Kvalificerede moderne femkæmpere til OL 2020 i Tokyo.

Herrer

36 moderne femkæmpere

A) 1 deltager - World Cup-finalen 2019

B1) 1 deltager - Afrika

B2) 5 deltagere - Amerika

B3) 8 deltagere - Europa

B4) 6 deltagere - Asien/Oceanien

C) 3 deltagere - VM 2019

D) 3 deltagere - VM 2021

E) 6 deltagere - verdensranglisten

F) 1 deltager - værtsnationen

G) 2 deltagere - universalpladser


A) World Cup-finalen 2019 (1)

29. juni 2019 (Tokyo, JPN)

1. Joe Choong, GBR


B1) Afrika M 2019 (1)

23. februar 2019 (Cairo, EGY)

1. Sherif Nazeir, EGY

 

B2) Panamerikanske Lege 2019 (5)

26. - 28. juli 2019 (Lima, PER)

minimum to fra hhv Nord/Mellem og minimum to fra Syd

1. Charles Fernández, GUA

2. Esteban Bustos, CHI

3. Sergio Villamayor, ARG

4. Lester Ders, CUB

5. Amro El-Geziry, USA


B3) EM 2019 (8)

6. - 10. august 2019 (Bath, GBR)

1. Jamie Cooke, GBR

2. Valentin Prades, FRA

3. Martin Vlach, CZE

6. Łukasz Gudkowski, POL

7. Bence Demeter, HUN

8. Justinas Kinderis, LTU

9. Alexander Lifanov, RUS

11. Patrick Dogue, GER


B4) Asien/Oceanien M 2019 (6)

8. - 12. november 2019 (Wuhan, CHN)

fem fra Asien og en fra Oceanien

1. Lee Ji-hun, KOR

2. Luo Shuai, CHN

4. Pavel Ilyashenko, KAZ

7. Shohei Iwamoto, JPN

8. Alexander Savkin, UZB

14. Edward Fernon, AUS


C) VM 2019 (3)

3. - 9. september 2019 (Budapest, HUN)

kun hvis i top 3 - ellers overføres kvoteplads til E)

1. Valentin Belaud, FRA

2. -

3. Jun Woong-tae, KOR


D) VM 2021 (3)

7. - 13. juni 2021 (Cairo, EGY)

kun hvis i top 3 - ellers overføres kvoteplads til E)

1. Ádám Marosi, HUN

2. -

3. Ahmed Elgendy, EGY


E) Olympisk kvalifikationsrangliste (6)

pr 14. juni 2021

7. Ilya Palazkov, BLR

18. Pavlo Tymoshchenko, UKR

20. Jan Kuf, CZE

25. Sebastian Stasiak, POL

26. Aleix Heredia Vives, ESP

33. Zhang Linbin, CHN


F) Værtsnationen (1)

hvis ikke allerede kvalificeret

anvendes ikke


G) Universalpladser (2)

1.

2.


Vakante kvotepladser

udtages fra olympisk kvalifikationsrangliste

37. Pavels Svecovs, LAT

38. Arthur Lanigan-O'Keefe, IRL.

 


Noter:

1:

2:


Damer

36 moderne femkæmpere

A) 1 deltager - World Cup-finalen 2019

B1) 1 deltager - Afrika

B2) 5 deltagere - Amerika

B3) 8 deltagere - Europa

B4) 6 deltagere - Asien/Oceanien

C) 3 deltagere - VM 2019

D) 3 deltagere - VM 2021

E) 6 deltagere - verdensranglisten

F) 1 deltager - værtsnationen

G) 2 deltagere - universalpladser


A) World Cup-finalen 2019 (1)

28. juni 2019 (Tokyo, JPN)

1. Laura Asadauskaitė, LTU


B1) Afrika M 2019 (1)

23. februar 2019 (Cairo, EGY)

1. Haydy Morsy, EGY


B2) Panamerikanske Lege 2019 (5)

26. - 27. juli 2019 (Lima, PER)

minimum to fra hhv Nord/Mellem og minimum to fra Syd

1. Mariana Arceo, MEX

2. Samantha Achterberg, USA

3. Leydi Moya, CUB

4. María Ieda Guimarães, BRA

13. Marcela Cuaspud, ECU


B3) EM 2019 (8)

6. - 11. august 2019 (Bath, GBR)

2. Kate French, GBR 

3. Iryna Prasiantsova, BLR 1

5. Annika Schleu, GER

8. Natalya Coyle, IRL

9. Gintarė Venčkauskaitė, LTU

10. Marie Oteiza, FRA

11. Adelina Ibatullina, RUS

13. Sarolta Kovács, HUN


B4) Asien/Oceanien M 2019 (6)

8. - 11. november 2019 (Wuhan, CHN)

fem fra Asien og en fra Oceanien

1. Kim Se-hee, KOR

2. Natsumi Tomonaga, JPN

5. Alise Fakhrutdinova, UZB

6. Zhang Mingyu, CHN

12. Yelena Potapenko, KAZ

(13. Rebecca Jamieson, NZL)

20. Marina Carrier, AUS


C) VM 2019 (3)

3. - 9. september 2019 (Budapest, HUN)

kun hvis i top 3 - ellers overføres kvoteplads til E)

1. Volha Silkina, BLR 1

2. Elena Micheli, ITA

3. -


D) VM 2021 (3)

7. - 13. juni 2021 (Cairo, EGY)

kun hvis i top 3 - ellers overføres kvoteplads til E)

1. Anastasiya Prokopenko, BLR 1

2. Élodie Clouvel, FRA

3. Michelle Gulyas, HUN


E) Olympisk kvalifikationsrangliste (6)

pr 14. juni 2021

5. Joanna Muir, GBR

10. Mayan Oliver, MEX

14. Gulnaz Gubaydullina, ROC

15. Janine Kohlmann, GER

22. Anna Maliszewska, POL

23. İlke Özyükel, TUR


F) Værtsnationen (1)

hvis ikke allerede kvalificeret

anvendes ikke


G) Universalpladser (2)

1.

2.


Vakante kvotepladser

udtages fra olympisk kvalifikationsrangliste

27. Rena Shimazu, JPN

29. Kim Sun-woo, KOR

 


Noter:

1:  BLR skal vælge to af tre kvalificerede.

2:


siden er lavet af Morten Jensen, juli 2019 - senest opdateret 16. juni 2021