

gruppe B

1. JPN 9 p - 2. KAZ 6 p

3. SGP 3 p - 4. HKG 0 p

kvartfinaler

IRI - SGP 13-6

JPN - THA 23-2

KAZ - KOR 15-8

CHN - HKG 23-3

semifinaler

JPN - IRI 18-11

CHN - KAZ 14-13

finaler

3/4 KAZ - IRI 10-9

1/2 JPN - CHN 11-7

Japan til OL.

Tre hold (JPN, CHN, KAZ) til VM 2024.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2024

direkte kvalificeret (9 hold)

ISR (vært)

1. CRO, 2. HUN, 3. ESP, 4. ITA, 5. GRE, 6. FRA, 7. MNE, 8. GEO (EM 2022)


kvalifikation (7 hold)

23. - 25. jun 2023

gruppe A (NED)

1. NED 9 p - 2. POR 6 p

3. POL 3 p - 4. LTU 0 p

gruppe B (MLT)

1. GER 9 p - 2. MLT 6 p

3. UKR 3 p - 4. BUL 0 p

gruppe C (TUR)

1. SRB 9 p - 2. SVK 6 p

3. TUR 3 p - 4. GBR 0 p

gruppe D (SLO)

1. ROU 7 p - 2. SLO 7 p

3. SUI 3 p - 4. FIN 0 p FIN


EM 2024

4. - 16. jan 2024 (CRO)

1. division, gruppe A

1. ESP 7 p - 2. CRO 6 p

3. MNE 4 p - 4. FRA 1 P

1. division, gruppe B

1. HUN 6 p - 2. ITA 6 p

3. GRE 6 p - 4. GEO 0 p

2. division, gruppe C

1. SRB 9 p - 2. GER 6 p

3. MLT 3 p - 4. ISR 0 p

2. division, gruppe D

1. ROU 9 p - 2. NED 8 p

3. SVK 3 p - 4. SLO 0 p

playoff

ROU - GEO 18-11

MNE - GER 10-5

SRB - FRA 14-10

GRE - NED 15-10

kvartfinaler

ESP - ROU 24-7

ITA - MNE 14-8

HUN - SRB 10-10 (pso: 5-4)

CRO - GRE 13-8

semifinaler

5/8 MNE - ROU 18-11

5/8 GRE - SRB 12-10

1/4 ESP - ITA 7-4

1/4 CRO - HUN 11-8

finaler

7/8 SRB - ROU 18-7

5/6 GRE - MNE 15-10

3/4 ITA - HUN 12-7

1/2 ESP - CRO 11-10

Spanien til OL.

Tre hold (CRO, MNE, ROU) til VM 2024.


D5) Oceanien

Bedst placerede oceanske hold ved VM 2024.

11. AUS

Australien til OL.


E) VM 2024

Kvalifikation til VM 2024

World Cup 2023 (2 hold)

1. ESP - 2. ITA

VM 2023 (4 hold)

1. HUN - 2. GRE - 3. ESP

4. SRB - 5. ITA - 6. FRA

EM 2024 (3 hold)

1. ESP - 2. CRO - 3. ITA - 4. HUN

5. GRE - 6. MNE - 7. SRB - 8. ROU

Panamerikanske Lege 2023 (2 hold)

1. USA - 2. BRA

Asian Games 2023 (3 hold)

1. JPN - 2. CHN - 3. KAZ

Afrika (1 hold udvalgt)

RSA

Oceanien (1 hold udvalgt)

AUS

 

VM 2024

5. - 17. feb 2024 (QAT)

gruppe A

1. ESP 6 p

2. CRO 6 p

3. AUS 3 p

4. RSA 0 p

gruppe B

1. GRE 9 p

2. FRA 6 p

3. CHN 3 p

4. BRA 0 p

gruppe C

1. SRB 9 p

2. MNE 5 p

3. USA 4 p

4. JPN 0 p

gruppe D

1. HUN 8 p

2. ITA 7 p

3. ROU 3 p

4. KAZ 0 p

1/8-finaler

MNE - ROU 12-9

ITA - USA 13-12

CRO - CHN 22-4

FRA - AUS 11-8

kvartfinaler

ESP - MNE 15-12

ITA - GRE 11-10

CRO - SRB 15-13

FRA - HUN 11-10

Kroatien, Italien, Serbien og Montenegro til OL.


Damer

10 hold

A) 1 hold - værtsnationen

C) 2 hold - VM 2023

D1) 1 hold - Afrika

D2) 1 hold - Amerika

D3) 1 hold - Asien

D4) 1 hold - Europa

D5) 1 hold - Oceanien

E) 2 hold - VM 2024


A) værtsnationen

FRA

Frankrig til OL.


C) VM 2023

Kvalifikation til VM 2023

World League 2022 (2 hold)

1. ESP - 2. HUN

VM 2022 (4 hold)

1. USA - 2. HUN - 3. NED - 4. ITA - 5. ESP - 6. AUS

vært

JPN

EM 2022 (3 hold)

1. ESP - 2. GRE - 3. ITA - 4. NED

5. HUN - 6. ISR - 7. FRA

Amerika M 2023 (2 hold)

1. CAN - 2. BRA (ARG erstatter BRA)

Asien M 2022 (2 hold)

1. CHN - 2. JPN - 3. KAZ

Afrika (1 hold)

RSA

Oceanien (1 hold)

NZL

 

VM 2023

16. - 28. jul 2023 (JPN)

gruppe A

1. USA 9 p - 2. AUS 6 p - 3. FRA 3 p

4. CHN 0 p

gruppe B

1. NED 9 p - 2. ESP 6 p - 3. ISR 3 p

4. KAZ 0 p

gruppe C

1. GRE 9 p - 2. ITA 6 p - 3. RSA 3 p

4. ARG 0 p

gruppe D

1. HUN 9 p - 2. CAN 6 p - 3. NZL 3 p

4. JPN 0 p

1/8-finaler

ITA - NZL 14-7

CAN - RSA 21-6

AUS - ISR 16-7

ESP - FRA 16-9

kvartfinaler

ITA - USA 8-7

NED - CAN 17-10

AUS - GRE 9-8

ESP - HUN 12-9

semifinaler

NED - ITA 9-8

ESP - AUS 12-10

finale

NED - ESP 17-16

Holland og Spanien til OL.

Fire hold (ESP, ITA, AUS, HUN) til VM 2024.


D1) Afrika

Bedst placerede afrikanske hold ved VM 2024.

14. RSA

Sydafrika til OL.


D2) Amerika

Kvalifikation til Panamerikanske Lege 2023

Sydamerikanske Lege 2022 (3 hold)

11. - 15. okt 2022 (PAR)

1. BRA - 2. ARG - 3. PER

4. VEN - 5. COL - 6. CHI - 7. PAR

Lege for Centralamerika og Caribien 2023 (3 hold)

1. - 7. jul 2023 (ESA)

ikke afviklet

Nordamerika

CAN, USA (uden kamp)

wildcard

CUB, MEX, PUR (CCCAN M 2022)


Panamerikanske Lege 2023

30. okt - 4. nov 2023 (CHI)

gruppe A

1. CAN 9 p - 2. ARG 5 p

3. CUB 4 p - 4. MEX 0 p

gruppe B

1. USA 9 p - 2. BRA 6 p

3. PUR 3 p - 4. CHI 0 p

kvartfinaler

ARG - PUR 13-11

USA - MEX 32-1

CAN - CHI 33-2

BRA - CUB 12-10

semifinaler

USA - ARG 27-1

CAN - BRA 21-4

finaler

3/4 BRA - ARG 10-9

1/2 USA - CAN 20-11

USA til OL.

To hold (CAN, BRA) til VM 2024.


D3) Asien

Asian Games

25. sep - 1. okt 2023 (CHN)

1. CHN 18 p

2. JPN 15 p

3. KAZ 12 p

4. SGP 9 p

5. THA 6 p

6. UZB 3 p

7. KOR 0 p

Kina til OL.

Tre hold (CPN, JPN, KAZ) til VM 2024.


D4) Europa

Kvalifikation til EM 2024

direkte kvalificeret (8 hold)

ISR (vært)

1. ESP, 2. GRE, 3. ITA, 4. NED, 5. HUN, 6. ISR, 7. FRA, 8. CRO (EM 2022)


kvalifikation (8 hold)

23. - 25. jun 2023

gruppe A (BUL)

1. SVK 6 p - 2. BUL 3 p - 3. MLT 0 p

gruppe B (ROU)

1. ROU 9 p - 2. TUR 6 p

3. SUI 3 p - 4. SWE 0 p SWE

gruppe C (SRB)

1. SRB 6 p - 2. CZE 3 p - 4. UKR 0 p

gruppe D (POR)

1. GBR 9 p - 2. GER 6 p

3. POR 3 p - 4. FIN 0 p FIN

 

EM 2024

5. - 13. jan 2024 (NED)

1. division, gruppe A

1. NED 9 p - 2. GRE 6 p

3. HUN 3 p - 4. CRO 0 p

1. division, gruppe B

1. ESP 9 p - 2. ITA 6 p

3. FRA 3 p - 4. ISR 0 p

2. division, gruppe C

1. SRB 9 p - 2. CZE 6 p

3. ROU 3 p - 4. TUR 0 p

2. division, gruppe D

1. GBR 9 p - 2. GER 6 p

3. SVK 3 p - 4. BUL 0 p 

playoff

GBR - ISR 9-9 (pso: 5-4)

HUN - CZE 27-4

CRO - SRB 11-8

FRA - GER 14-6

kvartfinaler

NED - GBR 25-6

ITA - HUN 12-11

ESP - CRO 17-6

GRE - FRA 15-7

semifinaler

5/8 HUN - GBR 21-5

5/8 FRA - CRO 12-10

1/4 NED - ITA 7-6

1/4 ESP - GRE 13-5

finaler

7/8 GBR - CRO 11-9

5/6 HUN - FRA 14-3

3/4 GRE - ITA 7-6

1/2 NED - ESP 8-7

Grækenland til OL.

Tre hold (GRE, FRA, GBR) til VM 2024.


D5) Oceanien

Kvalifikation for Oceanien

11. - 12. august 2023 (NZL)

NZL - AUS (3-17, 5-15)

Australien til OL.

New Zealand til VM 2024.


E) VM 2024

Kvalifikation til VM 2024

World Cup 2023 (2 hold)

1. USA - 2. NED

VM 2023 (4 hold)

1. NED - 2. ESP - 3. ITA

4. AUS - 5. USA - 6. HUN

EM 2024 (3 hold)

(NED, ESP, ITA) - GRE

5. HUN - 6. FRA - 7. GBR

Panamerikanske Lege 2023 (2 hold)

1. USA - 2. CAN - 3. BRA

Asian Games 2023 (3 hold)

1. CHN - 2. JPN - 3. KAZ

(JPN har trukket sig - erstattet af SGP)

Afrika (1 hold udvalgt)

RSA

Oceanien (1 hold)

1. AUS - 2. NZL

VM 2024

4. - 16. feb 2024 (QAT)

gruppe A

1. USA 9 p

2. NED 6 p

3. KAZ 2 p

4. BRA 1 p

gruppe B

1. ESP 9 p

2. GRE 6 p

3. CHN 2 p

4. FRA 1 p

gruppe C

1. HUN 9 p

2. AUS 6 p

3. NZL 3 p

4. SGP 0 p

gruppe D

1. ITA 9 p

2. CAN 6 p

3. GBR 3 p

4. RSA 0 p

1/8-finaler

AUS - GBR 20-8

CAN - NZL 14-12

NED - CHN 16-14

GRE - KAZ 24-5

kvartfinaler

USA - AUS 10-9

ESP - CAN 12-9

HUN - NED 13-12

GRE - ITA 14-12

semifinaler

5/8 AUS - CAN 10-8

5/8 NED - ITA 10-5

finale

7/8 ITA - CAN 18-12

Ungarn og Italien til OL.

 

Sydafrika har trukket sig fra OL. Canada overtager pladsen.

siden er lavet af Morten Jensen, september 2022 - senest opdateret 17. februar 2024