Komplet program for golf, gymnastik, hockey, håndbold og judo ved de olympiske lege i Tokyo 2020.

Alle tider er angivet i lokal tid. Dansk tid trækkes syv timer fra (vist i kursiv).

Golf

golf Kasumigaseki Country Club

2 konkurrencer

8 konkurrencedage 30. juli - 2. august og 5. - 8. august

120 golfspillere (60 herrer og 60 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

slagspil (H)

60 golfspillere

1

to 30. jul

07:00 - 15:00

00:00 - 08:00

1. runde

 

2

fr 31. jul

07:00 - 15:00

00:00 - 08:00

2. runde

 

3

lø 1. aug

07:00 - 15:00

00:00 - 08:00

3. runde

 

4

sø 2. aug

07:00 - 15:30

00:00 - 08:30

4. runde

 

slagspil (D)

60 golfspillere

5

on 5. aug

07:00 - 15:00

00:00 - 08:00

1. runde

 

6

to 6. aug

07:00 - 15:00

00:00 - 08:00

2. runde

 

7

fr 7. aug

07:00 - 15:00

00:00 - 08:00

3. runde

 

8

lø 8. aug

07:00 - 15:30

00:00 - 08:30

4. runde

 

Gymnastik, idræts-

gymnastikDet Olympiske Gymnastikcenter

14 konkurrencer

9 konkurrencedage 25. - 30. juli og 2. - 4. august

196 gymnaster (98 herrer og 98 damer)

Lodtrækning:

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 


 

 

 

 

hold (H)

12 hold a fire gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

3

ma 27. jul

18:00

11:00

finale

 

individuel mangekamp (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

5

on 29. jul

18:15

11:15

finale

24 gymnaster

gulvøvelser (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

7

sø 2. aug

17:00

10:00

finale

8 gymnaster

bensving (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

7

sø 2. aug

18:30

11:30

finale

8 gymnaster

ringe (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

8

ma 3. aug

17:00

10:00

finale

8 gymnaster

spring over hest (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

8

ma 3. aug

18:30

11:30

finale

8 gymnaster

barre (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

9

ti 4. aug

17:00

10:00

finale

8 gymnaster

reck (H)

98 gymnaster

1

lø 25. jul

10:00

03:00

kvalifikation, gr 1

 

 

 

14:30

07:30

kvalifikation, gr 2

 

 

 

19:30

12:30

kvalifikation, gr 3

 

9

ti 4. aug

18:30

11:30

finale

8 gymnaster

hold (D)

12 hold a fire gymnaster

2

sø 26. jul

09:30

02:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

15:10

08:10

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:20

13:20

kvalifikation, gr 5

 

4

ti 28. jul

18:45

11:45

finale

 

individuel mangekamp (D)

98 gymnaster

2

sø 26. jul

09:30

02:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

15:10

08:10

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:20

13:20

kvalifikation, gr 5

 

6

to 30. jul

18:50

11:50

finale

24 gymnaster

spring over hest (D)

98 gymnaster

2

sø 26. jul

09:30

02:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

15:10

08:10

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:20

13:20

kvalifikation, gr 5

 

7

sø 2. aug

17:45

10:45

finale

8 gymnaster

forskudt barre (D)

98 gymnaster

2

sø 26. jul

09:30

02:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

15:10

08:10

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:20

13:20

kvalifikation, gr 5

 

7

sø 2. aug

19:15

12:15

finale

8 gymnaster

balancebom (D)

98 gymnaster

2

sø 26. jul

09:30

02:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

15:10

08:10

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:20

13:20

kvalifikation, gr 5

 

8

ma 3. aug

17:45

10:45

finale

8 gymnaster

øvelser på gulv (D)

98 gymnaster

2

sø 26. jul

09:30

02:30

kvalifikation, gr 1/2

 

 

 

15:10

08:10

kvalifikation, gr 3/4

 

 

 

20:20

13:20

kvalifikation, gr 5

 

9

ti 4. aug

17:45

10:45

finale

8 gymnaster

Gymnastik, rytmisk

rytmiskDet Olympiske Gymnastikcenter

2 konkurrencer

3 konkurrencedage 7. - 9. august

96 gymnaster (96 damer)

Lodtrækning:

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

individuelt (D)

26 gymnaster - 10 fortsætter til finalen

De fire øvelser er tøndebånd, bold, køller og vimpel.

1

fr 7. aug

10:20

03:20

kvalifikation

1. rotation

 

 

11:50

04:50

kvalifikation

2. rotation

 

 

14:50

07:50

kvalifikation

3. rotation

 

 

16:20

09:20

kvalifikation

4. rotation

2

lø 8. aug

15:20 - 17:50

08:20

finale

 

gruppe (D)

14 grupper a 5 gymnaster - 8 grupper fortsætter til finalen

2

lø 8. aug

10:00

03:00

kvalifikation

1. øvelse

 

 

11:20

04:20

kvalifikation

2. øvelse

3

sø 9. aug

11:00

04:00

finale

1. øvelse

 

 

11:50

04:50

finale

2. øvelse

Gymnastik, trampolin

trampolinDet Olympiske Gymnastikcenter

2 konkurrencer

2 konkurrencedage 31. juli og 1. august

32 trampolinspringere (16 herrer og 16 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

herrer

16 trampolinspringere

2

lø 1. aug

13:00

06:00

kvalifikation

 

 

 

:

:

finale

8 deltagere

damer

16 trampolinspringere

1

fr 31. jul

13:00

06:00

kvalifikation

 

 

 

:

:

finale

8 deltagere

Hockey

hockeyŌi Futō Chūō Kaihin Park (2 baner)

2 konkurrencer

14 konkurrencedage 25. juli - 7. august

384 hockeyspillere (192 herrer og 192 damer)

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 25. jul

:

:

gruppespil

 

2

sø 26. jul

:

:

gruppespil

 

3

ma 27. jul

:

:

gruppespil

 

4

ti 28. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

5

on 29. jul

:

:

gruppespil

 

6

to 30. jul

:

:

gruppespil

 

7

fr 31. jul

:

:

gruppespil

 

9

sø 2. aug

09:30 11:30

02:30 04:30

kvartfinaler

 

 

 

18:30 20:30

11:30 13:30

kvartfinaler

 

11

ti 4. aug

09:30

02:30

semifinale

 

 

 

19:00

12:00

semifinale

 

13

to 6. aug

09:30

02:30

bronzefinale

 

 

 

19:00

12:00

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 25. jul

:

:

gruppespil

 

2

sø 26. jul

:

:

gruppespil

 

3

ma 27. jul

:

:

gruppespil

 

5

on 29. jul

:

:

gruppespil

 

6

to 30. jul

:

:

gruppespil

 

7

fr 31. jul

:

:

gruppespil

 

8

lø 1. aug

:

:

gruppespil

6 kampe

10

ma 3. aug

09:30 11:30

02:30 04:30

kvartfinaler

 

 

 

18:30 20:30

11:30 13:30

kvartfinaler

 

12

on 5. aug

09:30

02:30

semifinale

 

 

 

19:00

12:00

semifinale

 

14

fr 7. aug

09:30

02:30

bronzefinale

 

 

 

19:00

12:00

finale

 

Håndbold

håndboldKokuritsu Yoyogi Kyōgijō

2 konkurrencer

16 konkurrencedage 25. juli - 9. august

336 håndboldspillere (168 herrer og 168 damer)

Lodtrækning:

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

herrer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

1

lø 25. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

3

ma 27. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

5

on 29. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

7

fr 31. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

9

sø 2. aug

:

:

gruppespil

6 kampe

11

ti 4. aug

09:30

02:30

kvartfinale

 

 

 

13:15

06:15

kvartfinale

 

 

 

17:00

10:00

kvartfinale

 

 

 

20:45

13:45

kvartfinale

 

13

to 6. aug

17:00

10:00

semifinale

 

 

 

21:00

14:00

semifinale

 

15

lø 8. aug

17:00

10:00

bronzefinale

 

 

 

21:00

14:00

finale

 

damer

12 hold fordelt i to indledende puljer.

De fire bedste fra hver pulje fortsætter til kvartfinalerne.

2

sø 26. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

4

ti 28. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

6

to 30. jul

:

:

gruppespil

6 kampe

8

lø 1. aug

:

:

gruppespil

6 kampe

10

ma 3. aug

:

:

gruppespil

6 kampe

12

on 5. aug

09:30

02:30

kvartfinale

 

 

 

13:15

06:15

kvartfinale

 

 

 

17:00

10:00

kvartfinale

 

 

 

20:45

13:45

kvartfinale

 

14

fr 7. aug

17:00

10:00

semifinale

 

 

 

21:00

14:00

semifinale

 

16

sø 9. aug

11:00

04:00

bronzefinale

 

 

 

15:00

08:00

finale

 

Judo

judoNippon Budōkan

15 konkurrencer

8 konkurrencedage 25. juli - 1. august

386 judoka (193 herrer og 193 damer)

Lodtrækning:

24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9

 

 

 

 


 

 

 

 

I alle konkurrencer uddeles to bronzemedaljer.

60 kg (H)

ca 28 judoka

1

lø 25. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

66 kg (H)

ca 28 judoka

2

sø 26. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

73 kg (H)

ca 28 judoka

3

ma 27. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

81 kg (H)

ca 28 judoka

4

ti 28. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

90 kg (H)

ca 28 judoka

5

on 29. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

100 kg (H)

ca 28 judoka

6

to 30. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

+ 100 kg (H)

ca 28 judoka

7

fr 31. jul

:

:

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

48 kg (D)

ca 28 judoka

1

lø 25. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

52 kg (D)

ca 28 judoka

2

sø 26. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

57 kg (D)

ca 28 judoka

3

ma 27. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

63 kg (D)

ca 28 judoka

4

ti 28. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

70 kg (D)

ca 28 judoka

5

on 29. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

78 kg (D)

ca 28 judoka

6

to 30. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

+ 78 kg (D)

ca 28 judoka

7

fr 31. jul

10:30

03:30

1/16-finaler

 

 

 

:

:

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

17:00

10:00

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

:

:

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

hold

minimum 12 hold

8

lø 1. aug

10:30

03:30

1/8-finaler

 

 

 

:

:

kvartfinaler

 

 

 

:

:

opsamling

2 kampe (taberne i kvartfinalerne)

 

 

:

:

semifinaler

 

 

 

17:00

10:00

bronzefinaler

2 kampe (vinder opsamling - taber semi)

 

 

:

:

finale

 

siden er lavet af Morten Jensen, august 2018