Komplet program for de olympiske lege i Tokyo 2020 (pr 19. jan 2019).

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (danske tider er angivet i kursiv).

Åbning og afslutning

Det Olympiske Stadion

Åbningsceremoni: fredag den 24. juli kl 20:00

Afslutningsceremoni: søndag den 9. august kl 20:00

Atletik

atletikDet Olympiske Stadion og Kejserpaladset (kapgang)

48 konkurrencer

10 konkurrencedage 31. juli - 9. august

1900 atleter

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

M

100 m (H)

2

lø 1. aug

11:35

04:35

kvalifikation

reducerer feltet til 56 løbere

 

 

19:45

12:45

runde 1

7 heat

3

sø 2. aug

19:15

12:15

semifinaler

3 heat

 

 

21:50

14:50

finale

 

200 m (H)

56 løbere

5

ti 4. aug

11:05

04:05

runde 1

 

 

 

20:50

13:05

semifinaler

 

6

on 5. aug

21:55

14:55

finale

 

400 m (H)

48 løbere

3

sø 2. aug

10:45

03:45

runde 1

 

4

ma 3. aug

20:05

13:05

semifinaler

 

7

to 6. aug

21:00

14:00

finale

 

800 m (H)

48 løbere

2

lø 1. aug

09:50

02:50

runde 1

 

3

sø 2. aug

20:25

13:25

semifinaler

 

6

on 5. aug

21:05

14:05

finale

 

1500 m (H)

45 løbere

5

ti 4. aug

09:05

02:05

runde 1

 

7

to 6. aug

20:00

13:00

semifinaler

 

9

lø 8. aug

20:40

13:40

finale

 

5000 m (H)

42 løbere

5

ti 4. aug

20:00

13:00

runde 1

 

8

fr 7. aug

21:00

14:00

finale

 

10.000 m (H)

27 løbere

1

fr 31. jul

20:40

13:40

  

 

maratonløb (H)

80 løbere

10

sø 9. aug

06:00

23:00

 

 

110 m hæk (H)

40 løbere

5

ti 4. aug

19:10

12:10

runde 1

 

6

on 5. aug

11:00

04:00

semifinaler

 

7

to 6. aug

11:55

04:55

finale

 

400 m hæk (H)

40 løbere

1

fr 31. jul

10:55

03:55

runde 1

 

3

sø 2. aug

21:05

14:05

semifinaler

 

5

ti 4. aug

12:20

05:20

finale

 

3000 m forhindringsløb (H)

45 løbere

1

fr 31. jul

09:00

02:00

runde 1

 

4

ma 3. aug

21:15

14:15

finale

 

4 x 100 m (H)

16 hold

7

to 6. aug

11:30

04:30

runde 1

2 heat

8

fr 7. aug

22:50

15:50

finale

 

4 x 400 m (H)

16 hold

8

fr 7. aug

20:25

13:25

runde 1

2 heat

9

lø 8. aug

21:50

14:50

finale

 

20 km kapgang (H)

60 kapgængere

1

fr 31. jul

06:00

23:00

 

 

50 km kapgang (H)

60 kapgængere

9

lø 8. aug

05:30

22:30

 

 

højdespring (H)

32 springere

1

fr 31. jul

09:15

02:15

kvalifikation

2 grupper

3

sø 2. aug

19:10

12:10

finale

 

stangspring (H)

32 springere

2

lø 1. aug

09:40

02:40

kvalifikation

2 grupper

5

ti 4. aug

19:20

12:20

finale

 

længdespring (H)

32 springere

2

lø 1. aug

19:10

12:10

kvalifikation

2 grupper

4

ma 3. aug

10:20

03:20

finale

 

trespring (H)

32 springere

5

ti 4. aug

09:00

02:00

kvalifikation

2 grupper

7

to 6. aug

11:00

04:00

finale

 

kuglestød (H)

32 kuglestødere

5

ti 4. aug

19:15

12:15

kvalifikation

2 grupper

7

to 6. aug

11:05

04:05

finale

 

diskoskast (H)

32 diskoskastere

1

fr 31. jul

09:45

02:45

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:20

04:20

kvalifikation

gruppe B

2

lø 1. aug

20:15

13:15

finale

 

hammerkast (H)

32 hammerkastere

4

ma 3. aug

09:00

02:00

kvalifikation

gruppe A

 

 

10:30

03:30

kvalifikation

gruppe B

6

on 5. aug 

20:15

13:15

finale

 

spydkast (H)

32 spydkastere

6

on 5. aug

09:25

02:25

kvalifikation

gruppe A

 

 

11:05

04:05

kvalifikation

gruppe B

9

lø 8. aug

20:00

13:00

finale

 

tikamp (H)

24 tikæmpere

6

on 5. aug

09:00

02:00

100 m

3 heat

 

 

09:55

02:55

længdespring

2 grupper

 

 

11:10

04:10

kuglestød

2 grupper

 

 

18:30

11:30

højdespring

2 grupper

 

 

21:30

14:30

400 m

3 heat

7

to 6. aug

09:00

02:00

110 m hæk

3 heat

 

 

09:50

02:50

diskoskast

gruppe A

 

 

10:55

03:55

diskoskast

gruppe B

 

 

12:30

05:30

stangspring

2 grupper

 

 

19:15

12:15

spydkast

gruppe A

 

 

20:20

13:20

spydkast

gruppe B

 

 

21:40

14:40

1500 m

 

100 m (D)

56 løbere

1

fr 31. jul

11:40

04:40

runde 1

7 heat

2

lø 1. aug

19:15

12:15

semifinaler

3 heat

 

 

21:50

14:50

finale

 

200 m (D)

56 løbere

4

ma 3. aug

10:30

03:30

runde 1

 

-

-

19:25

12:25

semifinaler

 

5

ti 4. aug

21:50

14:50

finale

 

400 m (D)

48 løbere

5

ti 4. aug

09:45

02:45

runde 1

 

6

on 5. aug

19:30

12:30

semifinaler

 

8

fr 7. aug

21:35

14:35

finale

 

800 m (D)

48 løbere

1

fr 31. jul

09:55

02:55

runde 1

 

2

lø 1. aug

20:50

13:50

semifinaler

 

5

ti 4. aug

21:25

14:25

finale

 

1500 m (D)

45 løbere

4

ma 3. aug

09:35

02:35

runde 1

 

6

on 5. aug

19:00

12:00

semifinaler

 

8

fr 7. aug

21:50

14:50

finale

 

5000 m (D)

42 løbere

1

fr 31. jul

19:00

12:00

runde 1

 

4

ma 3. aug

21:40

14:40

finale

 

10.000 m (D)

27 løbere

9

lø 8. aug

19:45

12:45

 

 

maratonløb (D)

80 løbere

3

sø 2. aug

06:00

23:00

 

 

100 m hæk (D)

40 løbere

2

lø 1. aug

10:45

03:45

runde 1

 

3

sø 2. aug

19:45

12:45

semifinaler

 

4

ma 3. aug

11:50

04:50

finale

 

400 m hæk (D)

40 løbere

2

lø 1. aug

09:00

02:00

runde 1

 

4

ma 3. aug

20:35

13:35

semifinaler

 

6

on 5. aug

11:30

04:30

finale

 

3000 m forhindringsløb (D)

45 løbere

3

sø 2. aug

09:40

02:40

runde 1

 

6

on 5. aug

20:00

13:00

finale

 

4 x 100 m (D)

16 hold

7

to 6. aug

10:00

03:00

runde 1

2 heat

8

fr 7. aug

22:30

15:30

finale

 

4 x 400 m (D)

16 hold

7

to 6. aug

19:25

12:25

runde 1

2 heat

9

lø 8. aug

21:30

:

finale

 

20 km kapgang (D)

60 kapgængere

8

fr 7. aug

06:00

23:00

 

 

højdespring (D)

32 springere

7

to 6. aug

09:10

02:10

kvalifikation

2 grupper

9

lø 8. aug

19:35

12:35

finale

 

stangspring (D)

32 springere

4

ma 3. aug

19:20

12:20

kvalifikation

2 grupper

7

to 6. aug

19:20

12:20

finale

 

længdespring (D)

32 springere

3

sø 2. aug

09:50

02:50

kvalifikation

2 grupper

5

ti 4. aug

10:50

03:50

finale

 

trespring (D)

32 springere

1

fr 31. jul

19:05

12:05

kvalifikation

2 grupper

3

sø 2. aug

20:20

13:20

finale

 

kuglestød (D)

32 kuglestødere

1

fr 31. jul

19:25

12:25

kvalifikation

2 grupper

3

sø 2. aug

10:35

03:35

finale

 

diskoskast (D)

32 diskoskastere

2

lø 1. aug

09:30

02:30

kvalifikation

gruppe A

 

 

10:55

03:55

kvalifikation

gruppe B

4

ma 3. aug

20:00

13:00

finale

 

hammerkast (D)

32 hammerkastere

3

sø 2. aug

09:10

02:10

kvalifikation

gruppe A

 

 

10:40

03:40

kvalifikation

gruppe B

5

ti 4. aug

20:35

13:35

finale

 

spydkast (D)

32 spydkastere

5

ti 4. aug

09:20

02:20

kvalifikation

gruppe A

 

 

10:50

03:50

kvalifikation

gruppe B

8

fr 7. aug

20:50

13:50

finale

 

syvkamp (D)

24 syvkæmpere

6

on 5. aug

09:35

02:35

100 m hæk

3 heat

 

 

10:35

03:35

højdespring

2 grupper

 

 

19:05

12:05

kuglestød

2 grupper

 

 

20:30

13:30

200 m

3 heat

7

to 6. aug

09:40

02:40

længdespring

2 grupper

 

 

12:35

05:35

spydkast

gruppe A

 

 

13:45

08:45

spydkast

gruppe B

 

 

21:20

14:20

800 m

 

4 x 400 m, mixed

16 hold

1

fr 31. jul

20:00

13:00

runde 1

2 heat

2

lø 1. aug

21:35

14:35

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 16. april 2019