Komplet program for sejlsport, skateboard, skydning, sportsklatring og surfing ved de olympiske lege i Tokyo 2021.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (er angivet med kursiv skrift).

OBS! - nedenstående er det nye program for 2021.

Sejlsport DEN

sejlsportEnoshima

10 konkurrencer

11 konkurrencedage 25. juli - 4. august 2021

350 sejlere (175 herrer og 175 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

sejlbræt (RS:X) (H)

25 sejlere

1

sø 25. jul

12:00

05:00

1. sejlads

 

 

 

12:50

05:50

2. sejlads

 

 

 

13:40

06:40

3. sejlads

 

2

ma 26. jul

15:00

08:00

4. sejlads

 

 

 

15:50

08:50

5. sejlads

 

 

 

16:40

09:40

6. sejlads

 

4

on 28. jul

12:00

05:00

7. sejlads

 

 

 

12:50

05:50

8. sejlads

 

 

 

13:40

06:40

9. sejlads

 

5

to 29. jul

15:15

08:15

10. sejlads

 

 

 

16:05

09:05

11. sejlads

 

 

 

16:55

09:55

12. sejlads

 

7

lø 31. jul

15:30

08:30

finale

10 sejlere

finnjolle (H)

19 sejlere

3

ti 27. jul

13:00

06:00

1. sejlads

 

 

 

14:15

07:15

2. sejlads

 

4

on 28. jul

12:00

05:00

3. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

4. sejlads

 

5

to 29. jul

14:30

07:30

5. sejlads

 

 

 

15:45

08:45

6. sejlads

 

7

lø 31. jul

12:00

05:00

7. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

8. sejlads

 

8

sø 1. aug

15:00

08:00

9. sejlads

 

 

 

16:15

09:15

10. sejlads

 

10

ti 3. aug

14:30

07:30 

finale

10 sejlere

laserjolle (H)

35 sejlere

1

sø 25. jul

14:30

07:30

1. sejlads

 

 

 

15:45

08:45

2. sejlads

 

2

ma 26. jul

12:00

05:00

3. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

4. sejlads

 

3

ti 27. jul

12:10

05:10

5. sejlads

 

 

 

13:25

06:25

6. sejlads

 

5

to 29. jul

12:00

05:00

7. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

8. sejlads

 

6

fr 30. jul

14:30

07:30

9. sejlads

 

 

 

15:45

08:45

10. sejlads

 

8

sø 1. aug

14:30

07:30

finale

10 sejlere

470-jolle (H)

19 både (38 sejlere)

4

on 28. jul

12:00

05:00

1. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

2. sejlads

 

5

to 29. jul

15:00

08:00

3. sejlads

 

 

 

16:15

09:15

4. sejlads

 

6

fr 30. jul

12:00

05:00

5. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

6. sejlads

 

8

sø 1. aug

12:10

05:10

7. sejlads

 

 

 

13:25

06:25

8. sejlads

 

9

ma 2. aug

14:30

07:30

9. sejlads

 

 

 

15:45

08:45

10. sejlads

 

11

on 4. aug

14:30

07:30 

finale

10 både

49'er (H) DEN

19 både (38 sejlere)

3

ti 27. jul

14:45

07:45

1. sejlads

 

 

 

15:40

08:40

2. sejlads

 

 

 

16:35

09:35

3. sejlads

 

4

on 28. jul

12:00

05:00

4. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

5. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

6. sejlads

 

6

fr 30. jul

12:00

05:00

7. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

8. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

9. sejlads

 

7

lø 31. jul

12:00

05:00

10. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

11. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

12. sejlads

 

9

ma 2. aug

15:30

08:30 

finale

10 både

sejlbræt (RS:X) (D) DEN

27 sejlere

1

sø 25. jul

15:00

08:00

1. sejlads 

 

 

 

15:50

08:50

2. sejlads

 

 

 

16:40

09:40

3. sejlads

 

2

ma 26. jul

12:00

05:00

4. sejlads

 

 

 

12:50

05:50

5. sejlads

 

 

 

13:40

06:40

6. sejlads

 

4

on 28. jul

12:10

05:10

7.sejlads

 

 

 

13:00

06:00

8. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

9. sejlads

 

5

to 29. jul

13:00

06:00

10. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

11. sejlads

 

 

 

14:40

07:40

12. sejlads

 

7

lø 31. jul

14:30

07:30 

finale

10 sejlere

laser radial (D) DEN

44 sejlere

1

sø 25. jul

12:00

05:00

1. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

2. sejlads

 

2

ma 26. jul

14:30

07:30

3. sejlads

 

 

 

15:45

08:45

4. sejlads

 

3

ti 27. jul

12:00

05:00

5. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

6. sejlads

 

5

to 29. jul

12:10

05:10

7. sejlads

 

 

 

13:25

06:25

8. sejlads

 

6

fr 30. jul

12:00

05:00

9. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

10. sejlads

 

8

sø 1. aug

15:30

08:30

finale

10 sejlere

470-jolle (D)

21 både (42 sejlere)

4

on 28. jul

14:30

07:30

1. sejlads

 

 

 

15:45

08:45

2. sejlads

 

5

to 29. jul

12:00

05:00

3. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

4. sejlads

 

6

fr 30. jul

12:10

05:10

5. sejlads

 

 

 

13:25

06:25

6. sejlads

 

8

sø 1. aug

12:00

05:00

7. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

8. sejlads

 

9

ma 2. aug

12:00

05:00

9. sejlads

 

 

 

13:15

06:15

10. sejlads

 

11

on 4. aug

14:30

07:30 

finale

10 både

49'er FX (D) DEN

21 både (42 sejlere)

3

ti 27. jul

12:00

05:00

1. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

2. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

3. sejlads

 

4

on 28. jul

14:45

07:45

4. sejlads

 

 

 

15:40

08:40

5. sejlads

 

 

 

16:35

09:35

6. sejlads

 

6

fr 30. jul

14:45

07:45

7. sejlads

 

 

 

15:40

08:40

8. sejlads

 

 

 

16:35

09:35

9. sejlads

 

7

lø 31. jul

12:00

05:00

10. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

11. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

12. sejlads

 

9

ma 2. aug

14:30

07:30

finale

10 både

nacra 17 (mix) DEN

20 både (40 sejlere)

4

on 28. jul

14:30

07:30

1. sejlads

 

 

 

15:25

08:25

2. sejlads

 

 

 

16:20

09:20

3. sejlads

 

5

to 29. jul

12:00

05:00

4. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

5. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

6. sejlads

 

7

lø 31. jul

12:00

05:00

7. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

8. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

9. sejlads

 

8

sø 1. aug

12:00

05:00

10. sejlads

 

 

 

12:55

05:55

11. sejlads

 

 

 

13:50

06:50

12. sejlads

 

10

ti 3. aug

15:30

07:30

finale

10 både

Skateboard

sejlsportOlympisk BMX-anlæg

4 konkurrencer

4 konkurrencedage 25. - 26. juli og 4. - 5. august 2021

40 skateboardere (40 herrer og 40 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

street (H)

20 skateboardere

1

sø 25. jul

09:00

02:00

kvalifikation

4 grupper

 

 

12:25

05:25

finale

8 deltagere

park (H)

20 skateboardere

4

to 5. aug

09:00

02:00

kvalifikation

4 grupper

 

 

12:30

05:30

finale

8 deltagere

street (D)

20 skateboardere

2

ma 26. jul

09:00

02:00

kvalifikation

4 grupper

 

 

12:25

05:25

finale

8 deltagere

park (D)

20 skateboardere

3

on 4. aug

09:00

02:00

kvalifikation

4 grupper

 

 

12:30

05:30

finale

8 deltagere

Skydning DEN

skydningAsaka Skydeanlæg

15 konkurrencer

10 konkurrencedage 24. juli - 2. august 2021

360 skytter (180 herrer og 180 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

10 m luftriffel (H)

xx skytter - 8 bedste til finalen

2

sø 25. jul

13:00

06:00

 

60 skud (75 minutter)

 

 

15:30

08:30

finale

 

50 m riffel (H)

xx skytter - 8 bedste til finalen

10

ma 2. aug

11:30

04:30

knælende

40 skud

 

 

:

:

liggende

40 skud

 

 

:

:

stående

40 skud (i alt 165 min)

 

 

16:50

09:50

finale

 

10 m luftpistol (H)

xx skytter - 8 bedste til finalen

1

lø 24. jul

13:00

06:00

 

60 skud (75 minutter)

 

 

15:30

08:30

finale

 

25 m silhuetpistol (H)

xx skytter - 6 bedste til finalen

9

sø 1. aug

08:30

01:30

del 1

30 skud (6 serier a 5 skud)

10

ma 2. aug

08:30

01:30

del 2

30 skud (6 serier a 5 skud)

 

 

14:30

07:30

finale

 

trap (H)

xx skytter - 6 bedste til finalen

5

on 28. jul

09:25

02:25

 

75 duer

6

to 29. jul

09:50

02:50

 

50 duer

 

 

15:30

08:30

finale

 

skeet (H) DK

xx skytter - 6 bedste til finalen

2

sø 25. jul

09:30

02:30

 

75 duer

3

ma 26. jul

10:00

03:00

 

50 duer

 

 

15:50

08:50

finale

 

10 m luftriffel (D) DEN

xx skytter - 8 bedste til finalen

1

lø 24. jul

08:30

01:30

 

60 skud (75 minutter)

 

 

10:45

03:45

finale

 

50 m riffel (D) DEN

xx skytter - 8 bedste til finalen

8

lø 31. jul

12:00

05:00

knælende

40 skud

 

 

:

:

liggende

40 skud

 

 

:

:

stående

40 skud (i alt 165 min)

 

 

16:00

09:00

finale

 

10 m luftpistol (D)

xx skytter - 8 bedste til finalen

2

sø 25. jul

09:00

02:00

 

60 skud (75 minutter)

 

 

11:15

04:15

finale

 

25 m pistol (D)

xx skytter

6

to 29. jul

09:00

02:00

præcision

30 skud

7

fr 30. jul

09:00

02:00

silhuet

30 skud

 

 

14:00

07:00

finale

 

trap (D)

xx skytter - 6 bedste til finalen

5

on 28. jul

09:00

02:00

 

75 duer

6

to 29. jul

09:00

02:00

 

50 duer

 

 

14:30

07:30

finale

 

skeet (D)

xx skytter - 6 bedste til finalen

2

sø 25. jul

09:00

02:00

 

75 duer

3

ma 26. jul

09:00

02:00

 

50 duer

 

 

14:50

07:50

finale

 

10 m luftriffel, hold (mix)

xx par

4

ti 27. jul

13:15

06:15

kvalifikation, del 1

2 x 30 skud - top-8 går videre

 

 

13:55

06:55

kvalifikation, del 2

2 x 20 skud

 

 

15:15

08:15

bronzefinale

 

 

 

:

:

finale

 

10 m luftpistol, hold (mix)

xx par

4

ti 27. jul

09:00

02:00

kvalifikation, del 1

2 x 30 skud - top-8 går videre

 

 

09:40

02:40

kvalifikation, del 2

2 x 20 skud

 

 

11:00

04:00

bronzefinale

 

 

 

:

:

finale

 

trap, hold (mix)

xx par

8

lø 31. jul

09:00

02:00

kvalifikation

2 x 75 duer

 

 

13:30

06:30

bronzefinale

2 x 25 duer

 

 

:

:

finale

2 x 25 duer

Softball

sejlsportYokohama Stadion og Fukushima Azuma Baseballstadion (21. og 22. juli)

1 konkurrence

6 konkurrencedage 21. - 22. juli og 24. - 27. juli 2021

90 softballspillere (90 damer)

21

22

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

damer

6 hold alle mod alle - samt to finalekampe.

1

on 21. jul

09:00

02:00

AUS - JPN

Fukushima

 

 

12:00

05:00

ITA - USA

Fukushima

 

 

15:00

08:00

MEX - CAN

Fukushima

2

to 22. jul

09:00

02:00

USA - CAN

Fukushima

 

 

12:00

05:00

MEX - JPN

Fukushima

 

 

15:00

08:00

ITA - AUS

Fukushima

3

lø 24. jul

10:00

03:00

AUS - CAN

 

 

 

14:30

07:30

USA - MEX

 

 

 

20:00

13:00

JPN - ITA

 

4

sø 25. jul

10:00

03:00

AUS - USA

 

 

 

14:30

07:30

CAN - JPN

 

 

 

20:00

13:00

ITA - MEX

 

5

ma 26. jul

10:00

03:00

JPN - USA

 

 

 

14:30

07:30

CAN - ITA

 

 

 

20:00

13:00

MEX - AUS

 

6

ti 27. jul

13:00

06:00

bronzefinale

gruppespillets nr 3 - nr 4

 

 

20:00

13:00

finale

gruppespillets nr 1 - nr 2

Klatring

spkAomi Urban Sportsanlæg

2 konkurrencer

4 konkurrencedage 3. - 6. august 2021

40 klatrer (20 herrer og 20 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kombineret (H)

20 klatrer - 12 bedste til finalen

1

ti 3. aug

17:00

10:00

kvalifikation

speed

 

 

18:00

11:00

kvalifikation

bouldering

 

 

21:10

14:10

kvalifikation

lead

3

to 5. aug

17:30

10:30

finale

speed

 

 

18:30

11:30

finale

bouldering

 

 

21:10

14:10

finale

lead

kombineret (D)

20 klatrer - 12 bedste til finalen

2

on 4. aug

17:00

10:00

kvalifikation

speed

 

 

18:00

11:00

kvalifikation

bouldering

 

 

21:10

14:10

kvalifikation

lead

4

fr 6. aug

17:30

10:30

finale

speed

 

 

18:30

11:30

finale

bouldering

 

 

21:10

14:10

finale

lead

Surfing

surfingTsurigasaki

2 konkurrencer

4 konkurrencedage 25. - 28. juli 2021

40 surfere (20 herrer og 20 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Programmet er afhængig af vejrforholdene. Konkurrencerne kan udskydes i op til fire dage.

shortboard (H)

20 surfere

1

sø 25. jul

07:00

00:00

runde 1

5 heat

 

 

13:40

06:40

runde 2

2 heat

2

ma 26. jul

11:48

04:48

1/8-finaler

 

3

ti 27. jul

07:00

00:00

kvartfinaler

 

 

 

11:48

04:48

semifinaler

 

4

on 28. jul

08:45

01:45

bronzefinale

 

 

 

10:15

03:15

finale

 

shortboard (D)

20 surfere

1

sø 25. jul

10:20

03:20

runde 1

5 heat

 

 

15:00

08:00

runde 2

2 heat

2

ma 26. jul

07:00

00:00

1/8-finaler

 

3

ti 27. jul

09:24

02:24

kvartfinaler

 

 

 

13:00

06:00

semifinaler

 

4

on 28. jul

08:00

01:00

bronzefinale

 

 

 

09:30

02:30

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 15. december 2020