Komplet program for de olympiske lege i Rio de Janiero 2016.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid lægges fem timer til.

Åbning og afslutning DEN

Estádio do Maracanã

Åbningsceremoni: fredag den 5. august kl 20:00

Afslutningsceremoni: søndag den 21. august kl 20:00

Atletik DEN

atletikEstádio Olímpico, Sambódromo (maratonløb) og Pontal (kapgang)

47 konkurrencer

10 konkurrencedage 12. - 21. august

2005 atleter

5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

 

 

 

 

 

 

 

M

100 m (H)

2

lø 13. aug

09:30

indledende heat

3 heat

 

 

12:00

runde 1

8 heat

3

sø 14. aug

21:00

semifinaler

3 heat

 

 

22:25

finale

 

200 m (H)

5

ti 16. aug

11:50

runde 1

10 heat

6

on 17. aug

22:00

semifinaler

3 heat

7

to 18. aug

22:30

finale

 

400 m (H)

1

fr 12. aug

21:05

runde 1

7 heat

2

lø 13. aug

20:30

semifinaler

3 heat

3

sø 14. aug

22:00

finale

 

800 m (H) DEN

1

fr 12. aug

10:10

runde 1

7 heat

2

lø 13. aug

22:08

semifinaler

3 heat

4

ma 15. aug

22:25

finale

udsat til 22:45

1500 m (H)

5

ti 16. aug

10:30

runde 1

3 heat

7

to 18. aug

20:45

semifinaler

 

9

lø 20. aug

21:00

finale

 

5000 m (H)

6

on 17. aug

10:05

runde 1

2 heat

9

lø 20. aug

21:30

finale

 

10.000 m (H)

2

lø 13. aug

21:27

 

 

maratonløb (H) DEN

10

sø 21. aug

09:30

 

 

110 m hæk (H)

4

ma 15. aug

20:40

runde 1

5 heat

 

 

23:15

erstatningsheat

pga kraftig regn i heat 1 og 2

5

ti 16. aug

20:40

semifinaler

3 heat

 

 

22:45

finale

 

400 m hæk (H)

4

ma 15. aug

11:35

runde 1

6 heat

5

ti 16. aug

21:35

semifinaler

3 heat

7

to 18. aug

12:00

finale

 

3000 m forhindringsløb (H) DEN

4

ma 15. aug

10:25

runde 1

3 heat

6

on 17. aug

11:55

finale

 

4 x 100 m (H)

16 hold

7

to 18. aug

11:40

runde 1

2 heat

8

fr 19. aug

22:35

finale

 

4 x 400 m (H)

16 hold

8

fr 19. aug

21:10

runde 1

2 heat

9

lø 20. aug

22:35

finale

 

20 km kapgang (H)

1

fr 12. aug

14:30

 

 

50 km kapgang (H)

8

fr 19. aug

08:00

 

 

højdespring (H)

3

sø 14. aug

20:30

kvalifikation

2 grupper / Q = 2,31 m

5

ti 16. aug

20:30

finale

 

stangspring (H)

2

lø 13. aug

20:20

kvalifikation

2 grupper / Q = 5,75 m

4

ma 15. aug

20:35

finale

udsat til 21:40

længdespring (H)

1

fr 12. aug

21:20

kvalifikation

2 grupper / Q = 8,15 m

2

lø 13. aug

20:53

finale

 

trespring (H)

4

ma 15. aug

09:30

kvalifikation

2 grupper / Q = 16,95 m 

5

ti 16. aug

09:50

finale

 

kuglestød (H) 

7

to 18. aug

09:55

kvalifikation

2 grupper / Q = 20,65 m

 

  

20:30

finale

 

diskoskast (H)

1

fr 12. aug

09:30

kvalifikation

gruppe A

 

 

10:55

kvalifikation

gruppe B / Q = 65,50 m

2

lø 13. aug

10:50

finale

 

hammerkast (H)

6

on 17. aug

09:40

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:05

kvalifikation

gruppe B / Q = 76,50 m

8

fr 19. aug

21:05

finale

 

spydkast (H)

6

on 17. aug

20:30

kvalifikation

gruppe A

 

 

21:55

kvalifikation

gruppe B / Q = 83,00 m

9

lø 20. aug

20:55

finale

 

tikamp (H)

6

on 17. aug

09:30

100 m

4 heat

 

 

10:35

længdespring

2 grupper

 

 

12:15

kuglestød

2 grupper

 

 

17:45

højdespring

2 grupper 

 

 

21:20

400 m

4 heat

7

to 18. aug

09:30

110 m hæk

4 heat

 

 

10:25

diskoskast

gruppe A

 

 

11:40

diskoskast

gruppe B

 

 

13:25

stangspring

2 grupper

 

 

18:35

spydkast

gruppe A

 

 

19:45

spydkast

gruppe B

 

 

21:45

1500 m

2 heat

100 m (D)

1

fr 12. aug

11:55

indledende heat

3 heat

 

 

22:40

runde 1

8 heat

2

lø 13. aug

21:00

semifinaler

3 heat

 

 

22:37

finale

 

200 m (D)

4

ma 15. aug

09:30

runde 1

9 heat

5

ti 16. aug

22:00

semifinaler

3 heat

6

on 17. aug

22:30

finale

 

400 m (D)

2

lø 13. aug

11:00

runde 1

8 heat

3

sø 14. aug

20:35

semifinaler

3 heat

4

ma 15. aug

22:45

finale

udsat til 23:05

800 m (D)

6

on 17. aug

10:55

runde 1

8 heat

7

to 18. aug

21:15

semifinaler

3 heat

9

lø 20. aug

21:15

finale

 

1500 m (D)

1

fr 12. aug

20:30

runde 1

3 heat

3

sø 14. aug

21:30

semifinaler

 

5

ti 16. aug

22:30

finale

 

5000 m (D)

5

ti 16. aug

09:30

runde 1

2 heat

8

 fr 19. aug

21:40

finale

 

10.000 m (D)

1

fr 12. aug

11:10

 

 

maratonløb (D) DEN

3

sø 14. aug

09:30

 

 

100 m hæk (D)

5

ti 16. aug

11:05

runde 1

6 heat

6

on 17. aug

20:45

semifinaler

3 heat

 

 

22:55

finale

 

400 m hæk (D) DEN

4

ma 15. aug

21:30

runde 1

5 heat (udsat til 21:50) 

5

ti 16. aug

21:10

semifinaler

3 heat

7

to 18. aug

22:15

finale

 

3000 m forhindringsløb (D) DEN

2

lø 13. aug

10:05

runde 1

3 heat

4

ma 15. aug

11:15

finale

 

4 x 100 m (D)

16 hold

7

to 18. aug

11:20

runde 1

2 heat

 

 

19:00

opsamling

ekstraordinært

8

fr 19. aug

22:15

finale

 

4 x 400 m (D)

16 hold

8

fr 19. aug

20:40

runde 1

2 heat

9

lø 20. aug

22:00

finale

 

20 km kapgang (D)

8

fr 19. aug

14:30

 

 

højdespring (D)

7

to 18. aug

10:00

kvalifikation

2 grupper / Q = 1,94 m

9

lø 20. aug

20:30

finale

 

stangspring (D) 

5

ti 16. aug

09:45

kvalifikation

2 grupper / Q = 4,60 m

8

fr 19. aug

20:30

finale

 

længdespring (D)

5

ti 16. aug

21:05

kvalifikation

2 grupper / Q = 6,75 m

6

on 17. aug

21:15

finale

 

trespring (D)

2

lø 13. aug

09:40

kvalifikation

2 grupper / Q = 14,30 m

3

sø 14. aug

20:55

finale

 

kuglestød (D)

1

fr 12. aug

10:05

kvalifikation

2 grupper / Q = 18,40 m

 

 

22:00

finale

 

diskoskast (D)

4

ma 15. aug

20:30

kvalifikation

gruppe A

 

 

21:50

kvalifikation

gruppe B (udsat til 22:20) / Q = 62,00 m

5

ti 16. aug

11:20

finale

 

hammerkast (D)

1

fr 12. aug

20:40

kvalifikation

gruppe A

 

 

22:10

kvalifikation

gruppe B / Q = 72,00 m

4

ma 15. aug

10:40

finale

 

spydkast (D)

5

ti 16. aug

20:35

kvalifikation

gruppe A

 

 

21:50

kvalifikation

gruppe B / Q = 63,00 m

7

to 18. aug

21:10

finale

 

syvkamp (D)

1

fr 12. aug

09:35

100 m hæk

4 heat

 

 

10:50

højdespring

2 grupper

 

 

20:35

kuglestød

2 grupper

 

 

22:05

200 m

4 heat

2

lø 13. aug

11:45

længdespring

2 grupper 

 

 

20:00

spydkast

gruppe A 

 

 

21:18

spydkast

gruppe B

 

 

22:50

800 m

3 heat

siden er lavet af Morten Jensen, juni 2014 - senest opdateret 23. april 2017