Kvalificerede moderne femkæmpere til OL 2016 i Rio de Janeiro.

Herrer

36 moderne femkæmpere

A) 1 deltager - World Cup-finalen 2015

B1) 5 deltagere - Asien

B2) 1 deltager - Oceanien

B3) 5 deltagere - Amerika

B4) 1 deltager - Afrika

B5) 8 deltagere - Europa

C) 3 deltagere - VM 2015

D) 3 deltagere - VM 2016

E) 6 deltagere - verdensranglisten

F) 1 deltager - værtsnationen

G) 2 deltagere - universalpladser


A) World Cup-finalen 2015 (1)

13. juni 2015 (Minsk, BLR)

1. Riccardo de Luca, ITA - 1474 p


B1) Asien M 2015 (5)

2. juni 2015 (Beijing, CHN)

1. Jun Woong-tae, KOR - 1496 p

(2. Lee Dong-gi, KOR - 1484 p) 1

(3. Su Haihang, CHN - 1483 p) 1

4. Cao Zhongrong, CHN - 1480 p

(5. Hwang Woo-jin, KOR - 1472 p) 1

8. Tomoya Miguchi, JPN - 1453 p

12. Shohai Iwamoto, JPN - 1443 p

13. Pavel Ilyashenko, KAZ - 1439 p


B2) Oceanien M 2015 (1)

2. juni 2015 (Beijing, CHN)

1. Max Esposito, AUS - 1508 p


B3) Panamerikanske Lege 2015 (5)

19. juli 2015 (Toronto, CAN)

minimum en fra hhv Nord/Mellem og Syd - max en pr nation

1. Charles Fernández, GUA - 1444 p

2. Ismael Hernández, MEX - 1439 p

3. Nathan Schrimsher, USA - 1421 p

4. José Ricardo Figueroa, CUB - 1415 p

5. Emmanuel Zapata, ARG - 1413 p


B4) Afrika M 2015 (1)

21. juli 2015 (Cairo, EGY)

(1. Eslam Hamad, EGY - 1434 p)

2. Amro El-Geziry, EGY - 1415 p


B5) EM 2015 (8)

22. august 2015 (Bath, GBR)

1. Arthur Lanigan-O'Keeffe, IRL - 1487 p

2. Valentin Prades, FRA - 1476 p

4. David Svoboda, CZE - 1474 p

(5. Robert Kasza, HUN - 1470 p) 1

(6. Egor Puchkarevskiy, RUS - 1469 p) 1

7. Joseph Choong, GBR - 1464 p

8. Valentin Belaud, FRA - 1461 p

9. Jan Kuf, CZE - 1458 p

12. Dimitar Krastanov, BUL - 1452 p

16. Szymon Staśkiewicz, POL - 1438 p


C) VM 2015 (3)

3. juli 2015 (Berlin, GER)

1. Pavlo Tymoshchenko, UKR - 1477 p

2. Aleksandr Lesun, RUS - 1473 p

3. Andriy Fedechko, UKR - 1463 p


D) VM 2016 (3)

28. maj 2016 (Moskva, RUS)

kun hvis i top 3 - ellers overføres kvoteplads til E)

(1. Valentin Belaud, FRA - 1514 p) 2

(2. Aleksander Lesun, RUS - 1510 p) 2

(3. Jung Jin-hwa, KOR - 1504 p) 1


E) Olympisk kvalifikationsrangliste (6)

pr 1. juni 2016

1. James Cooke, GBR

5. Ádám Marosi, HUN

6. Omar El-Geziry, EGY

(7. Maksim Kustov, RUS) 3

8. Jeong Jin-hwa, KOR

9. Justinas Kinderis, LTU

(11. Yasser Hefny, EGY) 1

12. Guo Jianli, CHN

plus 3 kvotepladser overført fra D)

14. Bence Demeter, HUN

15. Pier Paolo Petroni, ITA

17. Patrick Dogue, GER


F) Værtsnationen (1)

hvis ikke allerede kvalificeret

Felipe Nascimento, BRA


G) Universalpladser (2)

ikke anvendt


Vakante kvotepladser

udtaget fra olympisk kvalifikationsrangliste

22. Christian Zillekens, GER

24. Ruslans Nakoņečnijs, LAT

 


Noter:

1: fravalgt, da nationen havde mere end to kvalificerede.

2: var allerede kvalificeret.

3: udelukket.


Damer

36 moderne femkæmpere

A) 1 deltager - World Cup-finalen 2015

B1) 5 deltagere - Asien

B2) 1 deltager - Oceanien

B3) 5 deltagere - Amerika

B4) 1 deltager - Afrika

B5) 8 deltagere - Europa

C) 3 deltagere - VM 2015

D) 3 deltagere - VM 2016

E) 6 deltagere - verdensranglisten

F) 1 deltager - værtsnationen

G) 2 deltagere - universalpladser


A) World Cup-finalen 2015 (1)

14. juni 2015 (Minsk, BLR)

1. Laura Asadauskaitė, LTU - 1375 p


B1) Asien M 2015 (5)

1. juni 2015 (Beijing, CHN)

1. Chen Qian, CHN - 1402 p

2. Kim Sun-woo, KOR - 1387 p

(3. Liang Wanxia, CHN - 1367 p) 1

4. Zhang Xiaonan, CHN - 1356 p

5. Natsumi Tomonaga, JPN - 1354 p

6. Yelena Potapenko, KAZ - 1352 p


B2) Oceanien M 2015 (1)

1. juni 2015 (Beijing, CHN)

1. Chloe Esposito, AUS - 1365 p


B3) Panamerikanske Lege 2015 (5)

18. juli 2015 (Toronto, CAN)

minimum en fra hhv Nord/Mellem og Syd - max en pr nation

1. Yane Marques, BRA - 1348 p

2. Tamara Vega, MEX - 1347 p

4. Donna Vakalis, CAN - 1299 p

6. Isabel Brand, GUA - 1278 p

7. Leydi Moya, CUB - 1268 p


B4) Afrika M 2015 (1)

21. juli 2015 (Cairo, EGY)

1. Haydy Morsy Adil, EGY - 1194 p


B5) EM 2015 (8)

23. august 2015 (Bath, GBR)

2. Élodie Clouvel, FRA - 1368 p

3. Lena Schöneborn, GER - 1361 p

4. Gulnaz Gubaydullina, RUS - 1357 p

5. Oktawia Nowacka, POL - 1343 p

(6. Janine Kohlmann, GER -1329 p) 1

7. Anastasiya Spas, UKR  - 1328 p

8. Kate French, GBR - 1327 p

9. Alice Sotero, ITA - 1324 p

11. Natalya Coyle, IRL - 1319 p


C) VM 2015 (3)

4. juli 2015 (Berlin, GER)

4. Donata Rimšaitė, RUS - 1343 p

5. Samantha Murray, GBR - 1337 p

6. Sarolta Kovács, HUN - 1334 p


D) VM 2016 (3)

27. maj 2016 (Moskva, RUS)

kun hvis i top 3 - ellers overføres plads til E)

(1. Sarolta Kovács, HUN - 1386 p) 2

(2. Élodie Clouvel, FRA - 1374 p) 2

(3. Lena Schöneborn, GER - 1373 p) 2


E) Olympisk kvalifikationsrangliste (6)

pr 1. juni 2016

3. Zsófia Földházi, HUN

5. Annika Schleu, GER

6. Claudia Cesarini, ITA

7. Anastasiya Prokopenko, BLR

8. Ieva Serapinaitė, LTU

(12. Freyja Prentice, GBR) 1

(15. Gintarė Venčkauskaitė, LTU) 1

17. Iryna Khokhlova, ARG

plus 3 kvotepladser overført fra D)

18. Melanie McCann, CAN

19. Margaux Isaksen, USA

(26. Anna Buriak, RUS) 1

27. Anna Maliszewska, POL


F) Værtsnationen (1)

hvis ikke allerede kvalificeret

ikke anvendt


G) Universalpladser (2)

ikke anvendt


Vakante kvotepladser

udtaget fra olympisk kvalifikationsrangliste

29. İlke Özyüksel, TUR

30. Isabella Isaksen, USA

34. Barbora Kodedová, CZE



Noter:

1: fravalgt, da nationen havde mere end to kvalificerede.

2: var allerede kvalificeret.


siden er lavet af Morten Jensen, juni 2015 - senest opdateret 22. oktober 2016