Komplet program for taekwondo, tennis, triatlon, volleyball og vægtløftning ved de olympiske lege i Tokyo 2021.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (angivet med kursiv skift).

Taekwondo

taekwondoMakuhari Messehal A

8 konkurrencer

4 konkurrencedage 24. - 27. juli 2021

130 deltagere (65 herrer og 65 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

De seks deltagere, der har tabt til de to finalister, kæmper i en opsamling om to bronzemedaljer.

58 kg (H)

16 deltagere

1

lø 24. jul

10:28

03:28

1/8-finaler

 

 

 

14:15

07:15

kvartfinaler

 

 

 

16:15 / 16:45

09:15

semifinaler

 

 

 

19:15 / 19:45

12:15

opsamling

2 kampe

 

 

20:45 / 21:15

13:45

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:45

14:45

finale

 

68 kg (H)

17 deltagere

2

sø 25. jul

10:14

03:14

1/16-finale

 

 

 

10:42

03:42

1/8-finaler

 

 

 

14:26

07:26

kvartfinaler

 

 

 

16:18 / 16:46

09:18

semifinaler

 

 

 

19:00

12:00

opsamling, 1. runde

1 kamp

 

 

19:28 / 19:56

12:28

opsamling, 2. runde

2 kampe

 

 

20:45 / 21:15

13:45

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:45

14:45

finale

 

80 kg (H)

16 deltagere

3

ma 26. jul

10:15

03:15

1/8-finaler

 

 

 

14:15

07:15

kvartfinaler

 

 

 

16:15 / 16:45

09:15

semifinaler

 

 

 

19:15 / 19:45

12:15

opsamling

2 kampe

 

 

20:45 / 21:15

13:45

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:45

14:45

finale

 

+ 80 kg (H)

16 deltagere

4

ti 27. jul

10:15

03:15

1/8-finaler

 

 

 

14:15

07:15

kvartfinaler

 

 

 

16:15 / 16:45

09:15

semifinaler

 

 

 

19:15 / 19:45

12:15

opsamling

2 kampe

 

 

20:45 / 21:15

13:45

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:45

14:45

finale

 

49 kg (D)

17 deltagere

1

lø 24. jul

10:00

03:00

1/16-finale

 

 

 

10:14

03:14

1/8-finaler

 

 

 

14:00

07:00

kvartfinaler

 

 

 

16:00 / 16:30

09:00

semifinaler

 

 

 

19:00 / 19:30

12:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:30 / 21:00

13:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:30

14:30

finale

 

57 kg (D)

17 deltagere

2

sø 25. jul

10:00

03:00

1/16-finale

 

 

 

10:28

03:28

1/8-finaler

 

 

 

14:12

07:12

kvartfinaler

 

 

 

16:04 / 16:32

09:04

semifinaler

 

 

 

19:14 / 19:42

12:14

opsamling

2 kampe

 

 

20:30 / 21:00

13:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:30

14:30

finale

 

67 kg (D)

16 deltagere

3

ma 26. jul

10:00

03:00

1/8-finaler

 

 

 

14:00

07:00

kvartfinaler

 

 

 

16:00 / 16:30

09:00

semifinaler

 

 

 

19:00 / 19:30

12:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:30 / 21:00

13:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:30

14:30

finale

 

+ 67 kg (D)

15 deltagere

4

ti 27. jul

10:00

03:00

1/8-finaler

 

 

 

14:00

07:00

kvartfinaler

 

 

 

16:00 / 16:30

09:00

semifinaler

 

 

 

19:00 / 19:30

12:00

opsamling

2 kampe

 

 

20:30 / 21:00

13:30

bronzefinaler

2 kampe

 

 

21:30

14:30

finale

 

Tennis

tennisAriaka Tennispark

5 konkurrencer

9 konkurrencedage 24. juli - 1. august 2021

172 deltagere (86 herrer og 86 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

herresingle

64 tennisspillere

1

lø 24. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/32-finaler

 

2

sø 25. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/32-finaler

 

3

ma 26. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

4

ti 27. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

5

on 28. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/8-finaler

 

6

to 29. jul

15:00

08:00

kvartfinaler

 

7

fr 30. jul

15:00

08:00

semifinaler

Centre Court - 1. og 2. kamp

8

lø 31. jul

15:00

08:00

bronzefinale

Centre Court - 1. kamp

9

sø 1. aug

15:00

08:00

finale

Centre Court - 2. kamp

damesingle

64 tennisspillere

1

lø 24. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/32-finaler

 

2

sø 25. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/32-finaler

 

3

ma 26. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

4

ti 27. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/8-finaler

 

5

on 28. jul

11:00 - 20:00

04:00

kvartfinaler

 

6

to 29. jul

15:00

08:00

semifinaler

Centre Court - 1. og 3. kamp

8

lø 31. jul

15:00

08:00

bronzefinale

Centre Court - 2. kamp

 

 

15:00

08:00

finale

Centre Court - 3. kamp

herredouble

32 par

1

lø 24. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

2

sø 25. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

3

ma 26. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/8-finaler

 

4

ti 27. jul

11:00 - 20:00

04:00

kvartfinaler

 

6

to 29. jul

15:00

04:00

semifinaler

(var planlagt til 28. juli)

7

fr 30. jul

15:00

08:00

bronzefinale

Bane 1 - 1. kamp

 

 

15:00

08:00

finale

Centre Court - 3. kamp

damedouble

32 par

1

lø 24. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

2

sø 25. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/16-finaler

 

3

ma 26. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/8-finaler

 

5

on 27. jul

11:00 - 20:00

04:00

kvartfinaler

 

6

to 29. jul

15:00

08:00

semifinaler

 

8

lø 31. jul

15:00

08:00

bronzefinale

Bane 1 - 1. kamp

9

sø 1. aug

15:00

08:00

finale

Centre Court - 1. kamp

mixeddouble

16 par

5

on 28. jul

11:00 - 20:00

04:00

1/8-finaler

 

6

to 29. jul

15:00

08:00

kvartfinaler

 

7

fr 30. jul

15:00

08:00

semifinaler

Bane 1 - 2. og 3. kamp

8

lø 31. jul

15:00

08:00

bronzefinale

Bane 1 - 2. kamp

9

sø 1. aug

15:00

08:00

finale

Centre Court - 3. kamp

Triatlon

triatlonOdaiba Marinepark

3 konkurrencer

3 konkurrencedage 26. - 27. juli og 31. juli 2021

110 deltagere (55 herrer og 55 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt (H)

55 triatleter

1

ma 26. jul

06:30

23:30

svømning

1,5 km

 

 

 

 

cykling

40 km

 

 

 

 

løb

10 km

individuelt (D)

55 triatleter

2

ti 27. jul

06:30

23:30

svømning

1,5 km

 

 

 

 

cykling

40 km

 

 

 

 

løb

10 km

mix-stafet

18 hold

3

lø 31. jul

07:30

00:30

svømning

4 x 300 m

 

 

 

 

cykling

4 x 8 km

 

 

 

 

løb

4 x 2 km

Volleyball

volleyballAriaka Arena

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 24. juli - 8. august 2021

288 volleyballspillere (144 herrer og 144 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 24. jul

09:00

02:00

gr A : ITA - CAN

 

 

 

11:05

04:05

gr B : BRA - TUN

 

 

 

14:20

07:20

gr B : RUS - ARG

 

 

 

16:25

09:25

gr A : JPN - VEN

 

 

 

19:40

12:40

gr A : POL - IRI

 

 

 

21:45

14:45

gr B : USA - FRA

 

3

ma 26. jul

09:00

02:00

gr A : IRI - VEN

 

 

 

11:05

04:05

gr B : USA - RUS

 

 

 

14:20

07:20

gr A : POL - ITA

 

 

 

16:25

09:25

gr B : FRA - TUN

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - CAN

 

 

 

21:45

14:45

gr B : BRA - ARG

 

5

on 28. jul

09:00

02:00

gr A : CAN - IRI

 

 

 

11:05

04:05

gr B : USA - TUN

 

 

 

14:20

07:20

gr B : ARG - FRA

 

 

 

16:25

09:25

gr A : POL - VEN

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - ITA

 

 

 

21:45

14:45

gr B : BRA - RUS

 

7

fr 30. jul

09:00

02:00

gr A : CAN - VEN

 

 

 

11:05

04:05

gr B : BRA - USA

 

 

 

14:20

07:20

gr A : JPN - POL

 

 

 

16:25

09:25

gr B : ARG - TUN

 

 

 

19:40

12:40

gr A : ITA - IRI

 

 

 

21:45

14:45

gr B : RUS - FRA

 

9

sø 1. aug

09:00

02:00

gr A : POL - CAN

 

 

 

11:05

04:05

gr B : BRA - FRA

 

 

 

14:20

07:20

gr B . RUS - TUN

 

 

 

16:25

09:25

gr A : ITA - VEN

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - IRI

 

 

 

21:45

14:45

gr B : USA - ARG

 

11

ti 3. aug

09:00

02:00

kvartfinale

 

 

 

13:00

06:00

kvartfinale

 

 

 

17:00

10:00

kvartfinale

 

 

 

21:30

14:30

kvartfinale

 

13

to 5. aug

13:00

06:00

semifinale

 

 

 

21:00

14:00

semifinale

 

15

lø 7. aug

13:30

06:30

bronzefinale

 

 

 

21:15

14:15

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende grupper.

De fire bedste fra hver gruppe fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 25. jul

09:00

02:00

gr B : RUS - ITA

 

 

 

11:05

04:05

gr B : USA - ARG

 

 

 

14:20

07:20

gr A : SRB - DOM

 

 

 

16:25

09:25

gr B : CHN - TUR

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - KEN

 

 

 

21:45

14:30

gr A : BRA - KOR

 

4

ti 27. jul

09:00

02:00

gr B : RUS - ARG

 

 

 

11:05

04:05

gr B : CHN - USA

 

 

 

14:20

07:20

gr A : JPN - SRB

 

 

 

16:25

09:25

gr B : ITA - TUR

 

 

 

19:40

12:40

gr A : BRA - DOM

 

 

 

21:45

14:30

gr A : KOR - KEN

 

6

to 29. jul

09:00

02:00

gr B : ITA - ARG

 

 

 

11:05

04:05

gr A : KOR - DOM

 

 

 

14:20

07:20

gr A : SRB - KEN

 

 

 

16:25

09:25

gr B : CHN - RUS

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - BRA

 

 

 

21:45

14:30

gr B : USA - TUR

 

8

lø 31. jul

09:00

02:00

gr A : DOM - KEN

 

 

 

11:05

04:05

gr B : USA - RUS

 

 

 

14:20

07:20

gr B : ARG - TUR

 

 

 

16:25

09:25

gr A : SRB - BRA

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - KOR

 

 

 

21:45

14:30

gr B : CHN - ITA

 

10

ma 2. aug

09:00

02:00

gr A : SRB - KOR

 

 

 

11:05

04:05

gr B : USA - ITA

 

 

 

14:20

07:20

gr B : RUS - TUR

 

 

 

16:25

09:25

gr B : CHN - ARG

 

 

 

19:40

12:40

gr A : JPN - DOM

 

 

 

21:45

14:30

gr A : BRA - KEN

 

12

on 4. aug

09:00

02:00

kvartfinale

 

 

 

13:00

06:00

kvartfinale

 

 

 

17:00

10:00

kvartfinale

 

 

 

21:30

14:30

kvartfinale

 

14

fr 6. aug

13:00

06:00

semifinale

 

 

 

21:00

14:00

semifinale

 

16

sø 8. aug

09:00

02:00

bronzefinale

 

 

 

13:30

06:30

finale

 

Beachvolley

beachvolleyShiokaze Park

2 konkurrencer

15 konkurrencedage 24. juli - 7. august 2021

96 beachvolleyspillere (48 herrer og 48 damer)

Lodtrækning: 5. juli 2021

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

herrer

24 par fordelt på seks puljer. De to bedste fra hver pulje samt de to bedste tre'ere til 1/8-finalerne. De sidste to deltagere i 1/8-finalerne findes mellem de øvrige tre'ere i to "lucky loser"-kampe.

1

lø 24. jul

10:00

03:00

gruppe D

BRA - ARG

 

 

16:00

09:00

gruppe A

ROC - ESP

 

 

21:00 / 22:00

14:00

gruppe D og A

NED - USA, NOR - AUS

2

sø 25. jul

10:00 / 11:00

03:00

gruppe F og E

JPN - POL, BRA - CHI

 

 

16:00 / 17:00

09:00

gruppe E og C

POL - MAR, QAT - SUI

 

 

20:00

13:00

gruppe F

GER - ITA

 

 

22:00

14:00

gruppe C

USA - ITA

3

ma 26. jul

10:00

03:00

gruppe B

ROC - MEX

 

 

15:00

08:00

gruppe A

ROC - AUS

 

 

17:00

10:00

gruppe B

CZE - LAT

 

 

22:00

15:00

gruppe A

NOR - ESP

4

ti 27. jul

10:00

03:00

gruppe F

JPN - ITA

 

 

12:00

05:00

gruppe D

BRA - USA

 

 

15:00

08:00

gruppe E

BRA - MAR

 

 

17:00

10:00

gruppe E

POL - CHI

 

 

20:00 / 21:00

13:00

gruppe F og D

GER - POL, NED - ARG

5

on 28. jul

09:00

02:00

gruppe C

USA - SUI

 

 

17:00

10:00

gruppe A

ESP - AUS

 

 

20:00

13:00

gruppe C

QAT - ITA

 

 

22:00

15:00

gruppe A

NOR - ROC

6

to 29. jul

11:00

04:00

gruppe D

USA - ARG

 

 

16:00 / 17:00

09:00

gruppe B og B

CZE - MEX, ROC - LAT

 

 

22:00

15:00

gruppe D

BRA - NED

7

fr 30. jul

10:00 / 11:00

03:00

gruppe C og E

ITA - SUI, CHI - MAR

 

 

16:00

09:00

gruppe F

ITA - POL

 

 

21:00 / 22:00

14:00

gruppe E og C

POL - BRA, QAT - USA

8

lø 31. jul

11:00

04:00

gruppe F

JPN - GER

 

 

15:00 / 16:00

08:00

gruppe B og B

LAT - MEX, ROC - CZE

 

 

21:00

14:00

opsamling

2 kampe "lucky loser"

9

sø 1. aug

13:00

06:00

1/8-finale

1 kamp

 

 

22:00

15:00

1/8-finale

1 kamp

10

ma 2. aug

13:00

06:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

17:00

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

21:00

14:00

1/8-finaler

2 kampe

12

on 4. aug

09:00

02:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:00

14:00

kvartfinaler

2 kampe

13

to 5. aug

21:00

14:00

semifinaler

 

15

lø 7. aug

10:00

03:00

bronzefinale

 

 

 

11:30

04:30

finale

 

damer

24 par fordelt på seks puljer. De to bedste fra hver pulje samt de to bedste tre'ere til 1/8-finalerne. De sidste to deltagere i 1/8-finalerne findes mellem de øvrige tre'ere i to "lucky loser"-kampe.

1

lø 24. jul

09:00

02:00

gruppe F

JPN - CZE

 

 

11:00 / 12:00

04:00

gruppe C og A

BRA - ARG, CAN - NED

 

 

15:00

08:00

gruppe F

SUI - GER

 

 

17:00

10:00

gruppe A

SUI - GER

 

 

20:00

13:00

gruppe C

CAN - CHN

2

sø 25. jul

09:00

02:00

gruppe B

USA - CHN

 

 

12:00

05:00

gruppe E

AUS - CUB

 

 

15:00

08:00

gruppe E

ROC - ITA

 

 

21:00

14:00

gruppe B

NED - ESP

3

ma 26. jul

09:00

02:00

gruppe D

USA - LAT

 

 

11:00 / 12:00

04:00

gruppe D og A

BRA - KEN, CAN - GER

 

  

16:00

09:00

gruppe F

SUI - CZE

 

 

20:00 / 21:00

13:00

gruppe F og A

JPN - GER, SUI - NED

4

ti 27. jul

09:00

02:00

gruppe B

USA - ESP

 

 

11:00

04:00

gruppe C

CAN - ARG

 

 

16:00

09:00

gruppe B

NED - CHN

 

 

22:00

15:00

gruppe C

BRA - CHN

5

on 28. jul

10:00 / 11:00

03:00

gruppe F og D

JPN - SUI, BRA - LAT

 

 

15:00 / 16:00

08:00

gruppe F og E

GER - CZE, ROC - CUB

 

 

21:00

14:00

gruppe E

AUS - ITA

6

to 29. jul

09:00 / 10:00

02:00

gruppe D og A

USA - KEN, CAN - SUI

 

 

15:00

08:00

gruppe A

GER - NED

 

 

20:00 / 21:00

13:00

gruppe C og C

CHN - ARG, BRA - CAN

7

fr 30. jul

09:00

02:00

gruppe B

USA - NED

 

 

15:00

08:00

gruppe E

AUS - ROC

 

 

17:00

10:00

gruppe B

ESP - CHN

 

 

20:00

13:00

gruppe E

ITA - CUB

8

lø 31. jul

09:00 / 10:00

02:00

gruppe D og D

BRA - USA, LAT - KEN

 

 

17:00

10:00

opsamling

1 kamp "lucky loser"

 

 

20:00

13:00

opsamling

1 kamp "lucky loser"

9

sø 1. aug

09:00

02:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

14:00

07:00

1/8-finale

1 kamp

 

 

17:00

10:00

1/8-finaler

2 kampe

 

 

21:00

14:00

1/8-finale

1 kamp

10

ma 2. aug

09:00

02:00

1/8-finaler

2 kampe

11

ti 3. aug

09:00

02:00

kvartfinaler

2 kampe

 

 

21:00

14:00

kvartfinaler

2 kampe

13

to 5. aug

09:00

02:00

semifinaler

 

14

fr 6. aug

10:00

03:00

bronzefinale

 

 

 

11:30

04:30

finale

 

Vægtløftning

vægtløftningTokyos Internationale Forum (Tōkyō Kokusai Fōramu)

14 konkurrencer

10 konkurrencedage 24. - 28. juli og 31. juli - 4. august 2021

197 vægtløftere (99 herrer og 98 damer)

23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8

 

 

 

 

 

 

 

61 kg (H)

14 vægtløftere

2

sø 25. jul

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

15:50

08:50

gruppe A

 

67 kg (H)

14 vægtløftere

2

sø 25. jul

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

73 kg (H)

14 vægtløftere

5

on 28. jul

13:50

06:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

81 kg (H)

14 vægtløftere

6

lø 31. jul

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

15:50

08:50

gruppe A

 

96 kg (H)

15 vægtløftere

6

lø 31. jul

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

109 kg (H)

14 vægtløftere

9

ti 3. aug

13:50

06:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

+ 109 kg (H)

14 vægtløftere

10

on 4. aug

13:50

06:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

49 kg (D)

14 vægtløftere

1

lø 24. jul

09:50

02:50

gruppe B

 

 

 

13:50

06:50

gruppe A

 

55 kg (D)

14 vægtløftere

3

ma 26. jul

13:50

06:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

59 kg (D)

14 vægtløftere

4

ti 27. jul

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

15:50

08:50

gruppe A

 

64 kg (D)

14 vægtløftere

4

ti 27. jul

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

76 kg (D)

14 vægtløftere

7

sø 1. aug

13:50

06:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

87 kg (D)

14 vægtløftere

8

ma 2. aug

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

15:50

08:50

gruppe A

 

+ 87 kg (D)

14 vægtløftere

8

ma 2. aug

11:50

04:50

gruppe B

 

 

 

19:50

12:50

gruppe A

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018 - senest opdateret 13. oktober 2021