Komplet program for cykling, fodbold og fægtning ved de olympiske lege i Tokyo 2021.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (danske tider er angivet i kursiv).

OBS! - nedenstående er det nye program for 2021.

Cykling, bane DEN

banecykling Izu Velodrome

12 konkurrencer

7 konkurrencedage 2. - 8. august 2021

189 cykelryttere (98 herrer og 91 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

holdsprint (H)

8 hold a tre cykelryttere

2

ti 3. aug

15:58

08:58

kvalifikation

 

 

 

16:50

09:50

1. runde

4 heat (nr 4-5, nr 3-6, nr 2-7, nr 1-8)

 

 

17:35

10:35

7. - 8. pladsen

 

 

 

17:38

10:38

5. - 6. pladsen

 

 

 

17:41

10:41

bronzefinale

 

 

 

17:44

10:44

finale

 

sprint (H)

30 cykelryttere

3

on 4. aug

15:30

08:30

kvalifikation

200 m på tid (24 hurtigste videre)

 

 

16:35

09:35

1/32-finaler

12 heat

 

 

17:31

10:31

1. opsamling

4 heat

 

 

18:13

11:13

1/16-finaler

8 heat

 

 

18:47

11:47

2. opsamling

4 heat

4

to 5. aug

15:48

08:48

1/8-finaler

6 heat

 

 

16:21

09:21

3. opsamling

2 heat

 

 

16:45

09:45

kvartfinaler

1. afd.

 

 

17:25

10:25

kvartfinaler

2. afd.

 

 

17:50

10:50

kvartfinaler

evt. 3. afd.

 

 

18:27

11:27

5.-8. pladsen

 

5

fr 6. aug

16:10

09:10

semifinaler

1. afd.

 

 

16:52

09:52

semifinaler

2. afd.

 

 

17:10

10:10

semifinaler

evt. 3. afd.

 

 

18:00

11:00

finaler

1. afd.

 

 

18:35

11:35

finaler

2. afd.

 

 

18:50

11:50

finaler

evt. 3. afd.

keirin (H)

30 cykelryttere

6

lø 7. aug

15:48

08:48

1. runde

5 heat

 

 

16:19

09:19

opsamling

4 heat

7

sø 8. aug

10:24

03:24

kvartfinaler

3 heat

 

 

11:09

04:09

semifinaler

 

 

 

11:51

04:51

B-finale

placering 7-12

 

 

12:00

05:00

finale

 

4000 m holdforfølgelsesløb (H) DEN

8 hold a fire cykelryttere

1

ma 2. aug

17:02

10:02

kvalifikation

 

2

ti 3. aug

16:22

09:22

1. runde

4 heat (nr 6-7; nr 5-8; nr 2-3; nr 1-4)

3

on 4. aug

17:45

10:45

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

17:52

10:52

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

17:59

10:59

bronzefinale

 

 

 

18:06

11:06

finale

vinder 2/3 - vinder 1/4

omnium (H) DEN

20 cykelryttere

4

to 5. aug

15:30

08:30

10 km scratch

 

 

 

16:27

09:27

10 km tempo

 

 

 

17:07

10:07

udskilningsløb

 

 

 

17:55

10:55

pointløb

25 km

parløb (H) DEN

16 par

6

lø 7. aug

16:55

09:55

 

50 km med 20 pointspurter

holdsprint (D)

8 hold a to cykelryttere

1

ma 2. aug

15:30

08:30

kvalifikation

 

 

 

16:50

09:50

1. runde

4 heat (nr 4-5, nr 3-6, nr 2-7, nr 1-8)

 

 

18:00

11:00

7. - 8. pladsen

 

 

 

18:03

11:03

5. - 6. pladsen

 

 

 

18:06

11:06

bronzefinale

 

 

 

18:09

11:09

finale

 

sprint (D)

30 cykelryttere

5

fr 6. aug

15:30

08:30

kvalifikation

200 m på tid (24 hurtigste videre)

 

 

16:16

09:16

1/32-finaler

12 heat

 

 

16:58

09:58

1. opsamling

4 heat

 

 

18:06

11:06

1/16-finaler

8 heat

 

 

18:53

11:53

2. opsamling

4 heat

6

lø 7. aug

15:30

08:30

1/8-finaler

6 heat

 

 

16:13

09:13

3. opsamling

2 heat

 

 

16:39

09:39

kvartfinaler

1. afd.

 

 

17:55

10:55

kvartfinaler

2. afd.

 

 

18:15

11:15

kvartfinaler

evt. 3. afd.

7

sø 8. aug

10:18

03:18

semifinaler

1. afd.

 

 

10:39

03:39

semifinaler

2. afd.

 

 

11:03

04:03

semifinaler

evt. 3. afd.

 

 

11:06

04:06

5.-8. pladsen

 

 

 

11:20

04:20

finaler

1. afd.

 

 

11:45

04:45

finaler

2. afd.

 

 

12:05

05:05

finaler

evt. 3. afd.

keirin (D)

29 cykelryttere

3

on 4. aug

16:10

09:10

1. runde

5 heat

 

 

17:11

10:11

opsamling

4 heat

4

to 5. aug

16:06

09:06

kvartfinaler

3 heat

 

 

16:57

09:57

semifinaler

 

 

 

17:37

10:37

B-finale

placering 7-12

 

 

17:45

10:45

finale

 

4000 m holdforfølgelsesløb (D)

8 hold a fire cykelryttere

1

ma 2. aug

15:54

08:54

kvalifikation

 

2

ti 3. aug

15:30

08:30

1. runde

4 heat (nr 6-7; nr 5-8; nr 2-3; nr 1-4)

 

 

17:05

10:05

kamp om 7.-8. pl

 

 

 

17:12

10:12

kamp om 5.-6. pl

 

 

 

17:19

10:19

bronzefinale

 

 

 

17:26

10:26

finale

vinder 2/3 - vinder 1/4

omnium (D) DEN

21 cykelryttere

7

sø 8. aug

10:00

03:00

7,5 km scratch

 

 

 

10:45

03:45

7,5 km tempo

 

 

 

11:26

04:26

udskilningsløb

 

 

 

12:25

05:25

pointløb

20 km

parløb (D) DEN

15 par

5

on 6. aug

17:15

10:15

 

30 km med 12 spurter

Cykling, landevej DEN

landevej Fuji International Speedway (enkeltstart, mål linjeløb), Musashinonomori Park (start linjeløb)

4 konkurrencer

3 konkurrencedage 24., 25. og 28. juli 2021

199 cykelryttere (131 herrer og 68 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

linjeløb (H) DEN

130 cykelryttere

1

lø 24. jul

11:00

04:00

 

234 km

enkeltstart (H) DEN

41 cykelryttere

3

on 28. jul

14:00

07:00

 

44,2 km

linjeløb (D) DEN

67 cykelryttere

2

sø 25. jul

13:00

06:00

 

137 km

enkeltstart (D) DEN

25 cykelryttere

3

on 28. jul

11:30

04:30

 

22,1 km

Cykling, mountainbike DEN

mtbIzu

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 26. - 27. juli 2021

76 cykelryttere (38 herrer og 38 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

cross country (H) DEN

38 cykelryttere

1

ma 26. jul

15:00

08:00

 

 

cross country (D) DEN

38 cykelryttere

2

ti 27. jul

15:00

08:00

 

 

Cykling, BMX-racing DEN

bmxOlympisk BMX-anlæg

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 29. - 30. juli 2021

48 cykelryttere (24 herrer og 24 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

herrer

24 cykelryttere

1

to 29. jul

10:00

03:00

kvartfinaler

4 heat, 1. gennemløb

 

 

10:42

03:42

kvartfinaler

4 heat, 2. gennemløb

 

 

11:24

04:24

kvartfinaler

4 heat, 3. gennemløb

2

fr 30. jul

10:00

03:00

semifinaler

1. gennemløb

 

 

10:31

03:31

semifinaler

2. gennemløb

 

 

11:02

04:02

semifinaler

2. gennemløb

 

 

11:40

04:40

finale

 

damer DEN

24 cykelryttere

1

to 29. jul

10:21

03:21

kvartfinaler

4 heat, 1. gennemløb

 

 

11:03

04:03

kvartfinaler

4 heat, 2. gennemløb

 

 

11:45

04:45

kvartfinaler

4 heat, 3. gennemløb

2

fr 30. jul

10:15

03:15

semifinaler

1. gennemløb

 

 

10:46

03:46

semifinaler

1. gennemløb

 

 

11:17

04:17

semifinaler

1. gennemløb

 

 

11:50

04:40

finale

 

Cykling, BMX-freestyle

bmxOlympisk BMX-anlæg

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 31. juli - 1. august 2021

18 cykelryttere (9 herrer og 9 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

park (H)

9 cykelryttere

1

lø 31. jul

11:20

04:20

seedning 

 

2

sø 1. aug

11:20

04:20

finale

 

park (D)

9 cykelryttere

1

lø 31. jul

10:10

03:10

seedning

 

2

sø 1. aug

10:10

03:10

finale

 

Fodbold

Der spilles fodboldkampe på syv stadioner i seks byer:

Det Olympiske Nationalstadion, Tokyo

Tokyo Stadion

Sapporo Dome

Miyagi Stadion, Rifu

Kashima Stadion, Ibaraki

Saitama Stadion 2002

Det Internationale Station Yokohama

fodbold2 konkurrencer

13 konkurrencedage 21., 22., 24., 25., 27., 28., 30., 31. juli, 2., 3., 5. - 7. august 2021

504 fodboldspillere (288 herrer og 216 damer)

Lodtrækning: 21. april 2021 (SUI)

21

22

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

herrer

16 hold fordelt i fire indledende grupper.

De to bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

2

to 22. jul

16:30

09:30

gr C EGY - ESP

Sapporo

 

 

17:00

10:00

gr A MEX - FRA

Tokyo

 

 

17:00

10:00

gr B NZL - KOR

Kashima

 

 

17:30

10:30

gr D BRA - GER

Yokohama

 

 

19:30

12:30

gr C ARG - AUS

Sapporo

 

 

20:00

13:00

gr A JPN - RSA

Tokyo

 

 

20:00

13:00

gr B HON - ROU

Kashima

 

 

20:30

13:30

gr D CIV - KSA

Yokohama

4

sø 25. jul

16:30

09:30

gr C EGY - ARG

Sapporo

 

 

17:00

10:00

gr B NZL - HON

Kashima

 

 

17:00

10:00

gr A FRA - RSA

Saitama

 

 

17:30

10:30

gr D BRA - CIV

Yokohama

 

 

19:30

12:30

gr C AUS - ESP

Sapporo

 

 

20:00

13:00

gr B ROU - KOR

Kashima

 

 

20:00

13:00

gr A JPN - MEX

Saitama

 

 

20:30

13:30

gr D KSA - GER

Yokohama

6

on 28. jul

17:00

10:00

gr D KSA - BRA

Saitama

 

 

17:00

10:00

gr D GER - CIV

Miyagi

 

 

17:30

10:30

gr B ROU - NZL

Sapporo

 

 

17:30

10:30

gr B KOR - HON

Yokohama

 

 

20:00

13:00

gr C ESP - ARG

Saitama

 

 

20:00

13:00

gr C AUS - EGY

Miyagi

 

 

20:30

13:30

gr A RSA - MEX

Sapporo

 

 

20:30

13:30

gr A FRA - JPN 

Yokohama

8

lø 31. jul

17:00

10:00

kvartfinale C1 - D2

Miyagi

 

 

18:00

11:00

kvartfinale A1 - B2

Kashima

 

 

19:00

12:00

kvartfinale D1 - C2

Saitama

 

 

20:00

13:00

kvartfinale B1 - A2

Yokohama

10

ti 3. aug

17:00

10:00

semifinale

Kashima (vinderne B1-A2 / D1-C2)

 

 

20:00

13:00

semifinale

Saitama (vinderne A1-B2 / C1-D2)

12

fr 6. aug

20:00

13:00

bronzefinale

Saitama - ny tid: 18:00

13

lø 7. aug

20:30

13:30

finale

Yokohama

damer

12 hold fordelt i tre indledende grupper.

De to bedste fra hver gruppe - samt de to bedste tre'ere - fortsætter til kvartfinalerne.

1

on 21. jul

16:30

09:30

gr E GBR - CHI

Sapporo

 

 

17:00

10:00

gr F CHN - BRA

Miyagi

 

 

17:30

10:30

gr G SWE - USA

Tokyo

 

 

19:30

12:30

gr E JPN - CAN

Sapporo

 

 

20:00

13:00

gr F ZAM - NED

Miyagi

 

 

20:30

13:30

gr G AUS - NZL

Tokyo

3

lø 24. jul

16:30

09:30

gr E CHI - CAN

Sapporo

 

 

17:00

10:00

gr F CHN - ZAM

Miyagi

 

 

17:30

10:30

gr G SWE - AUS

Saitama

 

 

19:30

12:30

gr E JPN - GBR

Sapporo

 

 

20:00

13:00

gr F NED - BRA

Miyagi

 

 

20:30

13:30

gr G NZL - USA

Saitama

5

ti 27. jul

17:00

10:00

gr G NZL - SWE

Miyagi

 

 

17:00

10:00

gr G USA - AUS

Kashima

 

 

20:00

13:00

gr E CHI - JPN 

Miyagi

 

 

20:00

13:00

gr E CAN - GBR

Kashima

 

 

20:30

13:30

gr F BRA - ZAM

Saitama

 

 

20:30

13:30

gr F NED - CHN

Yokohama

7

fr 30. jul

17:00

10:00

kvartfinale E2 - F2

Miyagi

 

 

18:00

11:00

kvartfinale E1 - FG3

Kashima

 

 

19:00

12:00

kvartfinale G1 - EF3

Saitama

 

 

20:00

13:00

kvartfinale F1 - G2

Yokohama

9

ma 2. aug

17:00

10:00

semifinale

Kashima (vinderne E2-F2 / F1-G2)

 

 

20:00

13:00

semifinale

Yokohama (vinderne G1-EF3 / E1-FG3)

11

to 5. aug

17:00

10:00

bronzefinale

Kashima

12

fr 6. aug

11:00

04:00

finale

OL-stadion, ny tid: 21:00 - Yokohama

Fægtning

fægtningMakuhari Messehal B

12 konkurrencer

9 konkurrencedage 24. juli - 1. august 2021

212 fægtere (108 herrer og 104 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 


 

 

 

 

 

 

fleuret, individuelt (H)

36 fægtere

3

ma 26. jul

09:25

02:25

1/32-finaler

 

 

 

11:35

04:35

1/16-finaler

 

 

 

14:25

07:25

1/8-finaler

 

 

 

15:50

08:50

kvartfinaler

 

 

 

18:50

11:50

semifinaler

 

 

 

20:15

13:15

bronzefinale

 

 

 

21:10

14:10

finale

 

kårde, individuelt (H)

36 fægtere

2

sø 25. jul

09:30

02:30

1/32-finaler

 

 

 

11:55

04:55

1/16-finaler

 

 

 

14:35

07:35

1/8-finaler

 

 

 

15:55

08:55

kvartfinaler

 

 

 

19:00

12:00

semifinaler

 

 

 

20:20

13:20

bronzefinale

 

 

 

21:15

14:15

finale

 

sabel, individuelt (H)

36 fægtere

1

lø 24. jul

09:30

02:30

1/32-finaler

 

 

 

11:55

04:55

1/16-finaler

 

 

 

14:35

07:35

1/8-finaler

 

 

 

15:55

08:55

kvartfinaler

 

 

 

19:00

12:00

semifinaler

 

 

 

20:20

13:20

bronzefinale

 

 

 

21:15

14:15

finale

 

fleuret, hold (H)

9 hold a 3 fægtere

9

sø 1. aug

09:00

02:00

1/8-finale

 

 

 

10:45

03:45

kvartfinaler


 

 

12:25

05:25

placering 5-8

2 kampe

 

 

13:40

06:40

semifinaler

 

 

 

14:50

07:50

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

18:30

11:30

bronzefinale

 

 

 

19:50

12:50

finale

 

kårde, hold (H)

9 hold a 3 fægtere

7

fr 30. jul

10:00

03:00

1/8-finale

 

 

 

11:25

04:25

kvartfinaler

 

 

 

12:45

05:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

13:40

06:40

semifinaler

 

 

 

14:30

07:30

5.-6. og 7.-8. plads 

2 kampe

 

 

18:30

11:30

bronzefinale

 

 

 

19:30

12:30

finale

 

sabel, hold (H)

9 hold a 3 fægtere

5

on 28. jul

10:00

03:00

1/8-finale

 

 

 

11:25

04:25

kvartfinaler

 

 

 

12:45

05:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

13:40

06:40

semifinaler

 

 

 

14:30

07:30

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

18:30

11:30

bronzefinale

 

 

 

19:30

12:30

finale

 

fleuret, individuelt (D)

34 fægtere

2

sø 25. jul

09:00

02:00

1/32-finaler

 

 

 

09:55

02:55

1/16-finaler

 

 

 

13:35

06:35

1/8-finaler

 

 

 

15:25

08:25

kvartfinaler

 

 

 

18:00

11:00

semifinaler

 

 

 

19:50

12:50

bronzefinale

 

 

 

20:45

13:45

finale

 

kårde, individuelt (D)

34 fægtere

1

lø 24. jul

09:00

02:00

1/32-finaler

 

 

 

09:55

02:55

1/16-finaler

 

 

 

13:35

06:35

1/8-finaler

 

 

 

15:25

08:25

kvartfinaler

 

 

 

18:00

11:00

semifinaler

 

 

 

19:50

12:50

bronzefinale

 

 

 

20:45

13:45

finale

 

sabel, individuelt (D)

36 fægtere

3

ma 26. jul

09:00

02:00

1/32-finaler

 

 

 

09:55

02:55

1/16-finaler

 

 

 

13:35

06:35

1/8-finaler

 

 

 

15:25

08:25

kvartfinaler

 

 

 

18:00

11:00

semifinaler

 

 

 

19:50

12:50

bronzefinale

 

 

 

20:45

13:45

finale

 

fleuret, hold (D)

8 hold a 3 fægtere

6

to 29. jul

10:50

03:50

kvartfinaler

 

 

 

12:35

05:35

placering 5-8

2 kampe

 

 

13:55

06:55

semifinaler

 

 

 

15:10

08:10

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

18:30

11:30

bronzefinale

 

 

 

19:55

12:55

finale

 

kårde, hold (D)

8 hold a 3 fægtere

4

ti 27. jul

11:25

04:25

kvartfinaler

 

 

 

12:45

05:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

13:40

06:40

semifinaler

 

 

 

14:30

07:30

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

18:30

11:30

bronzefinale

 

 

 

19:30

12:30

finale

 

sabel, hold (D)

9 hold a 3 fægtere

8

lø 31. jul

10:00

03:00

1/8-finale

 

 

 

11:25

04:25

kvartfinaler

 

 

 

12:45

05:45

placering 5-8

2 kampe

 

 

13:40

06:40

semifinaler

 

 

 

14:30

07:30

5.-6. og 7.-8. plads

2 kampe

 

 

18:30

11:30

bronzefinale

 

 

 

19:30

12:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 25. august 2021