Program for de danske atleter ved de olympiske lege mandag den 8. august 2016.

Alle tider er angivet i dansk tid. For lokal tid i Rio de Janeiro trækkes fem timer fra.

Døgnet går fra 05:00 - 04:59, så det følger døgnet i Rio de Janeiro.

Roning

dobbeltsculler (D) - Lisbet Falch Jakobsen / Nina Hollensen

15:40 opsamlingsheat (1 heat)

nr 4 → de tre bedste til semifinalerne tirsdag den 9. august.

letvægts-dobbeltsculler (D) - Juliane Elander Rasmussen / Anne Lolk

16:10 indledende heat (heat 1 af 4)

nr 2 → de to bedste fra hvert heat til semifinalerne onsdag den 10. august.

→ resten til opsamlingsheat tirsdag den 9. august.

letvægts-dobbeltsculler (H) - Mads Rasmussen / Rasmus Quist

16:50 indledende heat (heat 1 af 4)

→ de to bedste fra hvert heat til semifinalerne onsdag den 10. august.

nr 3 → resten til opsamlingsheat tirsdag den 9. august.

toer (D) - Anne Dsane Andersen / Lærke Berg Rasmussen

17:30 indledende heat (heat 1 af 3)

nr 2 → de tre bedste fra hvert heat til semifinalerne onsdag den 10. august.

→ resten til opsamlingsheat tirsdag den 9. august.

Sejlsport

sejlbræt RS:X (H) - Sebastian Fleischer

18:05 / 19:05 / 20:05 1., 2. og 3. sejlads

nr 15, nr 14, nr 9 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 9. august.

laserjolle (H) - Michael Hansen

18:05 / 19:30 1. og 2. sejlads

nr 6, nr 24 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 9. august.

sejlbræt RS:X (D) - Lærke Buhl-Hansen

18:15 / 19:15 / 20:15 1., 2. og 3. sejlads

nr 17, nr 16, nr 17 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 9. august.

laser radial (D) - Anne-Marie Rindom

18:15 / 19:40 1. og 2. sejlads

nr 5, nr 9 → konkurrencen fortsætter tirsdag den 9. august.

Svømning

200 m butterfly (H) - Viktor Bregner Bromer

18:49 indledende heat (heat 4 af 4)

nr 2 (1.55,77) / nr 7 samlet → de 16 hurtigste til semifinalerne.

04:19 semifinale (heat 2)

nr 4 (1.55,59) / nr 7 samlet → de 8 hurtigste til finalen tirsdag den 9. august.

100 m ryg (D) - Mie Ø Nielsen

03:30 finale

nr 5 (58,80)

Tennis

damesingle - Caroline Wozniacki

15:45 (1. kamp på Centre Court) 1/16-finale: Petra Kvitová, CZE

nederlag 0-2 (2-6, 4-6) → vinderen til 1/8-finalerne tirsdag den 9. august.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2016 - senest opdateret 19. august 2016